Ustalar

Thomas Annan: “The Old Closes and Streets of Glasgow” 1868

Bir zamanlar Glasgow peri tozuyla parıldadı ve neredeyse tam anlamıyla karikatür elfler ve sevimli tavşanlar ile makarnalarla dolu bir perili harikalar diyarıydı.

1726’da Daniel Defoe, 1707’de Birlik Eylemleri zamanında bu göksel shangri-la’ya yaptığı ziyareti hatırladı. Defoe, Glasgow’u “sevgili, yeşil yer” olarak atadı ve şöyle tarif etti:

… Büyük bir görkemli ve iyi inşa edilmiş şehir, dört köşeli bir ovada duruyor ve beş ana cadde uygun genişlikte ve bir şehirde birlikte gördüğüm en iyi yapılar.

Evlerin tamamı taştır ve genellikle yükseklik olarak aynıdır. Çoğunlukla (Haç yakınlarındaki kişilerin) alt katları, dükkanlara açılan kemerler ile binanın gücüne ve güzelliğine katkıda bulunan geniş kare Dor sütunlarında duruyor. Tek kelimeyle, İngiltere’deki en temiz, en güzel ve en iyi inşa edilmiş şehirlerden biridir.

Defoe, İskoçya’yı ziyaret etmek için gizli nedenleri vardı. 1706 yılında Edinburgh’a casus olarak ya da İngiliz maaşlıları tarafından bir köstebek olarak gönderildi. Misyonu, sendikanın nüfusu arasındaki desteği teşvik etmekti. Gordon Brown’a İskoç ulusuna teslim edilemeyen bir egemenlik sözü verdi.

Defoe, Birlik Eylemleri’nin ana kampanyalarından biriydi. İskoçlara bir şey vaat ederken aynı zamanda İngilizlerin tam tersini teklif etti.

Bu kısmen Glasgow’un “Sevgili yeşil bir yer” den gecekondu mahalleleri, yoksulluk ve yoksunluk tarafından lekelenmiş bir sanayi şehrine nasıl dönüştüğünü açıklıyor.

Birlik Eylemleri İskoç tüccar sınıfının İngiliz meslektaşlarının zekasını kullanmalarına izin verdi. Bu özellikle şehir işçilerinin üçte birinin kendilerini “işadamları” ya da belki de marka konusunda İskoçyalı olarak tanımladığı Glasgow için geçerliydi?

Amerikan devriminden sonra Virginia tütün endüstrisinin kaybı, John Glassford gibi şehrin girişimcilerinin çoğunu iflas etti. Ancak, bazıları Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nden önce hisselerini satacak kadar şanslıydı. Toplumun bu saygın üyeleri, Batı Hint Adaları’ndaki İngiliz sömürgecilere ait pamuk plantasyonlarından ve şeker plantasyonlarından yararlanan tekstillere hızla yatırım yaptı. Bu hiçbir zaman Birlik Eylemleri’nden önce olmazdı. Bu eski tütün baronları, servetlerini artırmak için İngilizce teknik bilgi gerektiren tekstil işletmelerini açtı.

Başka bir çöküş sürecinden korktuğu için, bu tüccarların büyük bir yüzdesi, Pollokshaws Patiska Baskı İşleri veya madencilik veya Carron’daki demir işlerinde gibi ilgi yerlere olan ilgilerini kaybettiler. 1700’lerin başlangıcında gelgitte on beş inçten daha derin olmayan Clyde, şehri ticarete ve en önemlisi gemi inşasına açarak tarandı ve genişletildi.

Bir zamanlar Glasgow’un en zengin sınıfına ev sahipliği yapan şehir merkezi, sanayi ve ticaret merkezi haline geldi. Bir zamanlar güzel kiracılar ve kasaba evleri kiracıları ortadan kayboldu ve iş aramak için şehre akın eden yeni işçi sınıfı için aşırı kalabalık gecekondu bölgesi haline geldi.

yüzyılın sonlarında bir noktada, Glasgow’un güneyindeki Laurieston’da yeni bir mülk inşa edildi. Kent konseyinden işadamları ve girişimciler sorumlu olduklarından, istedikleri yere fabrikalar ve sanayi siteleri kurmayı teklif ettiler. Bir zamanlar Laurieston’daki güzel evler, Gorbals olarak bilinen endüstriyel gecekondu bölgesinin bir parçası olmak için terk edildi.

Thomas Annan: "Glasgow'un Eski Sokakları" 1968
Main Street, Gorbals.

Şehrin gecekondu mahalleleri önemli bir sorun haline geldi. Bir Parlamento eylemi, Londra, Glasgow, Birmingham ve Manchester gibi şehirlerin aşırı kalabalık gecekondu bölgelerini sağlık tehdidi olarak yıkmalarına izin verdi.

Bu süre zarfında fotoğrafçı Thomas Annan (1829-1887), Avrupa’nın en kötüsü olarak kabul edilen şehrin gecekondu mahallelerini belgelemek için Glasgow yetkilileri tarafından görevlendirildi. Çalışmalarını The Old Closes and Streets of Glasgow adı ile yayınladı.

Kariyerine ticari bir fotoğrafçı olarak başladı ve ticaretinde başarılı olmasına rağmen, fotoğrafçılığın endüstriyel çağın neden olduğu eşitsizlikleri ve yoksunlukları vurgulamak için kullanılabilecek sanatsal bir çaba olduğunu düşündü. Glasgow gecekondu mahalleleri, Defoe’nun şehri tanımlamasıyla tam bir tezat oluşturuyor.

Dipnot olarak, Defoe 1720’lerin sonlarında Glasgow’a döndüğünde, hain ve sahtekâr davranışını bozan çeteler tarafından karşılandı.

Thomas Annan: The Old Closes and Streets of Glasgow

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu