Kılavuzlar

2024’ün en iyi fotoğraf düzenleme yazılımları

En iyi fotoğraf düzenleme yazılımı, dijital fotoğrafçılıkta oyunun kurallarını tamamen değiştirebilir. Film günlerinden bu yana, düzenleme ve son işleme, herhangi bir ciddi fotoğrafçının iş akışının çok önemli bir parçası olmuştur ve modern çağda da durum farklı değildir.

Düzenleme, düz, bulanık bir görüntü ile canlı, amaca yönelik bir görüntü arasındaki fark olabilir; ister dikkatli bir kırpma, ister renklerin ayarlanması, monokrom dönüştürme veya modern yazılımlarla mümkün olan diğer birçok işlemciden herhangi biri yoluyla olsun. Piyasada çok fazla seçenek var ve bu kılavuz sizin için doğru resim düzenleme programını bulmanıza yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bu kılavuz, kullandığımız ve test ettiğimiz en iyi fotoğraf düzenleme yazılımını temsil etmektedir. Ücretsiz ve bütçeye uygun seçeneklerin yanı sıra daha pahalı seçenekleri de dahil etmeye özen gösterdik.

Bu kılavuzda gezinmeyi kolaylaştırmak için onu bölümlere ayırdık. Öncelikle en iyi abonelik tabanlı resim düzenleme hizmetlerini, ardından tek seferlik satın alınıp indirilebilen, abonelik gerektirmeyen en iyi yazılımı ele aldık. Daha sonra en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımı seçeneklerine baktık ve mobil cihazlar için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamasıyla işimizi tamamladık.


En iyi fotoğraf düzenleme yazılımı: Hızlı Listemiz

İşte listemiz için seçtiğimiz resim düzenleme programlarının hızlı bir referans listesi ve en iyi fiyatları alabileceğiniz bağlantılar…

En iyi abonelik tabanlı fotoğraf düzenleme yazılımı:

 • Genel olarak en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı: Adobe Photoshop – hemen satın alın
 • Yeni başlayanlar için en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı: Adobe Lightroom – hemen satın alın
 • Windows için en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı: Zoner Photo Studio X – hemen satın alın

En iyi abonelik gerektirmeyen fotoğraf düzenleme yazılımı:

En iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımı:

En iyi mobil resim düzenleme yazılımı:


En iyi abonelik tabanlı fotoğraf düzenleme yazılımı

Yazılım için abonelik modeline ilişkin görüşler bölünmüş durumda, ancak giderek daha fazla şirketin bu yöne yönelmesiyle, bu göz ardı edilemeyecek bir şey. Üst düzey, profesyonel standart programların çoğu aboneliklidir veya hiçbir şey gerektirmez ve fotoğrafçılar için en azından aylık ödemelerin etkisini biraz hafifletebilecek oldukça iyi fırsatlar vardır. İşte fotoğraf düzenleme için en iyi abonelik hizmetleri seçimlerimiz.

Genel olarak en iyi resim düzenleme yazılımı: Adobe Photoshop

2024'ün en iyi fotoğraf düzenleme yazılımları

Bir bakışta:

 • Fotoğraf düzenleme ve grafik programı
 • Windows ve Mac
 • Lightroom ile aylık 9,99$ (20 GB depolama) veya aylık 19,99$ (1 TB depolama)
 • adobe.com

Adobe Photoshop onlarca yıldır pratik olarak fotoğraf düzenlemeyle eşanlamlı hale geldi; o kadar ki, pek çok kişi ‘photoshoplanmış’ı düzenlenmiş veya rötuşlanmış bir görüntü için genel bir terim olarak gelişigüzel kullanıyor. Adobe, biraz komik bir şekilde, web sitesinde, ‘Görüntü photoshopludur’ yerine ‘Görüntü Adobe® Photoshop® yazılımı kullanılarak geliştirildi’ demeniz gerektiğini açıklayan kibirli bir sayfaya sahip ki bu artık kesinlikle her gün geçerli olacaktır.

