Kütüphane

Her Moda Fotoğrafçısının Bilmesi Gereken Moda Terimleri

Moda fotoğrafçılığı moda ile ilgilidir. Kulağa ne kadar basit gelse de, birçok fotoğrafçı konuya çok fazla dikkat etmeden konunun teknik detaylarına takılıp kalıyor. Bu yazıda, her fotoğrafçının moda ile çalışırken bilmesi gereken en yaygın moda terimlerinden bazılarını gözden geçireceğiz.

Bunun bilmeniz gerekenlerin sadece küçük bir kısmı olduğunu unutmayın. Fotoğraf odaklı bir yayın olduğu için bunlar olabildiğince fotoğrafın merceğinden tanımlanıyor.

Bu Fotoğrafçılar İçin Neden Önemlidir?

Moda terimlerinin fotoğrafçılıkla ne ilgisi olduğunu merak edebilirsiniz. Aslında, bu kamera ile ilgili bir şey değil. Yine de fotoğrafçılığa kamerayı beğendiğiniz için mi yoksa onunla çekebileceklerinizi beğendiğiniz için mi başladınız? “Ne” kısmı çok önemlidir, ancak dişli ile ilgili konuşmalar arasında kaybolur. Hangi türde olursanız olun, daha fazla bilgi edinmenizi tavsiye ederim!

Lafı fazla uzatmadan hemen başlayalım.

Boho

“Bohem” kelimesinin kısaltması olan bu, 1960’larda ve 1970’lerde “hippiler” tarafından popüler hale getirilen özgür, rahat ve akıcı bir stildir. Fan makineleri ile hareketi ve akışı vurgulamak genellikle iyi bir fikirdir. Tasarımın serbest akışını daha da ortaya çıkarmak için ışık kullanılabilir.

Boxy

Bir giysi üzerinde tanımlanmış, kutu benzeri kenarlar. Giysinin silüeti, giyen kişinin androjen olması nedeniyle önemlidir. Stil, makyaj ve moda fotoğrafçılığı yoluyla cinsiyet sınırlarını harmanlamak için mükemmel bir başlangıç noktası.

Her Moda Fotoğrafçısının Bilmesi Gereken Moda Terimleri
Her Moda Fotoğrafçısının Bilmesi Gereken Moda Terimleri

Canvas

Genellikle, ağır pamuk ipliğinden yapılan bir dış mekan kumaşı. Resimlerinizdeki doku ve ayrıntı için harika bir kaynak. Tuval ile eşleştirilen sert ışık, dikkat çeken ince detaylar üretebilir.

Cashmere

Çok ince ve narin bir yumuşak kumaş. Kaşmiri daha fazla vurgulamak için görüntünüzdeki yumuşaklığı kullanabilirsiniz.

Chenille (Şönil)

Doku için harika bir kaynak olacak yumuşak bir his ama dokulu bir kumaş. Şönil fotoğrafı çekmenin ilginç bir yolu, eşit fakat sert bir ışık kullanmaktır. Bu şekilde derin renk ve doku görünür olacaktır.

Chiffon (Şifon)

Kişisel bir favori. Dokusu biraz pürüzlü ancak renkli kumaşı, renk geçişlerini ve zengin doygunluğu göstermek için harika. Hafif bir parlaklık, kumaşı daha çekici hale getirir. Şifonla çalışırken hareli olma tehlikesi vardır.

Classic (Klasik)

A style of clothing that is regarded timeless. An example would be a white shirt and black trousers. The eye is used to these styles, which makes it a little more difficult to produce an image powered by styling. Using unusual light, or posing can however compensate.

Crêpe (Krep)

Hafif buruşuk ve engebeli bir kumaş. İnce doku, sert kontrastlı bir ışıkla harika.

İlgili Makaleler

Cruise Wear

Tıpkı yat kayası gibi, pürüzsüz ve rahattır. Plaj modası ile çalışıyorsanız, seyir giyiminden başka bir yere bakmayın. Burada güneş ışığını taklit etmeyi veya çok canlı bir renk paletine sahip olmayı faydalı bulabilirsiniz.

Eclectic (Eklektik)

Bir stil olmasa da, bu terim genellikle birbirine uymayan stillerden kaynaklanan kıyafetleri ifade eder. Eklektik stil kombinasyonları, izleyicinin dikkatini kolayca çeken çok ilginç görüntüler oluşturur.

Edgy

Trendlerin sınırlarını zorlamak için bir hareket. Sinirli bir tasarımcı, bir elbisenin üzerine giyilmesi gereken bir korse yaratabilir. Bu tür kıyafetlere dikkat etmenizi öneririm çünkü bazen çok sinirli olabilir ve bu da genel sesinizi olumsuz etkileyebilir.

Ensemble

Komple kıyafeti tanımlamak için başka bir terim. Her topluluktaki geometriyi, rengi ve deseni göz önünde bulundurun ve ışığınızı topluluk etrafında oluşturun.

Fashion-forward

Zamanının birkaç sezon ötesinde olan bir tarz. Genellikle fotoğrafçılar, çalışmalarının modası geçmiş görünmesine neden olduğu için bundan kaçınma eğilimindedir. Bununla birlikte, birkaç moda ileri görüntüye sahip olmak, tur çalışmasının daha benzersiz görünmesini sağlamak için çok şey yapabilir.

Georgette

Şifonla karıştırılmaması için georgette daha kalın ve ağırdır. Şifon kadar iyi ışık iletmez. Bununla birlikte, yine de çok benzer bir histir, bu nedenle şifon için kullandığınıza benzer ışığı georgette için kullanabilirsiniz.

Glam

Parlak gösterişli ve parlak giysiler. 90’lar, özellikle şimdi geri dönüş yapan glam görünümleriyle biliniyordu. Glam ile çalışırken yansımalara daha fazla özen gösterin ve gösterişliliği daha da ortaya çıkarmak için yıldız filtreleri gibi şeyleri keşfedin.

Haute Couture

Fransızca “yüksek dikiş” anlamına gelir, bu yüksek moda anlamına gelir. Tek bir miktarda bulunan bireysel olarak yapılmış üst düzey parçalar. Birçok fotoğrafçının favorisi.

Hemline (Etek boyu)

Bir elbisenin alt kenarı veya herhangi bir giysi unsuru. Model hareket ettikçe, fotoğrafınızdaki hareketi veya durağanlığı keşfetmek için kenar çizgilerini gözlemleyebilirsiniz.

In Vogue

Eğer modaysa modadır. In-vogue giysiler, moda olduğu kadar hızlı bir şekilde modadan düşme eğilimindedir. Editörlük söz konusu olduğunda, bunlar fotoğraflamak için zamana en duyarlı parçalardır.

Iridescent

Giysi, farklı ışıkla etkileşime girdiğinde gölge veya renk değiştirdiğinde. Alışılmadık olun ve bu yanardönerliği ortaya çıkarmaya çalışın. Şifon veya payet bunun harika örnekleridir.

Knife Pleat

Keskin kıvrımlar genellikle eteklerde bulunur. Sert ışıkla karıştırıldığında giysi üzerinde harika bir kontrast oluşturur.

Ombré

Elbisedeki renk gradyanını tanımlayan bir terim. Dereceli jellerin bir kombinasyonu, grubun bu elemanını ortaya çıkarabilir.

4 08 20212268print web 1 534x800 1
Photo: Illya Ovchar
Hair&Make-up: Fruzsina Hollósi
Stylist: Richard Demeter
Stylist assistant : Berta Bagi
Model: Viktoria Lomnasan @facemodelmanagementhungary
Location: Le Til Kúria @letilkuria
First Assistant : Seloua Benkaid Kasbah
Post-Production: Zahar

On-trend

Modaya benzer, ancak 1980’lerde yırtık sweatshirtler gibi daha büyük bir genel trendi ifade eder. Daha dikkatli fotoğrafçılar bunlara dikkat edecek ve kitaplarına ilgili görselleri ekleyecektir.

Punk

Tıpkı müzik gibi içinde bolca deri, yırtık kumaş ve zincirler barındırıyor. Bir ön flaş, bu stile kentsel pürüzlülük unsurunu daha da getirecek.

26 08 20215613 web Photo By Illya Ovchar 534x800 1
Her Moda Fotoğrafçısının Bilmesi Gereken Moda Terimleri

Relaxed (Rahat)

Gevşek asılı, ancak büyük boy giysiler değil. Vücudu gizledikleri için androjen motifleri rahat bir giyim tarzı içinde keşfedebilirsiniz.

Siluet

Giysinin şekli veya ana hatları.

17 08 20213643print web Photo By Illya Ovchar 534x800 1
Photo: Illya Ovchar // @illyaovcharphoto @wonderfulmachine
Hair&Makeup: Alice Högberg // @som_alice
Styling: Alina Ellstrom // @Alinaellstrom
Model: Sanna Bjelm // @sannabjelm
Agency: Sweden Models Agency // @swedenmodelsagency
Post-Production: Zahar // @justlike_magic

Silk (İpek)

Parlayan pürüzsüz bir kumaş. Zengin rengi nedeniyle, genellikle sofistike ve üst düzey kıyafetlerin temelini oluşturur.

4 08 20212211print web 534x800 1
Photo: Illya Ovchar @illyaovcharphoto
Hair&Make-up: Fruzsina Hollósi @makeup_by_fruzsinahollosi
Stylist: Richard Demeter @richarddemeter
Stylist assistant : Berta Bagi @bertabagi
Model: Liu Viktória Jenifer @viktorialiu @facemodelmanagementhungary
Location: Le Til Kúria @letilkuria
First Assistant : Seloua Benkaid Kasbah @seloua_benkaid_kasbah
Post-Production: Zahar @justlike_magic

Sophisticated (Komplike)

Üst düzey parçalar. Bu konuda klişe olmadan kullanıcının cinsiyetini vurgularlar. Ciddi pozlar, sofistike set tasarımı ile fotoğraflanacak bir tarz.

44 Illya Ovchar 534x800 1
Her Moda Fotoğrafçısının Bilmesi Gereken Moda Terimleri

Sporty (Sportif)

Aktif, genellikle dar giysiler. Kullanıcının silueti anahtardır. Kullanıcının vücudunu gösteren ışıkla dinamik pozlama burada yardımcı olur.

Tailored

Kullanıcıya uyacak şekilde yapılmış yüksek kaliteli giysiler. Giysinin ne kadar mükemmel bir şekilde uyduğunu göstermek önemlidir. Her ayrıntı, eğri ve şekil, mükemmel uyumu vurgulayacak şekilde yakalanmalıdır.

Velvet (Kadife)

Genellikle yumuşak olan lüks bir kumaş. Siyah kadife, fotoğraflanması en zor kumaşlardan biridir. Kadife ile çalışırken, doku en verimli şekilde ortaya çıktığı için Parabolik değiştiricileri kullanmak iyi bir fikirdir.

Vent

Daha fazla harekete izin veren bir bölme. Bir rüzgar makinesi ile görüntünüzde hareket oluşturmak için kullanılabilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu