Kılavuzlar

Yeni Başlayanlar Kamera Ekipmanlarında Ucuza Kaçmamalı

Kamera ekipmanlarının pahalı olması, yeni başlayanların kit oluşturmasını ve başlamasını zorlaştırıyor. Bu nedenle bazı ekipmanlar için bütçe dostu seçenekleri tercih etmek cazip gelebilir. Ne yazık ki bu her zaman akıllıca değildir.

Kalite açısından çok fazla fedakarlık yapmadan biraz tasarruf etmenize olanak tanıyan, ucuza gitmenin (veya tamamen atlamanın) sorun olmadığı belirli öğeler vardır . Ancak önceden biraz daha fazla harcamanın daha iyi olacağı bazı şeyler var. Daha yüksek bir fiyat genellikle daha yüksek yapım veya yapım kalitesine ve dolayısıyla daha uzun bir ömre eşit olduğundan, bazen bu uzun ömürlülük nedeniyle olur. Bu, aynı ekipmanı daha erken satın almanızı engelleyecek ve uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Diğer zamanlarda bütçe kalemleri görüntü kalitesinden veya performansından ödün vererek görsellerinizi etkiler. Belirli bir ekipmana biraz daha fazla harcamak, kalitede büyük bir artış sağlayarak daha iyi görüntüler üretmenize olanak sağlayabilir. Bu, mevcut ekipmanınızla büyümeniz için size daha fazla alan sağlar; bu da, kısa sürede yükseltme yapmanıza gerek kalmayacağı anlamına gelir ve uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar.Ucuz Tripodlar Tasarrufa Değmez

Yeni başlayanların Amazon’da bulabilecekleri en ucuz tripodu alması çok yaygındır. Ne yazık ki, ucuz tripodlar birkaç sorunla boğuşuyor. Uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmamışlardır. Tipik kullanımda bile kırılmaya çok yatkın olan ucuz plastikten yapılmışlardır. Ve ucuz tripodlar pek sağlam değil.

Tripodun ana, muhtemelen tek amacı, fotoğrafçıların daha keskin görüntüler çekmesine olanak tanıyarak stabilite sağlamaktır. Çürük bir tripod, ister manzara çekimleri sırasında rüzgardan, ister sadece deklanşörün açılıp kapanmasından dolayı oldukça kolay hareket eder. Bu, keskin fotoğraflar çekmenin çok zor olacağı, hatta tamamen imkansız olacağı anlamına geliyor.

Yeni Başlayanlar Kamera Ekipmanlarında Ucuza Kaçmamalı

Pek çok tripod seçeneği mevcut olduğundan, neyin satın almaya değer olduğunu, neyin gerekli olduğunu veya neyin gereksiz olduğunu anlamak kafa karıştırıcı ve bunaltıcı olabilir.

Kaliteli bir tripod almak için mutlaka bütçenizi zorlamanıza da gerek yok, ancak mümkün olan en ucuz seçeneği tercih edip hayal kırıklığı ve titrek çekimlerden başka bir şey bekleyemezsiniz.

Kötü Filtreler Fotoğraflarınızı Mahvedebilir

Tüm camlar eşit yaratılmamıştır; Ucuz cam resimlerinizi olumsuz etkileyebilir. Lensinizin ön kısmında yer alan filtre, ışığın kameranıza girerken geçtiği ilk şeydir. Bu filtre kalitesiz bir camdan veya daha düşük kaliteli bir malzemeden yapılmışsa, sapmalar gibi kusurlara neden olabilir ve görüntülerinizin kalitesini etkileyebilir.

hoya graduated nd filter

Piyasada çok sayıda filtre türü vardır ve yeni başlayanlar başlangıçta çok sayıda özel filtreye ihtiyaç duymasa da, polarizasyon ve nötr yoğunluk (ND) filtreleri her seviyedeki fotoğrafçılar için kullanışlıdır.

Polarize filtrelerin CPL filtreleri de dahil olmak üzere birkaç çeşidi vardır ve parlamayı ve yansımaları azaltırlar. ND filtreleri ayrıca temel ND, dereceli ND ve değişken ND filtreleri dahil olmak üzere farklı formatlarda da mevcuttur. Hangi ND filtresini kullanacağınıza karar vermeye çalışıyorsanız bu başlangıç ​​kılavuzuna göz atın.

ok Amaçlı Bir Lens Çok Yönlüdür ve Yatırıma Değerdir

Fotoğraf makinelerinin yanı sıra fotoğrafçıların para harcadığı en pahalı şey lenslerdir. Maliyet nedeniyle çok yönlü bir lens seti oluşturmak en zor şeydir. Ancak başlangıç ​​seviyesindeki fotoğrafçılar, hemen komple bir set olmadan da yapabilirler. Bunun yerine kaliteli, çok amaçlı bir lens almaları daha iyi olur. Bu, 24-70 mm veya 24-105 mm gibi ihtiyaç duyacağınız odak uzunluklarının çoğunu kapsayan bir yakınlaştırma lensi veya 50 mm gibi çok yönlü odak uzaklığına sahip bir prime lens olabilir.

24 70 lens

Filtrelerde de belirtildiği gibi optik kalite, görüntü kalitesinde önemli bir rol oynar. Ucuz lensler, abartılı bozulma, keskinlik eksikliği, yavaş odaklanma, saçaklanma ve sapmalar gibi önemli görüntü kalitesi sorunlarına neden olabilir. Eğer öncelikli olarak eğlence için görüntü çekmekle ilgileniyorsanız ve görüntü kalitesi sorun teşkil etmiyorsa, ucuz bir lens sizin için iyi olabilir. Ancak becerilerinizi geliştirmek ve geliştirmek istiyorsanız bütçe merceği sınırlayıcı bir faktör olabilir.

Yeni bir kamera arayışındaysanız, kameraların yalnızca gövde olarak veya kit lensli olarak mevcut olduğunu fark edeceksiniz. Bazı kit lensler harikadır , bazıları ise ne yazık ki sizi yalnızca geride tutabilir. Kit versiyonunu seçmeden önce biraz araştırma yapmanız önemlidir, çünkü ortalamanın altında kalitede bir lens alabilirsiniz, bu da büyümenizi sınırlayabilir ve planladığınızdan daha erken yeni bir lens satın almanıza neden olabilir. Bir kamera ve lensi ayrı ayrı satın almanız daha iyi olabilir.

Alternatif olarak, halihazırda bir kameranız varsa ve çok amaçlı lensinizi yükseltmek istiyorsanız, kaliteli bir seçenek bulmaya daha fazla özen gösterin. Mevcut en pahalı, profesyonel kalitede lens olmasına gerek yok, ancak kalite ve fiyat dengesi önemlidir. Oldukça hızlı bir diyafram açıklığına, hızlı otomatik odaklama performansına ve güçlü optik kaliteye sahip bir şey, daha yaratıcı kontrol sunarken ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Yeni bir merceğin de yepyeni olması gerekmez. Kullanılmış satın almak, mükemmel ekipmanı uygun fiyatlarla almanın harika bir yoludur. Bütçe bilincine sahip fotoğrafçıların, kullanılmış fotoğraf makineleri ve lensler satın alarak paralarının karşılığını en iyi şekilde almalarına yardımcı olacak bir kılavuzumuz var.

İyi Sırt Çantaları ve Kamera Çantaları, Zorlukla Kazandığınız Donanımınızı Korur

Kamera sırt çantası, çanta veya kameranızı dışarıdayken veya evde saklarken güvende tutan başlıca şeydir. Sırt çantalarım sandıklardan, sandalyelerden ve tepelerden aşağı düştü, ancak bunlar yüksek kaliteli çantalar olduğundan kameram ve lenslerim her seferinde güvenli ve sağlamdı.

