Kılavuzlar

Altın Saat: Güneş Işığı Sıcakken ve Fotoğraflar Büyülüyken

Güzel bir gün doğumu veya gün batımı sırasında dışarıdaysanız, “altın saat” terimini duymuşsunuzdur. Birçok türde fotoğraf çekmek için en iyi zamanlardan biri ve dışarıda olmak için güzel bir zaman. Bu kılavuz, altın saati, ne zaman gerçekleştiğini ve çeşitli fotoğrafçılık türlerinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Altın Saat nedir?

Altın saat veya sihirli saat, güneşin gökyüzünde yumuşak, sıcak bir ışık yaymak için yeterince alçaldığı, gün doğumundan sonra ve gün batımından önce geçen süredir. Bu, gün ışığının daha sert ve daha az renkli olduğu diğer zamanların aksine. Bu süre zarfında güneş ışığı altın, turuncu ve kırmızı görünür, bu nedenle “altın” saat adı verilir.

Daha teknik bir düzeyde, altın saat boyunca ışık daha az serttir çünkü güneş gökyüzünde alçaktadır ve bu da ışığın Dünya’nın yüzeyine ulaşmadan önce atmosferin daha fazla içinden geçmesine neden olur. Düz bir çizgi A noktasından B noktasına gitmek için en kısa mesafe olduğundan, güneş ışığı, güneş doğrudan belirli bir konumun üzerindeyken en az miktarda atmosferden geçer. Gün doğumu ve gün batımının yakınında, güneş bir açıda olduğu için ışığın yere ulaşmak için atmosferin daha fazla içinden geçmesi gerekir.

Altın Saat: Güneş Işığı Sıcakken ve Fotoğraflar Büyülüyken

Bunun sonucu, portre, manzara ve diğer birçok fotoğraf türü için aydınlatma koşullarını iyileştiren doğal ve öngörülebilir bir güneş ışığı difüzyonu biçimidir. Altın saat dışındaki zamanlarda ışık, atmosferden daha az geçtiği için fazla dağılmaz. Bu, ışığın daha yoğun olması, sert vurgular ve gölgeler oluşturmasının yanı sıra nesnelerin bir portre için gözlerini açık tutması için zor koşullar oluşturduğu anlamına gelir. Öte yandan, güneşin altın saatteki açısı ışığı daha fazla dağıtarak daha yumuşak ve daha sıcak bir ışık oluşturur.

Altin Saat Gunes Isigi Sicakken ve Fotograflar Buyuluyken 002

Altın Saat ne zaman?

Genel olarak ne zaman altın saat arayacağınızı bilmek istiyorsanız, güneşin doğuşundan yaklaşık bir saat sonra ve gün batımından bir saat önce, güneşin doğduğu ancak yoğun olmadığı zamandır. Bir arama motorunda basitçe arayarak bulunduğunuz yerin gün doğumu ve gün batımı saatlerini bulabilirsiniz. Farklı konumların farklı gün doğumu ve gün batımı zamanlarına sahip olacağını unutmamak önemlidir, bu nedenle seyahat ediyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Tüm bilgilerinizin tek bir yerde olmasını tercih ederseniz, PhotoPills ve The Photographer’s Ephemeris (aynı zamanda bir web uygulaması) gibi size her günün gün doğumu ve gün batımı saatlerinin yanı sıra altın zamanlarını da söyleyen faydalı fotoğrafçılık planlama uygulamaları vardır. bunlara karşılık gelen saat süreleri.

Altin Saat Gunes Isigi Sicakken ve Fotograflar Buyuluyken 003
PhotoPills (solda) ve The Photographer’s Ephemeris (sağda), altın saat fotoğrafçılığı yapmak için iki faydalı uygulama.

Çoğu uygulamada altın saat varsayılan olarak gün doğumundan sonra ve gün batımından önce 40 dakikadır. Ayrıca daha birçok faydalı bilginin yanı sıra, güneşin o zamanlarda bulunacağı konumu bulmanıza da yardımcı olacaklar.

Uygulamaların tepeler, ağaçlar ve dağlar gibi engelleri hesaba katmasının zor olduğunu unutmayın. Güneş, aracın gerçekten batacağını söylediğinden daha önce bir engelin arkasına geçebilir. Tekrar kontrol etmek için, yukarıdaki uygulamaların her ikisi de belirli bir zamanda güneşin ve ayın gökyüzünüzde nerede olacağını görmenizi sağlayan artırılmış gerçeklik özelliklerine sahiptir.

Altın Saat Sırasında Fotoğrafçılık İçin İpuçları

Bulunduğunuz yer için altın saatin ne zaman olduğunu anladıktan sonra, bundan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı bilmeniz gerekir. İşte birçok farklı fotoğraf türünde altın saat fotoğrafçılığı için birkaç ipucu.

Güneşin konumundan ve açısından yararlanın . Güneş alçaldığından ve daha az yoğun olduğundan, onu çekiminize dahil etmek kolaydır. Portre fotoğrafçılığı için bu, nesnenin arkadan aydınlatılması için güneşi öznenizin arkasına veya yana doğru konumlandırmak anlamına gelebilir. Bu, saçın renkle patlamasına yardımcı olabilir. Manzara fotoğrafçılığı için bu, güneşi özneniz yapmak anlamına gelebilir (sadece güneşe vizörden bakmadığınızdan emin olun, gözlerinize zarar verebilir).

Altin Saat Gunes Isigi Sicakken ve Fotograflar Buyuluyken 004

Bir siluet deneyin . Güneş gökyüzünde alçakta olduğu için, ister insan ister başka bir şey olsun, bir nesneyi güneşin önüne konumlandırabilir ve pozunuzu karartabilirsiniz. Bu, iyi pozlanmış altın bir gökyüzüne karşı konu karanlık olan bir siluet yaratacaktır.

Gölgelerle oynayın . Altın saat, uzun, eğlenceli gölgeler yaratır. Bunları tek başına veya bir konu ile fotoğraflamak eğlenceli olabilir.

Bir reflektör kullanın . Portrelerde, bir yansıtıcı, altın saat boyunca çok yararlı olan nispeten ucuz bir araçtır. Güneş gökyüzünde alçakta olduğundan, güneş ışığı öznenize kolayca geri yansıyabilir ve ışığın yumuşaklığını korurken yüzlerini aydınlatabilir. Bu, sahnenizin ışığının daha dengeli olmasına yardımcı olur. Aynı etkiyi elde etmek için başka bir seçenek, ışığın hala çok sert olmaması için difüzörlü bir flaş kullanmaktır.

Altin Saat Gunes Isigi Sicakken ve Fotograflar Buyuluyken 005

Güneşle yıldız patlaması yapmayı deneyin . f/16 gibi dar bir diyafram açıklığı, lensinizi kullanarak bir yıldız patlaması efekti üretecektir. Yoğunluğu denemek için farklı diyaframlar deneyin ve ayrıntıları seri çekimde görebilmek için sahneyi açığa çıkardığınızdan emin olun. Bazen, ışınların parlaması için güneşi bir nesne veya özne ile kısmen engellemek daha kolaydır.

Altin Saat Gunes Isigi Sicakken ve Fotograflar Buyuluyken 006

HDR hakkında bilgi edinin . Aynı anda hem çok karanlık hem de çok parlak olan kısımlar varsa, bazı kameralar bir görüntünün tüm ayrıntılarını yakalayamaz. Altın saat ışığı sert olmasa da, yüksek dinamik aralıklı fotoğrafçılık, bir sahnedeki tüm ayrıntıları yakalamak için yine de faydalı olabilir. HDR fotoğraflar genellikle, farklı pozlama değerlerinde birkaç farklı pozlama alınarak ve ardından gölgelerin yanı sıra vurgulardaki ayrıntıları da görebilmek için görüntüleri birleştirerek oluşturulur. Bu her zaman istenen bir şey değildir, ancak düzgün yapıldığında çarpıcı görüntüler oluşturabilir.

Altin Saat Gunes Isigi Sicakken ve Fotograflar Buyuluyken 007

Zamanlamasını hatırla . Bir portre seansı yapıyorsanız, sizin ve müşterinizin altın saatten yararlanmak için bulunduğunuz yere yeterince erken vardığınızdan emin olun. Çok geç kalırsanız, ışık hala yumuşakken mümkün olduğunca çok çekim yapmak için acele edeceksiniz. Güneşin ne zaman batacağını bilin ve gereğinden fazla zaman ayırmayı planlayın.

Hava durumunu kontrol edin . Altın saat, güneşin parlamasını gerektirir. Aksi takdirde, ışık hala yumuşak olabilir, ancak bulutlar tarafından yayıldığında çok daha az renklidir. Çekimleriniz sırasında altın saatin etkilerinden yararlanmak istediğinizi biliyorsanız, güneşin bulutların arkasına saklanmayacağından emin olun.

