Kılavuzlar

Manzara Fotoğrafçılığında Çerçeve İçinde Çerçeve

Fotoğrafta en yaygın kompozisyon kuralı nedir? Büyük olasılıkla cevabınız üçte bir kuralıdır. Kuşkusuz, bu çekici bir fotoğraf oluşturmak için çok güçlü bir teknik, ancak tek yol bu mu? Tabii ki değil.

Manzara Fotoğrafçılığında Çerçeve İçinde Çerçeve

Bu kuralı çoğu kamerada ve düzenleme yazılımında bir kaplama olarak görürsünüz ve bu bazen bazı cihazlarda aldığınız tek kaplama veya görsel kılavuzdur.

Tüm fotoğraflarınızda sizi üçler kuralını kullanmaya zorlayan kameranızın arkasındaki bindirme ızgarasını kullanmakta sıkışıp kaldığınızı düşünüyorsanız ve bu aşırı kullanılan teknikten bir kaçış arıyorsanız, o zaman bu makale tam aradığınız şey olabilir.

Üçler kuralını yıllardır kullanıyorum ve bildiğim tek kompozisyon aracı buydu, ama artık durum böyle değil. Bir görüntü oluşturmak için kullanılabilecek diğer tüm teknikleri öğrenir öğrenmez fotoğrafçı olarak becerilerimi geliştirdim.

Belki de bugünlerde fotoğrafçılıkta en sevdiğim tekniklerden biri “ çerçeve içinde çerçeve ”. Bu teknik basit ama etkilidir ve onu kullandığınızda ilgi çekici bir görüntü oluşturabilirsiniz. Bu tekniği her zaman üçler kuralı, simetri, altın oran vb. gibi diğer tekniklerle birleştirebilirsiniz.

Frame in Frame nedir?

Sahnedeki bir öğeyi veya nesneyi ana nesnenize bakmak ve çerçevelemek için pencere olarak kullandığınızda, fotoğrafınızın çerçevesinin içinde doğal bir çerçeveye sahip olursunuz ve bu nedenle çerçeve içinde çerçeve olarak adlandırılır.

Bu tekniğin klasik bir örneği, bir fotoğrafçının nesnesini bir odaya yerleştirmesi ve kapı açıkken kapının dışından çekim yapmasıdır – nesneyi kapıdan görebilirsiniz ve fotoğrafın bir kısmı sadece dış kısımla doludur. duvarlar. Bu birçok filmde de kullanılmıştır.

Manzara Fotoğrafçılığında Çerçeve İçinde Çerçeve Nasıl Kullanılır

Manzara fotoğrafçılığında doğal bir çerçeve yakalamanın en yaygın ve en kolay yolu, ön plan olarak kullanılabilecek bir ağaç veya bazı dallar bulmak ve kendinizi ana konunuz veya sahneniz diğer tarafta olacak ve görülebilecek şekilde konumlandırmaktır. seçilen ön plan ağacının dalları aracılığıyla.

Aşağıdaki örnekte, bir gölün bir tarafında bazı ağaçların arasında doğal bir pencere buldum ve bunu bir kış gün batımında göl evini çerçevelemek için çerçeve olarak kullandım.

Manzara Fotografciliginda Cerceve Icinde Cerceve 002

İşte başka bir örnek:

Manzara Fotografciliginda Cerceve Icinde Cerceve 003

Ancak, bu tek yol değil. Bir mağaranın içinden ve dışarıdaki her şeye doğru çekim yapmak gibi pek çok başka şey kullanabilir ve mağaranın girişini görüntü çerçevesi içinde çerçeveniz olarak kullanabilirsiniz.

Orada durmayalım ve daha da ilginç hale getirelim ,

Çerçevenin tamamlanması gerekmez – bir veya iki taraftan kısmen açık olabilir. Aşağıdaki panoramaya bakarsanız, yine de ön plandaki meşe ağacının ve altındaki koyu renkli çimenin görüntüdeki ana meşe ağacını çerçevelediğini hissedebilirsiniz. Anahtar, ön plan ağacının çoğunu dahil etmemek ve onu görüntünün kenarlarında tutmaktır.

Manzara Fotografciliginda Cerceve Icinde Cerceve 004

Şimdi, son ipucu, bu teknikle yaratıcı olmak için yeni bir kapı açıyor. Size şu soruyu sorayım:

Çerçeve Konunun Önünde Olmalı mı?

Duvarınızda (fiziksel) bir çerçeve olduğunu ve bu çerçevenin içindeki ana fotoğrafın kabartmalı olduğunu ve yüzeyden ayrıldığını hayal edin. Kulağa ilginç gelmiyor mu?

Yani aynı şeyi iki boyutlu resimlerinizde de yapabileceğinizi söyleyebilirim. İşte buna bir örnek:

Manzara Fotografciliginda Cerceve Icinde Cerceve 005

Yukarıdaki resimdeki sarı yapraklar tüm arka planı kaplıyor olsaydı, ön plandaki kavak ağacı için bir fon olurdu, ancak bu resmi oluşturma şeklim, merkez erken ilkbahar yapraklarından neredeyse boştur ve bu nedenle onlar ön plan gövdesinin etrafında bir çerçeve olarak görünür.

Sınırları daha da zorlamaya hazır mısınız?

“Frame in Frame Nedir” bölümündeki ilk cümleye bakarsanız, şunu yazdım: “Bir öğe veya nesne kullandığınızda…” Bu ne anlama geliyor? Yansımaları veya renkleri kullanırsak ne olur? Yansımalar iyi bir örnektir ve ne demek istediğimi anlatmanın en iyi yolu size aşağıdaki örnekleri göstermektir.

İlk karede lacivert bir gökyüzü ve günün ilk ışıklarıyla aydınlanan arazinin sarı renklerini çevreleyen yansıması var.

Manzara Fotografciliginda Cerceve Icinde Cerceve 006

Aşağıdaki görselde yine karanlık gökyüzünün sakin sudaki yansıması, görüntünün odak noktası olan göl ve orman için doğal bir çerçeve oluşturuyor.

Manzara Fotografciliginda Cerceve Icinde Cerceve 007

İşlem Sonrası Çerçevede Çerçeve

Aslında, bir görüntüyü son işlemede ne zaman vinyet kullanırsanız, fotoğrafınızın sınırları içinde, izleyicinin gözlerini merkeze doğru iten görünmez bir çerçeve yaratırsınız. Ve bu tam olarak iyi bir çerçevenin yaptığı şeydir, izleyiciyi görüntüdeki en önemli şeye odaklanmaya zorlamak. Ve öznenin orada yaşayabilmesi için bir boşluk duygusu yaratmak ve kısmen çerçevenin kendisi tarafından kapsanan bir hikaye yapmak ve bu nedenle izleyicide bir merak duygusunu tetiklemektir. Böylece görüntü birdenbire daha heyecan verici ve ilgi çekici hale gelir.

Bu nedenle “çerçeve içinde çerçeve” tekniği, bir sonraki fotoğrafınızı oluşturmak için güçlü bir araç olabilir.


Yazar hakkında : Hamed Bank İsveç’te yerleşiktir ve gündüzleri görsel efekt bestecisi ve “her zaman” bir manzara fotoğrafçısıdır. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Bankanın çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde , Facebook’ta , Twitter’da ve Instagram’da bulabilirsiniz . Bu yazı burada da yayınlandı .

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu