Kütüphane

25 Fotoğraf Kısaltması ve Açıklaması

Fotoğraf görsel bir ortamdır, ancak kısaltmalarla doludur: AF, DOF, TIFF, DSLR, CMYK, AWB ve çok daha fazlası. Yeni başlayanlar için, bu kısaltmalar ve kısaltmalar inanılmaz derecede bunaltıcı olabilir (ve hatta deneyimli fotoğrafçılar bile bazı kısaltmaları kafa karıştırıcı bulacaktır!).

Bu nedenle, ister ekipman arıyor, ister açık havada fotoğraf çekiyor, isterse bir stüdyoda çalışıyor olun, karşılaşabileceğiniz kısaltmaları açıklayan bu kılavuzu bir araya getirdik. Liste alfabetiktir, bu nedenle yeni bir fotoğraf kısaltmasıyla karşılaştığınızda kolayca başvurabilirsiniz – yine de şu anda her bir öğeyi okumanızı tavsiye ederim. (Önde kalmak için para ödüyor, değil mi?)

Lafı fazla uzatmadan, TIFF’lerinizi TTL’lerinizden bir profesyonel gibi ayırt edebilmeniz için en yaygın fotoğraf kısaltmaları burada:A

Genellikle A veya Av olarak kısaltılan Diyafram Önceliği modu , diyafram değerini manuel olarak ayarlamanıza (f değeri veya f-durağı olarak da bilinir) izin veren bir kamera ayarıdır, bu sırada kameranız otomatik olarak bir deklanşör hızı üretir. iyi pozlanmış görüntü.

Fotoğraf makinesinin dahili ışık ölçeri, sahnenin aydınlatma koşullarını sürekli olarak ölçer ve siz diyaframı ayarlarken, fotoğraf makineniz de buna göre deklanşör hızını ayarlar. Diyafram Önceliği modu, kardeş modları gibi Program ve Deklanşör Önceliği kusursuz değildir. Ancak yüksek derecede kontrol sunar ve sıklıkla maruz kalma konusunda iyi bir iş çıkarır.

AF

AF , keskin bir görüntü oluşturmak için bir özneye odaklanmak üzere merceği otomatik olarak ayarlayan kamera özelliği olan otofokus anlamına gelir.

Hemen hemen tüm yeni kameralar ve en yeni lensler, fotoğrafçıların hareket halindeki sporcuların, uçuştaki kuşların ve çok daha fazlasının keskin fotoğraflarını çekmesine olanak tanıyan otomatik odaklama yetenekleri sunar.

Kameralar birkaç AF modu sunar . AF-S (Nikon) veya Tek Çekim AF (Canon) olarak bilinen tek odaklı AF, bir özneye odaklanmayı kilitler ve deklanşör düğmesini yarım basılı tuttuğunuz sürece yeniden odaklanmayı önler. Öte yandan, sürekli odaklama veya izleme odaklama – AF-C (Nikon) veya AI Servo (Canon) – konu hareket ettikçe odağı sürekli olarak yeniden ayarlar (ancak deklanşör düğmesini yarıya kadar basılı tutmanız gerekecektir). Bazı kameralarda ayrıca iki ana AF modu arasında otomatik olarak geçiş yapan üçüncü bir mod bulunur.

Auto

Auto, otomatik kelimesinin kısaltmasıdır ve kameranın mod kadranındaki küçük yeşil bir dikdörtgenle de belirtilebilir:

25 Fotoğraf Kısaltması, Açıklaması

Otomatik modda, bir kamera, deklanşör hızı, diyafram, ISO, odak, beyaz dengesi ve ışık ölçümünü hesaba katarak (ve kontrol ederek) keskin, iyi pozlanmış bir görüntü üretmek için çeşitli kamera ayarlarını otomatik olarak hesaplar ve ayarlar.

Bazı kameralarda, belirli bir konunun ilgi çekici fotoğraflarını çekmek için tasarlanmış, sahne modları adı verilen özel otomatik modlar bulunur. Örneğin, Aksiyon veya Spor modu, daha yüksek deklanşör hızlarına öncelik verir – böylece hareketli nesnelerin keskin görüntülerini yakalayabilirsiniz – ve mod kadranında çalışan bir figürle temsil edilir.

AWB

AWB , kameraya bir sahnenin beyaz dengesini (WB) otomatik olarak ölçmesini ve doğal olmayan renk gölgelerini kaldırmasını söyleyen Otomatik Beyaz Dengesi anlamına gelir. Başka bir deyişle, AWB etkinleştirildiğinde, kameranız siz çekim yaparken her sahneyi analiz etmeye ve renk düzeltmeye çalışacaktır.

Çoğu durumda, Otomatik Beyaz Dengesi oldukça iyi çalışır, ancak kandırılabilir (ürün fotoğrafçılarının beyaz dengesini genellikle manuel olarak ayarlamasının nedeni budur). Neyse ki, RAW formatında çekim yapıyorsanız, post prodüksiyonda beyaz dengesini kolayca ayarlayabilirsiniz.

B

B , uzun pozlamalar üretmek için tasarlanmış ve genellikle manzara ve gece fotoğrafçıları tarafından kullanılan Bulb modunu ifade eder. Fotoğraf makineniz Bulb olarak ayarlandığında, deklanşör düğmesine bastığınızda deklanşör düğmeye tekrar basılana kadar (veya fotoğraf makinenize ve ayarlarına bağlı olarak serbest bırakılana kadar) açık kalacaktır.

Bulb modu genellikle bir tripod ve uzaktan deklanşör ile birlikte kullanılır. Genellikle 30 saniyeden uzun pozlamalar elde etmek için gereklidir (çoğu kamerada maksimum pozlama süresi).

CMYK

common photography abbreviations 3

CMYK, camgöbeği, macenta, sarı ve siyah anlamına gelir . K harfinin siyah mürekkeple bir resmin sanatsal detayını oluşturan bir baskı aracı olan anahtar plakasının kısaltması olan siyah anlamına geldiğini unutmayın .

CMYK, çoğu renkli yeniden üretim yazıcısı tarafından kullanılan teknolojidir (dergiler, posterler, kartvizitler vb. için). Bu dört renk modu, renkli bir baskı oluşturmak için her rengi belirli miktarlarda uygular. CMYK eksiltici bir işlemdir, bu nedenle eklenen her renkle son görüntüyü oluşturmak için daha fazla ışık emilir.

RGB renk alanı (genellikle kameralar tarafından görüntüleri kaydetmek için kullanılır) dijital ekran için daha geniş bir renk aralığı sağladığından, CMYK ile basılan görüntüler, “Yazdır” düğmesine basmadan önce ekranda gördüğünüz görüntülerle tutarsızdır. Ancak görüntüleri yazdırmadan önce Photoshop veya Illustrator kullanarak CMYK’ye dönüştürürseniz, ekranda yazdırılan ürüne çok daha yakın bir görüntü görürsünüz.

DOF

DOF veya alan derinliği, bir fotoğraftaki keskin odak bölgesidir. Bazı görüntüler, sahnenin yalnızca küçük bir şeridinin odaklandığı dar bir alan derinliğine sahiptir; diğer görüntüler, tüm sahnenin ön plandan arka plana odaklandığı derin bir alan derinliğine sahiptir.

Alan derinliğinin, merceğin diyafram açıklığı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilendiğini unutmayın. Büyük bir diyafram, sığ bir alan derinliği etkisi yaratırken, küçük bir diyafram, derin bir alan derinliği efekti yaratır.

Alan derinliği ayrıca lens odak uzunluğundan ve kamera ile özne arasındaki mesafeden (yani odak noktası) etkilenir.

DPI

DPI veya inç başına nokta sayısı , genellikle PPI veya inç başına piksel ile birbirinin yerine kullanılır . Teknik olarak DPI, inç uzunluğunda bir satırda yazdırılacak nokta sayısını ölçer. PPI ayrıca , bir inç uzunluğundaki bir çizgi boyunca, ancak kağıt yerine bilgisayar ekranındaki noktaların sayısını da ölçer. Sırasıyla DPI ve PPI değerleri yüksek olan yazıcılar ve ekranlar daha net ve detaylıdır.

Görüntülerinizi yazdırmak üzere doğru şekilde boyutlandırmak için yazıcınızın veya laboratuvarınızın DPI’sını bilmeniz gerekir.

DSLR

common photography abbreviations 4

DSLR, lensten gelen ışığı yansıtan ve vizöre yönlendiren bir aynaya sahip bir kamera türü olan dijital tek lensli refleks anlamına gelir. DSLR ayna teknolojisi, vizör aracılığıyla sahnenin bir ön izlemesini görmenizi sağlar – ardından deklanşöre basıldığında ayna yukarı kalkar ve lensten gelen ışığın kamera sensörüne ulaşmasını sağlar.

EVF

EVF veya elektronik vizör , aynasız kameralarda popüler olan bir tür vizör anlamına gelir. Elektronik vizörler, sahnenin optik bir önizlemesini göstermek yerine, son görüntünün pozlamasını simüle eden dijital bir önizleme görüntüler.

Elektronik vizörler, optik vizörlere (aşağıda OVF’ler) göre bir takım avantajlar sunar, ancak çözünürlük ve gecikme sorunları yaşayabilirler.

