Kılavuzlar

Geri Düğmesi Odaklama Nedir?

Geri düğmesi odaklama (back-button focusing) , odaklamayı ve deklanşöre basmayı iki ayrı düğmeye ayıran bir kamera tekniğidir. Deklanşör bırakıldığında fotoğraf makinesinin otomatik netleme sisteminin sürekli devreye girmesini durdurmanın kullanışlı bir yoludur. Bu yazıda, back button odaklamanın ne olduğuna ve fotoğrafçılığınızda bundan nasıl yararlanabileceğinize daha yakından bakacağız.

Birçok fotoğrafçının, özellikle de işe başlarken sık sık mücadele ettiği kilit alanlardan biri, odaklanmaktır. Bir özneye veya sahneye düzgün bir şekilde odaklanabilmek, fotoğrafın olması gereken yerde keskin olduğundan emin olmak için çok önemlidir. Geri düğmesi odaklamanın devreye girdiği yer burasıdır.

Tanıtım

Eleştirel odak, iyi bir fotoğrafa atfettiğimiz en önemli unsurlardan biridir. Bu, özellikle odak doğruluğunun genellikle iyi bir fotoğrafı bozduğu veya bozduğu doğa ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı alanımda geçerlidir. Fotoğrafik yolculuğumuzun başlangıcında bir kameranın odaklama sisteminin temel bir anlayışı esastır, ancak çoğu zaman, diğer fotoğraf özelliklerini geliştirirken kameranın odaklama sisteminde daha derinlemesine bir ustalığın arka planda kaldığını görüyorum.

Geri Düğmesi Odaklama Nedir?
Karda Boz Ayı, Arka Düğmeye Odaklama Tekniği ile
Yakalandı Copyright Dvir Barkay, Canon EOS-1D X @ 560mm, ISO 640, 1/1600, f/6.3

Bunun bir nedeni, bugünlerde bir kamerayı alıp varsayılan odak ayarlarıyla keskin görüntüler çekmenin zahmetsiz olmasıdır – sorunlar ancak konularımız daha karmaşık hale geldiğinde ortaya çıkmaya başlar. İster portrede bir modelin gözü, isterse uçan bir kuşun gagası olsun, doğru odaklama, fotoğrafçılığın hikaye anlatım mekanizmasının önemli bir parçasını oluşturur. Keskin görüntülerin anahtarı, kameranızın odaklama sistemi ve ayarları hakkında temel bir anlayışla başlar; bu nedenle, arka düğme odağının ne olduğunu ve fotoğrafçılığınızda bundan nasıl yararlanabileceğinizi anlamak önemlidir.

Geri Düğmesi Odaklama Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, geri düğmesi odaklama , otomatik odak işlevini deklanşör düğmesinden alıp kameranın arkasındaki başka bir düğmeye yeniden atayan bir tekniktir. Ad, yalnızca kameranın arkasındaki bir düğmeyi önerse de, herhangi bir fiziksel düğme olabilir (otomatik odaklamayı etkinleştirmek için ayarlanabilmesi koşuluyla). Bugün piyasadaki en gelişmiş dijital fotoğraf makineleri, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, özellikle arka düğme odaklaması için tasarlanmış özel bir AF-ON düğmesine sahiptir:

Back Button Focus Close Up
Geri Düğmesi Odaklama Nedir?

Bir kamerayı elinize alıp deklanşöre yarım bastığınızda, odak sistemi devreye girer ve çoğu kameranın varsayılan olarak ayarlandığı şekilde konunuza odaklanmaya çalışır. Deklanşöre biraz daha fazla basınç uygulandığında, deklanşör tetiklenir ve bir görüntü çekilir. Bu işlem , kamerada ayarlanan otomatik netleme modundan bağımsız olarak gerçekleşir.

