İncelemeler

OnePlus 11 İncelemesi: Rekabetçi Fiyata Kaliteli Bir Telefon

OnePlus 11, hiçbir şekilde bir çıkış değil. OnePlus, yıllardır çeşitli pazarlarda telefon satıyor, ancak bu, Apple, Samsung ve Google’ın hüküm sürdüğü bir yerde markalaşma zorluklarıyla uğraşırken, daha ucuza bahsetmeden, modaya uygun ve güvenilir olma yaklaşımında bir kaymaya işaret ediyor.

OnePlus artık “Pro” telefonlar yapmak istemiyor çünkü OnePlus 11 gibi bir telefonu daha düşük bir fiyata rekabet etmek için “yeterli pro” olarak görüyor . Bu, aslında, minimum perakende erişime sahip yeni bir başlangıç ​​olduğu zamanki şirketin orijinal ahlakına bir geri dönüş. Şimdi, kendisini uygulanabilir bir alternatif olarak daha fazla yerleştirmek için “önemli” Kuzey Amerika pazarına odaklanmak istediğini söylüyor.

Joker kart aslında Hasselblad. İkisi arasındaki işbirlikçi ortaklığın üçüncü yılında, görüntüleme sonuçları daha anlayışlı bir göze hitap etmelidir. OnePlus en iyisini almak istiyor, ancak pazar liderlerinin yapabileceği kadar net çekim yapabilir mi?

Tasarla ve Yapı

Arkadaşlarıma bir OnePlus telefonu gösterdiğimde, ezici bir çoğunlukla tasarımı beğendiler. Asla başarısız olmaz ve bu gerçekten de 11 için ve özellikle inceleme birimim için aldığım Ebedi Yeşil varyantta (Titan Black diğeridir) durum böyleydi. Göz alıcı parlak kaplama, bugünlerde denizaşırı markalarda çok moda olan yuvarlak kamera modülünü tamamlıyor. Siyah modelin mat ve dokulu yüzeyini tercih etsem de, yeşilin parlak sırtının daha büyük bir parmak izi mıknatısı olmamasına şaşırdım.

OnePlus 11 İncelemesi: Rekabetçi Fiyata Kaliteli Bir Telefon
OnePlus 11, siyah model

Bu , daha baskın kamera modülü biraz daha büyük bir tümsek ve daha az hoş bir yüzey oluşturan OnePlus 10 Pro‘ya göre görsel bir yükseltmedir . Burada, fırçalanmış metal görünüm lenslerle güzel bir şekilde karışarak daha zarif bir görünüm elde ediyor.

120 Hz yenileme hızına sahip canlı 6,7 inç 2K (3,216 x 1,440) AMOLED ekran sayesinde ön taraf da çok perişan değil. Gorilla Glass Victus korumasına sahiptir, ancak tüm telefonun IP derecesi yoktur, bu nedenle su ve toz söz konusu olduğunda ne tür bir darbeye dayanabileceği açık değildir. Genellikle ataması olmayan OnePlus telefonlarında yaptığım gibi, dikkatli olun.

OnePlus 11 Incelemesi 002

Kasanın altında, Qualcomm’un en yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisi , cihazın işlevlerine güç veriyor ve ışın izleme desteği dahil olmak üzere daha güçlü bir GPU ile OnePlus, bu telefona hem bir oyun cihazı hem de genişletilmiş gerçeklik (XR) içeriği oluşturmak için bir geliştirici aracı olarak bakıyor. kullanıcıların telefon aracılığıyla görmeleri için.

128 GB veya 256 GB depolama seçenekleriyle 8 GB ve 16 GB yapılandırmaları vardır; cihazım 16GB+256GB modeldi. Unutmayın, işletim sistemi ve dosyaları tek başına 20,6 GB yer kaplar ve bu, 128 GB’lık sürümle gidecekseniz oldukça büyük bir rakamdır. OnePlus’ın RAM-Vita teknolojisi, mevcut RAM’i fazladan 4 GB, 8 GB veya 12 GB artırmak için yerleşik depolamayı kullanabilir. Bu kadar ileri gitmem gereken bir durumla hiç karşılaşmadım ama ihtiyaç olursa diye orada.

