Kılavuzlar

Bir Fotoğrafçıya Sorulacak 15 Soru (Görüntülerinizi İyileştirmek İçin)

Bir fotoğrafçıyla tanışırsanız ona hangi soruları sormalısınız? Fotoğrafçılıkla ilgili hangi sorular onların ne yaptığını anlamanıza yardımcı olacaktır? Kendi fotoğrafçılığınızı geliştirmek için onların bilgilerini nasıl kullanabilirsiniz?

Fotoğrafçılarla röportaj yapmak için çok zaman harcadım ve fotoğrafçılar için ezberlemenizi şiddetle tavsiye ettiğim temel soruların bir listesini geliştirdim . Bunlar size en iyi, en yararlı tavsiyeleri verecek türde sorulardır ve aynı zamanda fotoğrafçının kendi fotoğraflarına nasıl yaklaştığını anlamanıza da yardımcı olacaktır.

Bu şekilde, bir dahaki sefere hayran olduğunuz bir fotoğrafçıyla karşılaştığınızda ya da bir web sitesinde ya da forumda bir fotoğrafçıyla etkileşime geçtiğinizde, en yararlı bilgileri nasıl elde edeceğinizi bilirsiniz.

İlk sorumla başlayalım:

1. Fotoğraf çekmeye başladığınızda bilmenizi istediğiniz tek şey nedir?

Bir Fotoğrafçıya Sorulacak 15 Soru

Her fotoğrafçı başlangıçta zorlanır ve deneyim kazandıkça gelişir. Bu da her fotoğrafçının başlangıçta bilmiş olmayı dilediği bir, iki, hatta düzinelerce şey olduğu anlamına geliyor.

Alacağınız tavsiyeler şunları içerebilir:

Bu yüzden bir fotoğrafçıya hemen sorulacak harika bir soru. Üstelik çok açık uçlu olduğundan birçok ilginç ipucuna ve sohbete yol açabilir.

2. Fotoğrafçılıkta nasıl başarılı oldunuz?

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 002

Bir fotoğrafçı ne kadar yetenekli olursa olsun, bir fotoğraf dehası olarak başlamadı. Kamera ayarları, kompozisyon, ışık, son işlemler; her şeyde ustalaşmak çaba gerektirir, bu da her fotoğrafçının bir yolculuk deneyimlediği anlamına gelir.

O halde bunu onlara sorun. Onlara başlangıç ​​düzeyinden profesyonelliğe ( ya da yetenekli amatör, yarı profesyonel vb.) nasıl geçtiklerini sorun . Onlara en çok yardımcı olan ne yaptılar? Fotoğrafçılıkla ilgili kitaplar mı okuyordu? Fotoğrafçılık kursları mı? Fotoğraf mı görüntülüyorsunuz? Alıştırma yapmak? Bir tür sihirli fasulye mi?

(Bonus: Pek çok fotoğrafçı bu soruyu seviyor çünkü açıkça gurur verici! Yani muhtemelen iyi, uzun ve faydalı bir yanıt alacaksınız.)

3. Hangi temel kaynakları önerirsiniz?

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 003

Her fotoğrafçının başvurabileceği kaynaklar vardır. Bunlar yemin ettikleri kitaplar, kurslar veya araçlardır. Bir profesyonelle konuşuyorsanız vazgeçilmez buldukları kaynakları onlara sormayı unutmayın. Bu, becerilerinizin seviyesini yükseltmenin kısayolu olabilir.

Kurslar, kitaplar, belgeseller ve atölye çalışmaları her şekil ve boyutta mevcuttur. Bazıları hızlı fotoğrafçılık tüyoları sunan bir YouTube kanalını önerebilir. Diğerleri sizi teknik detayların derinlemesine incelendiği kapsamlı bir çevrimiçi kursa yönlendirebilir. Mesele şu ki, her fotoğrafçının size benzersiz bakış açıları sunabilecek kendi önerileri vardır.

Ve eğer fotoğrafçılık eğitimi alanındaysalar, kendilerine ait bir şey önerirlerse şaşırmayın. Bu fotoğrafçıların çoğu kendi kurslarını oluşturuyor veya uzmanlıklarını paylaşmak için kitaplar yazıyor. Bu, içeriden birinin görüşünü alma şansınız olabilir. Onların küratörlüğündeki materyallerden öğrenmek, size başka yerde bulmanın zor olduğu ipuçları sağlayabilir.

Özetle: Doğru kaynaklar zanaatınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Doğru kitaplara veya çevrimiçi kurslara yatırım yapmak size hemen uygulayabileceğiniz pratik beceriler sağlayabilir.

4. İşinizle ilgili dürüst geri bildirimleri nasıl alırsınız?

Geri bildirim, yalnızca fotoğrafçılıkta değil, her türlü yaratıcı çabada büyümenin temel taşıdır. Çalışmalarınızın tarafsız eleştirisini nereden alacağınızı merak ettiyseniz yalnız değilsiniz. Profesyoneller bunu yaşadı ve sizi yapıcı eleştiri alabileceğiniz platformlara veya topluluklara yönlendirebilirler.

Tüm geri bildirimler eşit yaratılmamıştır. Arkadaşlarınız ve aileniz övgüler sunsa da, genellikle size ayrıntılı bir eleştiri yapacak uzmanlıktan yoksundurlar. Profesyoneller sizi çalışmalarınızın eleştirel bir şekilde değerlendirilebileceği çevrimiçi forumlara, fotoğraf kulüplerine ve hatta belirli sosyal medya gruplarına yönlendirebilir.

İnsanların dürüst olmasını nasıl sağlarsınız? Yapıcı geri bildirim istemek bir sanattır ve bir profesyonel size bunun nasıl yapılacağını öğretebilir. Belki doğru soruları sormakla ilgilidir, belki de insanların samimi olma konusunda kendilerini rahat hissedecekleri bir ortam yaratmakla ilgilidir. Geri bildirim oturumlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bu teknikleri öğrenin.

5. Hangi ekipmanı kullanıyorsunuz?

Bu soruyla başlamanızı önermiyorum çünkü biraz yüzeysel geliyor; sonuçta harika fotoğraflar çeken ekipman değil, fotoğrafçıdır.

Bununla birlikte, donanım fark yaratır ve bir fotoğrafçının kurulumunu anlamak size iki önemli şekilde yardımcı olabilir:

  1. Kendi kitiniz için öneriler sunacaktır (sonuçta, hayran olduğunuz bir fotoğrafçı belirli bir lensle çekim yapıyorsa ve çok net görüntüler elde ediyorsa, lens şüphesiz yetenekli bir camdır!).
  2. Farklı fotoğrafçılık türleri için gerekli ekipmanı anlamanızı sağlayacaktır. Örneğin, panoramik manzara fotoğrafçısının belirli türde bir tripoda ihtiyacı olacaktır; ancak daha önce hiç panorama çekmediyseniz bunu bilmiyor olabilirsiniz. Odaklama rayı kullanan bir makro fotoğrafçı , 10 duraklı nötr yoğunluk filtresine sahip uzun pozlama fotoğrafçısı vb. için de aynı durum söz konusudur.
Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 004

Bu arada, profesyonel bir fotoğrafçıya ekipman hakkında soru sorduğunuzda kendinizi kamera ve lenslerle sınırlamayın. Aksesuarlar genellikle inanılmaz derecede faydalıdır ve daha az bilinir; bu nedenle tripodları, tripod kafalarını, filtreleri, flaşları, kamera çantalarını ve hatta yağmurlukları tartışmanızı şiddetle tavsiye ederim.

6. En sevdiğiniz lens hangisi? Neden?

Fotoğrafçılıkla ilgili bu soru, bir fotoğrafçının kullandığı lensleri neden kullandığını ve bazı lensleri diğerlerinden daha iyi kılan şeyin ne olduğunu anlamaya çalışması dışında, dişli temasıyla devam ediyor. Bir kez daha, harika bir fotoğrafçının herhangi bir lensle görüntü oluşturabileceğini ancak odak uzaklığı, maksimum diyafram açıklığı, otomatik odaklama hızı ve daha fazlasının fotoğraflarınızı (potansiyel olarak düşündüğünüzden çok daha fazla) etkileyebileceğini burada vurgulamakta fayda var.

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 005

Bu arada, yüksek seviyeli lensler arasından seçim yapmak söz konusu olduğunda, önemli olan hangi lensin en keskin olduğunu belirlemek değil. Bunun yerine, hangi lensin sizin özel tercihlerinize ve gereksinimlerinize uygun olduğunu belirlemekle ilgilidir, böylece istediğiniz çekimleri gerçekleştirebilirsiniz. Mantıklı olmak?

7. Çekime çıktığınızda yanınıza fotoğraf makinesi ve lens dışında gerekli eşyaları alıyor musunuz?

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 006

Çoğu fotoğrafçının, temizlik seti, taşınabilir şarj cihazı ve hatta bazı yürüyüş botları gibi onsuz yaşayamayacakları ilginç bir veya iki aksesuarı vardır.

Ve bu öğeler, çekim türüne ve tarzına bağlı olarak fotoğrafçıdan fotoğrafçıya farklılık gösterir.

Bir fotoğrafçıya temelleri hakkında soru sormak çok eğlenceli olabilir. Yaptıkları eşyaları neden taşıdıklarını öğrendiğinizden emin olun. Ve çok yakında, kendi donanım istek listenize ekleyebileceğiniz bir avuç öğeniz olacak!

8. Satın aldığınız fotoğraf malzemeleri arasında keşke almasaydım dediğiniz bir şey var mı? Neden?

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 007

Bu sık sık sorulan bir soru değil ve onu ilginç kılan şeylerden biri de bu. Bir fotoğrafçı olarak neyi satın almazsınız?

Burada pek çok farklı yanıt alacaksınız ve bu harika; fotoğrafçıyı istediği kadar geniş veya spesifik olmaya teşvik edin. Fotoğrafçılar, fotoğraf makinesi çantasında tozlanan lenslerden, rüzgârsız günlerde titreyen tripodlardan, beş kullanımdan sonra kırılan ışıklardan veya tamamen başka bir şeyden bahsedebilir.

Her öğeyi not edin, ancak bunun ekipmanı kendiniz satın almanıza engel olmasına izin vermeyin; bir kişi için işe yarayan bir başkası için işe yaramayabilir!

9. Fotoğrafçılıkta karşılaşılan bazı yaygın tuzaklar nelerdir?

Hepimiz hata yaparız. Fotoğrafçılıkta bazı yanlış adımlar kötü sonuçlara yol açabilir, ancak nelerden kaçınılması gerektiğini bilmek büyük fark yaratabilir. Peki neden bir profesyonele nelere dikkat etmesi gerektiğini sormuyorsunuz? Cevap sizi ortak tuzaklara düşmekten kurtarabilir.

Mesela kompozisyon hakkında konuşalım. Konunuzu düzgün bir şekilde çerçevelemeden ana kapılıp fotoğraf çekmek kolaydır. Bir diğer yaygın hata da, zanaatı öğrenmeye eşit zaman ayırmadan donanıma çok fazla yatırım yapmaktır. Bu dengesiz yaklaşım ilerlemenizi önemli ölçüde durdurabilir.

Ayrıca daha incelikli tuzaklar da var. Bazı fotoğrafçılar teknik mükemmelliğe ulaşmaya o kadar kapılmışlar ki, benzersiz bir tarz geliştirmeyi unutuyorlar. Açık bir niyet veya mesaj olmadan fotoğraf çekmek gibi diğer hatalar kavramsaldır. Bu tuzaklar sizi sanatsal yolunuzdan saptırabilir.

Bu hataların farkında olmak sadece kaçınmakla ilgili değildir. Aynı zamanda iyileştirme için neye odaklanılması gerektiğini bilmekle de ilgilidir. Bu soruyu sorarak yalnızca uyarıcı öyküler toplamakla kalmıyorsunuz; Başarı için kendi rehberinizi oluşturuyorsunuz. Ne yapacağınızı bilmek kadar değerli olan, ne yapmamanız gerektiğine dair bilgiyle donanmışsınız.

Sık karşılaşılan tuzaklar hakkında tavsiye toplamak, size iyileştirmeye yönelik hızlı bir yol sunar. Bir video oyununun hile kodlarına sahip olmak gibi. Sizi yavaşlatabilecek hataları atlayarak fotoğrafçılık kariyerinizde daha sorunsuz bir yolculuk yapabilirsiniz.

10. Favori ayarlarınız hangileri?

Bu soruyu açık uçlu bırakmanızı öneririm çünkü bir fotoğrafçının ara sıra kullandığı ayarların kesinliğini bilmek istemezsiniz; bunun yerine, belirli durumlar için en iyi ayarların yanı sıra bir fotoğrafçının her zaman ihtiyaç duyduğu, onsuz yaşayamayacağı ayarları bilmek istersiniz.

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 008

Bu ayarlar şunları içerebilir:

Bazı fotoğrafçılar ayarları konusunda çok titiz davranırken diğerleri işleri Otomatik’te bırakıp ışık, kompozisyon ve işlemeye odaklanma eğilimindedir. Bu nedenle, size fazla bir şey vermezlerse fotoğrafçıyı zorlamayın (ve saatlerce ayarlar hakkında konuşurlarsa fotoğrafçıyı kısıtlamayın!).

11. İşlem sonrası için ne tür araçlar kullanıyorsunuz? İş akışınız nasıl?

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 009

Sonrası işlemler bireysel fotoğrafçılar için çok benzersizdir , ayrıca yeni başlayanlar için de göz korkutucu olabilir; bu nedenle, bu alanda zorluk yaşıyorsanız, bu sorulması gereken önemli bir sorudur.

Fotoğrafçının kullandığı yazılımı belirleyerek başlayabilir, ancak daha sonra daha derine inebilirsiniz. Belirli araçlar ve teknikler hakkında bilgi isteyin. Ve eğer buna açık görünüyorlarsa iş akışlarını sorun. Başka bir deyişle, bir görüntü üzerinde baştan sona nasıl gidiyorlar? Süreç neye benziyor?

Dikkatlice dinlediğinizden emin olun; Bir fotoğrafçının stilinin anahtarı bazen en küçük ayrıntılarda gizlidir!

12. Tüm fotoğraflarınız arasında en sevdiğiniz hangisi? Neden?

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 010

Fotoğrafçılar genellikle kendi çalışmaları hakkında konuşmayı severler ; bu, buzları eritecek harika bir sorudur ve en utangaç fotoğrafçıları bile konuşturmanın harika bir yoludur.

Bu gereksiz bir soru da değil; Bir fotoğrafçıya en sevdiği eserini sorarsanız, genellikle kompozisyona nasıl yaklaştığını, çekimi neden beğendiğini ve hatta onu oluşturmak için kullandığı teknikleri bile açıklayacaktır. Bu bir bilgi altın madeni!

13. Sanatınıza nasıl odaklanıyorsunuz?

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 011

Günümüzün dijital çağında, dış doğrulama her yerdedir. Sosyal medya, beğeniler ve yorumlar aracılığıyla onay almayı her zamankinden daha kolay hale getirdi. Peki fotoğrafçılığa bu yüzden mi başladınız? Tecrübeli bir fotoğrafçıya sorarsanız sanatına odaklanmak için özel yöntemleri olduğunu göreceksiniz.

Kişisel projeler harika bir örnektir. Bunlar fotoğrafçının tutkusunu körükleyen uğraşlardır. Beğeni veya takip için değil, anlamlı bir şey yaratmanın verdiği keyif ve tatmin için varlar. Diğer bir strateji ise normal çekim programınızdan ayrı bir “yaratıcı zaman” ayırmak olabilir. Bu tamamen sanatsal sesinizi denemek ve geliştirmek için ayrılmış zamandır.

Profesyonellerin odaklanmayı sürdürmek için somut araçlar kullandığını da keşfedebilirsiniz. Ruh hali panoları, günlükler ve hatta özel bir çalışma alanı, ne için çabaladığınızın günlük hatırlatıcıları olarak hizmet edebilir. Bunlar sadece fiziksel nesneler değil aynı zamanda sanatınıza olan bağlılığınızın sembolleridir.