Bu, esasen, tek deklanşör düğmesinin iki farklı amaç için kullanıldığı anlamına gelir – biri odaklanmak ve diğeri fotoğraf çekmek için. Bunu yaparken, deklanşöre normalden biraz daha fazla baskı uygularsanız, sonuçta istenmeyen görüntüler çekmiş olursunuz. Ya konunuz sabitse ve tek istediğiniz daha iyi bir kompozisyon için odaklanmak ve yeniden oluşturmaksa? Elbette, Tek Çekim / Tek Servo (AF-S) moduna geçebilir, öznenizi kilitleyebilir, ardından odaklanabilir ve yeniden oluşturabilirsiniz, ancak sabit bir nesneden hareketli bir özneye her geçiş yaptığınızda, Bir özneden geçmeyi hatırlamanız gerekir. -Konuyu sürekli takip edebilmek için Çekim / Tek Servo (AF-S) – AI Servo / Sürekli Servo (AF-C) modu.

Ek olarak, konunuz sabitse ve kamera-konu arasındaki mesafe aynıysa, kameranın tekrar açılmasını önlemek için otomatik netlemeyi kapatmanız veya otomatik netleme kilitleme düğmesini (varsa) basılı tutmayı hatırlamanız gerekir. -Odağı yeniden kazanmak. Bazı kameralar, odaklamayı kilitlemek ve basılı tutmak için deklanşöre yarım basmaya devam etmenize izin verir, ancak parmağınızı yanlışlıkla deklanşörden kaldırırsanız, yeniden odak elde etmek zorunda kalırsınız. Akılda tutulması gereken çok fazla eylem ve ayar olduğundan, tüm bunlar odaklama tekniğinizi gereksiz yere karmaşıklaştırır.

Odaklama işlevini fotoğraf makinesindeki özel bir düğmeye taşıyarak ve deklanşör düğmesini yalnızca fotoğraf çekmek için kullanarak bu işlemi büyük ölçüde basitleştirebilirsiniz. Ne zaman odaklanmanız, yeniden odaklanmanız veya konuyu sürekli izlemeniz gerekiyorsa, odaklama düğmesini kullanırsınız. Bir fotoğraf çekmeniz gerekiyorsa, deklanşöre basıyorsunuz. Hangi odaklama modunu kullandığınızı hatırlamanıza gerek yok çünkü fotoğraf makinenizi her zaman AF-C modunda tutabilirsiniz. Ölü basit.

Geri Düğme Odaklamanın Avantajları

Geri düğmesi odaklamanın tüm avantajlarını gözden geçirelim.

AF-S’nin Avantajlarıyla AF-C’de çekim yapın

Arka düğme odaklamanın en büyük yararı, Tek Çekim / Tek Servo’nun (AF-S) tüm avantajlarıyla AI-Servo / Sürekli Servo (AF-C) modunda çekim yapabilme yeteneğidir. Özel odaklama düğmesi yalnızca odaklanmanız gerektiğinde devreye girdiğinden, odağı kilitlemeniz gerektiğinde parmağınızı bu düğmeden çekebilir ve fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz.

Nikon D750 AF Screen Overlay
Bu resim, Nikon D750 DSLR’nin odak noktası yerleşimini göstermektedir

Yukarıdaki görüntü için Nikon D750 DSLR ile modelin yüzüne netleme yapmak imkansızdı çünkü netleme noktaları sadece çerçevenin ortasına yayılıyor. Bu, bu özel kompozisyonun çalışması için odaklama ve yeniden oluşturma tekniğinin kullanılması gerektiği anlamına geliyordu. Burada AF-C modu ve arka düğme odaklamanın birleştirilmesi, AF-S modunda odak ve yeniden düzenleme tekniği kullanıldığında elde edilen faydaların aynısını sağladı.

Geri düğmesi odaklama tekniği, sabit bir nesneyi çekmekten hareketli bir nesneye hızla geçiş yapmanız gereken durumlarda da avantajlı olabilir.

Back Button Focus 3
Shoebill, Uganda
Telif Hakkı Dvir Barkay, Canon EOS-1D X @ 350mm, ISO 2500, 1/5000, f/9.0

Yukarıdaki durumda Uganda’da bir Papirüs Bataklığının ortasında sabırla bekleyen bir Shoebill bulabilirsiniz. Merkez odak noktamı (en doğru olduğu için) kuşa doğrulttum, ardından AF-ON düğmesini kullanarak odaklandım ve yeniden oluşturdum. Resmimi çektikten hemen sonra kuş uçmaya karar verdi.

