Kılavuzlar

Fotoğrafta Üçler Kuralı: Eksiksiz Bir Kılavuz

Üçler kuralı, daha iyi kompozisyonlar oluşturmak için öğrenebileceğiniz ve “fotoğraf çekmekten” “fotoğraf çekmeye” geçmenize yardımcı olmak için öğrenebileceğiniz en önemli ilk tekniklerden biri olarak kabul edilir.

Yine de adının seni atmasına izin verme. Bu gerçekten bir kural değil. Bu, sanatçılar tarafından uzun süredir kullanılan bir kompozisyon rehberi veya ilkesidir. Manzaralar, portreler, vahşi yaşam ve diğer her tür görüntü, hatta özetler için çalışır. Bununla birlikte, her resim üçte bir kuralını kullanmak zorunda değildir, ancak vizörünüzden bakıp daha sonra ne yapacağınızı merak ettiğinizde başlamak için harika bir yerdir.

Üçler Kuralı nedir?

Peki üçte bir kuralı tam olarak nedir?

Vizörünüzün üzerine bir tahta gibi çizilmiş iki eşit aralıklı dikey çizgi ve eşit aralıklı iki yatay çizgi hayal edin. Çizgiler ekranı dokuz dikdörtgene böler. Dikey ve yatay çizgilerin kesiştiği yerler “üçte bir kuralı” noktalarıdır.

Üçler Kuralı
Üçte bir ızgara kuralındaki dört kesişme noktası (mavi dairelerle gösterilir).
Çizim Wikimedia Commons üzerinden ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Üçler kuralına göre, ana konunuzu bu noktalardan birine (veya satırlardan birine) koymalısınız.

Fotografta Ucler Kurali Eksiksiz Bir Kilavuz 002
Üçler kuralı, dört “üçte birler kuralı” noktasından birine ana ilgi noktanızı koymanızı öneren bir kompozisyon kılavuzudur.
John Tunney’in fotoğrafı.

Genel olarak (her şey “geneldir” çünkü her zaman istisnalar vardır), üçler kuralını kullanmak, hoş ve dengeli bir görüntü oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ana ilgi noktanıza özel bir vurgu yapmanın ve onu önemli olarak işaretlemenin bir yolu. Doğal ve uyumlu bir his verirken, ana konuyu görüntünün ortasına yerleştirmek dengesiz ve sıkıcı gelebilir.

Fotografta Ucler Kurali Eksiksiz Bir Kilavuz 003
Öznenin merkeze yerleştirildiği bir kompozisyon sıkıcı gelebilir (solda), konuyu üçler kuralına göre yerleştirmek daha açık ve ilginç bir kompozisyon oluşturabilir (sağda).
Ozy Dozzy’nin fotoğrafı.

Üçte bir nokta veya çizgi kuralından birine yerleştirilen bir konu, izleyicinin bakışını çekecek ve izleyicinin dikkatini görüntünün içine ve içine çekecektir. Elbette, bir izleyicinin gözünü çizmenin tek yolu üçte bir kuralı değildir. Bir görüntüdeki bir nesnenin parlaklığı, rengi, kontrastı ve boyutu da bir öğeyi öne çıkarabilir, ancak üçler kuralı ona özel bir onur yeri verir.

Üçler Kuralı Nasıl Kullanılır?

Oldukça basit, gerçekten. Sadece konunuzu – bir insan, çiçek, hayvan, bina vb. – üçler kuralından veya çizgilerden birine yerleştirin. Yatay ve dikey için çalışır.

Fotografta Ucler Kurali Eksiksiz Bir Kilavuz 004
Üçler kuralı, hem yatay hem de dikey kompozisyonlarla çalışır.
John Tunney’in fotoğrafı.

Yüzleri, çiçekleri, arabaları ve işaret edebilecek başka herhangi bir şeyi fotoğraflarken, çerçeveye bakmalarını ve izleyiciyi görüntüden dışarı çıkarmak yerine görüntüye yönlendirmelerini sağlar. Yine, bu genel bir ilkedir ve bunun tersini yapan birçok başarılı görüntü vardır. Portreler için gözleri üst çizgiye yerleştirin.

Fotografta Ucler Kurali Eksiksiz Bir Kilavuz 005
Portreler için, gözleri üçte birler çizgisinin üst kuralına yerleştirmeye çalışın.
John Tunney’in fotoğrafı.

Üçte bir kuralı genellikle negatif boşluk kavramıyla el ele gider . Örneğin, sola veya sağa bakan bir öznenin fotoğrafını çekerken, özneyi çerçevenin açık tarafına bakabilmelerini sağlayan bir üçler kesişim noktası kuralına yerleştirmek genellikle iyi bir fikirdir. Bu, fotoğrafa “nefes alma odası” ve izleyicinin öznenin bakışını takip etmesine izin veren negatif alan verir.

Fotografta Ucler Kurali Eksiksiz Bir Kilavuz 006

Bu deneğin kafası, bakmadığı tarafta üçte bir kuralına göredir.
Denekleri negatif alana bakmasına izin veren bir üçler kuralı noktasına yerleştirmek genellikle iyi bir fikirdir.
Anthony Delanoix’in fotoğrafı.
Fotografta Ucler Kurali Eksiksiz Bir Kilavuz 007
Bu deneğin başı , baktığı tarafta üçte birler kuralına göre yerleştirilir .
Bu tür bir kompozisyon, hedeflediğiniz şey olabilir veya olmayabilir, bir gerilim ve gizem hissi yaratabilir.
Anthony Delanoix’in fotoğrafı.

Manzaraları veya diğer dış mekan manzaralarını fotoğraflarken, yeni başlayanlar genellikle ufku çerçevenin tam ortasına yerleştirir, bu da resmi yarıya indirmeye ve hiçbir şeyin vurgusu olmadığı için sıkıcı görünmeye eğilimlidir. Bunun yerine, ufuk çizgisini üst veya alt “üçüncü” çizgiye yerleştirmeye çalışın.

Kompozisyonunuzu çerçevelerken hangisinin daha önemli olduğuna karar vermelisiniz – sahnenin üst kısmı mı yoksa alt kısmı mı? Üstteyse, ufuk çizgisi çerçevenin altına yerleştirilir. Daha düşükse, ufuk çerçevede daha yükseğe yerleştirilir. Her birini deneyin ve hangisini daha çok beğendiğinizi görün.

Açık bir ufuk yoksa, önde gelen bir çizgi veya bir şeyi ima edebilecek bir şey veya şeyler arayın ve bir kaya, ağaç, dağ zirvesi veya hatta sadece parlak bir nokta gibi bir tür baskın unsur ile üçte bir kuralına götürmesini sağlayın. .

Konunuzu mutlak bir hassasiyetle üçler kuralına yerleştirme konusunda fanatik olmanıza gerek yok. Sadece genel alana gir. Unutmayın, bu bir kural değil, bir kılavuzdur.

Fotografta Ucler Kurali Eksiksiz Bir Kilavuz 008
Manzara fotoğrafları için ufku ortaya yerleştirmekten kaçının.
Bunun yerine, onu üçte bir kuralından birine yerleştirin.
John Tunney’in fotoğrafı.

Kameralarda Üçte Bir Yer Paylaşımı Kuralı

Çoğu kamera ve telefonun, üçler kuralını kullanarak kompozisyon oluşturmanıza yardımcı olmak için ızgara çizgilerini açma ayarı vardır. Bu, bu noktalardan biri konunuz üzerinde olana kadar kameranızı hareket ettirmenizi kolaylaştırır.

Belirli kameranız veya telefonunuz için ızgarayı nasıl açacağınızı öğrenmek için kullanıcı kılavuzunuzu okuyun veya çevrimiçi bir arama yapın.

Fotografta Ucler Kurali Eksiksiz Bir Kilavuz 009
iPhone’un üçte birlik kuralı, Ayarlar>Kamera>Kompozisyon>Kılavuz bölümünden açılabilir.

Düzenleme programlarında, çoğu kırpma aracının üçte birlik bir kaplama kuralı vardır. Kompozisyonunuza ince ayar yapmak ve nesneleri üçte bir nokta veya çizgi kuralına göre konumlandırmak için kullanın.

Fotografta Ucler Kurali Eksiksiz Bir Kilavuz 010
Lightroom Classic’in Kırpma aracı, hoş bir kompozisyon oluşturmaya yardımcı olmak için fotoğrafınızın üzerine üçte bir kuralı yönergelerini yerleştirir.
Adobe’nin ekran görüntüsü.

Bu, özellikle en uygun kompozisyonu oluşturmak için zamanınız olmadığında, aksiyon veya vahşi yaşam fotoğrafçılığında yararlıdır. Ayrıca eski görüntülerin üzerinden geçmek ve kompozisyonları geliştirmek için kırpma aracını kullanıp kullanamayacağınızı görmek de yararlıdır.

Üçler Kuralını Kırmak

Daha önce de belirtildiği gibi, üçte bir kuralı gerçekten sadece bir kılavuzdur ve bunun birçok kez istisnaları vardır.

Yuvarlak veya kare nesneler gibi simetrik nesneler genellikle çerçevenin ortasında harika görünür.

Fotografta Ucler Kurali Eksiksiz Bir Kilavuz 011
Foto Pettine’in fotoğrafı.

Ya da bazen resmin karşıtlarında iki unsur bulundurarak bir denge hissi yaratmak için simetriyi kullanmak istersiniz.

Fotografta Ucler Kurali Eksiksiz Bir Kilavuz 012
Tom Barrett’in fotoğrafı.

Hatta bazı fotoğrafçılar , üçler kuralının fotoğrafik kompozisyonu öğrenmek için zayıf bir temel olduğuna inanırlar, çünkü yaratıcılığınızı düz bir ceket haline getirebilir ve fotoğrafların, konunun çerçevenin tam ortasında olduğu kompozisyonlar kadar sıkıcı ve formüle edilmiş olmasına yol açabilir.

Bu nedenle, üçte birler kuralını sağlam bir şekilde kavradığınızda ve bunun kompozisyonları neden iyileştirebileceğini anladıktan sonra, “kuralı” çiğnemeyi denemeniz iyi bir fikir olabilir. her bir sahne ve konu.

Fotoğraf Kompozisyonu İçin Çok Daha Fazlası Var

Üçler kuralının yanı sıra kompozisyona yardımcı olabilecek birçok farklı kural ve ilke vardır . Önde gelen çizgiler, piramitler, simetri ve altın oran gibi şekiller bazı örneklerdir. Bununla birlikte, üçte bir kuralının gücünün bir kısmı, anlaşılmasının ve kullanılmasının kolay olması ve işe yaramasıdır. Onu kullanan görüntüleri beğenmek için kablolu görünüyoruz.

Fotoğrafçılıkta yeniyseniz, üçler kuralını kullanmak, yalnızca bir konuyu “çekmek” yerine bir görüntü oluşturma hakkında daha fazla düşünmenize yardımcı olabilir. “Ateş” kelimesi fotoğrafçılıkta talihsiz bir terimdir. Merkez odak noktasını bir şeye koyup ateş etmemiz gerektiğini gösteriyor. Elbette bu bazen işe yarayabilir, ancak genel olarak (yine o terim var), üçte birler kuralını kullanmak daha iyi görünecektir. Dene. Beğenebilirsin.


Yazar hakkında : John Tunney , Massachusetts’te Cape Cod’da yaşayan bir güzel sanatlar fotoğrafçısı ve eğitmenidir. Çalışmaları Griffin Fotoğraf Müzesi’ndeki bir kişisel sergide ve galerilerde ve diğer sergi merkezlerinde birçok kişisel ve grup sergisinde yer aldı. Cape Cod’un Dört Mevsimi adlı kitabı 2016’da yayınlandı. Cape Cod, Maine ve İzlanda’da programlar öğretiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.