Foto Galeri

Brian Griffin – Olağanüstü Fotoğraflar

Brian Griffin belki de en iyi müzisyenler ve Barney Bubbles gibi harika stilistlerle yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

Kate Bush (“O olağanüstü bir kadın, sadece olağanüstü. Gerçekten söyleyebileceğin bu. Olağanüstü”). The Specials, Iggy Pop (“Beni tamamen mahvetti, çok enerjikti”), Elvis Costello, Siouxsie Sioux, Depeche Modeave daha fazlası.

Müzik endüstrisine nasıl dahil oldu? “Portfolyomu o sırada bağımsız bir etiket olan STIFF Records’a götürdüm ve işime girdiğini gösterdim,” diye hatırladı 2017’de. “Sevdiler ve yola koyuldum.”

Fotoğrafçı olarak çalışmak inanılmaz. Çok zor ve birçok yetenekli fotoğrafçının vazgeçtiğini gördüm, ancak yeterince tutkuluysanız ve çabalarını sürdürmeye istekli iseniz, inanılmaz bir şey olabilir. Ama biraz takıntılı olmalısınız ve güçlü bir eğilime ihtiyacınız var.

Brian Griffin
Brian Griffin - Olağanüstü Fotoğraflar
Depeche Mode : A-Broken-Frame (1982)

Griffin kariyerine yenilikçi ve tasarım odaklı Management Today dergisi için “işadamlarının fotoğrafçısı” olarak başladı. Management Today dergisinin sanat direktörü Roland Schenk ile tanıştım ”diyor Brian. “Balo salonu dans fotoğraflarımı üniversite portföyümde görünce hemen ilk komisyonumu teklif etti.”

Chris Law Accountant and Prize Winning Yatchman London 1974
Chris Law: muhasebeci ve şampiyon denizci – Londra 1974, Management Today için
ballroom dancer 1972 640x928 2

Shenak “tasarım dehası” olarak selamlandı. Onun yönetimi, çoğunlukla Lester Bookbinder tarafından çekilen çarpıcı, soyut kapakları, Mike Foreman, Ralph Steadman, Fluck ve Law (TV’nin Spitting Image’in yaratıcıları) ve fotoğrafçı Phil Sayer gibi illüstratörler kiraladığını gören bir mirasın parçası. Bu donuk bir ticaret günlüğü değildi.

Eldon Guller meets Peter Bamber Coutts Bank London 1986 1200x1230 1
Eldon Guller, Peter Bamber ile Londra Coutts Bank’ta buluştu 1986

Griffin, “İşim, İngiliz kurumsal dünyasındaki en önemli bazı kişileri tasvir etmekti, ancak o zamandan beri“ gri takım elbiseli erkeklerin kavramlarını altüst eden ve şirket dünyasını belirsizleştiren ”esprili ve biraz gerçeküstü görüntüler olarak tanımlandı. 1981’de bu görüntüler politikacılar, üreticiler, girişimciler, sendikacılar, eğitimciler ve medya temsilcileriyle birlikte Power kitabında yayınlandı. İngiliz Yönetimi Odaklandı. ”

Bureaucracy London 1987
Bureaucracy, London – 1987

Genellikle işçileri ve esnafları tasvir eden çalışmalarının çoğu titizlikle sahnelenmiş, ancak dürüst ve duygularla doludur. Griffin’in işi işyerlerini sahneye, konuları da aktörlere dönüştürüyor.

Britanya’nın en etkili portre fotoğrafçılarından biri olarak, 1970 ve 1980’lerde çalışmaları için erken tanınma sağladı ve o zamandan beri Kapitalist Gerçekçilik olarak adlandırılan bir tarz geliştirdi.

– British Journal of Photography
Plumber Broadgate London 1986 1200x1214 1
Tesisatçı, Broadgate, Londra, 1986

Griffin’in resimleri bize Britanya’nın endüstriyel ortamını ve işçiler ile teknoloji arasındaki ilişkiyi gösteriyor. Sanayi, kalbine yakın bir konudur. Manchester Politeknik Fotoğraf Okulu’nda eğitim almadan önce 21 yaşına kadar mühendislik alanında çalıştı. Stajyer ressam olarak çalışmak sanatsal gözüne yardımcı oldu mu? “Kompozisyon söz konusu olduğunda orantı hissime yardımcı oldu,” diye belirtiyor.

Bu kompozisyonlar olası ve canlı değil. Guardian’la yapılan 2010 röportajında Griffin bize “Her zaman olağandışı bir şey arıyorum” dedi. İlham kaynağını belirleyebilir mi? “Siyah Ülkeden gelmek sana kesinlikle çarpık bir bakış açısı veriyor.”

Brian Griffin – Olağanüstü Fotoğraflar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu