Kılavuzlar

Fotoğrafçılıkta Doku Katmanlarını Oluşturmak ve Kullanmak İçin Tam Bir Kılavuz

Doku katmanları, kendi başlarına kullanılmak yerine normalde bir kompozitin parçası olarak diğer görüntülerle harmanlanan fotoğraflardır. Renkli, tek renkli, ayrıntılı veya bulanık olabilirler. Buradaki fikir, bir fotoğrafa ekstra bir ilgi düzeyi eklemektir. Bu kılavuzda, fotoğraf projeleriniz için doku katmanlarını toplamanın ve kullanmanın çeşitli yollarına bakacağız.

Doku Katmanlarını Oluşturmak ve Kullanmak İçin Tam Bir Kılavuz


Neden Doku Katmanlarını İsteyebilirsiniz?

Nasıl ki karanlıktan aydınlığa doğru giden bir degrade düz, eşit bir renk bloğundan daha ilgi çekiciyse, dokular da düz bir arka plana kıyasla görüntüye ekstra bir şeyler katabilir. Sıkıcı bir arka planı karakter sahibi bir şeye dönüştürmek için kullanılabilirler. Örneğin, düz gri bir vinil zemini, aşağıdaki Bernadette portresinde olduğu gibi, birkaç doku ekleyerek tamamen farklı bir şeye dönüştürebiliriz.

Bernadette without textures
Bernadette with textures

Özellikle portre fotoğrafçıları tam da bu nedenle çeşitli arka planlar satın alma eğilimindedir. Nesnelerinizi fotoğraflayacak ilginç bir şeyin olması hayatı kolaylaştırır. Tek tip renkler, biraz akıllı ışıklandırmayla bile zaman zaman donuklaşabilir. Bu nedenle, mermer ve antika kanvas efektli fonların çok popüler olması şaşırtıcı değildir. Renkli kağıt rulolarından daha heyecan verici desenlerde olma eğilimindedirler. Bunları kolayca değiştirebilir ve portreleriniz veya moda çekimleriniz için farklı bir his elde edebilirsiniz. Ancak dezavantajı, bunun hızlı bir şekilde pahalı olabilmesi, çok fazla depolamaya ihtiyaç duyabilmeniz ve portföyünüzün tamamının tek bir arka planda olmasını istememenizdir.

Doku Katmanları Paradan Tasarruf Edebilir

Doku katmanlarını kullanmak, çok daha az parayla daha çeşitli olası arka planlar elde etmenizi sağlayabilir. Ayrıca, fiziksel donanım yerine veri depoladığınız için küçük bir stüdyoya da çok yakışır. Biraz çaba harcayarak, çok az bütçeyle veya hiç bütçe olmadan kolayca bir dizi yaratıcı olanağın kapısını aralayabiliriz. Evet, Photoshop’ta doku eklemek için bazı düzenleme tekniklerini bilmeniz gerekiyor. Ancak elde edebileceğiniz sonuçlar açısından buna değer. Hatta farklı bir görünüm vermek için mevcut arka planlarınızı yeni dokularla birleştirerek daha fazla değer elde edebilirsiniz.

Ayrıca konularımızın üst kısmındaki dokuları da kullanabiliriz; örneğin, buradaki (aşağıdaki) sihirbaz görüntüsündeki gibi giysilere eskimiş bir görünüm kazandırmak için. Onlarla denemeler yapmaya başladığınızda, doku katmanlarının değerini ve onlarla yaşayabileceğiniz eğlenceyi çok geçmeden anlayacaksınız.

Wizard without textures
Wizard with textures

Doku Katmanları Nasıl Kullanılır

Doku katmanlarını tanıtmanın tek bir yolu yoktur; her şey yaratmak istediğiniz etkiye bağlıdır. Ancak kural olarak görüntünün geri kalanını silmek veya tamamını kapatmak istemezsiniz! Bu nedenle, opaklık ve uygun bir karışım modunun birleşimini kullanarak dokularınızın görünümünü kontrol etmeniz gerekecektir. Katman opaklığı varsayılan olarak %100’e ayarlıdır, ancak bu elbette aşağıdaki katmanlardan hiçbir şey göremediğiniz anlamına gelir. Opaklığın azaltılması doku etkisini yumuşatmanıza ve alttaki görüntünün daha fazlasını ortaya çıkarmanıza olanak tanır. Maskelemeyle birlikte bu, görüntünün ne ölçüde etkileneceğini seçmenize yardımcı olabilir. Ancak karışıma karışım modları eklersek daha da fazla esneklik elde ederiz.

Daha İyi Kontrol için Karışım Modları

Katman karıştırma modları, farklı efektleri çok hızlı bir şekilde keşfetmenin harika bir yoludur. Çeşitli karışım modları arasında gezinerek doku katmanınızın etkisini büyük ölçüde değiştirebilirsiniz. Temel olarak kullandıklarım; yumuşak ışık, sert ışık, çoğaltma, karartma, aydınlatma ve perdelemedir. Yumuşak ışık ve sert ışık modları temel olarak dokuyu kontrast kontrolü olarak kullanır; koyu kısımlar görüntüyü koyulaştırır ve açık kısımlar görüntüyü aydınlatır. Çarpma ve koyulaştırma, görüntünüzün bazı kısımlarını koyulaştırmanın biraz farklı iki yoludur. Esasen dokunuzun daha açık alanlarını görmezden gelmenize izin veriyorlar. Aydınlatma ve perdeleme ise tam tersi şekilde çalışır; dokunuzun parlak kısımlarına odaklanır, karanlık kısımları göz ardı eder.

Dokunuzun daha parlak/koyu alanlarını manuel olarak maskelemek için “harmanla” kaydırıcılarını veya resmin tamamını etkilemesini önlemek için opaklık ve manuel maskeleme (veya parlaklık maskeleme) karışımını da kullanabilirsiniz.

Author Sepia with textures

Daktilo başındaki adamın sepya görüntüsü, bu harmanlama tekniklerinden bazılarını yalnızca bir arka plan eklemek için değil aynı zamanda eski bir film veya baskı üzerine karalama önermek için nasıl kullanabileceğinizi gösteriyor. İstenilen etkiye bağlı olarak dokular incelikli veya çok açık bir şekilde kullanılabilir.

Desatürasyon ve Bulanıklaştırma

Bazen doku katmanınızdaki rengin bir kısmının akmasını isteyebilirsiniz. Bu, görüntüyü tonlamanın yararlı bir yolu olabilir. Ancak çoğu zaman istediğiniz desen veya kontrast efektlerini renk değiştirmeden elde edersiniz. Bu durumda doku katmanınızın doygunluğunu giderirsiniz. Tamamen monokrom istediğinizden eminseniz, Photoshop’ta seçilen katmandaki tüm renkleri kaldırmak için Ctrl+Shift+U (PC) veya Cmd+Shift+U (Mac) klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, rengin bir kısmını geri getirme seçeneğini korumak istiyorsanız, istediğiniz zaman ayarlamanıza olanak sağlamak için dokunuza siyah beyaz bir ayarlama katmanı kırpabilirsiniz.

Back of old baking tray texture
Bottom of Baking Tray with Floor Tile blurred mono texture

Yukarıdaki tek renkli dokuda, eski bir fırın tepsisinin arkasının orijinal görüntüsünü aldım, doygunluğunu giderdim, Gauss bulanıklığı ekledim ve ardından bunu bir yer karosunun doygunluğu giderilmiş, bulanık görüntüsüyle harmanladım. Birden fazla dokuyu istiflemek, çeşitliliği artırmanın ve yeni bir görünüm bulmanın harika bir yoludur. Dokularınıza bulanıklık eklemek onları farklı şekillerde kullanmanıza da olanak tanır. Örneğin, arka plan için biraz sığ bir alan derinliği önermek amacıyla mercek bulanıklığını kullanabilirsiniz. Veya çok fazla keskin ayrıntı olmadan kontrastı isteyebilirsiniz; bu durumda Gauss bulanıklığı gibi bir şey kenarları yumuşatmak için işe yarayabilir. Hangi bulanıklaştırma yöntemini seçerseniz seçin, tamamen yeni olasılıklar için farklı ayarlarla denemeler yapın.

Kendi Dokularınızı Fotoğraflayın

Başlamak için dijital dosya paketleri satın alabilseniz de, kendi oluşturduğunuz doku kitaplığınızı oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederim. Öncelikle bu, satın alınan stok eşyaların yasaklanacağı yarışmalarda bunları kullanmakta hiçbir sorun yaşamayacağınız anlamına geliyor! Ayrıca, yararlı olabilecek şeyleri denemek ve bulmak için etrafınızdaki dünyaya daha yakından bakmanızı sağlar. Ücretsiz olduklarını ve fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olduklarını da ekleyin; bu, hiç düşünmeden görünüyor.

Peki fotoğraflamak için kendi dokularınızı nasıl bulabilirsiniz? Esasen, normalde aradığınız şey antika satıcıları ve hurda satıcılarının “patina” diye adlandırdığı şeydir. Bu, özellikle yüzeylerin artık düzgün ve pürüzsüz olmadığı eski eşyalarda karşılaşabileceğiniz hafif pürüzlü, yıpranmış bir görünümdür. Pas, küf, çürük, yontulmuş boya, kir veya buna benzer şeyler olabilir. Düz, hatta renkli değil, ilgi çekici yüzeyler istiyoruz. Patina veya dokuları bulabileceğiniz her türlü yer var. Burada başlamanız için birkaçını ele alacağız.

Metal ve Pas Dokuları

Eski metal yüzeyler doku olarak iyi çalışabilir. Paslanmış, çizilmiş veya boyası hasar görmüş metal olup olmadığına bakın. Örneğin aşağıda yağmur suyunu toplamak için kullanılan eski bir metal tankı görebilirsiniz. Yüzeylerde eşit olmayan bir aşınma vardır ve daha parlak ve daha karanlık alanlar arasında potansiyel kontrast sunar.

Metal Texture rainwater tank
Metal Texture rainwater tank close up

Fotoğrafını çektiğiniz yüze mümkün olduğunca kare yaklaşmaya çalışın. Bu şekilde dokunuz daha kullanışlı olur. Yüzeyin eşit şekilde aydınlatılmasını seviyorum, böylece belirli bir ışık yönüne bağlı kalmak yerine dokuyu nasıl kullanacağım konusunda esneklik kazanabiliyorum. Bu tür nesneler çoğu zaman gölgede kalabileceğinden tripod kullanmanız gerekebilir.

Rust texture from boiler baffle

Yakın zamanda kombimizi tamir ettirdik ve tesisatçı bu paslı eski yönlendiriciyi sökmek üzereydi (üstte). Bunun gibi hurda metal, potansiyel bir doku katmanı olmasının yanı sıra bazen natürmort fotoğrafı çekmek için ilginç bir yüzey de oluşturabilir. Bazen yıpranmış eski şeyleri ücretsiz olarak veya neredeyse hiçbir ücret ödemeden alabilirsiniz, çünkü diğerleri onlarda sizin gördüğünüz potansiyelin aynısını göremezler. Hurda malzemelere dikkat edin. Yumuşak, eşit bir ışık için bulutlu bir günde pencere kenarındaki bu tür şeyleri fotoğraflıyorum. Örneğin bunu stüdyoda birkaç yumuşak kutuyla da yapabilirsiniz.

Fayans ve Taşlardan Dokular

Bir diğer harika doku kaynağı da fayanslardır. Bunlar yer karoları veya duvar karoları olabileceği gibi iç veya dış mekan karoları da olabilir. Eski taş levhalar doğal bir patinaya sahip olma eğilimindedir ve düzgün olmayan yüzeyleri ve renkleri size bazı alışılmadık seçenekler sunabilir.

Paving slabs
Paving slab texture

Bazı modern, nispeten ucuz fayanslar, üzerinde etkili olabilecek sahte patina veya baskılı desenler olabileceğinden iyi konular da olabilir. Bunun basılı bir desen olduğunu görebiliyorsanız, ayrıntıların o kadar belirgin olmaması için bulanıklaştırma kullanmayı düşünün.

Floor tile texture

Eski yapılar ve hatta eski görünmek için yapılan modern yapılar, kullanışlı dokular oluşturabilecek karakteristik yüzeylere sahip olabilir. Aşağıda sahte bir taş banktan ve eski bir kömür sığınağından çekilmiş bazı fotoğrafları görebilirsiniz.

Stone Bench
Stone Bench close up texture

Düzensiz ışık konusunda endişelenmenize gerek olmadığı için, donuk, bulutlu günler dokuları avlamak için iyi olabilir. Bunu parlak, güneşli bir günde yapmaya çalışıyorsanız, ışığı yumuşatmak ve kontrastı daha yönetilebilir seviyelere düşürmek için yanınıza bir difüzör almak bir fikir olabilir.

Coal Bunker
Coal Bunker concrete texture

Bu tür dokuları bulmak eğlenceli olabilir. Aşınmış ve yıpranmış nesnelerin bulunabileceği ve onlara karakter kazandırabilecek yer türlerini düşünün. Duvarın tamamı gibi geniş alanları kullanabileceğiniz gibi, yakın çekimde çekilmiş küçük detayları da kullanabilirsiniz. Bu tür şeyler için genellikle 50mm veya 105mm makro lens kullanma eğilimindeyim. Ancak çekimlerinizin çoğunda odak uzaklığınız olduğunu düşünüyorsanız dokuları yakalarken aynı odak uzaklığını kullanmak iyi bir fikir olabilir. Odak uzunluğunu çekilen her öğe için aynı tutabilirseniz kompozitler daha inandırıcı görünme eğilimindedir.

Kağıt Dokuları

Kağıt zengin bir desen, renk ve doku kaynağı olabilir. Dijital dokular oluşturmak için fotoğrafını çekebileceğiniz çok çeşitli kağıtlar satın alabilirsiniz. Scrapbooking ve el işi tedarikçileri genellikle karışık başlangıç ​​paketleri stokluyor, ancak oradaki her şey sizin için mutlaka yararlı olmayabilir. Ayrıca, ekstra bir ilgi katmanı için dijital dokuları yazdırabilir ve bunları dokulu bir kağıt parçasından fotoğraflayabilirsiniz. Ancak başka birinin tasarımlarını doku olarak kullandığınızda, özellikle de onları değiştirmiyorsanız, telif hakkı ihlaline uğrama tehlikesi vardır. Bu yüzden eğer imkanınız varsa kendiniz yapmanızı tavsiye ederim. Kâr amacı güden kullanma lisansına sahip olmadığınız hiçbir şeyin satışına kesinlikle başlamayın.

Paper with printed texture

Kendi Dokulu Kağıdınızı Yaratmak

Kendi ödevlerinizi hazırlayabiliyorsanız, bu en güvenli yoldur, çünkü herhangi bir telif hakkı sorunu veya bunları yarışmalar ve elemeler için kullanma konusunda herhangi bir sorun riskiyle karşı karşıya kalmazsınız. Her türlü kullanılmış kağıdı bir araya getirerek daha renkli ve rastgele görünümlü kağıtlar yapabilirsiniz. El yapımı geri dönüştürülmüş kağıt, pürüzsüz ve saf beyaz yerine daha doğal dokulu olma eğilimindedir. Bu rotaya gitmeyi seviyorsanız çevrimiçi olarak mevcut öğreticiler var. Ancak benim için bu biraz fazla karmaşık olurdu. İşte sadece çay, fırın tepsisi ve fırın kullanarak çok daha basit bir fikir.

Staining Paper with Tea
Tea stained baked paper 1
Tea stained baked textured card

Daha karanlık alanlar eklemek için kömür tozu veya ateşten çıkan küller de kullanılabilir. Aşağıdaki dokuda çay lekeli bir kağıda biraz ekledim. Resminiz için skeç görevi görebilecek daha koyu bir kenarlık istiyorsanız bu yararlı olabilir. Kullanmadan önce külün soğuk olduğundan emin olmayı unutmayın.

Tea stained baked paper with charcoal dust

Yeni, parlak kağıtlar pek işe yaramıyor. İdeal olarak, biraz daha ağır, mat bir kağıt (ince kart) kullanın. Kağıdın üzerindeki hafif bir doku, tamamen pürüzsüz olmaktan daha kullanışlıdır. Parlak kağıdın eskimesi zordur ve çay veya kahve gibi lekeleri emmek yerine itme eğilimindedir.

Dijital Olarak Oluşturulan Dokular

Benim gibi çok sayıda el işi yapmaya ya da önemsiz şeyler yapmaya alışkın değilseniz, dijital araçlarla sonuç almanın daha kolay olduğunu görebilirsiniz. Bu bölümde Photoshop’ta kendi dijital doku katmanlarınızı oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç temel yönteme bakacağız.

Photoshop’ta İşleme İşlevlerini Kullanma

Photoshop‘ta “Filtre” menüsünün altında “Render” etiketli bölümün altında bir dizi araç bulunmaktadır. Yararlı bulduklarım arasında liflerin, bulutların ve çerçevelerin oluşturulması yer alıyor (her ne kadar çerçevelerden iyi sonuçlar almak daha az kolay olsa da). Filtreyi uygulamak için yalnızca düz bir renk katmanına ihtiyacınız var. Tek katmanda tek filtreyle hemen muhteşem bir sonuç beklemeyin. Her ne kadar fiber filtre geniş bir görünüm yelpazesi sağlayacak şekilde ayarlanabilse de bulut filtreler bunu yapamaz. Karışım modlarını ve oluşturulan çeşitli dokular üzerinde farklı bulanıklık derecelerini kullanarak birkaç farklı katmanı birleştirirseniz en iyi sonucu verdiğini düşünüyorum. Ancak fırçalar kullanılarak sonuçların büyük ölçüde iyileştirilebileceğini düşünüyorum.

Render fibres Clouds Frame all blurred

Özel Fırçaları Kullanma

Özel fırçalar alışılmadık desenler ve dokular eklemenin harika bir yoludur. Her türlü grunge ve sanat fırçasını çevrimiçi olarak ücretsiz veya ücretli paketler halinde bulabilirsiniz. Veya elbette kendinizinkini yaratabilirsiniz. Örneğin kömür, boya fırçası veya mürekkeple kağıt üzerinde işaretler oluşturmayı deneyin ve bunları fotoğraflayın. Daha sonra bunları tek renkli hale getirebilir ve özel bir fırça olarak kaydedebileceğiniz bir şekil verecek şekilde kırpabilirsiniz.

Birden fazla fırça kullanmak, tekrarlanan desenleri önlemeye yardımcı olur ve nesnelerin çok daha doğal görünmesini sağlar. Örneğin tüm konturların aynı boyutta, dönüşte veya opaklıkta olmasını önlemek için fırça dinamiklerini de etkinleştirebilirsiniz. Tek renkli çalışmak daha kolay olsa da, satın alabileceğiniz tuval tarzı fotoğraf arka planlarından birine daha çok benzeyen bir şey oluşturmak için sınırlı bir palet içindeki renkleri değiştirebilirsiniz.

Brushes digital texture

Bu doku (yukarıda), Çarpma modunda sıcak bir renk tonu ve farklı opaklıklarda birkaç katman özel fırça eklemek için bir fotoğraf filtresi kullanır. Ayrıca hepsini gruplandırdım ve maskedeki özel bir fırça kullanarak bazı alanları hafifçe maskeledim, bu size daha beyaz alanlar sağlar.

Hazır Doku Katmanları

Bütün bunlar çok fazla iş gibi görünüyorsa, bunun yerine hazır dijital dokuları almayı tercih edebilirsiniz. İster ücretsiz ister ödemeye hazır olun, aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var. Çözümün projeniz için yeterli olup olmadığını ve herhangi bir lisans kısıtlamasının sorun yaratıp yaratmayacağını düşünmeniz gerekecektir. Fotoğraf yarışmalarına katılmayı seviyorsanız, büyük olasılıkla ücretsiz veya satın alınan doku dosyalarını kullanamayacağınızı göreceksiniz. Bu nedenle diskalifiye edilme riskine girmeyin! Ev yapımı dokularınızı ve başkalarından edindiklerinizi ayrı klasörlerde sakladığınızdan emin olun, böylece ikisini yanlışlıkla karıştırmazsınız.

Lip gloss with texture background CGI shapes

Tüm fotoğraflar © Joe Lenton


Yazar Hakkında:

Joe Lenton, Fotoğrafçılar Toplulukları’nın Büyükelçisi ve Nitelikli Hakimi ve Mentorudur. Fotoğraflarıyla 80’den fazla uluslararası ödül kazandı ve fotoğrafları dünya çapında yayınlanıp sergilendi. Joe, AOP’de Akredite bir Fotoğrafçıdır. Ürün fotoğrafçılığı ve mimari fotoğrafçılıkta uzmanlaşmış serbest çalışan bir reklam fotoğrafçısıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.