Kütüphane

Konser Fotoğrafçılığında Başarı İçin Temel Bir Kılavuz

20 yaşında bir konser fotoğrafçısı olarak en çok aldığım sorulardan biri: “Genç yaşta nasıl bu kadar çabuk ve bu kadar turne işine girmeyi başardınız?” İşte sektöre girerken kullandığım birkaç ipucu.


Bu yazımıza da bakın: Konser Fotoğrafı Nasıl Çekilir?


O e-postayı veya Instagram mesajını göndermekten korkmayın ve gelip bir etkinliği veya şovu yakalamanızı isteyin. Bunu söylediğimde, spam olarak görülecek tekrarlayan e-postaları kesinlikle teşvik etmiyorum. Profesyonel kalın, sanatçının yönetimine bir kez ulaşın ve hizmetlerinizi onlara gösterin.

Hayır denilmeye hazır olun. Sanatçılara ve yöneticilere ulaşırken beni en çok caydıran şeylerden biri hayır denmesiydi. Konu bu olunca düşüncelerimi değiştirmem biraz zaman aldı. Bu tepkileri yenilgi olarak görmek yerine, birinin evet demesine bir adım daha yakın olduklarını düşünün.

Konser Fotoğrafçılığında Başarı İçin Temel Bir Kılavuz
Konser Fotografciliginda Basari Icin Temel Bir Kilavuz 002

Şöhret ve sanatçılar etrafında olmaya uyum sağlayın. Çok sık gördüğüm şeylerden biri, neden gösteriler veya turlar için işe alınmadıklarını merak eden fotoğrafçılar. Aynı zamanda bu kişiler, sanatçının sosyal medyada veya şahsen en büyük hayranı olmaya çalışıyorlar.

Bir fotoğrafçı veya yönetici için fotoğrafçı seçerken en önemli şeylerden biri güvendir. Düşüncelerini, duygularını ve mesajlarını doğru bir şekilde ileteceğinize güvenebilmelidirler. Daha da önemlisi, kişisel çevrelerinde size güvenebilmeliler. Uyum sağlamayı, mahremiyetlerine saygı duymayı ve kişisel yaşamlarında sizinle birlikte güvende hissetmelerini sağlamayı öğrenmelisiniz. Bu ilişkilerde güven esastır. Sanatçılar ve yönetim, takımlarında paparazzi istemiyor, güvenilir fotoğrafçılar ve rahat oldukları içerik oluşturucular istiyorlar.

Konser Fotografciliginda Basari Icin Temel Bir Kilavuz 003
Konser Fotografciliginda Basari Icin Temel Bir Kilavuz 004

Özellikle yeni başlayan konser fotoğrafçıları için, aşağıda başarılı olmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu daha var:

Çevrenizden haberdar olun. Mükemmel kareyi yakalamaya çalışırken o ana kapılıp gitmek çok kolaydır. Çekim yaparken dikkat etmeniz gereken birçok dış faktör olduğunu unutmayın. Kamera operatörlerinin ve hızlı hareket etme ihtiyaçlarının farkında olun. Bir hayranın görüşünü engelleyip engellemediğinizin farkında olun ve onlara ödedikleri görüşlerini vermek için hemen çekim yapın. Sadece sahnede veya önünüzde ne olduğunun değil, odada neler olduğunun farkında olun.

Konser Fotografciliginda Basari Icin Temel Bir Kilavuz 005
Konser Fotografciliginda Basari Icin Temel Bir Kilavuz 006

Şu an için odak noktalarınızı seçin. Gösteriler sırasında, öznemin odakta olduğundan emin olmak için sürekli odak modları arasında geçiş yapıyorum. Otomatik odak ayarını kullanırken, sürekli hareket eden nesnenizi daha iyi takip etmek için kameranızın AI Odak modunda olduğundan emin olun.

Seri çekim veya sürekli çekim sürüş modlarını kullanın. Bir konserde birçok kez denekleriniz çok hızlı hareket edecek. Kameranızı seri çekim moduna ayarlayarak, sadece deklanşöre basılı tutarak odakta çekim yapma şansınızı artırabilirsiniz.

Konser Fotografciliginda Basari Icin Temel Bir Kilavuz 007
Konser Fotografciliginda Basari Icin Temel Bir Kilavuz 008
Konser Fotografciliginda Basari Icin Temel Bir Kilavuz 009

Yaratıcı ol. Bazen aynı şovu birkaç kez çekerken yaratıcı yönün akmasını sağlamak çok zor olabilir. Tur ortasında yaratıcı bir engeli caydırmak için fotoğraflarıma lens ve ışık efektleri ekliyorum.


Yazar hakkında: Cole Elder , 20 yaşında bir gezici fotoğrafçı, içerik yaratıcısı ve sosyal medya yöneticisidir. Cole, 17 yaşında Çağdaş Hıristiyan Müziğinin en büyük sanatçılarından bazılarıyla turneye çıkmaya başladı. Tanrı’nın yaşamının müzik fotoğrafçılığı olduğunu hissetmeden önce tıp fakültesine gitmek üzere yoldaydı ve Nashville, Tennessee’ye taşındı. Halen Hıristiyan grup MercyMe’nin tur fotoğrafçısı ve sosyal medya yöneticisidir ve Çağdaş Hıristiyan Müziği’nin en büyük isimlerinin çoğuyla çalışmıştır. Çalışmalarının daha fazlası web sitesinde ve Instagram’da görülebilir .


İfade edilen görüşler tamamen yazara aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.