Kılavuzlar

Yeni Başlayanların İhtiyaç Duymadığı Kamera Ekipmanları

Fotoğrafçılığın ekipman odaklı bir çaba olduğu inkar edilemez. Daha fazla ekipmanın bizi daha iyi fotoğrafçılar yapacağı fikriyle sürekli olarak yeni ve şık ekipmanlar sunuyoruz. Bazı fotoğrafçılar ve onların ihtiyaçları için bu kesinlikle doğrudur. Ancak yeni başlayanlar için bazı ekipmanlar gerekli değildir.

Fotoğrafçılık yolculuğunuza başladığınızda, tüm gürültüyü filtrelemek ve “sahip olunması gereken” ile “sahip olunması güzel” veya tamamen gereksiz olanı çözmek zor olabilir. Aşağıda, öğrenmeye başladığınızda muhtemelen atlayabileceğiniz, paradan tasarruf etmenizi ve önemli olan şeylere odaklanmanızı sağlayacak bazı ipuçları bulunmaktadır.

En Pahalı Kamera

Açıkçası fotoğraf makinesi fotoğrafçılığa başlamanın ilk adımıdır. Piyasadaki en yeni ve en iyi kameralar sizi cezbetse de, işin püf noktalarını öğrenirken pahalı ve gelişmiş kameralar aşırıya kaçabilir.

İlk kamerayı seçerken, önceden planlama yapmak ve size büyüme alanı sağlayacak bir seçeneği seçmek önemlidir, ancak bu yalnızca makul bir düzeydedir. Aksi takdirde, muhtemelen bir süre yararlanamayacağınız özellikler için ödeme yapmış olursunuz.

Örneğin, çoğu kişi için en yüksek çözünürlüklü görüntüler gerekli değildir ve giriş engelini artırır. Aynı şey piyasadaki en hızlı kameralar için de geçerli. Fotoğrafçıların koşmadan önce yürümeyi öğrenmesi gerekiyor.

Süper Telefoto veya Ultra Geniş Açılı Lensler

Lensler, fotoğrafçılığın yaratıcı yönlerini keşfetmenin kritik bir bileşenidir. Ancak, hemen dışarı çıkıp tam bir lens seti satın almanız gerektiğini düşünmeyin. Kullanışlı odak uzunluklarına sahip birkaç kaliteli merceğe sahip olmak ve pozlama ve kompozisyonun temellerini öğrenirken bunlara alışmak daha önemlidir.

Bir üniversitede fotoğrafçılığa giriş dersleri verdiğimde, tüm öğrencilerimi 50 mm’ye yatırım yapmaya ve bir süre başka hiçbir şey hakkında endişelenmemeye teşvik ettim. 50 mm, görüşümüze yakın bir perspektif sunar; bu, farklı odak uzaklıklarıyla ilgili doğal bozulmaları veya perspektif değişimlerini hesaba katmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Biraz daha çok yönlülük isteyenler için 24-70 mm veya 24-105 mm standart yakınlaştırma da başlangıç ​​için harika bir lenstir.

Ultra geniş ve süper telefoto lensler eğlenceli ve belirli durumlar için şüphesiz yararlı olsa da, bir karmaşıklık katmanı da ekleyebilirler. Bu özellikle alan derinliği ve distorsiyon gibi konuları öğrenirken geçerlidir. Bu ilkeleri normal bir mercekle (50 mm gibi bizim gördüğümüze yakın bir odak uzaklığına sahip olan) anlamak daha kolay olacak ve bir süre tek bir odak uzaklığına bağlı kalırsanız üstesinden gelmek daha kolay olacaktır.

Yeni Başlayanların İhtiyaç Duymadığı Kamera Ekipmanları

Fotoğrafçılar mevcut lenslerinin veya lenslerinin istedikleri türde görüntüleri yakalamalarına izin vermediğini bulduklarında, yükseltme zamanı gelmiştir. Ancak başlangıçta atılım yapmak, büyük miktarda parayı gereksiz yere harcamanın kesin bir yoludur.

Niş Filtreler

Orada lens filtreleri sıkıntısı yok. Pratikten kesinlikle yaratıcıya kadar çeşitlilik gösterirler. Bu filtrelerden hangilerinin satın almaya değer olduğunu ve hangilerinin ekstra olduğunu anlamak kafa karıştırıcı olabilir.

Nötr yoğunluk (ND) ve polarizasyon filtrelerinin yeri vardır ve neyi fotoğrafladıklarına bağlı olarak yeni başlayanlar için bile satın almaya değer olabilir. ND filtreleri merceğe gelen ışık miktarını azaltarak parlak ışıkta bile geniş diyafram açıklıklarının veya uzun pozlamaların kullanılmasına olanak tanır. Polarize güneş gözlükleri gibi polarize filtreler parlamayı azaltır, mavi gökyüzünü yoğunlaştırır ve renkleri doygun hale getirerek su fotoğrafı çekmek veya parlak, güneşli koşullarda çalışmak için kullanışlıdır.

ND ve polarizasyon filtreleri hiçbir şekilde olmazsa olmazlar değildir, bu nedenle şu anda bunlar için paranız yoksa endişelenmeyin. Ancak görüntü düzenleme uygulamalarının kopyalamakta zorlandığı durumlarda faydalı olabilirler. Ancak bu ikisinin ötesinde çoğu filtre, yeni başlayanlar için nadiren alakalı olan özel amaçlara hizmet eder. Ne olursa olsun, önemli olan kaliteli filtrelere yatırım yapmaktır. Işığın içinden geçtiği cam, görüntü kalitesini önemli ölçüde etkiler; bu nedenle ucuz filtreleri (ND ve polarizasyon filtreleri dahil) tercih etmek, görüntülerinizi olumsuz etkileyebilir.

Ucuz Tripod

Anlıyoruz; fotoğraf ekipmanı pahalıdır, bu nedenle ucuz alternatifler aramak cazip gelir. Örneğin kullanılmış ekipman satın almak paradan tasarruf etmenin harika bir yoludur. Ancak gözden kaçırmamanız gereken bazı şeyler var; tripodlar da bunlardan biri. Hiçbir şekilde en pahalı tripoda ihtiyacınız olmasa da, güvenilir bir üreticiden dayanıklı, sağlam bir tripoda yatırım yapmak aslında uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Ucuz tripodlar genellikle dayanıksızdır ve tripodun amacını boşa çıkarır. Sabit, keskin görüntüler elde etmek yerine bulanıklık ve kamera sarsıntısıyla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Veya en kötü senaryoda, rüzgarda bile uçup, kameranızı kırabilir. Ayrıca, ucuz tripodlar kırılma eğilimindedir; bu nedenle, ilk seferde biraz daha fazla harcarsanız muhtemelen ihtiyaç duymadan çok önce yenisini satın alacaksınız.

editing tablet

Düzenleme Tableti

Fotoğrafçıların YouTube videolarını izlerseniz, fotoğrafları rötuşlarken düzenleme tabletinde çalışan birini görmüşsünüzdür. Bu tabletler faydalı olsa da düzenleme araçları, karışıma başka bir katman eklemeye gerek kalmadan yeterince karmaşıktır. Tabletlerin genellikle zorlu bir öğrenme eğrisi vardır ve düzenleme programı ve araçlarına tam olarak aşina değilseniz düzenleme sürecini daha da kafa karıştırıcı hale getirir.

Bunun yerine, düzenleme yolculuğunuza başladığınızda düzenlemenin temellerine, pozlama, kontrast, beyaz dengesi, gölgeler ve parlak noktalar gibi ayarların yapılmasına odaklanın. Bunları bir kez anladığınızda ve ince ayarlamalar gerektiren daha karmaşık düzenleme süreçlerine dalmaya başladığınızda, bir tablet sizin için anlamlı olabilir.

Ücretli Düzenleme Yazılımı

Düzenlemeden bahsetmişken, başlangıç ​​düzeyindeki bir fotoğrafçıysanız ücretli düzenleme yazılımı ihtiyacınızdan fazla olabilir. Photoshop veya Lightroom gibi programlar neredeyse sınırsız seçeneklere sahip gelişmiş araçlardır ve bu da onları öğrenmeyi zorlaştırır. Pahalı bir program için ödeme yapmadan önce, düzenleme süreci hakkında fikir sahibi olmanızı ve bunun keşfetmek isteyip istemediğinizi öğrenmenizi sağlayan, öğrenebileceğiniz oldukça yetenekli bazı ücretsiz düzenleme programları vardır.

camera flash

Aydınlatma ekipmanı

Aydınlatma ekipmanı eğlenceli olabilir ve dramatik, benzersiz görüntüler yaratmanın bir yoludur. Ancak yeni başlayanlar için harici ışıklara gerek yoktur çünkü doğal ışıkla başlamak en iyisidir ve ücretsizdir. Fotoğrafçılığın temelleri yeterince karmaşık olabilir ve yapay ışık, özellikle de flaş eklediğinizde işler çok daha karmaşık hale gelir.

Bu nedenle, sabit ışıklara veya yanıp sönen ışıklara para harcamak yerine, doğal ışığa ve farklı aydınlatma koşullarına göre pozlamayı nasıl ayarlayacağınıza alışın. Işığa yatırım yapmak yerine basit ve ucuz araçlarla (reflektörler gibi) ışığı değiştirebilirsiniz.

Becerileriniz geliştikçe ve doğal ışığın yaratıcılığınızı nasıl sınırladığını keşfettikçe yapay ışıklandırmaya geçme zamanının geldiğini anlayacaksınız. Elbette bu noktada yeni başlayan biri olmaktan çok uzakta olacaksınız!

Gerçekten Kullanacağınız Donanıma Yatırım Yapın

Günün sonunda hangi ekipmanı satın alacağınız hedeflerinize ve ne çektiğinize bağlıdır. Bazı türler diğerlerine göre daha fazla donanım ağırlıklı veya donanıma özgüdür. Benzer şekilde, amatör bir amatörün, fotoğrafçılığı kariyer veya yan iş olarak sürdürmeyi amaçlayan birinden farklı ihtiyaçları olacaktır. Ne olursa olsun, kendinize büyümek için biraz yer açın ve büyük olasılıkla kullanamayacağınız süslü veya niş donanımın heyecanına kapılmaktan kaçınmaya çalışın.

Daha fazla ekipman her zaman daha iyi fotoğraflar anlamına gelmez ve daha pahalı ekipmanlar fotoğrafçılık hedeflerinize ulaşmanın kısayolu değildir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.