F-stop veya f-sayısı

f-stop veya f-sayısı, lensinizdeki diyafram açıklığının boyutunu gösterir. (Burada “f” odak anlamına gelir .) Daha geniş diyafram açıklıkları daha fazla ışık girmesine izin verir ve daha sığ bir alan derinliği efekti üretir (yukarıdaki “DOF” bölümüne bakın). Her diyafram, f/2.8, f/4, f/8, f/11 vb. gibi bir f-stop veya f-sayısı olarak ifade edilebilir.

common photography abbreviations 1

IS

IS , kamera sarsıntısının neden olduğu hareketi önlemek için tasarlanmış bir kamera ve/veya lens özelliği olan görüntü sabitleme anlamına gelir. IBIS, VR ve VC en yaygın etiketlerden birkaçı olsa da, teknoloji birkaç isimle anılır.

Görüntü sabitlemenin kameranız veya lensiniz tarafından sunulmayabileceğini unutmayın. Son zamanlardaki aynasız kameralar, gövde içi görüntü sabitleme (yani, IBIS) sunma eğilimindedir, ancak IS teknolojisi eklemek pahalıdır, bu nedenle başlangıç ​​ürünlerinde bulma olasılığınız daha düşüktür.

Düşük deklanşör hızlarında (örneğin, düşük ışıkta veya dar diyafram açıklığında) elde çekim yapmayı seviyorsanız veya uzun lensler kullanırken, iyi bir görüntü sabitlemesi şarttır.

ISO

Fotoğrafçılar genellikle ISO‘nun Uluslararası Standardizasyon Örgütü anlamına geldiğini iddia eder , ancak aslında Yunanca bir kelime olan isos’tan gelir .

Film fotoğrafçılığında ISO (veya eski adıyla ASA), bir film rulosunun ışığa duyarlılığının bir göstergesidir. Dijital fotoğrafçılıkta ISO, kamera sensörünün parlaklığının amplifikasyonunu belirler (yine de isterseniz bunu sensörün ışığa duyarlılığı olarak düşünebilirsiniz).

ISO değeri kamera içinde ayarlanabilir; ISO ne kadar yüksekse, ortaya çıkan poz o kadar parlak olur (diğer her şey eşittir). Ancak, daha yüksek ISO değerleri, parazit olarak da bilinen daha fazla gren üretir .

high iso noise
Bu görüntünün grenli olması, yüksek bir ISO değerinden kaynaklanmaktadır.

JPEG

JPEG (bazen JPG olarak kısaltılır), Joint Photographic Experts Group resim dosyası biçimini ifade eder. (Tahmin edebileceğiniz gibi, formatı JPEG grubu oluşturdu!) JPEG, fotoğrafçılar tarafından kullanılan en yaygın görüntü formatlarından biridir; RAW başka bir yaygın biçimdir.

Çoğu kamera, yüksek oranda görüntülenebilir ve çok küçük olan JPEG’ler çeker. Ancak JPEG kayıplı bir dosya formatı olduğundan, görüntüler kalite ve işlem sonrası esneklikte bir düşüşten muzdariptir.

M

M , diyafram, deklanşör hızı, ISO, beyaz dengesi, ölçüm modu ve daha fazlası dahil olmak üzere fotoğraf makinenizdeki her ayar üzerinde tam kontrol sağlayan bir çekim modu olan Manuel anlamına gelir. Manuel mod yeni başlayanlar için göz korkutucu olabilir, bu nedenle Diyafram Önceliği’ni kullanmak genellikle daha iyidir (yukarıdaki bu listede de vardır).

Not: Manuel mod ve manuel odak aynı değildir. Manuel modda çalışırken kameranızın otomatik odaklama özelliklerini kullanabilirsiniz (ve hatta manuel olarak odaklanırken kameranızın Otomatik modunu bile kullanabilirsiniz).

M4/3

Olympus E PL9 50

MFT olarak da bilinen M4/3, Micro Four Thirds‘ın kısaltmasıdır . Olympus ve Panasonic tarafından 2008 yılında geliştirilen M4/3, üçte dört sensör etrafında dönen aynasız, değiştirilebilir bir lens standardıdır.

Üçte dört sensör, APS-C ve tam çerçeve sensörler gibi alternatiflerden daha küçük olduğundan, Micro Four Thirds kameralar daha hafif ve daha kompakt olma eğilimindedir. Ancak, daha küçük sensör boyutu, görüntü kalitesini (özellikle çözünürlük ve yüksek ISO gürültü performansı) kısıtlamaktadır.

OVF

OVF’ler veya optik vizörler genellikle aynasız olmayan kameralarda (örn. DSLR’ler) bulunur. OVF’ler, fotoğrafçıya dijital bir işleme yerine sahnenin “gerçek” bir önizlemesini sunmak için aynaları kullanır (yukarıdaki EVF’ye bakın).

Optik vizörler, fotoğrafçıya sahneyi doğrudan mercekten görüldüğü gibi gösterdiğinden, pozlama simülasyonu sunmazlar – ancak OVF’ler sıfır gecikmeli yüksek çözünürlüklü bir görüntü sağlar.

P

P , fotoğraf makineniz diyafram ve deklanşör hızını seçerken ISO, flaş ve beyaz dengesi dahil olmak üzere belirli ayarları yapmanızı sağlayan Program modu anlamına gelir. Program modu, yarı otomatik alternatifleri olan Diyafram Önceliği ve Deklanşör Önceliği’nden daha az popülerdir, ancak yeni başlayanlar için sık sık kafa karıştıran maruz kalma sularına dalmak için iyi bir yoldur.

RGB

RGB, Kırmızı, Yeşil ve Mavi anlamına gelir ve insan renk algısına dayanır. RGB, görüntüleri dijital ekranlarda görüntülemek için tasarlanmış ek bir renk teknolojisidir (yukarıdaki CMYK’nin aksine).

S

SP veya TV (Zaman Değeri için) olarak da bilinen Enstantane Önceliği , fotoğraf makinesi uygun bir pozlama için otomatik olarak bir diyafram seçerken enstantane hızını seçmenize izin veren bir fotoğraf makinesi modudur. Enstantane hızını ayarlarken, kameranın dahili ışık ölçeri sahneyi analiz eder ve diyaframı buna göre ayarlar.

Enstantane Önceliği modu en iyi şekilde hızlı hareket eden nesneleri çekmek için veya hareketli bir nesneyi kasıtlı olarak bulanıklaştırmak istediğinizde kullanılır.

panning photo

SLR

SLR veya tek lensli refleks , tek lensli refleks özelliklerine sahip dijital olmayan kameraları ifade eder ( yukarıdaki DSLR’ye bakın ). SLR kameralar, ışığı kamera vizörüne yansıtan bir aynaya sahiptir. Ancak deklanşöre basıldığında, ayna yukarı kalkar ve filmi ışığa maruz bırakır.

TIFF

Etiketli Görüntü Dosyası Biçimi’nin kısaltması olan TIFF , JPEG gibi kayıplı sıkıştırılmış biçimlerin aksine ayrıntıları kaybetmeyen bir görüntü dosyası biçimidir. TIFF’ler tüm görüntü bilgilerini korudukları için, TIFF’ler JPEG ve HEIC gibi kayıplı biçimlerden çok daha büyük olsa da, görüntüleri yazdırmak ve depolamak için idealdir.

TTL

1 on camera flash

TTL , Mercek İçinden anlamına gelir ; otomatik bir flaş ölçüm sistemini ifade eder. TTL ölçümü etkinken, flaş gerçek pozlamadan önce kısa bir ışık patlaması yapar, kamera lensten gelen ışık miktarını ölçer ve flaşın gücü seçilen diyaframa göre otomatik olarak ayarlanır.

Tüm kamera dışı flaşlar TTL ölçümü sunmaz (ve bazı fotoğrafçılar ne olursa olsun flaş pozunu manuel olarak ayarlamayı tercih eder).

USM

USM , belirli Canon lenslerinde bulunan bir tür otomatik odaklama motoru olan Ultrasonik Motor anlamına gelir. Eşdeğer sistemler arasında Nikon’un SWM’si (Sessiz Dalga Motoru), Sigma’nın HSM’si (Hyper Sonic Motor) ve Olympus’un SWD’si (Süpersonik Dalga Sürücü Motoru) bulunur. Bu AF motorları genellikle hızlı ve sessiz olacak şekilde tasarlanmıştır.

WB

WB, farklı aydınlatma koşulları altında oluşan renk değişimlerini önleme süreci olan beyaz dengesi anlamına gelir. Bazı fotoğrafçılar beyaz dengesini manuel olarak ayarlarken, diğerleri fotoğraf makinesini Otomatik Beyaz Dengesi’ne ayarlayıp ardından işleme sonrası beyaz dengesini gerektiği gibi ayarlar. (İkinci tekniğin yalnızca RAW’da çekim yaparsanız işe yaradığını unutmayın.)

Yaygın fotoğraf kısaltmaları: son sözler

İşte orada:

Bilmeniz gereken bir sürü yaygın fotoğraf kısaltması! Tabii ki, çok daha fazla fotoğraf kısaltması var, ancak temel bilgileri öğrendikten sonra, ilerledikçe yeni terimler bulmayı daha kolay bulacaksınız.

Kaçırdığım ek kısaltmalar var mı? Onları aşağıdaki yorumlarda paylaşın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.