Shimoda Travel Backpacks

Düşük kaliteli çantalar genellikle daha az dolgu ve yapıya sahiptir. Eğer kameram o düşmelerden birini ucuz bir çantanın içinde çekseydi, onun hayatta kalacağına pek güvenmiyorum. Bu nedenle kendinize bir iyilik yapın ve kaliteli bir kasaya yatırım yapın veya yatırımınızı güvende tutmak için geri dönün. Kazalar olabilir, bu yüzden en iyi seçeneğiniz iyi hazırlıklı olmaktır.

Hafıza Kartlarıyla Kumar Oynamayın

Amazon, bilinmeyen veya az bilinen şirketlerin ucuz hafıza kartlarıyla doludur, ancak atlamanızı tavsiye ettiğimiz bir şey varsa, o da ucuz hafıza kartlarıdır. Çekimden sonra eve döndüğünüzde, fotoğraflarınızı bilgisayarınıza yüklerken kartınızın bozuk olduğunu ve tüm fotoğrafların kaybolduğunu keşfetmekten daha kötü bir şey olamaz. Ayrıca bulunduğunuz yere gitmekten ve kartınızda bir sorun bulmaktan da kaçınmak istersiniz.

Ne yazık ki bu senaryoların, ucuz, marka dışı hafıza kartlarında daha saygın markalara göre çok daha olası olduğu ortaya çıkıyor. Alman veri kurtarma servisi CBL, microSD kartların kalitesinin düştüğünü tespit ettiğinden, bu durum microSD kartlar için daha da geçerli olabilir.

prograde cfexpress memory card and reader

Bu nedenle hafıza kartları söz konusu olduğunda oyundaki büyük oyunculara bağlı kalın. Bu kartlar çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olacak şekilde yapılmıştır ve onlara dikkat ettiğiniz sürece sorunlarla karşılaşma olasılığınız daha azdır.

Yedekleme Çözümleri Değerli Fotoğraflarınızı Korur

Yedekleme işi bunaltıcı olabilir, ancak dosyalarınızı güvende tutmak için hayati önem taşır. Bellek kartlarıyla aynı şekilde, ister sabit diskler ister bulut platformu olsun, kaliteli yedekleme çözümleri, fotoğrafçılık yolculuğunuza başlar başlamaz çok önemlidir. İyi yedekleme alışkanlıklarını ne kadar erken geliştirirseniz o kadar iyidir.

Etkili yedeklemenin bir kısmı, görüntüleri hafıza kartlarınızdan çıkarmak ve dosyalarınızın uzun vadede dayanabileceği kaliteli sabit sürücüleri seçmektir. Bellek kartları geçici depolama için mükemmeldir, ancak uzun vadeli yedekleme için tasarlanmamışlardır, bu nedenle yedekleme amacıyla kaliteli bir sabit sürücüye (veya birden fazla) yatırım yapmak isteyeceksiniz. Hafıza kartları gibi, bulabileceğiniz en ucuz olanları değil, sektördeki büyük markaları tercih edin.

samsung t7 shield ssd product shot

Masaüstü sürücüler veya taşınabilir sürücüler, dosyalara anında erişmek için harika olsa da ömürleri sınırlıdır. Muhtemelen yinelenen bir yedekleme seçeneği için bir bulut çözümü de düşünmek isteyeceksiniz.

Akıllıca Yatırımlar Yapmak Sizi Baş Ağrılarından ve Gönül Ağrılarından Kurtarır

Yukarıdaki öğeler, deneyimlerimize dayanarak daha fazla harcamaya değer şeylerdir. Ancak bunların hepsi mantık dahilindedir. Genelde hiç kimse herhangi bir şeyin en pahalı versiyonuna ihtiyaç duymaz ve bu özellikle yeni başlayanlar için geçerlidir. Örneğin, dışarı çıkıp mevcut en iyi tripodu satın almanıza gerek yok. Ancak bulabileceğiniz en ucuz olanların bir veya iki adım üstüne çıkmalısınız. Yukarıdaki öğelerin odak noktası kalite olmalıdır; çünkü bu, uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.