Back Button Focus 4
Shoebill in Flight, Uganda
Telif Hakkı Dvir Barkay, Canon EOS-1D X @ 280mm, ISO 2500, 1/5000, f/9.0

Odak takibini başlatmak için AF-ON düğmesini basılı tuttum ve Shoebill’in uçuş halindeki sürekli görüntülerini çekmek için aynı anda deklanşöre bastım. Tüm süreç sorunsuz ve tek bir otomatik odaklama modu (AF-C) ile yapılırken, hiçbir noktada odaklama ve yeniden oluşturma yeteneğimi sınırlamaz.

Anında Manuel Odaklama

Fotoğraf makinesinin otomatik netlemesi yalnızca özel netleme düğmesine bastığınızda devreye girdiğinden, deklanşör serbest bırakıldığında fotoğraf makineniz netlemeyi geçersiz kılmadan çoğu objektifte manuel netlemenin tam kontrolünü ele alabilirsiniz. Bu, öznenizin odaklama sisteminin odak elde etmesini engelleyen nesneler tarafından yoğun bir şekilde engellendiği durumlarda inanılmaz derecede yararlı olabilir.

Back Button Focus 5
Boz Ayı, Yellowstone Ulusal Parkı
Telif Hakkı Dvir Barkay, Canon EOS-1D X @ 600mm, ISO 1000, 1/1250, f/8.0

Bu Boz Ayı fotoğrafı, öznemin önündeki yüksek çim nedeniyle odaklama sistemimin uygun odak elde etmekte zorlandığı bir durumu temsil ediyor. Ayı ve çimenler arasında sürekli ileri geri zıplayan odak sistemi nedeniyle kritik anları kaçırıyordum. Odak sistemiyle biraz uğraştıktan sonra, manuel odaklama kullanarak ayının fotoğraflarını çekmeye karar verdim. O sırada Back-Button Focus kullandığım için, AF-ON düğmesine basmayı bıraktığım anda, deklanşöre bastığımda Canon DSLR’m odağımı geçersiz kılmadan manuel odaklamanın tüm kontrolünü ele geçirdim.

Geri düğmesi odaklama, gece fotoğrafçılığı için de çok yararlı olabilir. Samanyolu‘nu fotoğraflamayı denediyseniz , doğru bir şekilde odaklamanın ve çekiminizi çerçevelemenin ne kadar önemli olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Sürekli olarak otomatik odak ve manuel odak arasında geçiş yapmakla uğraşmak yerine, odak elde etmek için geri düğmesi odaklama tekniğini kullanabilir, ardından ihtiyacınız olan kadar çok fotoğraf çekmek için deklanşörü kullanabilirsiniz.

Milky Way over Grand Teton National Park
Back-Button Focusing ayrıca gece gökyüzünü fotoğraflamak için de kullanılabilir
Copyright Spencer Cox, NIKON D800E @ 20mm, ISO 3200, 20 saniye, f/2.2

Engelleri Yoksay

Hareket eden nesneler genellikle kameranın otomatik netlemesini karıştırır. AF-C hareketi izlemek için kullanıldığından, nesnenin önüne bir şey çıkarsa, odak sistemi engele kilitlenmeye çalışabilir. Back-Button Focus ile, deklanşör düğmesini kullanarak konunun fotoğraflarını çekmeye devam ederken, başparmağınızı bir an için AF-ON düğmesinden kaldırabilirsiniz.

Back Button Focus 6
Sonbahar Yaprakları Arasında Katır Geyiği, Yellowstone Ulusal Parkı
Telif Hakkı Dvir Barkay, Canon EOS-1D X @ 300mm, ISO 6400, 1/1250, f/3.2

Geri Düğmesi Odaklanmanın Dezavantajları

Back-Button Focus’un ana dezavantajlarından biri, akıcı bir şekilde çalışması için mükemmel koordinasyon gerektirmesidir. Başlangıçta, daha önce tek tuşla yaptığınız işi yapmak için iki tuşa basma zorunluluğunu tam olarak öğrenmek biraz zaman alabilir ve pratik yapabilir.

