Kılavuzlar

Çerçeve İçinde Çerçeve: Daha İyi Fotoğraf Kompozisyonları için Doğal Çerçeveleme

Fotoğrafçılığın ilk günlerinden beri, fotoğrafçılar sergilemek üzere bir baskı yaptıktan sonra fotoğrafları çerçevelediler. Çerçeveler, izleyicinin dikkatini fotoğrafın konusuna veya kendi içinde resmin tamamına odaklamasına yardımcı olur.

Bu makale, doğal çerçeveleme (bazen alt çerçeveleme olarak da adlandırılır) olarak bilinen fotoğraf aracı veya fotoğraflarınızı geliştirmek için bir çerçeve içinde bir çerçeveyi kompozisyon tekniği olarak kullanma hakkında bir giriş niteliğindedir .

Fotoğrafta Neden Doğal Çerçeveleme Kullanılır?

İnsan gözünün yaklaşık 135 derecelik doğal bir görüş alanı (FOV) vardır, bu nedenle doğrudan bir şeye bakıyor olsak bile yeterince geniş bir alanı görebiliriz, ancak doğrudan baktığımız her şey odakta görünen şeydir ve her şey etrafında (aynı odak düzleminde olsalar bile) görünüşte odak dışı kalır. Bu, yalnızca önemli şeyleri fark etme veya bunlara odaklanma konusundaki doğal yeteneğimizdir.

Bir fotoğrafçı olarak, gerçek fotoğrafın içinde doğal çerçevelemeyi kullanmak, özneye odaklanma ve resmin geri kalanını bulanıklaştırma eğilimimizden yararlanır. Fotoğraftaki en temel kuralların bir parçasını oluşturur ve bu nedenle basit bir akıllı telefonda çekilen fotoğraflara, üst düzey profesyonel kalitede bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesine kadar uygulanabilir.

Fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız, bir çerçeve içinde bir kare yakalamaya ilişkin kompozisyon tavsiyesini muhtemelen duymuşsunuzdur. Doğal çerçeveleme, izleyicinin konuya bakması için görsel bir huni sağlar. Tamamlayıcı renklerle birlikte kullanıldığında (yani çerçevenin tek renkte ve öznenin tamamlayıcı renginde olması), görsel olarak daha çekici bir resim oluşturur. Teknik aynı zamanda dikkat dağıtıcı unsurların önemini azaltmak ve aksi halde ilgisiz olabilecek alanları ustaca gizlemek için de kullanılabilir.

Özetle, doğal çerçeveleme aşağıdakiler için yararlı bir kompozisyon aracı olabilir:

  • İzleyicinin gözlerini ana konuya veya bölgeye yönlendirmek
  • İzleyicinin gözlerinin konuya daha kolay odaklanmasına izin verin
  • Daha az önemli veya dikkat dağıtıcı unsurları veya alanları vurgulamayın
  • Kompozisyona estetik açıdan hoş bir yapı oluşturun
  • Bir fotoğrafta daha fazla derinlik oluşturma

Dünyada Doğal Çerçeveleri Görmek

Konuyu “çerçevelemek” için doğal çerçeveden nasıl yararlanırsınız? Tek yapmanız gereken dünyadaki çerçeveleri aramak. Çerçeveler, insan yapımı nesnelerden (pencereler veya kapılar gibi) doğada bulunan yaratıcı şeylere (kaya oluşumları ve ağaçlar gibi) kadar değişebilir.

Evinizdeyseniz uzağa bakmanıza gerek yok. Sadece mahallenizin güzel manzarasına sahip bir pencereden dışarı bakın ve doğal çerçevelemeyi çalışırken görebilirsiniz. Çoğu pencere, alıştığımız varsayılan dikdörtgen çerçeveyi verir. Pencerenin dışındaki herhangi birinin veya herhangi bir şeyin fotoğrafını çekin ve konuyu doğal olarak çerçevelediniz.

Çerçeve İçinde Çerçeve: Daha İyi Fotoğraf Kompozisyonları için Doğal Çerçeveleme
Bir pencerede çerçeveli koyun.
Fotoğraf jjmusgrove’a aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Bir araba camını içeriden dışarı çekmek de çerçeve içinde bir çerçeve oluşturur.

Doğal Çerçeveleme
Hem araba camı hem de yan ayna ile çerçevelenmiş bir manzara.
Fotoğraf deldevries’e aittir ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslanmıştır.

Bu pencere örneği ayrıca alternatif bir seçenek de oluşturur. Peki ya ilgi alanınızı pencerenin önüne yerleştirirseniz ve çerçevelemenin arka plana düşmesine izin verirseniz? Eh, bu aynı zamanda eylem halindeki doğal çerçevelemedir ve duruma ve duruma bağlı olarak hangisini kullanacağınıza karar vermek size kalmıştır – çerçevenin sizinle özne arasında olması gerekmez .

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 004
Arkasındaki bir pencerenin çerçevelediği bir konu.
Fotoğraf Leonardo Aguiar’a aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Kapılar veya kapı kasaları, özellikle tam vücut portre için gidiyorsanız, iç mekanlarda doğal bir çerçeve olarak da mükemmel bir şekilde kullanılabilir. Yine konu ya kapının önünde ya da açık kapının diğer tarafında olabilir.

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 005
Bir kapının önünde çerçevelenmiş bir kişi.
Fotoğraf Patrik Nygren’e aittir ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslanmıştır.
Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 006
Açık bir kapı tarafından çerçevelenmiş bir kişi.
Fotoğraf Boris Thaser’a aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Birçok düğün fotoğrafçısı, gelinlerin veya damatların yansımalarını çekerken doğal bir çerçeve olarak aynaları da kullanır. Ve bu aynalar çoğu zaman süslü oldukları için estetik bir çerçeveleme seçeneği sunarlar. İyi bir çekim yapmak için çevrenizden uygun şekilde yararlanmak, fotoğraflarınızın kalabalıktan farklı olmasına yardımcı olacaktır.

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 007
Aynayla çerçevelenmiş bir gelin.
Fotoğraf Flashback Tunisie’ye aittir ve CC BY-ND 2.0 altında lisanslanmıştır.

Doğal Çerçeveler Her Türlü Şekil ve Boyutta Olabilir

Ortamdaki nesneleri nasıl kullanacağınıza sanatçı zihniniz karar verir. Doğal eğilimimiz, çerçeve görevi görecek dikdörtgen şekiller aramaktır, ancak farklı şekillerle denemeler yapmalıyız, özellikle üçgen veya daire gibi görsel olarak güçlü olanlar.

Çerçevenin konunun dört tarafını da kaplaması zorunlu değildir. İçbükey şekiller genellikle iki veya üç tarafı kaplar, ancak yine de fotoğrafta güçlü bir doğal çerçeve hissi verir. Çevrenizde mevcut olan içbükey şekiller bir köprü veya bir kemer veya hatta birkaç metre uzakta duran iki kişi konu merkezdeyken el ele tutuşabilir.

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 008
Ölü bir ağaç tarafından çerçevelenmiş bir ağaç.
Fotoğraf Pacheco’ya aittir ve CC BY-ND 2.0 altında lisanslanmıştır.
Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 009
Ağaçlarla çevrili bir şelale.
Fotoğraf Japonya’da Big Ben’e aittir ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslanmıştır.
Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 010
Yapraklarla çevrili yalnız bir ağaç.
Fotoğraf Jereme Rauckman’a aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Şehrin herhangi bir caddesinde yürürken, kameranızı gökyüzüne doğrultabilir ve belki güneş veya bir uçak konu olarak ve yüksek binalar doğal çerçeve görevi görerek izleyicinin dikkatini gökyüzüne odaklayarak fotoğraf çekebilirsiniz. Binalar doğrusal bir şekle sahip olduklarından, izleyicinin gözlerini gökyüzüne doğru yönlendiren bir yönlendirici çizgi unsuru da eklerler.

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 011
Yüksek binaların çerçevelediği bir uçak.
Fotoğraf Ines Hegedus-Garcia’ya aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Doğal çerçevenin resmin tüm uzunluğunu ve genişliğini doldurması veya kaplaması gerekli değildir. Örneğin, bir açık hava basketbol sahasında çemberin içinden geçen bir uçağın veya kuşun fotoğrafını çekerseniz, tüm çember ve içindeki konu tüm fotoğrafın yalnızca küçük bir yüzdesini kaplayabilir, ancak yine de izleyicinin dikkatini fotoğrafa yönlendirecektir. basketbol potasının dairesel çerçevesi aracılığıyla nesne.

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 012
Bileşik bir fotoğrafta basketbol potası ile çerçevelenmiş bir uçak.
Kaynak fotoğraf Depositphotos’dan .

Olağandışı veya İnce Çerçevelerle Yaratıcı Olun

Turistik yerlerde çoğu fotoğrafçı, çekimlerini mahveden kalabalıktan şikayet eder. Ancak çekiminizi kalabalıkla, hatta ilgi odağınız için doğal çerçeveler gibi davranan birkaç kişiyle oluşturursanız, aslında etrafınızdaki kalabalıktan yararlanabilirsiniz.

