Kılavuzlar

Mood Board nedir ve Nasıl Yapılır?

Mood Board, çevrimiçi olarak bulunan rastgele bir fotoğraf koleksiyonundan daha fazlasıdır. Sizin, müşterinizin veya ekibinizin hayalini kurduğunuz başarılı fotoğraf çekimleri istiyorsanız, ilham panoları size yardımcı olabilir. Tek gereken biraz beyin fırtınası ve küratörlük.

Mood Board nedir?

Çoğu fotoğraf çekimi, gevşek de olsa bir planı takip eder. Fikirlerinizi kağıda dökemeyebilirsiniz, ancak yine de çekimin farklı kısımlarını – konum, kıyafetler veya aksesuarlar, ışıklandırma ve genel tema – göz önünde bulundurursunuz. Mood Board, tüm bu fikirleri tek bir yerde düzenlemenize yardımcı olan vizyon panolarıdır. Bunu fotoğraf çekiminiz için görsel bir rehber olarak düşünün.

Fotoğrafçılar Neden Mood Board Kullanmalı?

Bazı fotoğrafçılar, uygun arka planlar ve aksesuarlar ve hatta belirli pozlar veya kompozisyonlar seçmeye yardımcı olmak için belirli kıyafet seçimlerine, genel renk paletine odaklanır. Diğerleri beyin fırtınası yapmak veya gelecekteki çekimler için ilham bulmak için ruh hali tahtalarını kullanır.

Doğru ya da yanlış bir yöntem yoktur. Aileler ve çiftler gibi markalar veya bireyler için çekim yapıyor olun, mood board kullanabilirsiniz. Kişisel çekimler için bile mood boardlardan faydalanabilirsiniz — bunları öznelerinizle paylaşabilir ve herhangi bir natürmort çekimi için kabaca bir plan olarak kullanabilirsiniz. Kendiniz deneyin ve mood boardun yaratıcı iş akışınızda nereye uyduğunu görün.

Mood Board nedir ve Nasıl Yapılır?

Net Bir Yön Belirler

Mood board ile bir çekim planı oluşturmak, başarılı bir fotoğraf çekimini şansa bırakmamak demektir. Fotoğrafları, grafikleri ve diğer fikirleri seçerek, hem kendiniz hem de dahil olan herkes için çekiminiz için net bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Bu, doğaçlama yapamayacağınız veya beklenmedik fotoğraflar çekemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bunun yerine, ruh hali tahtalarını size yön veren ve isterseniz yoldan sapma fırsatı veren bir rehber olarak düşünün.

Neyi başarmak istediğinizi biliyorsanız, siz ve müşteriniz veya ekibiniz çekimi daha iyi planlayabilirsiniz. Hangi dekor veya stüdyoyu kiralamanız gerektiğini veya hangi tarz kıyafetlerin veya saç stillerinin en iyi sonucu vereceğini anlayacaksınız. Net bir hedef, önceden plan yapmanızı ve çekim yerine vardığınızda ilhama güvenmemenizi sağlar çünkü en yetenekli fotoğrafçıların bile fikirleri tükenebilir.

Bazı yapımlar stresli olabilir, özellikle de büyük projelerse. Bu nedenle, takılıp kaldığınızda, mood boardunuza başvurun ve onu akışa geri dönmek için bir rehber olarak kullanın.

Danışanların Daha İyi Hazırlanmasına Yardımcı Olur

Portreler, aileler ve çiftler gibi çoğunlukla insanları fotoğraflıyorsanız veya işletme sahipleri veya sanatçılar için yaşam tarzı çekimleri yapıyorsanız, mood board konularınızın çekime hazırlanmasına yardımcı olur.

Size ne giyeceğinizi soran müşterilerle düzenli olarak çalışıyorsanız, onlara fotoğraflarda harika görüneceğini bildiğiniz fikirlerle dolu bir pano gösterin. Örneğin, fotoğrafçılık tarzınız dünyevi temalar içeriyorsa, bir dış mekan çekimi için işe yarayacağını bildiğiniz farklı kıyafet renkleri, desenler ve katman kombinasyonları gösterin.

Yatak odası seansları çekiyorsanız, müşterilerinize onlar gelmeden önce bile güven aşılamak için pohpohlayıcı kıyafetler ve pozlar içeren görüntüler toplayın.
Bununla birlikte, kıyafet ilhamı için mood board, müşterilerin bir çekim için yeni kıyafetler satın almalarıyla ilgili değildir. Bunun yerine, onlara en iyi sonucu elde etmek için zaten sahip oldukları şeyleri karıştırmanın ve eşleştirmenin farklı yollarını gösterin.