OnePlus 10T gibi , şirket de kablosuz şarjdan kaçındı, bu da gülünç derecede hızlı kablolu şarjın onu bir yıkamaya dönüştürdüğünü öne sürdü. Daha uzun sürse bile, bir telefonu şarj etmek için bırakmanın ne kadar uygun olduğunu düşünürsek, buna katılmıyorum. Ancak bir tutamda, birlikte verilen 80 W SuperVooc şarj cihazı ve kablosu (diğer pazarlarda 100 W) cihazı yaklaşık 30 dakikada tamamen şarj edebilir. Reklamı yapılan gibi çalışır.

OnePlus daha önce belirli telefonları piyasaya sürmek için ABD’de T-Mobile ile çalıştı, ancak bu sefer değil. 11, üç ana operatörün tümü ve 5G ağlarıyla çalışacak, ancak onu satın alacak tek birincil kanallar OnePlus.com, Best Buy ve Amazon aracılığıyla olacak. 8GB+128GB varyantı için 699$ ve 16GB+256GB varyantı için 799$’dan başlayan fiyatlarla bu sefer daha uygun. OnePlus ayrıca dört büyük OxygenOS güncellemesi ve beş yıllık güvenlik güncellemesi vaat ediyor.

Kamera Özellikleri

OnePlus 11, önceki modellere kıyasla daha kapsamlı bir kamera dizisine sahiptir. Sony’nin f/1.8 diyafram açıklığına sahip IMX890 görüntü sensörünü kullanan 50 megapiksel geniş kamera (24 mm eşdeğeri) göze çarpıyor. Bununla tam çözünürlükte çekim yapmanın tek bir yolu var, o da Yüksek Çözünürlük modu. Aksi takdirde, piksel gruplama onu 12,5 megapikselde tutar. Son zamanlarda diğer markalardan gördüğümüz gibi burada Tip 1 sensör yok, ancak Tip 1/1.56 sensör 1.0μm ile düşük ışık ve gece çekimlerini yakalayacak.

OnePlus 11 Incelemesi 003

32 megapiksel dikey telefoto kamera (50 mm eşdeğeri) Sony’nin IMX709’unu kullanır. f/2.0 diyafram açıklığına sahip bir Tip 1/2.74 olarak oldukça iyidir ve odak eşdeğeri azaltılmış olsa bile önceki 8 megapiksel sensörden önemli bir yükseltmedir.

48 megapiksel ultra geniş (14 mm eşdeğeri), önceki Samsung JN1 sensörüne kıyasla daha iyi bir Sony IMX581 görüntü sensörü kullanır. 115 derecelik görüş alanını ve f/2.2 açıklığı koruyor ve bu modlara ultra geniş tarafından eşit şekilde erişilebildiğinden Hasselblad’ın renk reprodüksiyonundan faydalanmak üzere tasarlandı. Bu rotaya gitmek, OnePlus’ın OnePlus 10 Pro’da denediği genişletilmiş 150 derecelik görüş alanını ve balık gözü modlarını da terk eder.

Ardından, sabit odaklı ve elektronik görüntü sabitlemeli bir Sony IMX471 görüntü sensörü kullanan f/2,4 diyafram açıklığına sahip 16 megapiksel ön kamera var.

OnePlus 11 Incelemesi 004

OnePlus’ın düzeltmesini beklediğim iki yazılım sorunu belirledim. Birincisi, nedense kamera uygulaması ana çekim modu menüsüne XPan eklememe izin vermiyordu. İkincisi, Pro modunda RAW veya RAW Plus’ta çekim yapmayı seçerken, uygulama onu bir sonraki başlatışımda son seçimimi unutuyordu. Bu nedenle yanlışlıkla bir kereden fazla JPEG formatında çekim yaptım.

Daha önce olduğu gibi, kamera uygulamasının ayarlarında açmanız gereken seçenekler olan DCI-P3 renk gamı ​​​​dahil olmak üzere 10 bit’te çekim yapmak mümkündür. Hala yalnızca Fotoğraf ve Gece modlarıyla çalışır ve sonuçları yalnızca 10 bit rengi destekleyen bir cihazda veya uygulamada görebilirsiniz. Bu görüntüler HEIF’e kaydedilir, ancak Galeri uygulamasında Daha Fazla -> JPEG’e Dönüştür’e dokunarak bunları JPEG’e dönüştürebilirsiniz; burada her iki biçime de sahip olmanız için bir kopya kaydedilir.

Görüntü Kalitesi

Hasselblad’ın parlaklık, dinginlik ve zümrüt olarak adlandırılan filtreleri, değişen kullanılabilirlik oranlarıyla da olsa yeniden geri döndü; tüm çekim modları üç seçeneği de sunmaz. Örneğin, Fotoğraf ve Eğme-Kaydırma üçünü birden sunarken Uzun Pozlamada parlaklık yoktur. Gece modunda hiç yoktur, oysa Portre yalnızca dinginlik sunar.

OnePlus 11 Incelemesi 005
OnePlus 11, Parlaklık Filtresi

Bunun anlamı, Hasselblad’ın renk üretimi, filtrelerinden gelen ekstra vurgu ile her yerdedir. OnePlus, 10 Pro ile hem renk hem de ayrıntıda daha güçlü ilerlemeler kaydetti, ancak 11’in ekstra bir şey kattığı açık. Parçalardan ziyade toplam çalışır, 9 ve 10 modellerinde kameraları böyle yorumladım. Burada daha saygın ve tutarlı sonuçlar için daha gerçekçi renkler, daha iyi beyaz dengesi, daha güçlü düşük ışık performansı ve daha az keskinlik bir araya geliyor.

OnePlus 11 Incelemesi 006
OnePlus 11, Uzun Pozlama

Ana Kamera

Bunu fark etmek için Hasselblad filtrelerine ihtiyacınız yok — çekime devam ettikçe bu fazlasıyla belirgin. AI desteğini kapalı bıraktım, ancak iyi bir denge bulmak için HDR’yi otomatik olarak tuttum. IMX890 sensörünün ışık toplama özelliği sayesinde, ana kamerayla düşük ışıkta yapılan çekimler daha az efor gerektirir. İyi ışık kaynakları, iyi bir çekim yapmak için Gece moduna geçme ihtiyacını ortadan kaldırdı. Gündüz veya parlak ışıklarda, OnePlus 11, aşırı işlenmiş görüntüler üretmekten kaçınmak için dinamik aralığı yönetme konusunda daha iyi bir iş çıkarır.

OnePlus 11 Incelemesi 007

Daha rahat yaklaşımı takdir ettim çünkü bazen daha azı gerçekten daha fazladır. Hasselblad’ın ayarlaması burada açıkça yer alıyor, bunun nedeni yalnızca renklerin gayretle doygun olmaması değil, aynı zamanda gölgeler ve vurguların araya girmemesi. Örneğin, meşe şarap fıçılarının olduğu fotoğraf, çok az yansıtıcı yüzeye sahip loş bir odadaydı, ancak ortaya çıkan görüntü güzel ve ayrıntılı çıktı.

OnePlus 11 Incelemesi 008

Diğer modlarda olduğu gibi, piksel gözetleme kusurları ortaya çıkarır, örneğin keskinleştirme algoritmaları ya biraz fazla keskinleşir ya da hedeflerini kaçırır, ancak bunların eskisinden daha seyrek olduğunu söyleyebilirim.

OnePlus 11 Incelemesi 009
OnePlus 11, XPan

XPan, özellikle ekstra bir şey katan bir konu veya bakış açısı bulduğunuzda, bazı çekici görüntüler sunabilen bir Hasselblad modudur. Bu nedenle denemeyi her zaman sevmişimdir. Işık kaynakları kısıldıkça bir sınıra ulaşırsınız, ancak ince ayar yapacak çok az araç sunmasına veya hiç araç sunmamasına rağmen burada hem renkli hem de tek renkli olarak daha iyi çekim yapar.

Portre ve Telefoto

Bunun diğer telefonlarda gördüğümüz aynı telefoto lens olmadığı doğru ve 10 Pro’da ne kadar bodur hissettirdiği göz önüne alındığında, bunu pek umursamadım. OnePlus bunu bir portre merceği olarak pazarlıyor ve bunu zorlu aydınlatma koşullarında bile kesinlikle iyi yapıyor.

