Makaleler

Diyafram ve Deklanşör Öncelik Modları

Diyafram Önceliği modu nedir, Deklanşör Önceliği modu nedir ve neden önemlidir?

Son birkaç aydır, pozlamanın farklı unsurlarına ve dijital fotoğraf makinenizde “Otomatik” moddan nasıl çıkılacağına bakıyorduk . Diyafram açıklığı , enstantane hızı ve ISOya baktık . Her bir ayarın ne olduğunu ve değiştirmenin resimleriniz üzerinde nasıl bir etkisi olacağını keşfettik.

Ancak şimdi, bu öğelerin değiştirilmesinin bir görüntüyü nasıl etkilediğine dair teoriye baktığımıza göre, birçok dijital kameranın sunduğu iki temel çekim modunu inceleyerek bunların nasıl kullanılacağını tartışmak istiyorum. Bunlar, çok zaman harcayabileceğiniz otomatik ayarlardan bir adım uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

Açıklık Önceliği modu ve Deklanşör Önceliği modu hakkında her şeyi öğrenmeye hazırsanız , o zaman başlayalım.

Maruz kalmanın unsurları: Hızlı bir özet

Diğer makalelerde, pozlama üçgeninin üç unsurunun birbirini nasıl etkilediğini tartıştım. Bu, özellikle diyafram açıklığı ve deklanşör hızı söz konusu olduğunda önemlidir.

Unutma:

Diyafram açıklığınızın boyutunu artırdıkça (yani, içinden çektiğiniz deliği büyüttükçe), görüntü sensörünüze daha fazla ışık girmesini sağlarsınız.

Sonuç olarak, iyi pozlanmış bir görüntü elde etmek için daha kısa bir enstantane hızına ihtiyacınız olacak.

Tersine, deklanşörünüzün açık olduğu süreyi artırırsanız, iyi pozlanmış bir çekim yapmak için ihtiyaç duyduğunuz diyafram boyutunu azaltırsınız.

Öncelik modları

Diyafram ve Deklanşör Önceliği modları gerçekten yarı manuel (veya yarı otomatik) modlardır.

Ayarlarınız üzerinde size biraz kontrol sağlarlar, ancak aynı zamanda iyi pozlanmış bir görüntünüzün olmasını sağlarlar.

Gördüğünüz gibi, Açıklık Önceliği ve Deklanşör Önceliği gibi yarı otomatik modlar, bazı ayarları seçmenize izin vererek çalışır . Kameranız daha sonra kalan ayarları seçer (güzel bir pozlama oluşturmak için).

Her moda ayrı ayrı bakalım:

Diyafram Öncelikli Mod

Genellikle, Açıklık Önceliği modu, kameranızın Mod kadranında “A” veya “Av.” İle temsil edilir.

Bu modda, kullanmak istediğiniz diyaframı ayarlarsınız ve kamera, deklanşör hızını ışığın değerlendirmesine göre ayarlar.

Diyafram Önceliği modunu ne zaman kullanırsınız?

Diyafram , fotoğrafların alan derinliğini etkiler .

(Diğer bir deyişle: Açıklığı ayarlayarak, sahnenizin ne kadarının odakta olduğunu değiştirirsiniz. Dar bir diyafram, odak ön plandan arka plana doğru sonuç verirken, geniş bir diyafram, bulanıklıkla çevrili küçük bir odak şeridi ile sonuçlanır.)

Sonuç olarak, çoğu insan alan derinliği üzerinde kontrol sahibi olmak istediklerinde Diyafram Önceliği modunu kullanır.

Diyafram ve Deklanşör Öncelik Modları

Sığ bir alan derinliği istiyorsanız (örneğin, yukarıdaki çekimde alan derinliği çok sığdır, ön karahindiba tohumunu odakta tutar ancak arka planı bulanıklaştırır), geniş bir diyafram açıklığı seçersiniz (f / 2,8 örneğin, karahindiba fotoğrafındaki gibi) ve kameranın uygun bir deklanşör hızı seçmesine izin verin.

Ancak her şeyin odaklandığı bir görüntü istiyorsanız, daha küçük bir diyafram açıklığı (örneğin, f / 16) seçmeli ve kameranın uygun bir enstantane hızı seçmesine izin vermelisiniz.

Açıklık Önceliği modunda bir diyafram seçerken, kameranın deklanşör hızını seçeceğini unutmayın.

Ve deklanşör hızlarının kameranızı tutamayacak kadar uzun olduğu bir nokta geliyor (genellikle 1/60 saniye civarında).

1/60 saniyenin altına düştüğünüzde, bir tripod kullanmayı düşünmeniz gerekir .

(Ayrıca, hareketli bir nesnenin fotoğrafını çekiyorsanız , deklanşör hızınız nasıl çekildiğini etkiler; düşük deklanşör hızı, konunuzun bulanık olacağı anlamına gelir.)

