Kılavuzlar

Kamera Lens Filtreleri İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Film fotoğrafçılığının olduğu günlerde, işler modern dijital çağımızda olduğu kadar gelişmiş değildi. Fotoğrafçılar mevcut ışığı manipüle etmekte zorlandılar veya basit kamera içi efektleri yakalamak için çok daha fazla çalışmak zorunda kaldılar. Fotoğrafik lens filtrelerinin icadının nedeni buydu.

Lens filtreleri, fotoğrafçıya ışığı kontrol etme ve manipüle etme, renkleri değiştirme ve düzeltme, kamera içi efektler ekleme veya sadece istenmeyen yansımaları kaldırma gibi konularda yardımcı olan araçlardır.

Bu makale, yeni başlayan fotoğrafçılar için kamera lensi filtrelerine yönelik eksiksiz bir giriş kılavuzudur. Sonunda, endüstride kullanılan lens filtrelerinin türleri ve ne yaptıklarının temelleri hakkında geniş bir anlayışa sahip olmalısınız.Lens Filtrelerinin Formları

Her bir filtre tipine dalmadan önce, mevcut filtre tiplerini analiz etmek uygun olacaktır.

Vidalı Filtreler

Neredeyse tüm filtre türleri için en yaygın ve popüler biçim. Bu filtreler birçok çapta mevcuttur, böylece fotoğrafçılar herhangi bir merceğe uyanı bulabilirler. Bir kamera merceğinin önünde bulunan filtre dişlerine vidalanırlar, dolayısıyla adı da buradan gelir. Hemen hemen tüm filtre türleri bu formda mevcuttur.

Kamera Lens Filtreleri İçin Eksiksiz Bir Kılavuz
Dairesel bir vidalı filtre.

Kare Filtreler

İkinci en yaygın filtre biçimi kare olandır. Bu filtreler, genellikle 100x100mm veya 130x130mm boyutlarında kare bir şekle sahiptir ve lens üzerinde kullanılmak üzere bir tutucu gerektirir.

Tutucu, her boyutta gelen bir adaptör halkası aracılığıyla merceğin ön kısmına takılır.
Vidalı filtrelerde olduğu gibi, çoğu filtre tipi kare formda da mevcuttur.

Square Type
Bir kare filtre.

Dikdörtgen Filtreler

Bu filtreler manzara fotoğrafçıları arasında çok popülerdir çünkü dereceli nötr yoğunluklu filtreler en yaygın olarak dikdörtgen biçimde bulunur ve fotoğrafçının bir sahneyi çerçevelerken ufku düzgün bir şekilde dengelemesine yardımcı olur.

En popüler boyutları 100×150 mm’dir, ancak ultra geniş açılı tam çerçeve lensler için daha uygun olan bazı daha büyük boyutlar (örneğin 130×170 mm) mevcuttur.

Rectangular
Dikdörtgen filtre.

Açılır Filtreler

Tasarımları ve boyutları nedeniyle ve üretilen görüntüde olası sapmaları önlemek için, çok büyük telefoto lensler normal vidalı filtreleri almazlar. Çoğu telefoto lensin önünde parlamayı önlemek için çok büyük bir parasoley bulunur, ancak bazılarının önünde 95 mm veya 112 mm gibi bir diş çapına sahip bir filtre dişi olabilir. Objektif tasarımcıları, bu şekilde filtreleri girmek ve/veya değiştirmek daha kolay olduğundan, genellikle merceğin arka kısmına yakın, küçük açılır kapanır filtreler alan özel bir yuvaya sahip olmayı tercih ederler.

canon lens drop in filter
Bazı Canon telefoto lensler, arka elemana doğru açılan filtreler kullanır. Canon’un illüstrasyonu.

ND ve CPL gibi en yaygın filtreler mevcut olsa da, tüm filtre türleri bu formda mevcut değildir.

KOLARI Drop In Filters Bokeh and ND
Açılır filtreler.

Piyasada, fotoğrafçıların lensleri ve kameraları arasında gömme filtreler kullanmalarına olanak tanıyan Canon Ankastre Filtre Montaj Adaptörü EF-EOS R gibi lens adaptörleri de bulunmaktadır.

Sensör Klipsli Filtreler

Son olarak, diğer form türlerine göre nispeten yeni olan bu form, kamera sensörünün hemen önüne bir filtre takılmasına izin vererek, parlama gibi bazı optik sapmalar üzerinde daha fazla kontrol avantajı sağlar. Bununla birlikte, bu formda yalnızca bazı atanmış ve özel filtreler mevcuttur, genellikle kızılötesi veya astrofotografi ile ilgili filtreler, ancak son zamanlarda bazı ND filtreleri de mevcuttu.

These Canon R5 Clip In Filters Fit Between the Sensor and the Lens
Sensör klipsli filtreler. Kolari Vision’ın fotoğrafı.

Küçük Bir Not

Kameraların dijital çağında yaşadığımız için, bu noktada tüm kameraların sensörlerine iki çok ince katman şeklinde yerleştirilmiş iki filtreye sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu filtreler ultraviyole (UV) ve kızılötesi (IR) filtrelerdir ve genellikle UV dış katmanda, IR ise altında bulunur. Amaçları, hem ultraviyole hem de kızılötesi ışığın sensöre ulaşmasını engellemektir.

Bu filtreler sensörün önünde olmasaydı, kamera uygun otomatik netleme elde edemezdi, yakalanan görüntülerde sapmalar ve yapaylıklar olabilir ve garip renklere sahip olabilirdi.

Bununla birlikte, bu iki dahili filtrenin çıkarılması günümüzde çok yaygın bir prosedürdür, çünkü genellikle astrofotografi veya güzel sanatlar siyah beyaz fotoğrafçılık olmak üzere belirli bir tür üzerinde çalışan fotoğrafçılar, kamera sensörlerinin mevcut olan her şeyi yakalayabilmesini isterler. dalga boyunun belirli kısımlarını engellemeden ışık.

077 Large
Modern dijital kameralar, görüntü sensörlerinin üzerine yerleştirilmiş filtrelere sahiptir. Kolari Vision’ın fotoğrafı.

Lens Filtresi Türleri

Koruma Filtreleri

Koruma filtresi temel olarak şeffaf bir cam filtredir ve amacı merceğin ön elemanını kazara ve istenmeyen darbelere ve çizilmelere karşı korumaktır.

Bu filtreler herhangi bir efekt üretmezler ve genellikle görüntü kalitesini etkilemezler, ancak bu esas olarak camın kalitesine bağlıdır.

Protector 1
Bir koruma filtresi.

UV Filtreleri

Ultraviyole filtreler veya UV filtreleri genellikle hatalı bir şekilde koruma tipi filtrelerle aynı kabul edilir ve bunun iyi bir nedeni vardır, çünkü her ikisi de çıplak gözle şeffaf cam filtrelerdir. Bununla birlikte, UV filtreleri camın içinde UV ışığını engelleyen ince bir kaplamaya sahiptir, ancak bu etki çoğu durumda görülmez. Bu filtreler aynı zamanda merceğin ön elemanını korumak için de kullanılabilir.

UV
Bir UV filtresi.
UV 1
UV filtresi ile çekilmiş bir fotoğraf.

Kızılötesi Filtreler

Görünür ışık spektrumunun (çıplak gözlerimizle görebildiğimiz) dalga boyları 380nm ile yaklaşık 740nm arasında değişir ve hemen önce gelen şey ultraviyole ışıktır ve hemen ardından her ikisi de gözümüzün göremediği kızılötesi ışık gelir.

Bu kızılötesi (IR) filtre, fotoğrafçı kızılötesi ışığın sensöre ulaşmasını engellemek istediğinde kullanılır ve çok benzersiz ve yaratıcı sonuçlar üretir.

