Kılavuzlar

Mavi Saat: Fotoğrafçının Rehberi

Güneşin ufkun hemen altında olduğu zaman dilimine genellikle “mavi saat” denir ve günün saatine bağlı olarak altın saatten hemen önce veya sonra gelir. Çoğu insan altın saatin fotoğrafçılık için faydalarını bilse de , en uygun aydınlatma koşullarını düşünürken mavi saat genellikle göz ardı edilir.

Bu kılavuz size mavi saati, gerçekleştiği zamanı ve bir fotoğrafçı olarak mavi saati kendi avantajınıza nasıl kullanacağınızı öğretecektir.

Mavi Saat Nedir ve Neden Yararlı?

Altın saate benzer şekilde, mavi saat de tam olarak bir saat değildir. Bunun yerine, konuma, hava durumuna ve yılın zamanına göre değişir. Genel olarak, mavi saat, gün doğumundan yaklaşık yarım saat önce ve gün batımından sonra, ışığın mavi bir renk aldığı zamandır. Mavi saatin tam olarak ne zaman başlayıp ne zaman bittiğine dair bir tanım yoktur, ancak bazı web siteleri mavi saatin deniz alacakaranlığı (güneş ufkun 12 derece altındayken) başladığında sona erdiğini söylese de.

Mavi Saat: Fotoğrafçının Rehberi

Daha bilimsel bir düzeyde, mavi saat Chappuis emilimi nedeniyle gerçekleşir. Bu ilke, kırmızı ışığın dalga boylarının uzaydan geçmesine ve daha kısa dalga boylarına sahip daha mavi ışığın atmosfere saçılmasına dayanır. Bu, çoğunlukla mavi ışık dalga boylarının, güneş ufkun hemen altındayken Dünya yüzeyine ulaştığı ve mavi saat dediğimiz etkiyi yarattığı anlamına gelir.

Mavi saat, yumuşak ve karamsar ışığı nedeniyle fotoğrafçılar için özellikle arzu edilir. Sert gölgeler yoktur ve çoğu mavi saat sahnesi özellikle yüksek dinamik aralığa sahip değildir. Altın saat sıcak ve sakinleştirici bir ruh hali uyandırabilirken, mavi saat genellikle bunun tam tersidir – serin ve uğursuzdur. Bununla birlikte, belki de mavi saat çekiminin en büyük nedenlerinden biri, popüler bir yerdeyseniz, altın saate kıyasla daha az kalabalığa sahip olmanızın neredeyse garanti olmasıdır. “Çekim” için acele eden daha az insanla yaratıcı olmak daha huzurlu ve daha kolay.

Mavi saatin son bir avantajı, altın saat kadar hava durumuna bağlı olmamasıdır. Altın saat, fotoğrafçıların sevdiği sıcak, parlak ışığı elde etmek için güneş ışığına ihtiyaç duyar, ancak mavi saat bulutlu olabilir ve yine de fotoğrafçılık için harika bir zaman olabilir. Aslında, bulutlar genellikle mavi saat manzaralarını daha ilginç hale getirir.

Mavi Saat Fotografcinin Rehberi 002

Mavi Saat ne zaman?

Mavi saat, altın saatten daha az tanımlıdır ve günün kesin saatleri de değildir. Genellikle, mavi saat gün doğumundan yaklaşık 30 dakika önce ve gün batımından sonradır, ancak güvende olmak için kendinize her zaman daha fazla zaman verebilirsiniz. Bir arama motorunda basitçe arayarak bulunduğunuz yerin gün doğumu ve gün batımı saatlerini bulabilirsiniz. Farklı konumların farklı gün doğumu ve gün batımı zamanlarına sahip olacağını unutmamak önemlidir, bu nedenle seyahat ediyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Tüm bilgilerinizin tek bir yerde olmasını tercih ederseniz, PhotoPills ve The Photographer’s Ephemeris (aynı zamanda bir web uygulaması) gibi size her günün gün doğumu ve gün batımı saatlerinin yanı sıra maviyi de söyleyen faydalı fotoğrafçılık planlama uygulamaları vardır. bunlara karşılık gelen saat süreleri.

Uygulamalar size iyi bir fikir verecek olsa da, her biri mavi saatin ne zaman “başlayıp durduğunu” ölçmek için farklı bir ölçüm kullanır, bu nedenle kendinize her iki uçta da biraz yer açmak isteyebilirsiniz.

İpucu : Mavi saatte ay fotoğrafçılığı veya gerçek gece astrofotografi yapmayı planlıyorsanız, çoğu planlama uygulaması size farklı zamanlarda ayın ve yıldızların yerini söylemeye yardımcı olur.

Mavi Saat Fotografcinin Rehberi 003

Mavi Saat Sırasında Fotoğrafçılık İçin İpuçları

Yapay ışıklar kullanarak soğuk tonları sıcak tonlarla dengeleyin . İster bir şehir manzarası olsun ister gökyüzüne far tutan biri olsun, mavi saatlerde yapay ışıkların parlaklığının genel sahnenin parlaklığıyla eşleştiği bir nokta vardır. Bu kısa bir pencere ve bunlar yalnızca mavi saatlerde mümkün olan en çarpıcı görüntülerden bazıları olabilir.

Aşırı maruz bırakmayın . Mavi saatin büyüsünün bir kısmı gölgelerde yaşar ve görüntünüzü aşırı pozlamak bu büyüden kurtulacaktır. Herkesin kendi pozlama tercihlerine hakkı olsa da, mavi saatin günün daha karanlık bir zamanı olduğunu ve mavi saat etkisini korumak için pozlamalarınızın normalden biraz daha koyu olabileceğini unutmayın.

Mavi Saat Fotografcinin Rehberi 004

Uzun pozlama ile deney yapın . Mavi saat, uzun pozlamayla tanışmak için mükemmel bir zamandır. Hala etrafınızdaki (ve kameranızdaki) her şeyi görebilirsiniz, ancak genellikle mavi saat boyunca birkaç saniyelik deklanşör hızlarını kullanmak için yeterince karanlıktır. Hareket eden su, bulutlar, insanlar, gezegenler, yıldızlar ve ay, uzun süreli maruz kalma çabalarınız için düşünmek isteyebileceğiniz konulardan sadece birkaçıdır. Bir sonraki ipucunda ele alınan çoğu uzun pozlama için bir tripod kullandığınızdan emin olun.

Bir tripod düşünün . Mavi saat oldukça karanlık olmaya başlar ve yüksek bir ISO kullanmak zorunda kalmaktan kaçınmak istiyorsanız, mavi saat fotoğrafçılığınız için bir tripod kullanmayı düşünün. Bu, titreyen ellerin neden olduğu bulanıklık olmadan daha uzun deklanşör hızları kullanmanıza olanak tanır. Tripod, aynı zamanda, birçok saniyelik çok daha uzun pozlama olanakları sunar (yukarıya bakın).

Mavi Saat Fotografcinin Rehberi 005

Bulb modu hakkında bilgi edinin . Bazen, mavi saatlik aydınlatma koşulları o kadar karanlıktır ki, özellikle en dar diyafram açıklığınızı ve en düşük ISO‘yu kullanıyorsanız, en uzun deklanşör hızınız (genellikle 30 saniye) yeterli ışığın içeri girmesine izin vermez. Bu durumda, kameranızda varsa bulb modunu kullanmak isteyeceksiniz; bu, deklanşöre basıldığı sürece kameranın deklanşörünü açık tutmanıza olanak tanır.

Ruh hallerini düşünün . Mavi saat, gündüz fotoğraflarından farklı ruh hallerini çağrıştırır. Dengeli, soğuk tonlu ışık sakinleştirici, rahatsız edici, uğursuz ve melankolik olabilir. Mavi saatlerde fotoğraf çekerken bu ruh hallerini aklınızda tutun ve resimlerinizde bu ruh hallerinden birden fazlasını (veya hangi ruh halini seçerseniz seçin) yakalamak için bir hedef belirleyin. Bu, bir yön belirleyecek ve mavi saatin sunduğu benzersizliğe sadık kalmanızı sağlayacaktır.

Altın saat için geç kalın veya erken gelin . Oradaysanız veya zaten orada olacaksanız, gün doğumunu veya gün batımını çekebilir ve altın saatin büyülü ışığını yakalayabilirsiniz. Gerçekten daha fazla fotoğraf çekmek istemiyorsanız, arkanıza yaslanın, rahatlayın ve diğer renklerin görüntüsünün keyfini çıkarın.

Mavi Saat Fotografcinin Rehberi 006

Mavi Saat Fotoğrafını Düzenlemek İçin İpuçları

Bir histogramı nasıl okuyacağınızı öğrenin . Özellikle mavi saat gibi gölgelerin korunmasının önemli olduğu zamanlarda, fotoğraf makinenizin LCD ekranı, görüntünüzün çok parlak mı yoksa çok karanlık mı olduğuna karar vermenin her zaman en iyi yolu değildir. Bir kameranın histogramı temel olarak görüntünüzdeki değerlerin bir grafiğidir ve minimum tahminle görüntünüzün çok parlak mı yoksa çok karanlık mı olduğunu belirlemenize yardımcı olur.

Beyaz dengesine dikkat edin . Bu, mavi saat fotoğrafçılığı için mantıklıdır – “mavi”yi “mavi saat”te tuttuğunuzdan emin olun. Resminiz normalde olduğundan daha havalı görünüyorsa sorun değil ve aslında bu, mavi saatle ilgili “havalı” şeylerden biridir. Bu sonuçta size kalmış, ancak görüntünüzü doğal olduğundan daha sıcak hale getirmeniz gerekmediğini unutmayın.

Mavi Saat Fotografcinin Rehberi 007

Gerekirse dereceli filtreler ve daha yerel ayarlamalar kullanın . Özellikle bir şehir manzarası veya benzeri bir şey çekiyorsanız, görüntünüzün bazı bölümlerinin diğerlerinden önemli ölçüde daha parlak veya daha koyu olma olasılığı yüksektir. Burası, resminizin belirli alanlarını ayarlamak için dereceli filtreleri ve diğer yerel ayarlamaları kullanabileceğiniz yerdir. Bu, mavi saat için altın saate göre daha az geçerli olsa da, yine de göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir.

Resminizin havasına eklemek için hafif bir skeç düşünün, ancak aşırıya kaçmayın . Birçok fotoğrafçı, amaçlanan ruh halini geliştirmek için mavi saatlik manzara resimlerine hafif bir vinyet ekler. Bu zevkli olabilir, ancak dikkatli olun ve daha az skeç tarafında hata yapın. Çok fazla vinyet, bir görüntünün yapışkan ve doğal olmayan görünmesine neden olabilir.

Keskinliği kontrol etmek için yakınlaştırın ve gerekirse keskinleştirin . Özellikle tripod kullanmıyorsanız, resimlerinizde hafif hareket bulanıklığı olması kolaydır. Kabul edilebilir bir bulanıklık miktarıysa, Adobe Lightroom veya Topaz Sharpen AI gibi yazılımları kullanarak görüntünüzü netleştirmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle resminizi büyük ölçekte basabileceğinizi düşünüyorsanız, yakınlaştırarak kontrol etmek her zaman iyidir.

Mavi Saat Fotografcinin Rehberi 008

Sonuç

Altın saatin daha az takdir edilen kuzeni olan mavi saat, yeni bir dizi benzersiz ruh hali, sahne ve genellikle eğlenceli fotoğrafçılık sunar. Gün doğumunu veya gün batımını çekmeyi planlıyorsanız, mavi saati ve olanaklarını keşfetmek için erken gelebilir veya geç kalabilirsiniz. Hoşgeldin bonusu olarak, mavi saatin daha küçük kalabalıkları cezbettiğini ve gün doğumu veya gün batımından bile daha güzel olabileceğini göreceksiniz. Koşullar uygunsa portreler, manzara, şehir manzarası ve hatta astrofotografi için harika bir zaman.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.