Bireylerle çalışırken, mood boardlarınıza dahil ettiğiniz modellerin veya konuların türüne dikkat edin. Görsel, kapsayıcı temsil hayati önem taşır, bu nedenle müşterilerinizden çok farklı görünen konuların yer aldığı mood boardlarına dikkat edin. Unutmayın, mood board geçmiş oturum fotoğraflarınızdan da fotoğraflar içerebilir.

Müşterilerinize, bir mood boarda sahip olmanın, başka birinin çalışmasını kopyalamak veya müşterilerin yapmaktan rahatsız olabilecekleri belirli bir model pozunu yeniden yaratmak anlamına gelmediğini de hatırlatmaya değer. Bu daha çok genel duygu ve temayla ilgili, bu nedenle bir fotoğrafçı olarak çekimin doğru yönde gidip gitmediğine karar verebilirsiniz. Aynı zamanda, o günkü mevcut aydınlatma koşulları, konumlar, müşteri kıyafetleri ve görünümü ve düzenleme becerileriniz konusunda gerçekçi olmanız çok önemlidir.

Müşteriler veya Ekiple İşbirliğine Yardımcı Olur

Birçok fotoğrafçı için çekimler, müşterilerden ve diğer ekip üyelerinden gelen girdilerle ortak bir süreçtir. Bazı müşteriler fikirlerini göstermek için mood board gönderebilirken, diğerleri sizden bir görüşme veya toplantı sırasında tartışılan fikirlere dayalı bir mood board oluşturmanızı isteyebilir.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 002
Petra Gatek tarafından Pinterest kullanılarak tasarlanmıştır.

Örneğin, kişisel marka fotoğrafçısı Petra Gatek , müşterilerinin hayallerini anlamak için mood boardları kullanıyor. Bir müşteri karamsar fotoğrafları sevdiğini söylüyorsa, bunu görsellerle desteklemek her zaman en iyisidir – sonuçta sizin “karamsar fotoğraflar” yorumunuz müşterinizinkinden farklı olabilir.

Sosyal medya ve pazarlama stratejisti Katie Barber , müşterilerle ve reklam öğeleriyle çalışırken benzer şekilde mood board kullanıyor. “Beş farklı kişi aynı görüntüyü beş farklı şekilde tanımlayabilir” diyor .

“Ekip olarak, herkesin aynı fikirde olması ve aradığımız görsel konsepti çok hızlı bir şekilde anlaması gerçekten önemli. Çoğu insan görsel düşünür ve mood boardlar yalnızca çekimler için değil, içerik planları ve bazen de öneriler için kullandım.

Bazen müşterilerinizin çok fazla veya gerçekçi olmayan fikirleri olabileceğini akılda tutmakta fayda var. Mood board’ı ortak çalışma aracı olarak kullanmak, işe yarayacağını bildiğiniz fikirleri derleyerek, ancak müşterinin marka vizyonuna bağlı kalmanızı sağlayarak uzmanlığınızı göstermenize yardımcı olur. Aynı zamanda, beklenmedik bir kapsam kaymasını önlemek için net bir çekim planı belirleyebilirsiniz.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 003

Yaratıcılığı Geliştirir

Her fotoğrafçı, ilhamın hiçbir yerde görülmediği anlardan geçer. Fotoğraf makineniz toz toplamaya başladıysa, mood board deneyerek fotoğrafçılığınıza biraz eğlence katın.

Bir mood board oluşturmak ve gözünüze çarpan görseller aramak, yaratıcılığınız için mükemmel bir egzersizdir. Sanatsal vizyonunuz için bir uygulama. Basit bir konsept bulun veya günlük yaşamdan ilham alın ve temanıza uygun görseller, metinler ve videolar oluşturmaya başlayın. Er ya da geç, yaratıcı kıvılcımınız yeniden parlayacak.

Mood Board Nasıl Yapılır?

Daha az yapılandırılmış bir yaklaşımı tercih ederseniz, fotoğraf çekimi temanıza ilham veren veya onunla ilgili görseller toplayabilirsiniz. Ancak, mood boardlardan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

Strateji

Müşterilerle çalışıyorsanız, müşteriniz ve işi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir anketle başlayabilirsiniz. Gatek, tüm müşterilerinden kim oldukları, markaları hakkında bilgiler ve vizyonları hakkında bir marka anketi doldurmalarını ister. Bazı müşteriler bu bilgilere zaten sahip olabilir. Daha büyük prodüksiyon çekimleri, paydaşlar tarafından onaylanan özel proje özetlerini de içerebilir.