Ancak şaka bir yana, Photoshop mükemmel bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Tabiki öyle. Dikkatinizi dağıtan unsurları kopyalamanız, aşırı vurguları kurtarmanız, bir görüntüyü monokroma dönüştürmeniz, RAW dosyalarını işlemeniz (Camera Raw eklentisi aracılığıyla) veya bir fotoğraf düzenleyicinin başına gelebilecek diğer sayısız görevlerden herhangi birini gerçekleştirmeniz gerekiyorsa, Photoshop iyi donanımlı olacaktır. Adobe Photoshop’un en son sürümünü inceledik ve yapay zeka destekli yeni nesne seçim araçları sayesinde görüntüleri temizleme ve dağınıklığı azaltma yeteneği her zamankinden daha hızlı hale geldi.

Bugünlerde yapay zekadan bahsetmeden Adobe yazılımı hakkında konuşmak imkansız çünkü firma bu konuda her şeyi yapıyor. Photoshop’un daha yeni sürümleri, üretken içerikle görüntüleri radikal bir şekilde dönüştürmenize olanak tanıyan Üretken Doldurma ve Üretken Genişletme gibi güçlü üretken yapay zeka araçlarıyla yüklü olarak gelir. Yalnızca fotoğraflarınızı düzenlemek isteyen ve bunlarla ilgilenmeyen biriyseniz, pekala zor. Aslında Adobe tüm bunlarla çok ilgileniyor.

Photoshop’un tam sürümü, uzun süredir olduğu gibi yalnızca aboneliğe tabidir. Lightroom ile ayda 9,99$ karşılığında alabileceğiniz popüler Fotoğraf paketi en azından makul bir değere sahiptir; ancak iptalin düşündüğünüzden daha karmaşık bir olay olduğu konusunda uyarılmalıdır. Adobe, artık kendilerine para vermek istememe cesaretine sahip kullanıcıları vuran sinsi ‘iptal ücretleri’ ile ünlüdür.

Photoshop’u abonelik olmadan istiyorsanız, onu tek seferlik satın alma olanağı sunan daraltılmış Photoshop Elements paketiyle alabileceğinizi unutmayın.

Artıları:

 • Temel olarak her görev için donatılmış güçlü görüntü düzenleyici
 • Akıllı yapay zeka destekli seçim araçları
 • Nöral filtreler eski fotoğrafları geri yükleyebilir

Eksileri:

 • Yapay zeka vurgusu herkese hitap etmeyecek
 • Yalnızca abonelik
 • İptal ücretleri

Yeni başlayanlar için en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı: Adobe Lightroom

En iyi fotoğraf düzenleme

Bir bakışta:

 • İş akışı, görüntü yönetimi ve düzenleme programı
 • Windows ve Mac
 • Photoshop ile aylık 9,99$ (20 GB depolama) veya aylık 19,99$ (1 TB depolama)
 • adobe.com

Photoshop’a aboneyseniz Lightroom’a da sahip olma ihtimaliniz yüksektir, çünkü en uygun maliyetli abonelik her ikisine de erişmenizi sağlar. Adobe’nin Photoshop ve Lightroom programları pek çok özelliği paylaşıyor olsa da Lightroom’un en önemli çekiciliği, kapsamlı kataloglama ve görüntü yönetimi özelliklerinde yatmaktadır. Bunlar, görsellerinizi düzenlemek ve koruyucuları ayırmak için anahtar kelime ve derecelendirme kullanmanıza olanak tanır. Düzenli olarak çok sayıda dosyayı inceliyorsanız, bu çok büyük bir zaman tasarrufu sağlar.

Lightroom, fotoğraf düzenleme konusunda da hiç de beceriksiz değildir. Photoshop daha kapsamlı seçeneklere sahip daha güçlü bir program olsa da Lightroom hala mükemmeldir ve birçok fotoğrafçı Lightroom’u özel olarak kullanır. Görüntü onarımı ve geliştirme araçları hassas ve sezgiseldir ve son derece ince ayarlanabilen maskeleme işlevi son derece yararlı olabilir. Ayrıca hızlı toplu düzenleme için değişikliklerinizi birden çok görüntüye kolayca kopyalayabilirsiniz.

Artıları:

 • Eşsiz görüntü düzenleme özellikleri
 • Güçlü, verimli düzenleme araçları
 • Denoise AI’den mükemmel gürültü azaltma

Eksileri:

 • Yalnızca abonelik
 • Katman işlevi yok

Windows için en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı: Zoner Photo Studio X

Zoner Photo Studio X

Bir bakışta:

 • Ham dönüştürücü, resim düzenleyici ve düzenleyici
 • pencereler
 • Yıllık 59$ / Aylık 5,99$
 • Zoner.com

Yalnızca Windows’a özel olan bu yazılım, fotoğraf düzenleme söz konusu olduğunda eksiksiz bir paket olacak şekilde tasarlanmıştır; yani aynı zamanda bir ham işlemci, bir görüntü düzenleyici ve hatta bir fotoğraf kitabı tasarımcısıdır. Katman ayarlamaları da dahil olmak üzere birçok Photoshop benzeri araç sunar ve arayüz iyi tasarlanmıştır. Program, gerektiğinde daha fazlasını yükleme seçeneğiyle birlikte çok sayıda kamera ve lens düzeltme profili de içerir. Bu en son sürüm, birçok hata düzeltmesi ve performans iyileştirmesi ile birlikte yazılımın önceki sürümlerinden çok daha iyi çalışıyor.

ZPS X, Adobe’nin Sinir Filtreleri gibi ultra gelişmiş özelliklerine sahip değildir ve düzeltmeleri, Photoshop veya DxO PhotoLab gibi uygulamalarda bulabileceğiniz düzeltmeler kadar iyi değildir. Ancak baştan sona bir fotoğraf düzenleme programı olarak gerçekten çok iyi bir iş çıkarıyor ve sağlam bir Photoshop alternatifi arayanlar için kesinlikle güvenilir bir seçenek.

Artıları:

 • Hepsi bir arada yazılım
 • Fotoğraf kitapları ve takvimler oluşturmak için kullanışlı modlar

Eksileri:

 • Bazı üst düzey modern özelliklere sahip değil
 • Yalnızca Windows

RAW ile JPEG‘in artıları ve eksileri hakkındaki kılavuzumuza göz atın.


En iyi abonelik gerektirmeyen fotoğraf düzenleme yazılımı

Anlıyoruz; herkes fotoğraf çekme hayatının geri kalanında dijital bir ev sahibine bağlı kalmak istemez. Photoshop ve Lightroom için ayda 10$’dan az bir ücret gerçekten iyi bir anlaşma gibi görünebilir, ancak yazılımı yıllarca kullanmayı planlıyorsanız, bu aylık ücretler artacaktır ve daha iyi durumda olabilirsiniz. Sahip olmanız ve saklamanız gereken yazılımın tam ücretini peşin ödemek.

Abonelik gerektirmeden tek seferlik satın alınabilen en iyi fotoğraf düzenleme yazılımlarından bazılarını keşfetmek için okumaya devam edin.

En iyi Photoshop alternatifi: Affinity Photo 2

affinity photo2

Bir bakışta:

 • Fotoğraf düzenleyici ve illüstrasyon programı
 • Windows, Mac ve iPad
 • 69,99$
 • affinity.serif.com

Affinity Photo 2, fotoğraf düzenleme ve diğer görüntü işleri için tek seferlik satın alma programı isteyenler için muhtemelen en iyi Photoshop alternatifidir. Sonsuza kadar kullanmaya başlamak, Fotoğraf Paketindeki yedi aylık Photoshop ve Lightroom ile aynı fiyattır ve bunun için, zarar vermeyen iş akışı, katman düzenleme, maskeleme kontrolleri ve fotoğrafçılar için daha birçok özellik içeren gelişmiş bir düzenleyiciye sahip olursunuz. beklemek.

Program, yeni başlayanlar için pek kullanıcı dostu değildir ve resim düzenleme konusunda yeniyseniz muhtemelen biraz öğrenme süreci yaşayacaksınız. Programın düşünmenizi istediği şekle alıştığınızda ve gerçekleştirdiğiniz göreve bağlı olarak farklı ‘Kişilikler’ arasında geçiş yaptığınızda, çok daha kolay hale gelir. İncelememizde özellikle takdir ettiğimiz şeylerden biri, en sevdiğiniz ayarlamaları kaydedip yeniden kullanmanıza olanak tanıyan, toplu düzenleme için gerçek bir zaman tasarrufu sağlayan ayar ön ayarları üzerinde kafa yormamızdı.

Artıları:

 • Para için mükemmel değer
 • Photoshop benzeri arayüz ve araçlar

Eksileri:

 • Lightroom benzeri kataloglama araçları yok
 • Dik bir öğrenme eğrisi olabilir

En iyi RAW işlemci: DxO PhotoLab

DxO PhotoLab

Bir bakışta:

 • Ham iş akışı yazılımı
 • Mac ve Windows
 • Elit sürüm 219$ ; Essential sürümü 139 $
 • dxo.com

DxO’nun bu güçlü yazılımı özellikle ham dosyaların işlenmesinde etkilidir. DxO’nun gürültü giderme teknolojileri DeepPRIME ve DeepPRIME XD, yüksek ISO değerlerinde çekim yapılması nedeniyle önemli miktarda dijital gürültüye maruz kalan çekimlerde ayrıntıların kurtarılması açısından büyük fayda sağlıyor. Süreç hızlı ve son derece etkilidir; telafisi mümkün olmayacak şekilde tehlikeye atılmış olarak sildiğiniz çekimleri, baskı alabileceğiniz bir şeye dönüştürebilir.

ISO yükseltildiğinde çok hızlı bir şekilde gürültü çıkaran eski bir kamera kullanıyorsanız, PhotoLab ömrünü uzatmak için mükemmel bir yol olabilir. PhotoLab 6 Elite’i inceledik ve çok etkilendik; daha da iyi bir haber olarak DxO, geliştirilmiş renk kalibrasyon araçlarına sahip yeni bir sürüm olan PhotoLab 7 Elite’i piyasaya sürdü. Mümkün olan en kısa sürede daha yakından bakacağız.

Artıları:

 • Son derece güçlü gürültü azaltma araçları
 • Kameralar ve lensler için kapsamlı düzeltme profilleri
 • Tek seferlik SATIN ALMA

Eksileri:

 • Zorlu arayüz

En İyi Yapay Zeka Görüntü Düzenleyicisi: Skylum Luminar NEO

Skylum Luminar NEO

Bir bakışta:

 • Yapay zeka araçlarına sahip fotoğraf düzenleme yazılımı
 • Mac ve Windows (Photoshop/Lightroom eklentisi olarak da kullanılabilir)
 • Tek seferlik 79 $ veya 275 $’dan başlayan fiyatlarla
 • skylum.com

Skylum Luminar’ın abonelik modeli olmakla birlikte, yazılımın ömür boyu tek seferlik satın alınması seçeneği de sunulmaktadır. Bu, sonuçta uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır ve yazılımın zevkinize uygun olmaması durumunda geri ödeme alabileceğiniz 30 günlük bir deneme süresi vardır.

Skylum Luminar NEO, bir süredir piyasada olan bir yazılımın en son sürümüdür; başlangıçta geliştiricinin adı Macphun’du ve yalnızca Apple işletim sistemleri için ürünler üretiyordu. Bugünlerde Skylum Luminar NEO, eksiksiz bir fotoğraf düzenleme ve fotoğraf düzenleme araçları paketiyle hem Photoshop hem de Lightroom’un rollerini yerine getirmeyi amaçlayan bir programdır. Arka planı kaldırma ve gürültü azaltma gibi yapay zeka destekli araçlarla doludur ve ayrıca programın kendileri için birkaç düzenleme kararı vermesine izin vermekten çekinmeyenler için tonlarca ön ayar sunar.

Artıları:

 • Yapay zeka destekli hızlı gökyüzü değişimi
 • Çok sayıda akıllı tek tıklamayla ayarlama
 • Hem abonelik hem de tek seferlik satın alma seçenekleri

Eksileri:

 • Yapay zeka araçları öngörülemez olabilir
 • Sınırlı görüntü yönetimi işlevselliği

En iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımı

Hem aylık abonelikler hem de tek seferlik maliyetler sizin için ulaşılmaz görünüyorsa endişelenmeyin; fotoğrafları düzenlemek için piyasada çok sayıda mükemmel ücretsiz yazılım var. Şu anda en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımına adanmış eksiksiz bir rehberimiz var – ancak burada en iyi olduğunu düşündüğümüz iki uygulama var.

En iyi ücretsiz Photoshop alternatifi: GIMP

GIMP sample screenshot

Bir bakışta:

 • Fotoğraf düzenleme ve grafik yazılımı
 • Windows, Mac ve Linux
 • Ücretsiz ve açık kaynak
 • gimp.org

GNU Görüntü İşleme Programı veya görünüşe göre bilindiği şekliyle GIMP, bu paragrafı okumak için harcayacağınız sürede indirebileceğiniz, kurabileceğiniz ve çalıştırabileceğiniz ücretsiz ve açık kaynaklı bir görüntü düzenleyicisidir; kredi kartı gerekmez. GIMP her zaman ücretsiz olmuştur ve meraklılardan oluşan özverili bir ekip tarafından sürdürülmektedir. Photoshop veya Affinity Photo’ya rakip olabilecek güçlü bir fotoğraf düzenleme paketi sunar ve bunu kendinize ait hale getirmenize olanak tanıyan topluluk tarafından geliştirilmiş tonlarca eklenti vardır. Her ne kadar son güncellemeler onu eskisinden çok daha kullanıcı dostu hale getirmiş olsa da, alışılması son derece zor bir iştir.

Artıları:

 • Tamamen ücretsiz ve güçlü
 • Son derece özelleştirilebilir
 • Düzenli güncellemeler

Eksileri:

 • İlk başta kullanımı zor
 • Çok fazla öğretici yok

GIMP vs Photoshop : Hangisini Kullanmalı, Öne Çıkan Farklılıklar Nelerdir?


En iyi ücretsiz RAW işlemci: RawTherapee

RawTherapee

Bir bakışta:

 • Ham dönüştürme yazılımı
 • Windows, Mac ve Linux
 • Ücretsiz
 • rawtherapee.com

RawTherapee’yi ilk başlattığınızda, baktığınız şeyin karmaşıklığı karşısında biraz şaşkına dönebilirsiniz. Bu ücretsiz ham dönüştürme yazılımının, tonlarca araç paneli ve çok çeşitli özellikler içeren en sezgisel arayüzlerle donatılmadığını gördük. İnekler cennette olacak; normaller biraz bunalmış hissedebilirler. Bununla birlikte, ham işlemenin tüm ayrıntılarıyla uğraşmak istiyorsanız ve harcayacak paranız yoksa, burada ücretsiz olarak elde edebileceğiniz güç miktarı kesinlikle inanılmazdır. Yazılım güncellemelerinin son yıllarda yavaşladığını ve son güncellemenin Kasım 2022’de geleceğini unutmayın. Bu nedenle, daha yeni bir kameranız varsa yazılımın bunun için özel profilleri olmayacaktır.

Artıları:

 • Tamamen bedava
 • Ham ürünleri işlemek için tonlarca seçenek

Eksileri:

 • Ezici arayüz
 • Güncellemelerin yavaş temposu

En iyi mobil resim düzenleme yazılımı

Son olarak, hareket halindeyken fotoğraf düzenlemek için en iyi uygulamalara hızlıca göz atıyoruz. Çoğu fotoğrafçı muhtemelen kameralarının yanı sıra telefonlarıyla da bol miktarda fotoğraf çeker ve akıllı telefon fotoğrafçılık oyununuzu bir adım öteye taşımanıza yardımcı olacak birçok uygulama vardır. Düzenleme uygulamaları da dahil olmak üzere, telefonlar için (iPhone) en iyi fotoğraf uygulamalarına yönelik eksiksiz bir rehberimiz var ; ancak en iyi önerimiz için okumaya devam edin.

En iyi resim düzenleme uygulaması: Snapseed

Snapseed tablet

Bir bakışta:

Snapseed’i mobil cihazdaki fotoğraf editörleri için en iyi seçeneklerden biri olarak görüyoruz; piyasada pek çok rakip olsa da, gerçekte Snapseed ile hata yapmanız pek mümkün değil. Bu harika. Hem iPhone’lar hem de Android cihazlar için kullanılabilen, tamamen ücretsiz, Google yapımı bir uygulama olan Snapseed, güçlü ve sezgisel bir düzenleyiciyi avucunuzun içine getiriyor.

Snapseed, görüntüleri kırpma ve döndürme gibi standart araçların yanı sıra işleri kolaylaştırmak için çeşitli ön ayarlarla Eğri ayarlamalarına da olanak tanır. Hem kolaylaştırılmış, otomatikleştirilmiş bir süreç isteyenler hem de daha derine dalmayı ve ayarlamalarını ayrıntılı bir şekilde yapmayı sevenler için mükemmeldir. Ve – hatırlatmamız gerekirse – ücretsizdir!

Artıları:

 • Hiçbir dize olmadan kullanımı ücretsiz
 • Gelişmiş ayar seçenekleri
 • Yararlı ön ayarlar

Eksileri:

 • Biraz karmaşık arayüz (ancak alışacaksınız)

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.