Foto Galeri

Tarihi Leica Film Makarasında Bulunan 70 Yıllık Fotoğraflar

Yakın zamanda bir kamera koleksiyoncusu, eski bir Leica kamerayla çekilmiş bir film rulosundaki fotoğrafları keşfetti. Bir çiftin Avrupa’ya seyahatlerini gösteriyor gibi görünen görüntülerin yaklaşık 70 yıl önce çekildiği tahmin ediliyor ve çift ve yerler hakkında dünya çapında bir bilgi avını ateşledi.

Yaklaşık 7 yıl önce, İrlandalı kamera koleksiyoncusu William Fagan, 1935 yılına dayanan bir Leica III kamera satın aldı. Kamera, Leica FILCA kasetinde korumalı bir filmle birlikte geldi ve Fagan, bu yaz sonunda onu geliştirmeye başlayana kadar bir kenara bıraktı.

Tarihi Leica Film Makarasında Bulunan 70 Yıllık Fotoğraflar
Muhtemelen fotoğrafları çeken Leica III kamera.
10 FILCA 758x800 1
Fotoğrafları yarım yüzyılı aşkın süredir tutan FILCA B.

Fagan, 70 yaşındaki Perutz filmini, herhangi bir fotoğrafın kurtarılabileceğini görmek için Dublin’deki The Darkroom’un sahibi Mella Travers’a götürdü . İkili, filmi seyreltilmiş bir geliştiriciyle bir saatlik bir stand süreciyle dikkatlice geliştirdi ve net görüntüler ortaya çıktığında çok sevindi.

Fagan, arkadaşı Mike Evans’ın yayınladığı Macfilos ile ilgili bulgularını Eylül ayında paylaşarak, 36 karede 22 kare bulunduğunu ve bunlardan 20 tanesinin kullanılabilir olduğunu belirtti.

Fotoğraflar güzel giyimli bir çifti gösteriyor – genç bir kadın ve yaşlı bir adam.

1930’ların ortalarında bir BMW 315 Cabriolet, görünüşe göre çift tarafından Avrupa’daki çeşitli doğal noktalara seyahat etmek için kullanılan fotoğrafların bazılarında görülebilir. Bir araba tescil plakası açıkça görülmesine rağmen, kayıtları artık mevcut olmayabilir.

2 FILCA 800x537 1

Fagan şimdi çiftin veya çiftin ailesini bulmak için bir arayış içindedir. O zamandan beri dünyanın dört bir yanındaki yayınlar hikayeyi ele aldı ve kitle kaynak kullanımı iyi miktarda bilgi ve kimliğe yol açtı.

FILCA 19 800x519 1
Bu fotoğrafın İsviçre’deki Julier Geçidi’nden çekilmiş olduğu belirtildi.
3 FILCA 800x544 1
Julier Hospiz hala var.
samestreet 800x576 1
Tipsters, Fagan’ın Google Street View (sağda) kullanarak doğruladığı Kuzey İtalya’daki Bellagio’da bu caddenin (solda) belirlenmesine yardımcı oldu.
FILCA 15 800x559 1
Sleuths, bunun İsviçre’deki Bad Ragaz’daki Hotel Tamina’nın 4. katından çekildiğini anlamaya yardımcı oldu.

Evans, Macfilos üzerine yazdığı bir sonraki makalesinde, “Artık yolculuk ve çiftin kaldığı yerler hakkında ayrıntılı bilgiye sahip – en az bir gece işgal ettikleri belirli bir otelin katının dikkate değer bir şekilde hesaplanması da var” diye yazıyor. “Zürih’teki Bahnhofplatz’ın maceranın başladığı eski fotoğraflarının adli tıp incelemesi, yolculuğu 1950 veya 1951’e yerleştirir.”

Tarihi Leica Film Makarasında Bulunan 70 Yıllık Fotoğraflar

Fotoğraflarda görülen çiftin kimlikleri, dünyanın dört bir yanındaki İnternet dedektiflerinin artık çözmeye çalıştığı bir gizemdir.

Evans, “Dachshund’un adını almayı beklemiyor olsak da, yine de insanları tespit etmeyi umuyoruz,” diyor.


Çift ve / veya fotoğraflar hakkında herhangi bir bilginiz varsa, [email protected] adresinden Fagan ve Evans ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.