Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2023 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı Yarışmasının Kazananları

2023 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı yarışmasının sonuçları açıklandı ve Amerikalı fotoğrafçı Kat Zhou, olağanüstü bir Amazon nehri yunusu fotoğrafıyla Yılın Sualtı Fotoğrafçısı seçildi.

İkonik pembe rengiyle tanınan Amazon nehri yunusu, yetişkin erkekleri 185 kilogram ağırlığa ve 2,5 metre uzunluğa ulaşan en büyük nehir yunusu türüdür.

Zhou’nun kazanan fotoğrafı “Boto Encantado”, gün batımında su yüzeyinin üstünde ve altında güzel yunusu gösteriyor.

Zhou, “Yöre halkı arasında nehir yunuslarının veya ‘botos’un kadınları baştan çıkarmak için ‘boto encantado’ olarak bilinen yakışıklı erkeklere dönüşebildiğine dair bir efsane var” diyor.

“Dönüşüme tanık olmasam da bu güzel memeliler beni farklı bir şekilde büyüledi. Botların bazen gagalarını suyun üzerine çıkardığını gördükten sonra, günbatımında bölünmüş bir çekim yapmak istedim. Su körü körüne vuracak kadar karanlık olmasına rağmen, bu yunus bana mükemmel bir poz verdi ve gülümsedi!”

Ne yazık ki, Amazon boyunca insan yerleşimleri ortaya çıktıkça, insanlar savunmasız nehir yunus popülasyonuna zarar verdi. Bazıları maden işletmesinin akıntısı nedeniyle zehirleniyor, diğerleri balık ağlarına takılıyor ve birçoğu balık yemi olarak kullanılmak üzere öldürülüyor.

“İlk bakışta basit, sonra tek kelimeyle mükemmel. Karanlık, tanenli sularda Kat, nadiren fotoğraflanan ve nesli tükenmekte olan bu türü hassas bir kompozisyonda yakalayan çarpıcı bir kompozisyon yarattı. Bu, sayıları ürkütücü bir hızla azalan ve IUCN’nin Kırmızı Liste durumu endişe verici bir şekilde 2019’da Tehlike Altında olarak güncellenen bu tür hakkında şimdiye kadar gördüğümüz en iyi görüntü.” yarışma jüri başkanı Alex Mustard diyor.

“Dünyanın en güçlü nehri olan Amazon’un genel klasman birincimizi çıkarmış olması uygun.”

Yılın Sualtı Fotoğrafçısı yarışmasının 2023 baskısı, 72 ülkeden 6.000’den fazla başvuru aldı. Yarışma Birleşik Krallık merkezlidir ve 2023 Yılının İngiliz Sualtı Fotoğrafçısı için başka bir ödül içerir.

Şu anda Avustralya’da yaşayan bir İngiliz fotoğrafçı olan Ollie Clarke, bu ayrıcalığı, daha küçük balıklardan oluşan bir yem topunun içinde saklanan, dünyanın en büyük balığı olan bir balina köpekbalığının “Sürü” adlı görüntüsüyle kazandı. Görüntü Avustralya’nın Ningaloo kentinde çekildi.

“Ningaloo Resifi’ndeki balina köpekbalıklarına genellikle küçük balık grupları eşlik eder. Balıklar, dev köpekbalığını yüzen bir barınak olarak kullanır. Bununla birlikte, bu yem topu, normalden çok daha fazla balıkla çok büyüktü ve çok daha yoğundu, bu yüzden fotoğrafını çekerken gerçekten heyecanlandım,” diyor Clarke.

“Balina köpekbalıkları bazen plankton besleyicileri olarak yanlış etiketlenir, ancak aynı zamanda küçük balık sürülerinin aktif yırtıcılarıdır. Bana göre, Ollie’nin çarpıcı görüntüsü, köpekbalığının üzerine atlayıp iyi huylu bir refakatçiden açlığa geçiş yaptığı ve avını ağzıyla yuttuğu sırada mükemmel bir şekilde zamanlandı,” diye ekliyor Mustard.

Her yıl düzenlenen Yılın Sualtı Fotoğrafçısı yarışması, korumaya önem veriyor. İspanyol fotoğrafçı Alvaro Herrero, ” Save Our Seas Foundation ” 2023 Yılın Deniz Koruma Fotoğrafçısı seçildi. “Umutsuz” adlı fotoğrafı, halatlara ve şamandıralara dolandıktan sonra aldığı bir yaralanmanın ardından açlıktan ölmekte olan bir kambur balinayı gösteriyor.

Herrero, “Bu fotoğrafı çekmek, okyanusta yaşadığım en üzücü andı” diyor. “Özellikle su altında kambur balinalarla çok fazla zaman geçirdim, göz teması kurdum, etkileşimler yaşadım ve balinaların nasıl bu kadar zeki ve duygulu varlıklar olduğunu gördüm. Fotoğraf, okyanuslarımızın nasıl acı çektiğinin bir yansıması, insanın bencilliğinin ve sorumsuzluğunun ürünü. Ama en azından bu anı yakalayabildiğim ve şimdi onu dünyayla paylaşabildiğim ve umarım bazı gerçek değişiklikler sağlayabildiğim için mutluyum.”

Ek kategorilerden kazanan resimler aşağıda görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.