Kütüphane

Yeni Başlayanlar İçin Işıkla Boyama Rehberi

Çarpıcı sonuçlar için ışıkla boyama kullanmak ister misiniz? Geceleri başka dünya görüntüleri yaratabilmek için ışıkla boyamanın tüm ayrıntılarını keşfetmek ister misiniz?

Doğru yere geldiniz.

Bu yazıda ışıkla boyama teknikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaşacağım.

Ve işiniz bittiğinde, fotoğraflarınızı kolaylıkla ışıkla boyayabileceksiniz!

Hemen başlayalım.

Yeni Başlayanlar İçin Işıkla Boyama Rehberi
Logan, Ohio’daki Mill Falls. Bu sahnenin ana ışık kaynağı, nehir üzerindeki köprüdeki sokak lambalarıydı.
Köprü, yüksek güçlü bir spot ışığı ile hafif boyandı. Ön plandaki kayalara da ışık ekledim. Pozlama 69 saniyeydi ve sokak lambalarındaki yıldız patlamasını en üst düzeye çıkarmak için diyaframı f / 14 olarak ayarladım. Bu fotoğraf Bruce Wunderlich‘e 2014 Shoot the Hills fotoğraf yarışmasında Photographer’s Choice ödülü kazandırdı.

Işıkla boyama nedir?

Işıkla boyama, uzun pozlamalı bir fotoğraf çekerken bir nesneye ışık eklemek için hareketli bir ışık kaynağı (örneğin bir el feneri) kullanan bir fotoğrafçılık tekniğidir  . Bir sahne veya nesne, bir ışık demeti ile boyanarak hayata geçirilebilir.

Işıkla boyama yaparken, fotoğrafçı olarak tamamen farklı bir sanatçı olursunuz. Bunun yerine sadece sunulduğu üzere bir görüntü yakalama, sen oluşturmak kamera kaydı yapıyor bu görüntüyü.

Şimdi, ışıkla boyamanın mükemmelleşmesi çok sabır ve pratik gerektirebilir, ancak sonuçlar çok faydalı olabilir.

Ve aydınlatma resminin basitliğini tanımak önemlidir – bu, herhangi bir düşük ışıklı fotoğrafçılığa çok benzer, ancak bir görüntüyü geliştirmek için harici bir ışık kaynağını harekete geçirmeniz dışında .

Güzel ışıkla boyama fotoğrafçılığının bazı temellerine bir göz atalım.

Yeni Baslayanlar Icin Isikla Boyama Rehberi 002
Karda okul binası.
Bu, f / 8 (alan derinliği için) ve ISO 100’de çekilen 170 saniyelik uzun bir pozlamaydı. Binanın arkasındaki pencerelerden bir el fenerinin parlatılmasıyla dışarıdan eklenen okul binasının içinden gelen ışığa dikkat edin.

Işıkla boyama için araçlar

Işıkla boyama yapmaya başlamadan önce , uygun araçlara sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir:

 • Kamera – Manuel ayar yapabilen herhangi bir dijital kamera ( Bulb modu dahil ).
 • Tripod – Işıkla resim yapmak için en önemli araçlardan biri. Çoğu durumda, deklanşörünüz birkaç dakika açık kalacaktır ve pozlama sırasında kameranızın hareket etmemesi çok önemlidir.
 • Deklanşör bırakma – Pozlamanıza başlamak için bir kablo bırakma veya uzaktan deklanşör bırakma kullanın. Bunlardan herhangi birine sahip değilseniz, çekimi başlatmak için kameranızın zamanlayıcı işlevini kullanın. Pozlama sırasında asla fotoğraf makinenize veya tripodunuza dokunmamanız çok önemlidir.
 • Kronometre – Çoğu ışıkla boyama pozlaması Bulb modunu kullanacağından, bir kronometre veya pozlarınızı zamanlamanın başka bir yolu yararlıdır.
 • Işık kaynağı  – Işıkla boyama için birçok farklı ışık türü kullanılabilir. Bu ışık kaynakları sizin “fırçalarınızdır” ve el fenerleri, meşale ışıkları, lazerler, parlak çubuklar, flaşlar, cep telefonları ve hatta mumları içerebilir. Işık üretebilen hemen hemen her şey ışıkla boyama için kullanılabilir. Farklı ışık kaynaklarının farklı renklerde ışık üreteceğini unutmayın. Örneğin, bir LED ışık kaynağı daha soğuk (mavi) renkli bir ışık üretirken, bir halojen kaynağı çok daha sıcak (turuncu) renkli bir ışık üretecektir.
 • Renkli jeller – Işığınızın tonunu değiştirmek ve resminize renk katmak için renkli jeller kullanılabilir.
Yeni Baslayanlar Icin Isikla Boyama Rehberi 003
30 saniye | f / 8

Kamera ayarları

Şimdi ışıkla boyama için en iyi kamera ayarlarına bir göz atalım:

 • ModEnstantane hızınızı ve diyafram açıklığınızı ayarlamanıza olanak tanıyan Manuel modda çekim yapın.
 • Görüntü kalitesiGörüntü kalitenizi , olabildiğince fazla bilgi yakalamanızı sağlayan RAW olarak ayarlayın . (Bu bir zorunluluk değildir, ancak önemli bir tavsiyedir.)
 • Beyaz dengesi – Yapay ışık kaynağınızı dengelemek istiyorsanız , Akkor veya Tungsten beyaz dengesi ayarını seçin. Bununla birlikte, bazen diğer beyaz dengesi ayarlarıyla deneyler yapmak bazı ilginç ışık efektleri üretebilir. Yapay ışık kaynaklarınızın orijinal renklerini korumak istiyorsanız, gün ışığı beyaz dengesi iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Otomatik Beyaz Dengesi tavsiye edilmez.
 • ISO – 100 gibi düşük bir ISO kullanın .
 • F-stop veya diyafram  – Daha fazla alan derinliği elde etmenizi ve daha uzun bir deklanşör hızı kullanmanızı sağlayan f / 8 veya f / 10’a kadar durun .
 • Deklanşör hızı – Deklanşör hızınızı Bulb moduna ayarlayın (son deklanşör hızınız, sahnedeki ortam ışığının miktarına göre belirlenir).
 • LCD parlaklığı – LCD önizlemenizin parlaklığını azaltın, çünkü normal ayar gece çok parlaktır ve görüntünüz gerçekten az pozlandığında parlak görünmesini sağlar.
 • HistogramPozlamanızı kontrol etmek için histogramınızı kullanın . Histogram çok sola doğru eğilirse, görüntünüz çok karanlık olacaktır.
 • Göz KırpmalarıAçık tonlarınızın doğru şekilde pozlanıp pozlanmadığını belirlemenize yardımcı olması için göz kırpmalarınızı (vurgu uyarısı) açın. Görüntünüzün geri kalanı düzgün bir şekilde pozlanırsa, en parlak vurgularınızın hafifçe kırpılması tamamen kabul edilebilir.
 • Görüntü sabitleme – Bunu Kapalı olarak ayarlayın . Kameranız bir tripod üzerindeyken, görüntü sabitlemenin açık olması kameranızı veya lensinizi kandırabilir ve görüntünüzde bulanıklığa neden olabilir.
 • Uzun pozlama gürültü azaltma – Önerilen ayar Kapalı’dır . Bu, Açık olarak ayarlanabilir , ancak pozlama sürenizin iki katına çıkmasına neden olur (çünkü kamera, gürültüyü gidermeye yardımcı olmak için ikinci bir siyah poz alır). Kameranız makul bir ISO’ya ayarlanmışsa, gürültü seviyesi çoğu durumda kamera içi gürültü azaltmanın gereksiz olacağı kadar düşük olacaktır. Yine de, gürültü seviyenizi önceden kontrol etmek iyi bir fikirdir ve bazı eski kameralar, kabul edilebilir gürültü seviyeleri elde etmek için bu ayarın Açık olmasını gerektirebilir .
Yeni Baslayanlar Icin Isikla Boyama Rehberi 004
Bu vazo bir mumla arkadan aydınlatılmıştı ve çiçekleri küçük bir ışıkla boyadım.
30 saniye | f / 16 | ISO 100.

Ortam ışığı ile başlayın

Gerçek ışıkla boyamadan önceki ilk adım, sahnenizdeki herhangi bir ortam ışığı için doğru pozlamayı belirlemektir.

Ne yazık ki, üç ila dört dakikalık enstantane hızlarını denerken temel pozları belirlemek zaman alıcı olabilir.

İşte bu süreci hızlandırmaya yardımcı olabilecek küçük bir numara:

 1. ISO’nuzu, nihayetinde kullanmayı planladığınız ISO’dan altı durak daha yükseğe ayarlayın . Örneğin, ISO 100’de çekim yapmayı planlıyorsanız, ISO’nuzu 6400 olarak ayarlayın.
 2. Kameranız ISO 6400’e ayarlıyken, güzel bir pozlama için kaç saniyeye ihtiyacınız olacağını deneyin. ISO 6400’de her saniye pozlama, ISO 100’de bir dakikaya eşittir.
 3. ISO 6400’de uygun deklanşör hızını belirledikten sonra, ISO’nuzu tekrar 100’e ayarlayın ve pozunuzu saniyeler yerine dakikalar içinde hazırlayın . (Çoğu kameranın en düşük ISO değeri 200’dür, bu nedenle 6 kademe daha yüksek ISO 12800 olacaktır. Ve kameranızın en düşük ISO 50 ise, altı kademe daha yüksek ISO 3200 olacaktır.)
Yeni Baslayanlar Icin Isikla Boyama Rehberi 005
ISO 800’de 30 saniyelik bir pozlama. Bu görüntü için, pozlamayı 30 saniyeye kısaltmak için ISO’yu artırdım, çünkü daha uzun pozlama yıldızlarda gözle görülür bir bulanıklığa neden olur.
Işıkla boyama, ışığın doğrudan kameraya geri parlamasına izin verilmeden nesnenin önünden uygulandı.