Altın Saat Fotoğrafını Düzenlemek İçin İpuçları

Altın saat çekimlerinizi düzenlerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç genel ipucu. Düzenleme nihai olarak yaratıcı gözünüze kalmış, ancak altın saat çekimleri birkaç ayar ile daha da çarpıcı olabilir.

1. Aşırı doyurmayın . Altın saatin getirdiği ek sıcaklıkla, görüntünüzü aşırı doygun hale getirmek çok kolay.

2. Resminizin sıcak renklere sahip olmasına izin verin . Altın saat doğal olarak sıcak ışık üretir, bu nedenle tüm görüntünüz farklı zamanlardaki görüntülerden muhtemelen daha sıcak olacaktır. Çok fazla sıcaklık resminizin doğal görünmemesine neden olsa da, resminizin normalden daha sıcak olmasını bekleyin. Adobe Lightroom gibi bir araç kullanarak beyaz dengenizde (gerekirse) ayarlamalar yapabilirsiniz.

Altin Saat Gunes Isigi Sicakken ve Fotograflar Buyuluyken 008

3. Altın saat vurguları doğal olarak yumuşaktır, bu yüzden onları düşürmeye dikkat edin . Altın saat fotoğraflarındaki öne çıkanlar, günün diğer saatlerinde tekrarlanamayan bir parıltı yaratmada genellikle önemlidir. Onları indirecekseniz, minimum düzeyde yapın.

4. Dereceli filtreleri ve diğer daha yerel ayarlamaları kullanın . Altın saat manzara fotoğrafçılığında, ufuk genellikle görüntünün geri kalanından çok daha parlak ve daha renklidir. Lightroom gibi bir yazılımdaki dereceli filtreler görüntünün belirli kısımlarını eşit şekilde ayarlamaya yardımcı olabilir .

5. Zevkinize göre kontrastı ayarlayın . Altın saat yararlıdır çünkü günün diğer zamanlarına göre daha az sert vurgu ve gölge vardır. Bu, kontrastı istediğiniz yerde yakalamanıza ve daha sonra düzenleme sırasında ayarlamanıza olanak tanır. Siluet gibi yüksek kontrastlı bir fotoğraf veya daha az kontrastlı, örneğin yumuşak, eşit renklere ve ışıklandırmaya sahip bir portre isteyebilirsiniz.

Diğer Aydınlatma Koşulları ve Hususlar

PhotoPills’de gördüğünüz gibi, mavi saat gün batımı sırasında altın saatin sonunu gösterir (ve mavi saatin sonu gün doğumu sırasında altın saatin başlangıcını gösterir). Bu, gökyüzü kararmadan önce ışığın çoğunlukla mavi ve mor olduğu altın saat kadar ilginç olabilir. Ayrıca, zaten altın saat çekiyorsanız, mavi saatten de yararlanabilirsiniz.

Altin Saat Gunes Isigi Sicakken ve Fotograflar Buyuluyken 010

Mavi saat, farklı renklerde bir şehir manzarası oluşturmak için binaların yaydığı sıcak renklerle dengelenebilir. Ayrıntıları çok parlak olmadan görmek için yeterli ışık olduğundan, uzun pozlama fotoğrafçılığı yapmak için de harika bir zaman olabilir.

Altin Saat Gunes Isigi Sicakken ve Fotograflar Buyuluyken 011

Son bir not olarak, altın saat faydalı ve çarpıcıdır, ancak fotoğrafçılıktan keyif alabileceğiniz tek zaman bu değildir. Güneşin çok sert olmadığı altın saatlerin dışında birçok fotoğraf türü yapılabilir. Dünyanın bazı yerlerinde, güneş her seferinde aylarca açılıdır, bu nedenle altın saat benzeri efektler için hemen her zaman uygundur. Bulutlar ayrıca ışığı daha eşit bir şekilde dağıtacak ve altın rengi olmayacak olsa da, bulutlu bir gün bazen fotoğrafçılık için en iyi gündür.

Altın saatin yumuşak, sıcak ve renkli ışık gibi faydaları vardır, ancak fotoğrafçılığın iyi yapılabileceği tek zaman bu değildir.


Resim kredisi: Tüm fotoğraflar, aksi belirtilmedikçe Justin Hein’e aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.