IR72
Bir kızılötesi filtre.
Infrared
IR filtresiyle çekilmiş bir fotoğraf.

UV ve IR Kesme Filtreleri

Ultraviyole ve kızılötesi kesme filtreleri veya UV ve IR Kesme filtreleri çok özel ve özeldir ve yalnızca fotoğrafçı dahili UV ve IR katman filtrelerini kamera sensöründen çıkardığında kullanılabilir (önceki bölümde ilgili nota bakın). ). Bu filtreler merceğin önüne takılır ve bunları kullanarak kamera fabrika durumuna “geri döner”, böylece otomatik odaklama gibi tüm kamera işlevleri tekrar düzgün çalışır. Pratik olarak bu filtreler, değiştirilmiş bir kameranın gündüzleri normal çekimler yapmasına ve yakalamasına izin verir.

UV IR Cut
Bir UV ve IR kesme filtresi.

Nötr Yoğunluk Filtreleri

Nötr yoğunluk filtresi veya ND filtresi , fotoğrafçıların aksi takdirde aşırı pozlanmış görüntülerle sonuçlanacak pozlama kombinasyonlarını seçmek amacıyla kamera merceğine giren ışık miktarını azaltmak için kullandıkları güçlü bir araçtır.

ND
Bir ND filtresi.
ND 1
ND filtresi ile çekilmiş bir fotoğraf.

Değişken Nötr Yoğunluk Filtreleri

Değişken ND filtreleri, kameraya giren ışık miktarını da azalttıkları için ND filtrelerine çok benzer. Bununla birlikte, en büyük farkları değişken olmalarıdır, yani değişken bir ND filtresi, yalnızca belirli bir sayıyı (yani 6 durak) değil, örneğin 1,5 ila 9 ışık durağı gibi bir durak aralığını azaltabilir.

Bu filtreler, değişen bir sahnede farklı ışık yoğunluklarını dinamik olarak hesaba katmak için gücü kontrol eden ön halkayı basitçe döndürebildikleri için kameramanlara çok yardımcı olur. Örneğin, çiftin dışarıdan bir kiliseye yürüdüğü bir düğünde kesintisiz bir çekim yapmak için kullanılabilir.

VariableND 1
Değişken bir ND filtresi

Kademeli Nötr Yoğunluk Filtreleri

Kademeli nötr yoğunluklu filtreler veya GND filtreleri, örneğin bir gün doğumu veya bir gün batımını çekerken, fotoğrafçının bir sahnenin parlaklığını parlak gökyüzü ile daha karanlık zemin arasında dengelemesine olanak tanıdığından, manzara ve dış mekan fotoğrafçılığı için temel filtrelerdir.

Ufku uygun noktaya yerleştirmek daha kolay olsun diye genellikle dikdörtgen formda gelirler, ancak son zamanlarda düzenli vidalı formlarda daha fazla bulunur hale geldiler.

Camda iki parçadan oluşurlar, üst taraf daha koyudur ve normal bir ND filtresi gibi davranırken alt kısım görüntü üzerinde hiçbir etkisi olmayan şeffaf camdır.

Konsept, genellikle aşağıdaki sahneden çok daha parlak olan gökyüzünü filtrenin üst kısmına koymak ve gelen ışığı azaltmak ve zeminin ortam ışığının şeffaf camdan yakalanmasını sağlamaktır.

Gradient
Dereceli bir ND filtresi.
GradND
Kademeli ND filtresiyle çekilmiş bir fotoğraf.

Dairesel Polarize Filtreler

Dairesel bir polarize filtre veya CPL filtresi, fotoğraflarınızdaki yüzeylerdeki parlamayı ve yansımaları azaltabilen veya ortadan kaldırabilen, aynı zamanda kontrastı ve gökyüzünün mavi tonlarını iyileştirebilen popüler ve güçlü bir filtredir.

CPL
Bir CPL filtresi.
CPL 1
CPL filtresiyle çekilmiş bir fotoğraf.