Herhangi bir kişisel çekim için bir zihin haritası koyabilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz çekimi düşündüğünüzde ortaya çıkan kelimeleri ve cümleleri ekleyin. Bazı fotoğrafçılar doğrudan mood board görselleri toplamaya atlamayı tercih edebilir.

Sesi ayarla

Bir sonraki adım, model veya natürmort fotoğrafları bularak mood boardınızı oluşturmaya başlamaktır. Barber, “yalnızca yeniden yaratmak istediğiniz bir şeyi değil, başarmaya çalıştığınız şeyin özünü yakalayan” görseller kullanmanızı önerir. Ne de olsa, yine de yaratıcı bir süreç, birinin çalışmasının bir kopyası değil.

Örneğin, bir içerik oluşturucu veya işletme sahibi için güven artırıcı bir çekim yapıyorsanız, kişiliği ve davetkar ifadeleri gösteren fotoğraflar arayın. Doğal gülümsemeler ve rahat vücut dili olabilir. Müşteriniz daha kurumsal bir görünüm istiyorsa, brief’e uygun görseller seçin.

Sadece fotoğraflara da bağlı kalmanıza gerek yok. Videolar, tipografi, ürün maketleri, renk örnekleri ve hatta müzik ekleyin. Bu aşamada öğelerinizi ayıklamak konusunda endişelenmeyin – bunun yerine, çekim temanızı farklı yönlerden keşfetmeye odaklanın.

Konum Ekle

Şimdi ayrıntıları eklemeye başlamanın zamanı geldi. Çekiminiz için en uygun konum türünü düşünün. Şehirli bir aile çekimiyse, ilham almak için kırsal kesim çekimleri eklemenin bir anlamı yok. Kullanabileceğiniz konumları en iyi şekilde temsil eden şehir fotoğrafları arayın; bunu yapmak, size ve müşterinize o arka planı verecek alanları bulmanıza yardımcı olacaktır.

Benzer şekilde, iç mekanda çekim yapıyorsanız stüdyo veya ev içi ortamları gösteren fotoğrafları hedefleyin. Bir stüdyoda bir portre seansı için, bir modelin sahilde rüzgarın savurduğu fotoğraflarını toplamaya gerek yok.

Hem kişisel hem de profesyonel çekimler, mood boardınıza uygun çekim yeri fikirlerine sahip olmaktan faydalanacaktır. Bir aşamada bir stüdyo kiralamanız veya müşterilere açık havada bir çekim yeri vermeniz gerekecek. Çekiminiz için doğru noktayı bulmanıza yardımcı olması için konum panonuzdaki konum fikirlerinizi kullanın.

Kıyafet ve Makyaj Fikirleri Arayın

Çekiminiz için ne tür kıyafetler veya saç ve makyaj tarzı en uygun olur? Mekana ve çekim temasına uyan kıyafetleri gösteren görseller arayın. Müşteriniz veya modeliniz, mood boardınızdaki aynı fikirlere erişemeyebilir, ancak bu, gardırop planlamasını kolaylaştırır.

Bir ekiple çalışıyorsanız, kıyafet fikirleri bulmak için stilistle işbirliği yapın. Bu bir müşteri çekimiyse, onlara dolaplarında hangi renk ve tarzlarda aramaları gerektiğini gösterin. Annelik veya küçük yatak odası gibi bazı müşteriler, bu durum için bir kıyafet satın almak veya kiralamak için yatırım yapmak isteyebilir.

Makyaj stillerini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Örneğin, taze bir cilt bakım markası minimal, nemli bir makyaj görünümü gerektirebilirken, çarpıcı bir moda markası daha güçlü, dramatik bir görünüm talep edebilir.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 004

Bir Renk Paleti Dahil Et

Topladığınız öğelere bakın ve çekim temasının temsil ettiği renkleri düşünün. Mood boardınıza 3-5 renk paleti eklemek sizin, müşteriniz veya diğer ekip üyeleri için arka plan, donanım ve kıyafet tedarikini kolaylaştıracaktır.

Bir renk paleti seçmek için yardıma ihtiyacınız varsa, kılavuzumuzdaki aşağıdaki araçlardan bazılarına bakın. Farklı renk kombinasyonlarına göz atabilir veya kendi paletinizi oluşturmak için bir kaynak görsel kullanabilirsiniz.

Görsellerinizi Düzenleyin

Beğendiğiniz ancak temanıza tam olarak uymayan bazı fotoğraflar buldunuz mu? Onları düzenlemeye çalışın. Örneğin, renkli bir fotoğraf hoşunuza gidebilir, ancak çekim karamsar, karanlık bir görünüm gerektirir. Fotoğrafı, çekim fikirlerinizle eşleştirmek için gri tonlamalı olarak düzenleyin.

Mood Board’a ince ayar yapmak için düzenleme becerilerinizi kullanın – bu, istediğiniz şekilde tasarlayabileceğiniz dijital bir karalama defteridir. Fotoğraflarını eklediyseniz diğer sanatçıların telif haklarını ihlal etmemek için mood board müşteriniz, modelleriniz veya ekibiniz ile aranızda gizli tutmayı unutmayın.

Koleksiyonunuzu Düzenleyin

Mood Board düzenlemenin tek bir doğru yolu yoktur. Her şey mood boardun amacına bağlıdır. Bazı fotoğrafçılar 10-15 öğeye kadar ayırmayı tercih ederken, diğerleri 100’den fazla görüntü içeren bir mood board oluşturabilir.

Mood board’unuzu müşterileriniz için her daim yeşil kalan bir kıyafet fikirleri koleksiyonu olarak kullanıyorsanız, zaman zaman güncellediğiniz daha büyük bir mood board’a yönelebilirsiniz. Bir müşteriye mood board göndermeniz gerekiyorsa, daha az görsele odaklanın.

Mood board’unuzu farklı fikirlerle doldurduğunuzda, benzer öğeleri kaldırarak başlayın. Birbirleriyle nasıl etkileşim kurduklarını görmek için diğerlerini hareket ettirin. Doğru hissettirmeyen her şeyi kaldırın. Müşterinizin isteklerine bağlı olarak, farklı temalara sahip iki adet mood board oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Mood Board’unuzu Açıklayın ve İmzayı Alın

Ücretli bir müşteriyle çalışıyorsanız mood board yanına bir açıklama ekleyin. Yaratıcı seçimlerinizi açıklamak yalnızca bir profesyonel olarak profilinizi yükseltmez. Yorumlarınız ayrıca, müşterilerin mood board pratik fotoğraf çekimi planıyla nasıl çalışacağını daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır.

Yazınızda, izleyicide uyandırmak istediğiniz duyguları düşünün. Renk paleti seçiminize dokunun ve ne tür modeller, aksesuarlar ve çekim yerleri önerdiğinizi not edin. Çekim sırasında faydalı bir kaynak olarak iş görebilecek bazı poz ve kompozisyon fikirleri ekleyebilirsiniz. Sözcükler fikirlerinizi ifade etmenize yardımcı oluyorsa kişisel çekimler için bu adımı kullanın.

Son adım, mood board ve çekim açıklamanızı müşterinize veya ekibinize göndermektir. Bazı müşteriler, bir arama veya toplantı sırasında mood boardu ve fotoğraf çekimi planını gözden geçirmeyi faydalı bulabilir. Ancak eşzamansız iletişimi tercih ediyorsanız, önerilen mood boardun arkasındaki mantığı açıklayan bir video kaydedin ve herhangi bir konum, model veya aksesuar rezervasyonu yapmadan önce herhangi bir geri bildirim ve onay aldığınızdan emin olun.

İlham Bulma ve Toplama Araçları

Halihazırda dijital araç setinizde bulunan çoğu aracı kullanarak bir fotoğraf çekimi mood board oluşturabilirsiniz. Ancak, iş akışınızı iyileştirmenin yollarını arıyorsanız, işte bazı öneriler.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 005
Pinterest

İlham veren görselleri toplamak için muhtemelen daha iyi bilinen platform Pinterest‘tir . Uygulamayı, masaüstü sürümünü veya web tarayıcısı eklentisini kullanarak herhangi bir web sitesinden fotoğraf toplayabilirsiniz. Daha önce bulduklarınıza benzer fotoğraflar da bulabilirsiniz, bu da başkalarını keşfetmeyi kolaylaştırır.

Fiziksel dünyada dikkatinizi çeken bir şey görürseniz Pinterest Lens aracını kullanın. Başkaları tarafından zaten sabitlenmiş benzer görüntüleri bulmak için mobil cihazınızda fotoğraf çekmenize veya film rulonuzdan bir fotoğraf seçmenize olanak tanır.

Oluşturduğunuz herhangi bir Pinterest panosu herkese açık veya özel olabilir. Zaman içinde güncellediğiniz ve müşterilerle veya modellerle paylaştığınız her zaman geçerli olan mood boardlar için herkese açık panoları kullanın. Özel kurullar, siz ve müşterileriniz arasında gizli tutulan hassas proje bilgileri için en iyi sonucu verir.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 006
Pexels

Yüksek kaliteli görüntüler toplamak için Pexels ve Unsplash gibi telifsiz stok sitelerinde bulunan fotoğraflara göz atabilirsiniz . Arama teriminize ve seçilen renge uyan fotoğrafları bulan Pexels’teki onaltılı kod seçici gibi akıllı arama özelliklerini kullanabilirsiniz. Tıkladığınız herhangi bir fotoğrafın altında da benzer resimler gösterilir. Favori resimlerinizi kaydetmek veya indirmek için koleksiyonlar oluşturabilirsiniz.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 007
Behance

Adobe’nin Behance‘i yalnızca sanatçıların çalışmalarını paylaştıkları bir platform değildir. Gözünüze çarpan görselleri ve projeleri kaydederek toplamak için de kullanabilirsiniz. Başkalarından ilham almak istiyorsanız, başkaları tarafından derlenen mood boardlara göz atabilirsiniz . Bulduğunuz herhangi bir görseli mood boardunuza kaydedin veya her bir sanatçının küratörlüğünü yaptığı en son buluntularla güncel kalmak için “Mood boardu takip et”e tıklayın.

Pinterest’in Lens aracı gibi, çevrimiçi olarak veya film rulonuzdaki fotoğrafları bulmak için Google Lens‘i kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, Google Lens, koleksiyonları harmanlamak ve paylaşmak için Pinterest ile aynı ölçüde ve kullanım kolaylığı sağlayan bir araca sahip değildir.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 008
Fikir aramak için Instagram hashtag’lerini kullanma.

Instagram , farklı hashtag’ler kullanarak ve moda fotoğrafları gibi halihazırda içeriği düzenleyen hesapları takip ederek bir düzenleme aracı olarak da çalışabilir. Her gönderinin yer imi simgesine tıklayarak ve bulduklarınızı ayarlar panelinizdeki “Kaydedildi” bölümüne giderek düzenleyerek fotoğrafları kaydedebilirsiniz.

Doğru Renk Paletini Seçmek İçin Araçlar

Belirli bir rengi aramak kolaydır. Peki ya bir renk paleti bulmaya ne dersiniz? Tamamlayıcı renkleri karıştırmak ve eşleştirmek bir sanattır, ancak işe yarayan bir paleti bir araya getirmenize yardımcı olması için çevrimiçi olarak sunulan ücretsiz araçları kullanabilirsiniz.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 009
Adobe Color

Adobe Color , renklerle çalışan veya onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için kapsamlı bir araç seti sunar. Farklı renk kombinasyonlarını bulmak için Renk Tekerleğini veya bir fotoğraf yükleyip görüntülenenlere göre bir renk paleti oluşturmanıza olanak tanıyan Temayı Çıkar aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı renk paletlerine göz atabilir ve moda, grafik tasarım ve diğer sektörlerde hangilerinin trend olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Diğer platformlar benzer renk çıkarma araçları ve palet oluşturucular sunar: Canva, Coolors, PaletteGenerator, Brandfolder ve diğerleri.

Mood Board Oluşturmak İçin Araçlar

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 010
Adobe InDesign

En sevdiğiniz fotoğraf düzenleme ve tasarım araçları, muhtemelen size bir mood board oluşturmak için bir platform sunuyor. Örneğin, Adobe Photoshop, Illustrator, Indesign veya Affinity paketi – Photo , Publisher ve Designer – bir tane oluşturmak için kullanılabilir. Hangi platformla çalışmayı tercih ettiğinize bağlı olarak, hepsi görselleri içe aktarmanıza ve mood board son görünümünü tasarlamanıza olanak tanır.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 011
Google Keep

Çok sayıda araç, uygulama ve yazılım, mood board oluşturmanıza olanak tanır. Google Keep, Notion, Evernote, Joplin ve diğerleri gibi basit not alma araçlarını kullanarak başlayabilirsiniz .

Örneğin, fotoğrafçı Roger Smith , beğendiği herhangi bir resmi indirmek için önce sosyal medyayı ve web’i tarıyor ve ardından, çekimin başlığını içeren yeni bir Google Keep notu oluşturuyor ve indirilen tüm fotoğrafları ekliyor.