OnePlus 11 Incelemesi 010
OnePlus 11, Portre Modu

Sokak köşesindeki fotoğrafta dışarısı o kadar parlak değildi, ancak ayrıntı düzeyi açıkça daha önce olduğundan bir adım yukarıdaydı. 2x optik yakınlaştırma günümüzün telefon standartlarına göre kısa olsa bile, herhangi bir şeyi yakınlaştırmak için lensi özgürce kullandım.

OnePlus 11 Incelemesi 011
OnePlus 11, 2x Telefoto

Bunu yapmanın ödünleşimi hibrit yakınlaştırma değildir. Portre modunda ekranı sıkıştırın ve hiçbir şey olmuyor. OnePlus, gelecekteki bir yazılım güncellemesiyle bunu kolayca değiştirebilir, ancak şimdilik, bu 2x, alabileceğiniz kadar yakın.

Ultra Geniş

Üç lens arasında, bu, OnePlus’ın en çok kaymasına izin verdiği lens olabilir. İçinde özel özellikler veya modlar olmadığı için değil, daha çok diğerlerinin yaptığı sıçramayı yapmadığı için. Kesinlikle işlevseldir ve geniş görüş alanı, ihtiyacınız olduğunda harikadır, ancak diğerlerinin yapabileceği gibi hayranlık uyandırmaz. Üstelik içerisinde yerleşik olan makro modu vasat ama yine bir özelliği ön plana çıkarıyor OnePlus, yıllara dayanan mücadelesini sürdürüyor.

OnePlus 11 Incelemesi 012
OnePlus 11, Ultra Geniş

RAW ve Yüksek Çözünürlük

Pro modunda yalnızca RAW (veya 12 bit için RAW Plus) çekim yapabilirsiniz. Veya JPEG’lerle bir sorununuz yoksa, ayarlarda Yüksek Çözünürlük’e dokunarak Fotoğraf modunda tam 50 megapikselde çekim yapabilirsiniz. Burada da fotoğraflar umut verici sonuçlar gösteriyor. Özellikle gölgelerde ve düşük ışık koşullarında, post prodüksiyonda bir çekimi işlerken gürültü hala bir sorundur, ancak ayrıntı ve renk her iki açıdan da güzel bir adımdır.

OnePlus 11 Low light RAW
OnePlus 11, düşük ışıkta RAW çekim
OnePlus 11 RAW Plus
OnePlus 11, RAW Plus

Hasselblad’ın Pro moduyla çok ilgisi olup olmadığı net değil, ancak standart RAW’da 10 bitlik çekimlere göre 12 bitlik çekimlerde olması daha muhtemel. Bunun nedeni, OnePlus’ın kendisini RAW Plus çekimlerine uygulayan yazılım hesaplamasını (daha gevşek de olsa) elinde tutması ve onu diğer RAW seçeneği için yalnız bırakmasıdır. Öte yandan Yüksek Çözünürlük, piksel gruplu Fotoğraf moduyla tamamen aynıdır, yalnızca daha fazla ayrıntı yakalamak için ekstra pikseller vardır — aydınlatmanın yeterince iyi olması koşuluyla. Bu yüksek çözünürlüklü çekimler, gece çekimlerinde yine de başarılı olmaz, çok fazla gürültüye neden olur ve ışık kaynaklarından korkunç sonuçlar üretir.

Gece

Daha iyi olsa da, OnePlus’ın Hasselblad ile işbirliği, diğer modlarda daha çekici sonuçlar sunarak aslında Gece modunu yamyam ediyor. Aslında, çoğu zaman varsayılan kompozisyonu çok agresif buldum ve beni pozlama telafisini önceki modellerden daha gerçekçi dinamik aralık üretmeye yetecek kadar düşürmeye zorladım.

