Ekipmanlar

2022 Resmi Olarak Aynasız Fotoğraf Makinesinin Yılıydı

Fotoğraf makinesi üreticileri uzun süredir bize geleceğin aynasız olduğunu söylediler ve – sanki herhangi bir şüphe varmış gibi – Canon ve Nikon bile partiye 2018’de katıldılar, ancak kompakt fotoğraf makineleri ve DSLR’ler inatla ölmeyi reddettiler. 2022’nin tamamen ve gerçekten sona ermesiyle, artık aynasız fotoğraf makinesinin yılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz ve bu, bir bütün olarak endüstri için genel olarak bazı önemli değişikliklere işaret ediyor.

Kamera endüstrisini bir bütün olarak özetleyen bir rakam varsa, o da sevk edilen kamera sayısıdır: 8,01 milyon ( sektör kuruluşu CIPA’ya göre ). Bu aslında geçen yıl 8.36 milyon sevk edildiğinde düştü . Görünüşte bu kötü bir haber, ancak çok fazla ayrıntıyı gizliyor.

Birincisi, bu sevkiyatların toplam değeri %40 arttı . Evet, doğru okudunuz: sevkiyat değerleri 489 milyar Yen’den 681 milyar Yen’e yükseldi ve en son 2018’de 729 milyar Yen olan değerlere yaklaştı.

Aynı şekilde, lens sevkiyatlarında da birimlerde %2’lik küçük bir artış görüldü, ancak değerde %29’luk çok daha etkileyici bir artış görüldü. Lens verileri, kamera verilerinden daha az nettir; (CIPA üyesi olmayan) düşük maliyetli Çinli üreticilerin piyasaya girmesiyle birlikte, sektör çok daha rekabetçi ve canlı olduğundan, bu verilerin en az %20 oranında yetersiz temsil edilmesi muhtemeldir. Bu aynı zamanda “lens takma oranının” (kamera başına lens sayısı) bildirilen 1,64’ten daha yüksek olduğu anlamına gelir ve muhtemelen bu oranın geçen yıl 1,79’dan düşmesinin bir nedenidir.

2022 Resmi Olarak Aynasız Fotoğraf Makinesinin Yılıydı

Tabii ki, sevk edilen kameraların sayısı (biraz) azalmış ancak değerleri artmışsa, o zaman varılacak tek sonuç, her bir kameranın değerinin (birim maliyet) yükseldiğidir: daha pahalı hale geliyorlar ve yaklaşık %45 daha uzun ömürlü oluyorlar. yıl!

Her ne kadar yaygın enflasyon, zayıf ekonomiler ve yavaş yükselen ücretler kombinasyonuyla bunu cebimizde hissediyor olsak da, bu hikayenin sadece küçük bir kısmı. Daha da önemlisi, kompakt (entegre) kamera sevkiyatlarının sayısı geçen yıl 3 milyondan bu yıl 2 milyona düşerek kat kat düşmeye devam ediyor. Canon ve Nikon’un neredeyse bu pazardan çekilmesiyle, geriye kalan her şey bize kaldı ve bunlar birinci sınıf modeller olma eğiliminde.

DSLR sevkiyatları da yine üretimin (ve özellikle Nikon tarafından) durdurulmasının bir sonucu olarak 2,25 milyondan 1,85 milyona düşmeye devam etti. Bu, yalnızca DSLR’lerin genel olarak kompakt fotoğraf makineleriyle aynı hacmi sevk ettiği anlamına gelmiyor, aynı zamanda geçen yılki toplam sevkiyatlardaki parite, aynasız (MILC) kameraların 3,1 milyondan 4,1 milyona çıkarak boşluğu oluşturduğu anlamına geliyor.

