Ekipmanlar

Sony a7R V ve Leica SL3: 60 MP tam çerçeve kameralar karşılaştırıldı

Sony a7R V vs Leica SL3

Özünde hem Sony’nin a7R V‘si hem de Leica’nın SL3‘ü temel bir yapı taşını paylaşıyor: 60 MP BSI CMOS sensörü. Ancak bu temelin üzerinde yer alan neredeyse her şey kökten farklı yönlerde ayrılıyor. SL3’ün bu hafta başında düşmesiyle bu çifte detaylı bir şekilde göz atmaya karar verdik.Sony a7R V vs Leica SL3 002

Sensör ve Özellikler

Aynı sensörün etrafında inşa edilen bu iki kamera farklı yaklaşımlar benimsiyor.

Nasıl benzerler : Bu iki kamera arasındaki temel benzerlik ve karşılaştırmanın temel temeli, paylaştıkları sensördür. Her birindeki 60MP BSI CMOS sensörü neredeyse kesinlikle aynıdır ve endüstrinin ezici gücü Sony Semiconductor Solutions tarafından üretilmiştir. Bu nedenle, her ikisi de karşılaştırılabilir görüntü kalitesine sahiptir ve her ikisi de 8K video çekebilmektedir; ancak bazı uyarılara ve farklılıklara değineceğiz.

Farklı oldukları yerler : Sony daha iyi bir stabilizasyona sahiptir, IBIS’in 3 ekstra durağına göre derecelendirilmiştir (8 EV’den Leica’nın 5’ine). a7R V aynı zamanda çok çekimli piksel kaydırma yüksek çözünürlüklü moduna da sahiptir; bu, bilgisayarda sonradan işlem yapılmasını gerektirmesi nedeniyle biraz hantaldır, ancak Leica’nın hiçbir şekilde karşılaştırılabilir bir modu yoktur, bu nedenle bunun sağladığı bazı nişler olabilir. Sony bir avantaj.

SL3, teknik olarak 15 fps’ye kadar daha hızlı çekim yapabilir (12 bit’te, e-deklanşör kullanılarak, odak ve pozlama ilk karede kilitlenerek). Bu, a7R V’nin maksimum 10 fps hızından daha yüksek bir orandır, ancak AF ve tam bit derinliği istiyorsanız Leica’nın hızı yavaş bir 4 fps ile zirveye çıkar, Sıkıştırılmış Raw’ı çekmek istemediğiniz sürece Sony bunu en yüksek hızda sunacaktır.

Sony a7R V vs Leica SL3 003

Gövde ve Kullanım

Sony a7R V, düğmeler ve kadranlarla dolu bir harikalar diyarına sahiptir.

Nasıl benzerler : Hem Leica hem de Sony, çıkıntılı tutma yeri, harici düğmeler ve kadranlar ve eklemli bir ekrana sahip, değiştirilebilir lensli kameralardır. Her ikisi de neme ve toza dayanıklıdır ancak hava koşullarına tamamen dayanıklı değildir. Ancak Sony’nin dayanıklı olduğu belirtilirken Leica’nın IP54 standardı sertifikası bulunuyor.

Nasıl farklılar : Her iki kamera da aynı genel biçimi paylaşsa da, her biri bunu farklı bir uç noktaya taşıyor. Çok sayıda kadranı ve düğmesiyle a7R V, tasarıma “daha fazlası daha fazladır” yaklaşımını benimsiyor. Eğer bunu yapmak istersen, bir yerlerde bunun için bir düğme var.

Leica SL3, tasarımıyla çizim tahtasına geri dönerek çok daha ihtiyatlı ve odaklanmış bir yaklaşım benimsiyor. Üç temel ayar (enstantane hızı, diyafram açıklığı ve ISO) için yalnızca yeterli kadran var, ancak eğilebilir ekranındaki akıllı, temiz ve özelleştirilebilir kullanıcı arayüzüne çok daha fazla vurgu yapılıyor.

Sony a7R V vs Leica SL3 004

Otomatik Odaklama

SL3’ün otomatik odaklama seçenekleri a7R V’lerden daha azdır.

Benzer oldukları noktalar : Her iki kamera da çeşitli akıllı tanıma modlarıyla birlikte aşama algılamalı otomatik odaklama özelliğine sahiptir.

Farklı oldukları noktalar : a7R V’nin otomatik netlemesi mükemmeldir; piyasadaki daha dayanıklı takip sistemlerinden birinin üzerinde yer alan geniş yelpazedeki konu tanıma modları, bir AF alanına yakın belirli nesnelere anlık çekim yapar. Sistemin her katmanı ayrı ayrı ayarlanabilir, bu da karmaşıklığı artırır, ancak çoğunlukla işe yarar.

SL3’ün otomatik odaklaması ile hâlâ daha fazla test yapmamız gerekiyor; bu, Leica’nın sensör üzeri faz algılamayı ilk kez kullanmasıdır ve konu tanıma modu için daha küçük seçenekler sunar; bunlardan biri lansman sırasında hala “beta” olarak belirlenmiştir. Şu ana kadar kullanımımızda iyi performans gösterdi ancak henüz a7R V’de olduğu gibi buna gerçekten meydan okuma şansımız olmadı.

Sony a7R V vs Leica SL3 005

Video

Her iki fotoğraf odaklı kamera da kalite farklı olsa da 8K video çekebiliyor.

Nasıl benzerler : Ne Leica SL3 ne de Sony a7R V video odaklı kameralar değil, ancak her ikisinin de bazı kusurları var ve 4K/60p’ye ek olarak 8K’ya kadar 10 bit video sunabiliyorlar.

Nasıl farklılar : Leica SL3, DCI 8K/30p moduyla 1,24 kırpma hızında 30p’ye kadar UHD 8K çekim yapabilir. Bununla birlikte, önemli ölçüde panjurdan muzdariptir.

Sony a7R V, aynı 1,24 kırpma ve benzer panjur sayılarıyla UHD 8K için 24p ile sınırlıdır. Ancak Sony, sensörün tam genişliğinde (30p’ye kadar) UHD 4K çekim yapabilir. Bu arada Leica’nın UHD ve DCI 4K modları, kare hızından bağımsız olarak 1,17 veya daha kötü mahsuller anlamına gelen 8K yakalama bölgesinden alınmıştır.

Sony a7R V vs Leica SL3 006

Vizör ve Ekranlar

Her iki kamera da esnek arka ekranlara ve yüksek çözünürlüklü OLED buluculara sahiptir

Nasıl benzerler: Her iki kamera da, yüksek çözünürlüklü bulucular ve hareketli arka dokunmatik ekranları barındıran belirgin vizör tümsekleri ile DSLR benzeri tasarımlara sahiptir.

Nasıl farklılar: a7R V, Leica’nın 0,76x büyütmeli 5,76M noktalı (1600 x 1200 piksel) bulucusu yerine 0,9x büyütmeli 9,44M noktalı EVF’ye (2048 x 1536 piksel) sahiptir. Sony’de tam çözünürlüğü elde etmek için ‘yüksek kalite’ modunu etkinleştirmeniz gerekir ve siz odaklandıkça ekran daha az ayrıntıya sahip olur. Sony’nin, eğilebilir bir kızak üzerinde tamamen mafsallı bir arka ekranı vardır ve bu da onu Leica’nınkinden daha esnek hale getirir.

Sony a7R V vs Leica SL3 007

Lensler

Sony’nin E-mount’u çok çeşitli üçüncü taraf seçeneklerine erişmenizi sağlar.

Nasıl benzerler : Hem Leica hem de Sony, tam çerçeve sensörlü, değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleridir, dolayısıyla lensleri, çeşitli odak uzaklıklarında boyut ve ağırlık bakımından genel olarak benzerdir.

Nasıl farklılar : Leica’nın L-montaj sistemi, Panasonic ve Sigma ile ortaklaşa tasarlandı; bu, ona çok üst düzey ve pahalı Leica camın yanı sıra Panasonic ve Sigma’nın daha orta sınıf ve uygun fiyatlı seçenekleri de dahil olmak üzere çok çeşitli seçenekler sunuyor. Sigma.

Sony’nin E-mount’u en eski tam çerçeve aynasız montaj ünitesidir; bu, Sony’nin kendi lens serisinin oldukça geniş olduğu anlamına gelir; son eklenenler arasında bazı mükemmel performans gösterenler ve çeşitli ilgi çekici odak uzaklıkları yer almaktadır. Sony’nin E-mount’u üçüncü taraflara da açıktır; bu da Sigma, Tokina, Tamron, Samyang ve daha fazlasından çok sayıda seçeneğin olduğu anlamına gelir.

Sony a7R V vs Leica SL3 008

Fiyat

İkisi de ucuz değil ama yalnızca Leica bir Leica’dır.

Nasıl benzerler : Hem SL3 hem de a7R V birinci sınıf kameralardır. Her ikisi de size yeni veya kullanılmış binlerce dolara mal olacak ciddi yatırımlardır.

Nasıl farklılar : Leica SL3, belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, premium’a prim veriyor. 6.995 dolarlık liste fiyatıyla SL3, 3.898 dolarlık Sony a7R V’nin tam iki katı kadar pahalı değil; sadece yakın. Bu diferansiyelin eğlenmeye değer olup olmadığı büyük ölçüde L montajlı cam tercihinize veya yatırımınıza bağlıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.