Bu soruyu sorarak, hesaba katmadığınız stratejilerin kapısını açmış olursunuz. Bu taktikler, dışarıdan onay almakla sanatsal bütünlüğünüzü korumak arasında bir denge kurmanıza yardımcı olabilir. Size ilk etapta neden bir kamera aldığınızı hatırlatıyorlar.

14. Fotoğrafçılar için sosyal medya hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 012

Ah, sosyal medya, günümüz fotoğrafçılığının nimeti ve laneti. Bir yandan Instagram veya Facebook gibi platformlar çalışmalarınızı ortaya çıkarabilir. Öte yandan, çok büyük zaman kayıplarına neden olabilirler. Dengeyi sağlamak çok önemlidir ve bunu profesyonel bir fotoğrafçıdan daha iyi kim isteyebilir?

Farklı platformlar farklı tarzlara uygundur. Instagram portre fotoğrafçılığı için harika olabilirken Pinterest manzaraları sergilemek için daha uygun olabilir. Tecrübeli bir fotoğrafçıya tercih ettikleri platformu sormak, çalışmanızı nerede sergileyeceğiniz konusunda size yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

Sosyal medyada ne kadar zaman geçirmelisiniz? Cevap değişir. Ancak bir profesyonelin çevrimiçi ortamda geçirdiği zamanı nasıl yönettiğini öğrenmek size çok değerli bilgiler sunabilir. Belki belirli bir programları vardır ya da sosyal medya yönetimini dışarıdan temin etmektedirler. Stratejileri ne olursa olsun, sizin için yararlı bir referans noktası olabilir.

Tabii ki büyük soru: Sanat mı yoksa beğeni mi? Sosyal medya, zanaatınızı geliştirmek yerine onay almaya odaklanmanızı sağlayabilir. Bu sularda başarıyla gezinmiş birinden haber almak önemlidir. Çevrimiçi bir izleyici kitlesiyle etkileşime devam ederken sanatsal bütünlüğünüzü nasıl koruyacağınız konusunda tavsiyeler sunabilirler.

15. Kimin çalışması sizi en çok etkiledi?

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru 013

Bu listede fotoğrafçılara sorulacak tüm sorular arasında “etki” sorusu yanıtlanması en zor olanıdır; ancak zamanınız varsa ve fotoğrafçı istekliyse, bu onların çalışmaları hakkında olağanüstü içgörülere yol açabilir.

Bakın, tüm fotoğrafçıların etkisi vardır. Çoğu çalışma bir dereceye kadar orijinal olsa da , bir fotoğrafçının nasıl geliştiğini anlayarak onun düşünce sürecinin belirli yönlerini tespit edebilirsiniz, örneğin:

  • Fotoğraflarıyla anlatmaya çalıştıkları şey
  • Kompozisyona nasıl yaklaşıyorlar?
  • Işık hakkında nasıl düşünüyorlar

Etkilenenleri sormak çoğu zaman size takip edebileceğiniz birkaç yeni fotoğrafçı verecektir!

Bir fotoğrafçıya sorulacak sorular: Son Sözler

Bir Fotografciya Sorulacak 15 Soru

İşte karşınızda: Bilginizi, becerilerinizi ve daha fazlasını geliştirmek için fotoğrafçılıkla ilgili 15 soru.

Bu sorular yalnızca bir kerelik bir kontrol listesi değildir. İlham veya becerinizi artırmak istediğinizde tekrar başvurabileceğiniz bir rehber oluştururlar. Fotoğraf yolculuğunuzda büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe bu sorulara geri dönmekten çekinmeyin.

Artık karar size kalmış. Bu soruları alın ve size ilham veren fotoğrafçılarla sohbet etmeye başlayın. Tutkunuz onların bilgeliğiyle birleştiğinde olağanüstü bir büyümeye yol açabilir. Bu diyaloglar fotoğrafçılığınızı bir sonraki seviyeye taşımanız için katalizör olabilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.