OnePlus 11 Night mode
OnePlus 11, Gece Modu

OnePlus’ın bulması gereken tutarlılıktır. Düşük ışıkta iyi çekimler yaptığım zamanlar oldu, ancak diğerlerinde sonuçlara şaşırdım. En iyi tahminim, şirketin şimdiye kadarki en iyisi olarak lanse ettiği basamaklama, görüntüyü oluştururken ve düzleştirirken neye öncelik verileceğini bulmakta zorlanıyor. İnsanlar ve hayvanlar eskisinden daha iyi görünürken ışık kaynakları genellikle aşırı pozlanmış ve postta kurtarılması imkansız bir sorun olmaya devam ediyor.

Şu anda bu konuda kırık bir rekor gibiyim, ancak OnePlus’ın maruz kalma üzerinde bazı kullanıcı kontrolü sağladığını görmek isterim. Deklanşör zaten bize ne kadar sürdüğünü söylüyor, öyleyse neden atıcıların onu yarıda durdurmasına veya Uzun Pozlama modunun yaptığı gibi ne kadar süreceğini seçmesine izin vermiyorsunuz? Alternatif olarak Uzun Pozlamayı deneyebilirsiniz, ancak size aynı dinamik aralığı vermez çünkü hareketli nesneler, ışık izleri veya yumuşak su efektleri gibi harekete odaklanmak üzere programlanmıştır.

Video Özellikleri

24 fps’de 8K ve 30 veya 60 fps’de 4K, 1080p ve 720p video kaydedebilirsiniz. Garip bir şekilde, ağır çekim klipler için 120 fps eksik. Kullanmak isterseniz filtrelerle birlikte f/1,4 ile f/16 arasındaki alan derinliğini kontrol etmek kolaydır. Yine de Hasselblad yok.

Daha ayrıntılı bir yaklaşım için Film, HDR ve görüntü sabitleme seçeneği de dahil olmak üzere kompozisyon için manuel kontroller sunar. Hem Video hem de Film, açıları değiştirmek istediğinizde temiz olan üç lensle de çekim yapmanızı sağlar. Günlük, gönderide ek kontrol için dinamik aralığı artırır. Aynı anda hem arka hem de ön kameralarla çekim yapmayı denemek istiyorsanız, Dual View Video büyük ölçüde aynıdır. Bu modlar arasında çekim fena değil, ancak kameranın daha çok fotoğrafa yöneldiği oldukça açık.

‘Never Settle’ Geri Geliyor

OnePlus 11, öyle olmasa bile eskinin OnePlus’ına benziyor. Telefonun kamera dışı işler için kullanımı harika ve pil ömrü baştan sona iyi durumda. Kamera, özellikle Hasselblad işbirliğinin daha iyi sonuçlar vermesinin tam zamanı olduğundan, şirketin lansmanına hakim oldu. Hedeflenen yazılım güncellemeleri, kameranın yapabileceklerinin iyileştirilmesi de dahil olmak üzere bazı hataları giderebilir.

OnePlus burada yetişmek için daha fazlasını yaptı, ancak rakiplerini bir kenara itmek için yeterli değil – en azından henüz değil.

OnePlus 11 Incelemesi 013

Alternatifler Var mı?

Bu, OnePlus 10 Pro’ya kıyasla hemen hemen her açıdan daha iyi bir kamera, bu yüzden buna yalnızca markayı seviyorsanız bir alternatif olarak bakardım. Aksi takdirde, dikkate alınması gereken pek çok başka şey var. Vivo X90 Pro daha pahalı olacak, ancak kamerası daha büyük bir görüntü sensörüne sahip ve sektördeki en derin yazılım paketlerinden birini sunuyor.

Samsung Galaxy S23 Ultra da daha pahalı, ancak kamerası da bir adım öne çıkıyor ve telefonu ABD’de bulmak daha kolay Google Pixel 7 Pro daha fazla fiyat düşüşü görüyor ve manuel kontroller ve yüksek çözünürlüklü çekim seçeneklerinden yoksun. , kameraları çok çeşitli durumlarda mükemmel sonuçlar verir.

Satın Almalı Mısın?

Evet, daha düşük fiyat da dahil olmak üzere birden fazla yönden selefine göre bir yükseltme olduğu düşünülürse. IP koruma derecesinin ve kablosuz şarjın olmaması can sıkıcı olsa da, harika fotoğraflar çekebilen, rekabetçi bir fiyata kaliteli bir telefon.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.