“Görüntüsü olmayan, sahip olduğum diğer fikirleri metin öğeleri olarak ekleyebilirim ve onay kutuları içeren bir liste olarak ekleyebilirim” diyor . Çekim sırasında, tamamlarken bu öğeleri işaretleyebilirim. Ayrıca elle çizilmiş bir not da ekleyebilirim – örneğin bir aydınlatma şeması için olabilir.”

Uygulamanın basitliği, çekim sırasında telefon uygulamasını kullanarak mood board ve notları kontrol etmesini kolaylaştırıyor. “Birini davet ederek mood board üzerinde işbirliği yapmak mümkündür veya onu bir Google Dokümanına aktarıp bu şekilde paylaşabilirsiniz” diye ekliyor.

Bunun gibi uygulamaların bir bonusu, iş için güvenli olmayan fotoğrafları gizli tutmak ve geçmiş mood boardları düzenlemek ve aramak için etiketler veya kategoriler eklemektir.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 012
Milanote

Pexels kütüphane entegrasyonuna da sahip olan Milanote ve Xtiles gibi benzer araçlar , projenize uyacak şekilde değiştirebileceğiniz bir not alma, düzenleme, dosya yükleme, proje yönetimi ve esnek çalışma alanı karışımı sunar. Her iki platformda da mood board oluşturmak için önceden hazırlanmış şablonlar var ya da kendinizinkini yapabilirsiniz.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 013
Microsoft Whiteboard

Bir tablet kullanmayı seviyorsanız, Microsoft Whiteboard, GoodNotes, NoteLedge, Notability ve el yazısı ile dosya yüklemeye olanak tanıyan diğer beyaz tahta veya not alma uygulamalarını düşünün. Dijital kalem ile görsellerin yanına notlarınızı veya karalamalarınızı ekleyebilirsiniz.

Metniniz okunaklı olduğu sürece, mood board’u başkalarıyla paylaşmaktan korkmayın. Barber, “Üniversitede bize çok güzel sunulmuş mood boardları kullanmamız öğretildi, ancak endüstride ilerledikçe, mood board daha kabataslak oluyor” diyor.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 014
Canva

Hem Canva hem de Adobe Express , güçlü tasarım araçlarıdır ve özellikle not eklemek, ajanda çekimi yapmak ve diğer içerikleri eklemek istiyorsanız profesyonel bir görünüm sunar. Bir mood board şablonuyla başlayabilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Her iki platformda da yazı tipleri, çıkartmalar, şekiller, grafikler ve daha fazlası gibi çeşitli tasarım öğeleri bulunur.

Mood Boardları çevrimiçi olarak paylaşabilir veya birkaç sayfa içeriğiniz varsa bunları bir resim dosyası veya PDF olarak indirebilirsiniz. Profesyonel bir fotoğrafçıysanız, iş markanızla tekrarlanan şablonlar ve fotoğraf çekimi kaynakları bile ayarlayabilirsiniz.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 015
Miro

Özellikle müşterilerinizle veya ekibinizle düzenli olarak işbirliği yapmanız gerekiyorsa, daha sağlam araçlar mı arıyorsunuz? Figma, Miro, Mural ve Lucidspark gibi platformlar beyin fırtınası ve fikir paylaşımı odaklı dijital çalışma alanlarıdır. Fotoğraflarınızı notların yanında yükleyebilir ve başkalarının yorum bırakmasına veya mood board’da değişiklik yapmasına izin verebilirsiniz.

Bu platformlar mutlaka reklam öğelerini hedeflemez. Yine de, daha büyük ekiplerin parçası olarak çalışan veya müşterileri birden fazla paydaşa sahip olan fotoğrafçılar, onları fikir keşfi ve geri bildirim alışverişi için yararlı bulabilir.

Mood Board nedir ve Nasil Yapilir 016
Pixieset.com

Son olarak, bir fotoğrafçılık web siteniz varsa, her müşterinin mood board için gizli veya parola korumalı sayfalar oluşturabilirsiniz. Bitmiş mood board tek bir resim dosyası olarak yüklemek veya ayrı resimler ve görseller yüklemek için web sitesi oluşturucunuzu kullanın.

Ardından metninizi ekleyin ve bağlantıyı müşteriniz veya ekibinizle paylaşın. Gizli mood board görüntülemek için web sitenizi düzenli olarak kullanan müşteriler için bir bonus, getirecekleri ek web trafiği olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.