Haberler

Dolandırıcılar, Türkiye-Suriye Depreminden Kar Elde Etmek İçin AI Görüntülerini Kullanıyor

Dolandırıcılar , Türkiye ve Suriye’deki depremlerin yapay zeka (AI) ile oluşturulmuş görüntülerini kullanarak insanları kandırarak para bağışlıyor.

BBC’ye göre güvenlik uzmanları, dolandırıcıların Türkiye-Suriye depreminin duygusal görüntülerini oluşturmak için yapay zekayı kullandıkları ve ardından hayatta kalanlar için sahte çağrı sayfaları oluşturdukları konusunda uyarıda bulundu.

Çevrimiçi dolandırıcılar, yapay zeka tarafından oluşturulan felaketin bu görüntülerini, hayırsever bağışlar isteyen kripto para cüzdanlarının bağlantılarının yanı sıra Twitter’da paylaşıyorlar.

Salı günü Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı 7.8 büyüklüğündeki deprem, 35.000’den fazla insanı öldü ve milyonlarca insanı barınaksız, yiyeceksiz ve susuz bıraktı.

Ancak dolandırıcıların, felaketten sağ kurtulanlar için para topladıklarını iddia ederken, bağışlanan parayı kendi hesaplarına yatırdıkları bildiriliyor.

BBC, bir Twitter hesabının on iki saat içinde sekiz kez sahte bir itiraz yayınladığını ve bir itfaiyecinin çökmüş binalarla çevrili bir çocuğu kucağında tutarken çekilmiş aynı “fotoğrafını” paylaştığını bildirdi.

Dolandırıcılar, Türkiye-Suriye Depreminden Kar Elde Etmek İçin AI Görüntülerini Kullanıyor

Ancak, Yunan gazetesi OEMA daha sonra görüntünün AI metinden görüntüye oluşturucu Midjourney tarafından oluşturulduğunu keşfetti .

Midjourney, “Deprem sonrasında küçük bir çocuğu kurtaran ve üzerinde Yunan bayrağı olan bir miğfer takan itfaiyecinin görüntüsü” istemi verildiğinde benzer resimler yaratıyor.

Dolandiricilar Turkiye Suriye Depreminden Kar Elde Etmek Icin AI Goruntulerini Kullaniyor 002
PetaPixel tarafından Midjourney’de oluşturulan “Deprem sonrasında küçük bir çocuğu kurtaran ve üzerinde Yunan bayrağı olan bir kask takan itfaiyecinin görüntüsü”

Sosyal medya kullanıcıları, yapay zeka tarafından üretilen itfaiyecinin sağ elinde altı parmağı olduğunu da fark etti.

Twitter hesabının paylaştığı kripto cüzdan adreslerinden birinin de 2018’de dolandırıcılık ve spam tweet’lerde kullanıldığı bildirildi. Diğer adres ise pornografik içerikle birlikte Rus sosyal medya sitesi VK’da paylaşılmıştı.

BBC , itirazı paylaşan Twitter hesabıyla iletişime geçtiğinde, kullanıcı bunun bir dolandırıcılık olduğunu reddetti .

“Amacım, fon toplayabilirsem depremden etkilenen insanlara yardım edebilmek” diyorlar. “Artık afet bölgesinde insanlar üşüyor ve özellikle bebeklere yemek bulamıyor. Bu işlemi dekontlarla kanıtlayabilirim.”

BBC , Twitter hesabından herhangi bir makbuz veya kimlik kanıtı almadığını söyledi.

Olay, yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerin çevrimiçi dolandırıcılıklarda artan kullanımının bir işaretidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.