Back-Button Focus için gerçek bir zorluk varsa, o da, bunun için gereken yüksek koordinasyonu sağlamanın zor olabileceği zorlu çekim koşullarında (örneğin, ağır bir lensle çekim yaparken veya yorgunken) kullandığınız zamandır. Bu, özellikle çok soğuk hava koşullarında kullandığınızda geçerlidir.

Bunu ilk elden Yellowstone’da bir kar fırtınası sırasında çekim yaparken yaşadım. Sıfırın altındaki sıcaklıklarda dışarıda uzun saatler geçirdikten sonra parmaklarım uyuştu ve kameramdaki düğmelere işlevlerini etkinleştirmek için uygun güçle basıp basmadığımı doğru bir şekilde yargılama yeteneğimi kaybettim. Böyle bir durumda, hem odaklamayı sağlayan hem de kameranın deklanşörünü tetikleyen tek bir düğmeye sahip olmak çok daha kolaydır.

Back Button Focus 7
Karda Ayı, Yellowstone Ulusal Parkı
Telif Hakkı Dvir Barkay, Canon EOS-1D X @ 454mm, ISO 8000, 1/1000, f/5.6

O zamanlar Back-Button Focus kullandığım için AF-ON düğmesine yeterince sert basmadığım için bazı fotoğrafları kaçırdım. Soğuk havalarda veya tüm kamera düğmelerine doğru şekilde bastığınızdan %100 emin olamadığınız durumlarda, hem odaklama hem de görüntüyü yakalamak için deklanşör düğmesini kullanmanın varsayılan yöntemine dönmenizi öneririm.

Diğer bir dezavantajı ise, konunuz sürekli hareket halindeyse ve çok düzensizse (uçan bir kuş gibi), başparmağınızı tek bir düğmeye geri dönmeye değecek kadar yorar. Her zaman bu kadar hızlı çekim yapıyorsanız ve her zaman varsayılan olarak merkez netleme noktasını kullanıyorsanız, geri düğmesi netlemeyi kullanmaya değer olup olmadığını değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Kameranızda Geri Düğmesi Odağı Nasıl Kurulur

Canon DSLR ve Aynasız Fotoğraf Makineleri

Bir Canon DSLR veya aynasız fotoğraf makinesi kullanıyorsanız, Arka Düğmeye Odaklama için ayarlama işlemi Özel İşlev Menüsü ile başlar. Hangi Canon modelini kullandığınıza bağlı olarak, Özel Menü biraz farklı şekilde düzenlenir, ancak tüm yeni modellerde Özel İşlev Menüsünde aşağıdaki işlevler bulunabilir:

 1. Menüde Özel İşlevleri Açın
 2. Özel Kontroller ekranına ilerleyin
 3. Özel Kontroller ekranında, deklanşör düğmesini “ölçüm başlangıcına” ayarlayın (bu, deklanşör düğmesinin odaklanmasını durdurur)
 4. AF-ON düğmesini “Ölçüm ve AF başlangıcı” olarak ayarlayın
Canon Custom Controls
Geri Düğmesi Odaklama Nedir?

Nikon DSLR ve Aynasız Fotoğraf Makineleri

Bir Nikon DSLR veya aynasız fotoğraf makinesi kullanıyorsanız, Geri Düğmesine odaklama için ayarlama işlemi Özel Ayarlar Menüsü ile başlar. Hangi Nikon modelini kullandığınıza bağlı olarak, Özel ayarlar Menüsü biraz farklı şekilde düzenlenir, ancak son modellerin tümünde, Özel Ayarlar Menüsü’nde aşağıdaki ayarlar bulunabilir:

 1. Özel Ayarlar Menüsünü Açın
 2. “Otomatik odaklama” sekmesini seçin
 3. “AF aktivasyonu”nu seçin
 4. “Yalnızca AF-ON”u seçin
Nikon Menu AF Activation
Geri Düğmesi Odaklama Nedir?

AF-ON düğmesi olmayan Nikon modellerinde, AF-ON düğmesiymiş gibi kullanmak için Özel Ayarlar Menüsünde AE-L / AF-L düğmesini ayarlamanız gerekir:

 1. Özel Ayarlar Menüsünü Açın
 2. “Kontroller” sekmesini seçin
 3. “AE-L/AF-L düğmesini ata”yı seçin
 4. “AF-ON” öğesini bulana kadar menüdeki farklı seçenekler arasında gezinin
 5. “AF-ON” seçeneğindeyken “Tamam”ı seçin
Nikon Assign AE L AF L Button
Geri Düğmesi Odaklama Nedir?

Sony Aynasız Fotoğraf Makineleri

Bir Sony aynasız fotoğraf makinesi kullanıyorsanız, odaklama düğmesini düğmelerden birine de taşıyabilirsiniz. En yeni aynasız modellerde, arkadan odaklama için kullanabileceğiniz özel bir “AF-ON” düğmesi bulunur.

İlk olarak, otomatik odaklamayı deklanşörden ayırmanız gerekir. Bu, menüyü ziyaret edip “AF w/obtüratör” seçeneğini bularak yapılabilir. Kapattığınızdan emin olun.

 1. Menü düğmesine basın
 2. “AF w/obtüratör” menüsünü bulun ve “Kapalı” olarak ayarlayın
Sony AF with Shutter Menu
Geri Düğmesi Odaklama Nedir?

AF-ON düğmesine basmak artık odaklanmak için çalışmalıdır. Yine de daha önce başka bir şey için ayarlanmadığından emin olun. Sony fotoğraf makinenizin “Özel Tuş” menüsünü ziyaret edin ve “AF-ON Düğmesi” atamasını bulun. Aşağıda gösterildiği gibi “AF Açık” olarak ayarlandığından emin olun:

Sony AF ON Button
Geri Düğmesi Odaklama Nedir?

Fujifilm GFX ve X Aynasız Fotoğraf Makineleri

Fuji kameralarda geri düğmesi odaklama, modelden modele biraz farklı gerçekleştirilir. En yeni aynasız modellerden bazılarında bunu nasıl yaptığınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Menüde “Kurulum”u açın
 2. “Buton/Dial Setting” öğesini seçin, Fn/AE-L/AF-L Button Setting öğesini seçin ve AE-L veya AF-L düğmesini “AF-ON” olarak atayın.
 3. “Düğme/Dial Setting”de “Deklanşör AF”yi “Kapalı” olarak ayarlayın

Özel bir AF-ON düğmesine sahip bir Fuji fotoğraf makineniz varsa (GFX 50S veya X-H1 gibi), aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 1. Menüde “Kurulum”u açın
 2. “Fonksiyon (Fn) Ayarı”nı seçin ve “AF-ON”un “AF-ON” olarak ayarlandığından emin olun.
 3. “Düğme/Dial Setting”i seçin
 4. Hem “AF-S” hem de “AF-C” için “Deklanşör AF”yi “Kapalı” olarak ayarlayın

Fuji kameralar, manuel odaklamaya geçildiğinde bile bir düğmenin odaklama yapmasına izin vererek arkadan odaklama gerçekleştirmenin başka bir yöntemine sahiptir. Bunu nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Odak seçim kadranını Manuel (M) konumuna getirin.
 2. Menüde “AF/MF”yi açın
 3. “Anında AF Ayarı”nı seçin
 4. “AF-C”yi ayarlayın

Panasonic Lumix Kameralar

Panasonic Lumix fotoğraf makineniz varsa, geri düğmesi odaklamayı ayarlamak oldukça kolaydır:

 1. “AF/AE LOCK” kadranını AFC olarak ayarlayın.
 2. Özel Kurulum menüsüne gidin
 3. “AF/AE Kilidi”ni “AF-ON” olarak ayarlayın
 4. “Deklanşör AF”yi “KAPALI” olarak ayarlayın
 5. “Odaklama/Bırakma Önceliği AFS/AFF” öğesini “ODAK” olarak ayarlayın

Kaynak
Dvir Barkay

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.