Kılavuzlar

Uzun Pozlama Manzara Fotoğrafçılığı : Adım Adım Kılavuz

Uzun pozlama tekniği , birçok profesyonel manzara fotoğrafçısı için gizli sostur. İyi uygulanmış bir uzun pozlama yaklaşımıyla, normalde durağan ve yumuşak bir manzara sahnesi canlanır . Bir kumsalda sörf yapmak, dönen, bulut benzeri bir kütleye dönüşürken, rüzgarda akan çimenler tek, güzel bir varlığa dönüşür.

Açıkçası, her harika manzara çekiminde uzun pozlama kullanılmaz – ancak bu tekniği cephaneliğinize ekleyebilirseniz, neredeyse durdurulamazsınız. Bu yüzden bu yazıda iyi pozlanmış, iyi kompozisyonlu, çarpıcı uzun pozlamalı manzara fotoğrafçılığı için bilmeniz gereken her şeyi paylaşıyorum.

Spesifik olarak, olağanüstü sonuçlar için ekipman seçimini, kamera ayar ayarlarını, kompozisyonu ve daha fazlasını kapsayan 8 adımlık bir planın ana hatlarını çiziyorum. Yaklaşımımı takip ederseniz, kısa sürede güzel, iyi planlanmış, benzersiz görüntüler yakalayacağınızı garanti ederim.

Başlayalım.

1. Adım: Konumunuzu akıllıca seçin

Uzun pozlamalı bir manzara fotoğrafı çekimine çıkmadan önce, çekmek istediğiniz çekim türüne ve çekim yapmak istediğiniz ortama karar vermeniz gerekir. Çimenli bir ova mı çekmek istiyorsunuz? Sakin bir deniz manzarası mı? Yoğun bir otoyol mu? Yerlerin bir listesini yazın ve her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurun.

Uzun pozlama fotoğrafçılığı tamamen hareketi yakalamak ve tercüme etmekle ilgilidir, bu nedenle potansiyel konuları ilk düşündüğünüzde, yuvarlanan dalgalar, sallanan çimler, akan bulutlar veya hızlanan arabalar gibi vurgulamak istediğiniz hareketi düşünün. Kendinize sorun: Bu, bir fotoğrafta vurgulayabileceğim bir şey mi?

Uzun Pozlama Manzara Fotoğrafçılığı : Adım Adım Kılavuz

Sahnenin nasıl görüneceğini tasavvur etmek için bir dakikanızı ayırın. Sahnenin durağan ve akıcı olacak kısımlarını belirleyin. Mükemmel fotoğraf konumunu seçtikten sonra bir sonraki adımla devam edin:

2. Adım: Sabırlı olun ve doğru anı bekleyin

Uzun Pozlama Manzara Fotografciligi Adim Adim Kilavuz 002

Uzun pozlamalı bir manzara fotoğrafı çekmek için iki şeyden birine ihtiyacınız vardır:

  1. Çok loş aydınlatma (örn. altın saat veya alacakaranlık sırasında)
  2. Lensten gelen ışığı azaltan bir filtre

Görüyorsunuz, uzun pozlamalar, temel düzeyde, uzun bir enstantane hızı gerektirir – 1 saniye, 5 saniye, 30 saniye ve hatta 10 dakika.

Ve deklanşörü uzun süre açık bırakırsanız, kamera sensörüne düşen ışık miktarı önemli ölçüde azalmadığı sürece, esasen aşırı pozlanmış bir görüntüyü garanti eder .

Çözüm? Çekiminizi sabah çok erken ve akşam çok geç olacak şekilde planlayın. Dışarısı ne kadar karanlıksa, aşırı pozlama riskine girmeden deklanşörünüzü o kadar uzun süre açık bırakabileceksiniz ve görüntünüzde o kadar fazla hareket yakalayabileceksiniz.

Günün erken saatlerinde veya geç saatlerinde çekim yapamıyorsanız, tercihen ışığı 10 durak veya daha fazla azaltabilen iyi bir nötr yoğunluklu filtreye yatırım yapmanız gerekir . (ND filtreleri, yukarıda açıklanan uzun pozlamalı fotoğrafçılığa düşük ışık yaklaşımına göre büyük bir avantaj sağlar: Günün beklenmedik saatlerinde uzun pozlamalar yapmanıza olanak tanır, böylece resimleriniz daha benzersiz görünür.)

Uzun Pozlama Manzara Fotografciligi Adim Adim Kilavuz 003

Ek olarak, uzun pozlama çekiminiz değişken hareketli öğelere dayanıyorsa, doğru koşulları beklediğinizden emin olun. Örneğin, pamuk şeker bulutlarıyla uzun bir poz oluşturmayı planlıyorsanız, ufukta çok sayıda bulut varken yola çıkmanız gerekir. Dönen çimenlerle uzun bir pozlama yapmayı planlıyorsanız, bol rüzgar varken çekim yapmanız gerekir. Mantıklı olmak?

3. Adım: Mükemmel kamera ve lensi seçin

Mükemmel uzun pozlama manzara fotoğrafçılığı kamerasını seçmek oldukça kolaydır; manuel modu olduğu sürece, hazırsınız. (Bir bulb modu daha da iyidir.)

Bununla birlikte, manzara çekimlerinizin büyük baskılarını yapmak istiyorsanız, yüksek çözünürlüklü sensöre sahip bir kamera kullanmakta fayda var (20 megapikselin üzerindeki her şey genellikle iyidir). HDR basamaklamadan kaçınmayı tercih ederseniz , yüksek dinamik aralığa sahip daha büyük bir sensör kullanışlı olacaktır.

Standart manzara fotoğrafçılığında olduğu gibi, uzun pozlamalı manzara yakalamada katı ve hızlı lens kuralları yoktur. Geniş açılı bir lens, bir süper telefoto lens veya ikisi arasındaki herhangi bir şeyle çekim yapmayı seçebilirsiniz; ancak geleneksel olarak, uzun pozlamalar geniş veya ultra geniş lensler kullanılarak yapılır. Bunlar görüşü genişletir, bir derinlik duygusu ekler ve izleyicinin kompozisyonun içine adım atabilecekmiş gibi hissetmesine yardımcı olur .

Bu nedenle 16-35 mm lens, 14-24 mm lens veya 16 mm, 24 mm veya 35 mm prime gibi geniş açılı bir model öneriyorum.

Manzara çekimlerimin çoğunda kişisel olarak 24 mm f/2.8 lens kullanıyorum. İnanılmaz derecede geniş değil, ancak bana yeterince geniş bir perspektif, iyi bir orta yol ve geleneksel olarak süper geniş camla ilişkilendirilen bozulmanın çok azını verdiğini görüyorum.

Uzun Pozlama Manzara Fotografciligi Adim Adim Kilavuz 004

4. Adım: Doğru aksesuarları getirin

Fotoğraf makinenizi ve lensinizi seçtiniz, ancak fotoğraf çekiminize başlamaya tam olarak hazır değilsiniz! Ayrıca birkaç önemli manzara fotoğrafçılığı aksesuarını da yanınıza almanız gerekecek .

İlk olarak, parlak ışıkta fotoğraf çekiyorsanız, o nötr yoğunluk filtresini taşımanız gerekir. Işık ne kadar parlaksa gerekli filtre o kadar güçlüdür, bu nedenle filtrelerinizi dikkatli bir şekilde seçtiğinizden emin olun! (Kurulumunuza bağlı olarak, birden çok filtre yığabilirsiniz; bu, birkaç zayıf biriminiz varsa yardımcı olabilir.)

İkinci olarak, sağlam bir tripodunuz olduğundan emin olun . Uzun pozlama fotoğrafçılığında kesinlikle kritik olan birkaç saniyelik pozlamalar, sabit bir temel olmadan ciddi kamera sarsıntısına yol açacaktır. En ufak bir hareket bile bulanıklığa neden olabilir ve bu yalnızca daha uzun deklanşör süreleriyle artacaktır. İyi bir tripoda yatırım yapın ve çekim sırasında kurulumunuza hiçbir şeyin çarpmadığından veya çarpmadığından emin olun. (Kamera askınız varsa çıkarmanızı veya merceğin etrafına sarmanızı tavsiye ederim.)

Uzun Pozlama Manzara Fotografciligi Adim Adim Kilavuz 005

Son olarak, bir uzaktan deklanşör satın almanızı tavsiye ederim . (Genellikle Amazon’da birkaç dolara alabilirsiniz.) Bu sürümler kameranıza bağlanır ve kamera titreşimlerini mutlak minimumda tutan deklanşöre gerçekten basmadan çekim yapmanızı sağlar.

Bununla birlikte, bir deklanşöre yatırım yapmak istemiyorsanız, kameranızın otomatik zamanlayıcısını kullanabilirsiniz (yine de, örneğin, bir dalga olduğunda bir çekim yapmak istiyorsanız, çekim zamanlamasını yönetmeyi daha zor hale getirecektir. zirvesindedir).

5. Adım: Doğru kamera ayarlarını girin

Bildiğiniz gibi, çekiminiz uzun bir deklanşör hızı gerektireceğinden, önce onu seçin . 1 saniyelik, 10 saniyelik veya 30 saniyelik bir pozu yakalamak isteyip istemediğinize karar verin ve ardından bunu kameranıza çevirin. (Farklı deklanşör hızı uzunlukları, farklı hareket türleri üretecektir, bu nedenle bazı deneyler yapılabilir!)

Ardından, aşırı pozlamayı önlemeye odaklanmanız gerekecek. Genel olarak, kırınım riski olmadan diyaframınızı olabildiğince kısmak isteyeceksiniz . (İyi bir başlangıç ​​noktası f/8’dir.) ISO’nuzu da en düşük ayarına düşürmek isteyeceksiniz , bu genellikle ISO 100’dür ancak kameradan kameraya değişebilir.

(Neyse ki, bu ayarlar bazı bonus avantajlarla birlikte gelir! Düşük bir ISO, çekiminizdeki gürültüyü ve bozulmaları minimumda tutarken, dar bir diyafram size güzel, derin bir alan derinliği sağlar.)

Deklanşör hızınızı, ISO’yu ve diyaframı seçtikten sonra kameranızın poz ölçerini kontrol edin . Görüntü artık yetersiz pozlanmışsa , devam edin ve diyafram açıklığınızı genişletin, ISO’nuzu yükseltin ve hatta deklanşör hızını daha da artırın – ancak görüntünüz aşırı pozlanmışsa, deklanşör hızını kısaltmanız veya bir ND filtresi eklemeniz gerekir.

Uzun Pozlama Manzara Fotografciligi Adim Adim Kilavuz 006

RAW formatında çekim yaptığınızdan emin olun ; bu şekilde kameranız mümkün olduğu kadar fazla veri yakalayacak ve daha sonra dosyalarınızda tahribatsız düzenlemeler yapmanıza izin verecektir. RAW’da çekim yapmak , post prodüksiyonda ayarlanabileceğinden, çekim sırasında beyaz dengesiyle uğraşma ihtiyacını da ortadan kaldırır .

6. Adım: Kompozisyonunuza odaklanın

Uzun Pozlama Manzara Fotografciligi Adim Adim Kilavuz 007

Doğru ekipmanı ve ayarları seçtikten sonra sıra manzara çekiminizi oluşturmaya gelir . (Önceki adımda bir ND filtresi eklediyseniz, vizör karanlıkken kompozisyon oluşturmak zor olduğundan, onu çıkarmak isteyeceksiniz!)

Kendinize sorun: Neyi yakalamak istiyorum? Neyi vurgulamak istiyorum? Ardından kompozisyonunuzu buna göre ayarlayın!

Kompozisyon yönergelerinizi unutmayın. Üçte bir kuralı ufku konumlandırmanıza yardımcı olurken, önde gelen çizgiler çok fazla dinamizm ve derinlik katmanıza yardımcı olabilir.