Deklanşör Önceliği modu

Deklanşör Önceliği modu, fotoğraf makinenizin Mod kadranında genellikle “Tv” veya “S” sembolüne sahiptir.

Deklanşör Önceliğinde, çekim yapmak istediğiniz deklanşör hızını seçersiniz ve iyi pozlanmış bir çekim için en iyi diyafram açıklığına kameranın karar vermesine izin verirsiniz.

Deklanşör Önceliği modunu ne zaman kullanırsınız?

Sonuç olarak, çoğu insan hareketli bir nesnenin netliği üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istediklerinde Deklanşör Önceliği moduna geçer.

Örneğin, hareket halindeki bir kuşu fotoğraflamak istiyorsanız ve hareket bulanıklığı olmaması için onu dondurmak istiyorsanız, hızlı bir enstantane hızı seçersiniz (örn. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi 1 / 1000s). Kameranız daha sonra sahnede ne kadar ışık olduğunu dikkate alacak ve uygun bir diyafram açıklığı ayarlayacaktır.

Diyafram ve Deklansor Oncelik Modlari 002

Ancak bunun yerine , hareketini göstermek için biraz hareket bulanıklığı olan bir nesneyi fotoğraflamak istiyorsanız , 1/25 sn gibi daha yavaş bir enstantane hızı seçebilirsiniz. Ve sonuç olarak kameranız daha küçük bir diyafram açıklığı seçecektir.

Aşağıdaki fotoğraf, çiçek rüzgarda sallanırken 0.4s’de çekildi. Yavaş deklanşör hızının yarattığı hareket bulanıklığını görüyor musunuz?

Diyafram ve Deklansor Oncelik Modlari 003

Ama unutma:

Kamera farklı diyafram açıklıkları seçtikçe, görüntünüzdeki alan derinliği değişecektir. Hızlı hareket eden nesnenizi dondurmak için hızlı bir deklanşör hızı seçerseniz, kameranız daha geniş bir diyafram açıklığı seçecek ve fotoğrafınız daha dar bir alan derinliğine sahip olacaktır.

Son tavsiyem: Pratik yapın!

Gördüğünüz gibi, Deklanşör Önceliği ve Açıklık Önceliği size görüntüleriniz üzerinde daha fazla kontrol sağlar – ancak bunlara alışmak biraz pratik gerektirebilir.

Bu yarı otomatik çekim modlarını kullanmak gibi Yani, sadece bu ayar hakkında sanmıyorum sen seçmek; ayrıca fotoğraf makinesinin sizin için seçtiği ayarlara da göz atın.

Av” veya “Tv” modlarında çekim yaparken, genellikle en iyisinin çekimlerinizi basamaklandırmak ve aynı konunun birkaç görüntüsünü (zamanınız olduğunda) farklı ayarlarda çekmek olduğunu görüyorum . Bu, ihtiyaçlarınızı karşılayan en az bir çekim yapma olasılığınızı sağlayacaktır.

Deklanşör Önceliği ve Açıklık Önceliği modlarını öğrenmenin en iyi yolu, kameranızı kapmak, onunla dışarı çıkmak ve denemektir. “Av” veya “Tv” ye geçin ve farklı ayarlarla oynamaya başlayın (ilerledikçe çok sayıda fotoğraf çekin). Özellikle kameranın seçimlerinizi telafi etmek için nasıl değişiklikler yaptığına ve çektiğiniz çekimler üzerinde ne gibi bir etkisi olduğuna dikkat edin.

Diyafram Önceliği modunda, yapabileceğiniz en geniş diyafram açıklığında birkaç çekim yapın (yani, küçük f sayılarını kullanın) ve bunun arka planı nasıl bulanıklaştırdığını (ve ayrıca deklanşör hızını artırdığını) görün. Ardından, yapabileceğiniz en küçük diyafram açıklığında birkaç çekim yapmak için spektrumun diğer ucuna gidin (yani, yüksek f sayılarını kullanın) ve bunun görüntünüzün daha fazla odakta kalmasını nasıl sağladığını görün.

Deklanşör Önceliği modunda, fotoğrafınızın alan derinliğini nasıl etkilediğini görmek için hızlı ve yavaş deklanşör hızlarıyla oynayın.

İlk çekimleriniz beklediğiniz gibi değilse hayal kırıklığına uğramayın; bu modların etrafından dolaşmak pratik gerektirir. Ancak hem Açıklık Önceliği hem de Deklanşör Önceliği konusunda ustalaştığınızda, çekimleriniz üzerinde çok daha fazla yaratıcı kontrole sahip olacağınızı unutmayın!

Diyafram ve Deklansor Oncelik Modlari 004

Başa dön tuşu