Odaklanma

Kameranızı doğru şekilde odaklamak önemli bir adımdır ve karanlıkta bazen çekilmesi zor olabilir. Mükemmel odak elde etmenin en basit yolu, bir ışık kaynağını sahnenizde odakta olması gerektiğini belirlediğiniz bir noktaya parlatmaktır .

Ardından, otomatik netlemeyi kullanarak ışığa odaklanın.

Son olarak, lensinizi otomatik netlemeden manuel netlemeye geçirin (böylece netleme noktanız değişmez).

Ama hatırla:

Kamerayı hareket ettirirseniz, otomatik odaklamayı tekrar açmanız ve yeniden odaklamanız gerekir. 

( Geri düğmesine odaklanma , ışıkla boyama yaparken odak elde etmenin başka bir harika yoludur.)

Maruz kalma

Bu noktada pozlama sürenizi belirlemiş olmanız ve kameranızın konunuza odaklanmış olması gerekir.

Öyleyse şimdi pozunuza başlama ve resim yapmaya başlama zamanı ! 

Çoğu kamera, 30 saniyeye kadar pozlama ayarlamanıza izin verir. 30 saniyenin üzerindeki pozlamalar için deklanşör hızınızı Bulb olarak ayarlayın . Deklanşör düğmenizi tetiklemek için kablo serbest bırakma veya uzaktan kumandayı kullanın. Düğmeye tekrar basana kadar deklanşörünüz açık kalacaktır. Pozlama süresini ölçmek için kronometreyi veya telefonunuzdaki zamanlayıcıyı kullanın.

Yeni Baslayanlar Icin Isikla Boyama Rehberi 006
Bu eski 1971 otobüsü, dış tarafta bir LED el feneri kullanılarak, otobüsün içini aydınlatmak için içinde ikinci bir ışıkla boyandı.

Boyama teknikleri

Işıkla boyama özneldir, bu nedenle ona istediğiniz gibi yaklaşmakta özgürsünüz.

Ancak en etkileyici sonuçları elde etmek için işte bazı tavsiyeler:

 • Yanlardan boyama yapın – Sadece kameranızın arkasında durmayın ve ışığı görüntünüzün üzerinde dalgalandırmayın. Düz yüzeyleri yandan boyamak dokuları ortaya çıkarmanıza olanak sağlar.
 • Pek çok farklı açı kullanın – Örneğin, zemini boyarken, ışını alçakta tutun ve ışığı zemin boyunca kaydırın. Bu, zeminin düz görünmesini önleyecek ve yüzeyin tüm ayrıntılarını ortaya çıkaracaktır. Ayrıca, birçok açıdan ışık ekleyerek, ortaya çıkan görüntü ilginç bir üç boyutlu etkiye sahip olacaktır.
 • Kamera ve ışık kaynağınız arasında durmayın – Bunu yaparsanız, son fotoğrafta kontrast bir hayalet olarak görüneceksiniz!
 • Koyu renkli, yansıtıcı olmayan giysiler giyin ve hareket etmeye devam edin – Yine, görüntünüzde hayalet olarak görünmek istemezsiniz!
 • Işık kaynağını kameraya geri tutmayın – Aksi takdirde, görüntüde parlak bir nokta oluşturursunuz.
 • Ayarlamalar yapmak için kameranızı kontrol ederken kırmızı filtreli bir el feneri kullanın . Kırmızı ışık, gece görüşünüzü bozmanıza engel olur.
 • Farklı yüzeyler ışığa farklı tepki verecektir – Ahşap yüzeyler metal veya cam gibi parlak yüzeylerden daha fazla ışık gerektirebilir çünkü daha pürüzlü yüzeyler pürüzsüz yüzeylerden daha fazla ışığı emer.
 • Işığınızı hareket ettirin – Çok fazla ışık eklemek ve daha az ışığa ihtiyaç duyulan alanlarda daha hızlı vuruş yapmak için ışını yavaş hareketlerle hareket ettirin.
 • Tıpkı gerçek boyayla çalıştığınız gibi yukarı aşağı veya yan yana vuruşlarla boyayın.
 • Muhtemelen ilk denemede istediğiniz çekimi elde edemezsiniz – Memnun olduğunuz bir görüntü elde etmek için birden fazla deneme yapmanız gerekebilir. Bu nedenle, her yüzeye ne kadar ışık eklediğinizi takip etmeye çalışın. Görselleştirdiğiniz görüntüyü elde edene kadar her pozda ayarlamalar yapabilmek için bir plan geliştirin.

Yeni başlayanlar için ışıkla boyama rehberi: Sonuç

Işıkla boyamaya başlamanız için birçok ipucu ve teknik paylaştım, ancak ortamla yapabileceğiniz çok şey var! Yeni şeyler deneme konusunda yaratıcı ve korkusuz olun.

Işıkla boyamaya başladığınızda, yaratabileceğiniz görüntülerin sınırı yoktur – tek ihtiyacınız olan bir kamera ve birkaç yaratıcı ışık kaynağıdır. 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu