Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Sony Dünya Fotoğrafçılık ödülleri 2024 kategorisinin kazananlarını açıkladı

2024 Sony Dunya Fotografcilik Odulleri kategori kazananlari

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri: Açık yarışma kazananları

Dünya Fotoğrafçılık Örgütü, “2023 yılında dünyanın dört bir yanından gelen en iyi tek görüntülerin belirlendiği” bu yılki Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri Açık yarışmasında 10 kategori kazananını açıkladı.

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri, Açık yarışmanın kazananlarının yanı sıra, Dünya Fotoğraf Örgütü’nün geçen ay yaptığı gibi Ulusal ve Bölgesel kazananları da belirliyor. Ayrıca dünyanın en iyi fotoğraf serilerini belirleyen Profesyonel kategorisinin kazananları da var. Bu kazanan, 18 Nisan’da Londra’daki Somerset House’ta düzenlenecek Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024 gösterisinde belirlenecek.

Kazanan on kişi, portre, manzara, seyahat, sokak fotoğrafçılığı ve daha fazlasını içeren popüler fotoğraf kategorilerinde ödüllerini aldı. Yarışmanın Profesyonel, Öğrenci ve Gençlik kategorilerindeki finalistlerini daha önce ele almıştık.

2024 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri’ne, 220’den fazla ülkeden fotoğrafçılar katıldı ve katılımı ücretsiz olan yarışmaya 395.000 fotoğraf gönderdi.


Portre: Michelle Sank (Birleşik Krallık)

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçının Adı: Michelle Sank

Eser Adı: Cape Town’daki Sea Point Pavilion’da Zenande, Sinawe, Zinathi ve Buhle

Eser Tanımı: Bu resim, doğduğum yere şiirsel bir saygı duruşu olan ve devam eden Ballade serimin bir parçası. En güçlü anılarım Sea Point Gezinti Yolu ve Pavilion yüzme havuzudur, gerçi apartheid nedeniyle bu sadece ayrıcalıklı beyaz nüfusa aitti. 2023’te geri döndüğümde, yapı ve rekreasyon açısından çok az şeyin değiştiği, ancak artık kültürel ve sosyal çeşitliliğin kutlandığı bu mekanlar beni bir kez daha cezbetti.


Manzara: Liam Man (Birleşik Krallık)

2161 5985 LiamMan UnitedKingdom Open Landscape 2024 1

Fotoğrafçının Adı: Liam Man

Eser Adı: Storr Üzerindeki Ayın Doğuşu Spriteları

Eser Tanımı: Ufuk boyunca ay doğuşu yanarken, İskoçya’daki Yaşlı Storr Adamı’nın üzerinde ışıklar dans ediyor. Bu ikonik kaya oluşumu, karanlığı yarıp buzlu manzarayı ortaya çıkaran drone’lara bağlanan güçlü ışıklarla aydınlatıldı. Gecenin büyük bölümünde kar fırtınası uludu ve ay çok parlak hale gelmeden önce bu fotoğrafın çekilmesine sadece birkaç dakika kaldı.


Mimari: Ana Skobe (Slovenya)

2371 6195 AnaSkobe Slovenia Open Architecture 2024

Fotoğrafçının Adı: Ana Skobe

Eser Adı: Zamanın Dışına Düşmek

Eser Tanımı: Yumuşak akşam ışığıyla yıkanan bir deniz feneri berrak gökyüzüne doğru yükseliyor; temiz, şık, geometrik tasarımı kıyı manzarasıyla kontrast oluşturuyor. Kaidesinde bir figür yer alıyor; önündeki okyanusa bakan dalgın bir adam. Yalnız siluetin sonsuz ufukla yan yana gelmesi, okyanusun enginliğiyle bir yansıma ve bağlantı anı yaratıyor.


Yaşam Tarzı: Alvin Kamau (Kenya)

2253 6077 AlvinKamau Kenya Open Lifestyle 2024

Fotoğrafçının Adı: Alvin Kamau

Eser Adı: Twende Ziwani (Hadi göle gidelim)

Eser Tanımı: Bu editoryal fotoğraf çekimi, haute couture moda kültüründen ilham aldı. Fotoğraf Kenya’nın Nairobi kentindeki bir stüdyoda çekildi. ‘Twende Ziwani’ Swahili dilinde ‘Hadi göle gidelim’ anlamına gelir. Modelin pozu, yan tarafa bakarken ayakkabılarını omuzlarında taşıdığını gösteriyor. Başlık aynı zamanda Afrika’nın en büyük gölü ve Nil Nehri’nin kaynağı olan Victoria Gölü’ne de atıfta bulunuyor.


Doğal Dünya ve Yaban Hayatı: Ian Ford (Birleşik Krallık)

2325 6149 IanFord UnitedKingdom Open NaturalWorldWildlife 2024

Fotoğrafçının Adı: Ian Ford

Eser Adı: Caiman Crunch

Eser Tanımı: Pantanal maceramızın sonuna işaret ederek São Lourenço Nehri’ndeki pansiyonumuza veda etmiştik, ancak ayrılırken yaklaşık 30 dakika uzakta bir jaguarın görüldüğünü duyduk. Olay yerine koştuk ve avını takip eden bu gösterişli dişi jaguarla karşılaştık. Hiçbir şeyden haberi olmayan bir kaymana atlarken teknemiz ve kameram mükemmel bir şekilde konumlandırılmıştı.


Sokak Fotoğrafçılığı: Callie Eh (Malezya)

2347 6171 CallieEh Switzerland Open StreetPhotography 2024

Fotoğrafçının Adı: Callie Eh

Eser Adı: El

Eser Tanımı: Bir damat, Nepal’in Bhaktapur kentindeki bir düğün için düzenlenen tören alayı sırasında coşkuyla el sallıyor.


Hareket: Samuel Andersen (Norveç)

2191 6015 SamuelAndersen Norway Open Motion 2024

Fotoğrafçının Adı: Samuel Andersen

Eser Adı: Binici Aşağı İniyor ve Kirleniyor

Eser Tanımı: Bir sürücü, Norveç’in Hafjell Bisiklet Parkı’ndaki Norveç Ulusal Şampiyonası’nda parkurun çamurlu bir bölümünden geçiyor. 11 mm’lik balıkgözü lens kullandığım için bu çekimi yapabilmek için çok yaklaşmam gerekiyordu ve sonunda hem kendime hem de ekipmanıma su sıçradı. Yine de buna değdi çünkü bu açıdan arkadan aydınlatma çok etkiliydi.


Yaratıcı: Rob Blanken (Hollanda)

2213 6037 RobBlanken Netherlands Open Creative 2024

Fotoğrafçının Adı: Rob Blanken

Eser Adı: İsimsiz

Eser Tanımı: Polarizasyon filtreleri yardımıyla fotoğraflanan amino asit kristallerinin (B-alanin, L-glutamin ve glisin) 5 kat büyütülmüş hali.


Seyahat: Yan Li (Çin)

2121 5945 YanLi UnitedStates Open Travel 2024

Fotoğrafçının Adı: Yan Li

Eser Adı: Sakinlik ve Felaket Arasında

Eser Tanımı: Peru ve Bolivya arasındaki Titicaca Gölü’nde, sakin bir yüzen köy, yaklaşan orman yangınıyla tam bir tezat oluşturuyor ve doğanın ikili yapısının çarpıcı bir kanıtı.


Nesne: Toni Rinaldo (Endonezya)

2269 6093 ToniRinaldo Indonesia Open Object 2024

Fotoğrafçının Adı: Toni Rinaldo

Eser Adı: Koalisyon

Eser Tanımı: Bu fotoğrafı bekleme odasında çektim. Yan yana duran iki sandalyenin renk farkı dikkatimi çekti. Bu bana farklı kültürlerin bir arada yaşadığı ülkem Endonezya’yı hatırlattı ve insanların burayı ziyaret etme konusunda ilgisini çeken de bu.


Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024’ten Daha Fazlası

Daha önce de belirtildiği gibi, Dünya Fotoğraf Örgütü bu yılki yarışmanın Ulusal ve Bölgesel kazananlarını zaten duyurdu ve kazanan 31 fotoğraf muhteşem ve incelemeye değer.

Profesyonel ve Öğrenci kazananları da dahil olmak üzere diğer kazananlar 18 Nisan’da açıklanacak. Yarışmanın genel kazananı 25.000 ABD Doları artı Sony dijital görüntüleme ekipmanı kazanacak. Bu harika ödüllerin yanı sıra genel kazanan ve her kategorinin ilk üçü, Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri sergisinde ve kitabında yer alacak. Sergide kısa listeye giren fotoğrafçılar da yer alacak.

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri, dünyadaki en prestijli fotoğraf yarışmalarından biri olmasa da biridir. Yarışmada ödül kazanmak her fotoğrafçı için önemli bir başarıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.