Işık Kirliliği Filtreleri

Bir ışık kirliliği filtresi , dalga boyunun belirli bir bölümünü bloke eden ve daha spesifik olarak, diğer renkleri/dalga boylarını değiştirmeden 575nm ile 600nm arasındaki spektrumun sarı ve turuncu kısımlarını kesen bir filtredir.

Starscape
Bir ışık kirliliği filtresi.
Light Pollution
Işık kirliliği filtresiyle çekilmiş bir fotoğraf.

Renkli/Soğutma/Isıtma Filtreleri

Bazen fotoğrafçı, belirli renkleri geliştirerek veya sadece sahnenin renk dengesini değiştirerek yakalanan görüntüye biraz hava katmak isteyebilir. Bunu başarmak için renkli bir filtre kullanılmalıdır. Geçmişte, bu tipte daha fazla filtre mevcuttu, ancak günümüzde genellikle son işleme sırasında renklerin değiştirilmesi tercih ediliyor, bu nedenle yalnızca bazı temel soğutma ve ısıtma filtreleri hala mevcut.

Warming
Isınma için renkli bir filtre.
Colored
Sıcak renkli bir filtreyle çekilmiş bir fotoğraf.

Difüzyon Filtreleri

Fotoğraf endüstrisindeki teknoloji ilerlemeye devam ettikçe ve kameralar ve lensler hem durağan görüntülerde hem de videolarda daha fazla ayrıntı ürettikçe, bazen fotoğrafçı, daha çok filmde çekilmiş gibi görünmesi için görüntünün genel netliğini azaltmak isteyebilir. ve biraz film havası yaratın.

Difüzyon filtreleri farklı güçlerde mevcuttur (difüzyon etkisinin ne kadar güçlü olacağı) ve hem fotoğraflarda hem de videoda kullanılabilir ve çok benzersiz sonuçlar üretir. Yakalanan görüntünün daha düşük keskinliğine ek olarak, bu filtrelerin en yaygın etkisi ışıkların etrafındaki halenin artmasıdır.

Diffusion
Bir difüzyon filtresi.
Black Mist No.1 Sample 001
Difüzyon filtresiyle çekilmiş bir fotoğraf.

Yakın Çekim Filtreleri

Bu çok yardımcı filtreler farklı güçlerde gelir ve etkileri, bir merceğin minimum odaklama mesafesini azaltmalarıdır. Örneğin, minimum odak mesafesi 50 cm olan bir lens, +4 güçlü bir yakın çekim filtresiyle eşleştirilirse, lens daha yakından odaklanabilir — 50 cm yerine minimum odak mesafesi 25 cm olacaktır.

Bu filtreler bir makro merceğin kalitesinin yerini tutamasa da yine de bazı mükemmel sonuçlar verebilir.

Close Up
Bir yakın çekim filtresi.
Close up 1
Yakın çekim filtresiyle çekilmiş bir fotoğraf.

Yıldız Filtreleri

Seçilen diyafram çok küçükse (örneğin f/16 veya f/22) hemen hemen her objektifle güneş yıldızı efekti elde edilebilir, ancak merceğin bu kategoride ideal performans göstermediği veya fotoğrafçının bunu yapmak istediği durumlar da vardır. daha geniş bir diyafram kullanın (f/2, f/4, vb.). Yıldız filtreleri, herhangi bir açıklığa sahip noktasal ışık kaynaklarının çevresinde yıldızlar üretir ve genellikle iki şekilde gelirler: a) üretilen 4 tepeli yıldız ve b) üretilen 6 tepeli yıldız.

Star
Bir yıldız filtresi.
Star 1
Yıldız filtresiyle çekilmiş bir fotoğraf.

Umarız kamera merceği filtre formları ve türlerine ilişkin bu geniş genel bakış, fotoğrafçılıkta mercek filtrelerinin harika dünyasını sağlam bir şekilde tanıtmanıza yardımcı olmuştur!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.