MILC’ler sevkiyatların %51’inden sorumludur, ancak daha kritik olarak değerin %77’sini elinde tutarlar (%14’te DSLR’ler ve %10’da kompaktlar) ve Nikon’un tüm enerjisini Z sistemini geliştirmeye odaklamasının nedeni budur.

cipa by category

İncelenen Yıl

2021’in arkasında, kamera üreticilerinin yılın onlar için neler getireceği konusunda biraz gergin olduğundan şüpheleniyorum. Çin’de tekrar eden sokağa çıkma kısıtlamaları, tedarik zinciri sorunları ve dünya ekonomisini saran stagflasyon bir araya gelerek imalat sektörü için nispeten kasvetli bir görünüm oluşturdu. Canon ve Nikon için bu, aynasıza geçişte geç kalmanın ve DSLR ve kompakt modeller için eski üretim hatlarını kapatma ihtiyacının, üretimi Çin’den uzaklaştırırken aynı zamanda agresif bir tasarım, geliştirme ve genişleyen aynasız kamera ve lens serileri için sürüm döngüsü.

Yılın başından itibaren Canon, 5,6 milyon birim (küresel birleşik DLSR ve aynasız gönderiler için) ile yükseliş görünümüne sahipti – bu, belki de önemli pazar penetrasyonunun ( Japonya’da %32 payla aynasız BCN Ödüllerini kazanmasının) bir sonucuydu. yıl ilerledikçe yükselirken, CIPA 5,3 milyon ile daha karamsardı.

Yıl, herkesin beklediğinden daha iyi olan 5,92 milyon ile sona erdi. Aynasızlığın altında yatan gücü gösterir, bu da yalnızca müşterilerin daha fazla hacim talep etmesi değil, aynı zamanda üreticilerin de bu talebi karşılayabilmesi anlamına gelir. Ayrıca BCN Ödülleri’nden Canon’un (Japon) DSLR pazarının %76’sına, Nikon’un %17’sine ve Ricoh’un %6’sına sahip olduğunu biliyoruz. Bu, Nikon’un pazarı büyük ölçüde terk etme kararını doğruluyor ve bir segment olarak hayatta kalması yalnızca Canon’un devam eden üretimine bağlı gibi görünüyor – 2023 nihai ölümünü mü işaretleyecek?

2023 Ne Getiriyor?

Geçen yıl, 2022, en son 2018’de görülen seviyelere geri dönerek, tamamen COVID sonrası toparlanma ile ilgiliydi. Bu eğilimin, 2023’ün bir bütün olarak pazarın olası büyüklüğünü gösteren kumdaki bir işaret olmasıyla devam etmesini bekleyin. COVID öncesi haberler, tamamen kamera pazarının patlamasıyla ilgiliydi ve aradan geçen yıllar, DSLR sonrası bir dünyaya, yani aynasız geleceğe geçişin karmaşıklıklarını gizledi.

Asıl soru şudur: Bu pazarın muhtemel büyüklüğü nedir? Bu önemlidir, çünkü tüm üreticiler üretimlerini rasyonalize etmektedir ve bunun en iyi örneği, Nikon’un – büyük ölçüde başarılı bir şekilde – tüketici fotoğraf makinelerine odaklanan mono-işletmeden çok daha küçük, kendi kendini idame ettiren, kamera bölümü

Bunun pazar için anlamı, hala 8 milyon adetten düşebileceği, ancak bunun DSLR ve kompakt segmentlerin devam eden daralmasından kaynaklanacağı. Asıl haber, aynasız modeller için 4 milyon adedin üzerinde devam eden artış olacak. Ve piyasa değerinden gördüklerimizi göz önünde bulundurursak, kameraların daha da ucuzlamasını beklemeyin; fiyatlardaki bu “sürünme” daha açık bir şekilde devam edebilir!

Son olarak, DSLR’lerin ve kompaktların pazar segmentleri olarak tamamen ortadan kalkmasıyla birlikte, CIPA’nın sevkiyat verilerini, belki de alt çerçeveyi bir ayırma çizgisi olarak kullanan lens verileriyle aynı çizgide yeniden sınıflandırmaya bakmasını bekliyorum. iki segment Bu, verileri hizalar ve pazarın nasıl değiştiğine dair biraz daha fazla bilgi sağlar.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.