Ve kamera açınızı dikkatlice düşünün. Örneğin, kamerayı daha aşağı hareket ettirerek, hem ilgi hem de üç boyutluluk katacak şekilde ön plandaki konuları vurgulayabilirsiniz.

7. Adım: Hareketi hayal edin ve fotoğrafı çekin

Özellikle 1 saniye gibi (nispeten) kısa bir deklanşör hızıyla çalışıyorsanız, iyi oluşturulmuş hareketi yakalamak biraz öngörü gerektirebilir. Örneğin, çarpan bir dalganın, kumda yukarı (veya aşağı) hareket ederken suyun bulanıklık yaratmasını sağlamak için mükemmel zamanda fotoğraflanması gerekecektir; dalgayı önceden tahmin etmeniz, ardından yerine oturduğunda deklanşörü ateşlemeniz gerekir.

Uzun Pozlama Manzara Fotografciligi Adim Adim Kilavuz 008

Düzenli hareketlerle uğraşıyorsanız, fotoğraf çekmeden önce birkaç dakika oturup konunuzu gözlemlemenizi tavsiye ederim. Yakında hareketi gerçekleşmeden önce tahmin edebileceksiniz!

Ve çok sayıda çekim yapmaktan korkmayın. Hareketi mükemmel bir şekilde yakalamak biraz deneme yanılma gerektirebilir. Başarısız olmak sorun değil. Unutmayın, tek bir iyi atış tüm geziye değecektir!

Bir not: Yüksek dinamik aralıklı bir sahneyle uğraşıyorsanız, basamaklama tekniği kullanarak birkaç fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz. Mükemmel enstantane hızıyla ön planı ortaya çıkaran tek bir çekim yapmanızı öneririm. Ardından deklanşör hızını gökyüzü iyi pozlanacak şekilde ayarlayın. Bu şekilde, post prodüksiyonda görüntüleri bir araya getirebilir ve güzel bir sonuç elde edebilirsiniz!

Hangisinden bahsetmişken:

8. Adım: Post prodüksiyonda görüntünün güzelliğini artırın

Uzun pozlamalı manzara fotoğrafınızı çektikten sonra, düzenleme odasında biraz zaman geçirmenizi tavsiye ederim.

Doğru: İyi bir uzun pozlama manzarası zaten göz alıcı olacaktır, ancak biraz düzenleme, kamerada yakaladığınız güzelliği önemli ölçüde artırabilir.

Renkleri artırmayı, beyaz dengesini ayarlamayı ve kontrastı ustaca artırmayı deneyin. Daha gelişmiş düzenlemeler arasında, üç boyutluluk oluşturmak için ışıktan kaçma ve yakma, bakanın gözünü yönlendirmeye yardımcı olmak için bir skeç ekleme ve görüntünün bazı kısımlarını seçerek koyulaştırma ve parlaklaştırma yer alır.

Uzun Pozlama Manzara Fotografciligi Adim Adim Kilavuz 009

Düşük bir ISO’da çekim yaptıysanız (ki kesinlikle tavsiye ederim!), muhtemelen herhangi bir kumlanma azaltma işlemi yapmanıza gerek kalmayacaktır. Biraz keskinleştirme eklemenizi tavsiye ederim, ancak bunun çekimin yalnızca keskin kısımlarına uygulandığından emin olun; aksi takdirde, hareket eden bulutlar veya su gibi görüntünün daha yumuşak kısımları hoş görünmemeye başlar.

Bunu yaptıktan sonra görüntüyü JPEG olarak kaydedin ve istediğiniz gibi paylaşın!

Uzun pozlama manzara fotoğrafçılığı: son sözler

Uzun Pozlama Manzara Fotografciligi Adim Adim Kilavuz 010

İşte bu kadar millet: Muhteşem uzun pozlamalı manzara çekimleri yapmanızı sağlayacak 8 adım.

Yaklaşımımı dikkatli bir şekilde takip edin ve kesinlikle harika görüntüler üreteceksiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.