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 013
Tokyo, Japonya’daki hareketli Shibuya Geçişi.
Fotoğraf Dick Thomas Johnson’a aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.
Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 014
San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü, turistlerin kafalarıyla çerçevelenmiş.
Fotoğraf Paulina Spencer’a aittir ve CC BY-ND 2.0 altında lisanslanmıştır.

Bu tür çerçeveleme, düğünler gibi sosyal toplantılarda da yapılabilir.

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 015
Ön planda konuklar tarafından gevşek bir şekilde çerçevelenmiş bir düğün partisi.
Fotoğraf Edward Simpson’a aittir ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslanmıştır.

Akıllıca kullanılmadığında çekimlerinizin daha kötü görünmesine neden olabileceğinden, doğal çerçevelemeyi etkili bir şekilde kullanmak çok önemlidir. İyi tasarlanmış bir çerçeve, varlığı izleyiciye açık olmadığında daha da yardımcı olabilir. Çekimlerinizi doğal olarak çerçeveleme tekniği, konu ile onu çevreleyen öğeler arasında ortak bir tema olduğunda en iyi sonucu verir. Örneğin, Arnavut kaldırımlı bir sokağı çerçeveleyen bir taş kemer veya bir lombozdan çekilmiş bir tersane sahnesi, bir araya gelmek için mantıklıdır.

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 016
Saintes’de harap bir amfitiyatro olan Poitou-Charentes, Basilique St Eutrope de Saintes için bir çerçeve olarak kullanıldı.
Fotoğraf Brian Smithson’a aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.
Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 017
Bu fotoğraftaki yanmış araç sadece bir çerçeve içinde bir çerçeve sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda iki askeri gösteren sahne için bağlam sağlıyor.
Fotoğraf ABD Ordusuna aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Odağı fotoğraftaki özneye getirmek için doğal çerçeveleme yapılır, böylece çerçeve çizgilerinin dışında başka hiçbir şey dikkat dağıtıcı olmamalıdır. Çerçeve ideal olarak hem parlaklıkta hem de renkte tonda olmalıdır, böylece resimdeki gerçek özne ile rekabet etmez.

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 018
Bir portrede konuyu vurgulamak için kullanılan, devrilmiş bir ağaçla doğal çerçeveleme.
Fotoğraf Carole Carey’e aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Fotoğraf çekerken veya post prodüksiyon sırasında doğal çerçeveyi bulanıklaştırmak, özellikle fotoğrafın kendisine katkıda bulunmuyorsa, izleyicinin dikkatini çerçeveden uzak tutmaya da yardımcı olur. DSLR gibi büyük sensörlü bir kamera kullanıyorsanız, özne ile çerçeve arasında yeterli mesafeye ve ayrıca daha düşük bir diyafram değerine sahip bir kamera kullanıyorsanız, çerçeveye yeterince iyi bir bulanıklık verecektir.

Ayrıca, bir nesneye yaklaşabilir ve bulanık çerçevelerinizi oluşturmak için içinden çekim yapabilirsiniz.

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 019
Aditya Aashish’in fotoğrafı.

Biraz yaratıcı olmak için çerçeveye odaklanmayı ve arkasındaki sahneyi bulanıklaştırmayı bile deneyebilirsiniz. Ancak bu yine, fotoğrafı çekilen öznenin türüne bağlıdır.

Cerceve Icinde Cerceve Daha Iyi Fotograf Kompozisyonlari icin Dogal Cerceveleme 020
Başka bir tavuğun gövdesiyle çerçevelenmiş bir tavuk.
Amemainda’nın fotoğrafı .

Çerçeve ve ilgi merkezi arasındaki kontrastın kullanılması da uygulanabilir. Genellikle çerçeve daha düşük bir pozda veya mümkünse tamamen siyahta tutulur ve konu uygun şekilde aydınlatılır. Bu, doğal çerçeveleme tekniğine yardımcı olur ve kompozisyona katkıda bulunur.

Kompozisyonlarınıza Bazı Doğal Çerçeveler Serpin

Doğal çerçeveleme veya çerçeve içinde çerçeve kullanmak, fotoğraf kompozisyonlarınızı ve görüntülerinizin okunabilirliğini geliştirmek için güçlü bir araç olabilir. “Sıkıcı” bir sahnenin önünde duruyorsanız, doğal bir çerçeve kullanmak, çekiminize derinlik ve ilgi katmanın harika bir yolu olabilir.

Yine de unutmayın: biraz tuz yemeğin tadını lezzetli kılar, ancak fazlası yemeğin kendisini mahvedebilir. Benzer şekilde, bu teknikte ince olmalı ve aşırıya kaçmamalısınız.


Yazar: Aditya Aashish

Resim kredisi: Alejandro Castro Mouzo’nun üstbilgi fotoğrafı

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.