Kütüphane

2022’de Okumanız Gereken En İyi 10 Fotoğraf Kitabı

İnternet bir bilgi hazinesidir, ancak fotoğraf kitapları hala hem fotoğrafçılık hakkında bilgi edinmenin hem de önde gelen fotoğrafçıların çalışmalarından ilham almanın harika bir yoludur.

Sanat kitaplarının büyük bir hayranıyım ve genellikle yeni başlayan fotoğrafçıların fotoğrafın ötesine bakmalarını ve kendilerini sanata vermelerini tavsiye ederim. Bu, resimlere hiç bakmamanızı önerdiğim anlamına gelmiyor: bu aptalca olurdu. Bu yazıda, çok ilginç, bilgilendirici ve/veya ilham verici bulduğum en sevdiğim kitaplardan bazılarını önereceğim – hem kendiniz için hem de başka bir fotoğrafçıya hediye olarak önermekten çekinmeyeceğim kitaplar.1. Annie Leibovitz, İş Başında

Fotoğraf Kitabı
2022’de Okumanız Gereken En İyi 10 Fotoğraf Kitabı

Leibovitz’in kariyerine derinlemesine bir dalış olan Annie Leibovitz At Work , farklı konuları fotoğraflamaya nasıl yaklaştığını, çalışmalarını baştan sona nasıl oluşturduğunu ve donanımını anlatacak. Bu kitabı özellikle farklı konularla nasıl çalışılacağını anlamada yardımcı buldum. Politikacılar gibi daha önce fotoğraflamaya çekindiğim insanlarla yeni bir iletişim kanalı açtı.

2. Peter Lindbergh, Moda Fotoğrafçılığı Üzerine

2022'de Okumanız Gereken En İyi 10 Fotoğraf Kitabı
2022’de Okumanız Gereken En İyi 10 Fotoğraf Kitabı

Geç Alman moda fotoğrafçısı Peter Lindbergh’in özgün çalışması ve stiline aşina olmak isteyenler için harika bir seçim. Kitap, Lindbergh’in birlikte çalıştığı tasarımcılara bölünerek, sanatsal tarzını çeşitli giysi ve tasarımlarla nasıl uyguladığını anlamanızı sağlıyor.

3. Büyük Büyü: Korkunun Ötesinde Yaratıcı Yaşam

big magic
2022’de Okumanız Gereken En İyi 10 Fotoğraf Kitabı

Eat Pray Love’ın en çok satan yazarı Elizabeth Gilbert’in Big Magic: Creative Living Beyond Fear‘ın büyük bir hayranıyım . Fotoğrafa özgü değildir, sanata özgüdür. Bu kitap beni sanat ve yaratıcılık konusunda çok daha cesur hale getirerek hayatımı değiştirdi. Belki de fotoğrafçılık dışında da insanlara en çok önerdiğim bu.

Düşündüğünüzün aksine, bu bir kendi kendine yardım kitabı değil – Gilbert, Big Magic’i kendine yardım etmek için yazdı. Hepimiz daha cesur olmayı, yaratılış için yaratmayı ve hata yapmaktan korkmamayı istediğimiz için birçok yaratıcıyla yankılanıyor. Gilbert’in söylemesi gereken her şeyi bildiğinizi düşünseniz bile, bu bir bakıma mutlaka okunması gereken bir kitap. Koçluk seanslarıma gelen herkese bu kitabı okumasını öneriyorum.

4. Susan Sontag, Fotoğraf Üzerine

susan sontag on photography book cover
2022’de Okumanız Gereken En İyi 10 Fotoğraf Kitabı

Fotoğraf Üzerine , fotoğrafçılığın ne hakkında olduğu hakkında düşünmenizi sağlayan bir başka düşündürücü kitap. Sontag, fotoğrafın dünya üzerinde uyguladığımız bir kontrol mekanizması olduğunu savunuyor. Fotoğrafa karşı argümanı, görmek için görmek ilkesine dayanmaktadır. Bu, tartışmaları körükleyecek ve fotoğrafçılık hakkında inandığınız her şeyi yeniden düşünmenizi sağlayacak, oldukça tartışmalı bir kitap…

5. Işık ― Bilim ve Büyü

41z42nQU9yL. SX346 BO1204203200

Işık ― Bilim ve Sihir , ışıkla ilgili en sevdiğim kitap ve ışığı öğrenmek isteyen herkese tavsiye ettiğim kitap. Kişisel deneyimimden bahsetmişken, bu kitaptaki ilkeleri öğrenip uygulayarak aydınlatmam alt üst oldu. “Mükemmel portreler için 5 ışık ayarından” hiç bahsetmeden, aydınlatmanın özüne ve nasıl gördüğümüze dalıyor. Becerileriyle daha da ileri gitmek isteyen, ışık bilincine sahip bir fotoğrafçı için gerçek bir ziyafet.

6. Helmut Newton, Miras

41fWCwE2zFL. SX371 BO1204203200

Helmut Newton, 20. yüzyılın en etkili fotoğrafçılarından biridir . Zamana meydan okuyan ve tartışmalı konular etrafında tartışmalara yol açan eserler yarattı. Sektörde saygın bir yayıncı olan Taschen, Helmut Newton tarafından yayınlanmıştır. Legacy, Newton’un 5 yıla yayılan çalışmalarının bir koleksiyonudur. Moda fotoğrafçılığında sonsuza kadar devrim yaratan Helmut Newton, türleri harmanlaması ve kültürel öneme sahip, ince bir baştan çıkarma ve ilginç bir şekilde bir mizah anlayışı olan işler yaratmasıyla tanınıyordu.

7. Annie Leibovitz: Harikalar Diyarı

61EExaPmpTL. SX431 BO1204203200

2021 sonbaharında yayınlanan Wonderland , Leibovitz‘in moda çalışmalarının bir koleksiyonudur. Anna Wintour, kitabın ortak yazarıdır, yani içinde yalnızca en iyi görüntülerin en iyileri vardır ve yayının kendisi kesinlikle mükemmelden başka bir şey değildir. Genellikle portreleriyle tanınsa da Leibovitz, birçok modayı da fotoğraflamıştır. Hatta daha bu yaz Vogue dergisinin bir reklamında. Bu, yalnızca modaya adanan ilk kitabı olmasına rağmen, inanılmaz derecede iyi karşılandı.

8. Martin Schoeller, Kapat

martin scholler close book cover

Portrelerden hoşlanıyorsanız, Schoeller’in çalışmalarını oldukça benzersiz ve ilginç bulabilirsiniz. Bir fotoğrafçının stillerini herhangi bir konuya nasıl uygulayabileceğinin bir başka örneği, ünlülerin, politikacıların ve diğer tanınmış kişilerin bir dizi samimi portreleridir. Martin Schoeller: Close , izleyiciyi tekniklerin ve fotoğrafın tamamen ötesine bakmaya, izleyiciyi konuya bakmaya itiyor. Günün sonunda, resimleriniz konuyla ilgili değilse, ne hakkındadır?

9. Magnum Kontak Sayfaları

magnum contact sheets book

Hangi çekimi düzenleyeceğinize dair hiçbir fikriniz olmadan bir dizi fotoğrafın üzerine oturdunuz mu? Biliyorum var, hala yapıyorum. Belki de kurgunun özü, son çekim için seçim yapmaktır. Her nasılsa, çok az fotoğrafçı düzenlemek için görüntüleri nasıl seçtiklerini paylaşıyor. Magnum Contact Sheets bu sorunu çözer. Film taramaları veya temas sayfaları alır ve çekimdeki tüm görüntüleri gösterir. Fotoğrafçının nasıl çalıştığını ve son çekimi nasıl seçtiğini görebilirsiniz. Bu, tarih yazan dünyanın en önemli görüntülerinin perde arkasını görmek isteyen biri için harika bir satın alma.

Spoiler uyarısı: Tüm fotoğrafçılar, çoğunlukla asla göremeyeceğiniz korkunç fotoğraflar çeker.

10. Robert Frank, Amerikalılar

the americans robert frank 1

En sevdiğim sokak fotoğrafçılığı kitaplarından biri olan The Americans, 1950’lerde Amerikan toplumunun ne kadar çeşitlilik gösterdiğini gösteren bir resim koleksiyonudur. Bir dereceye kadar, Amerikalılar’daki fotoğraflar , 70 yıl önce olduğu kadar şimdi de alakalı. Bir cümleyle, bu ufuk açıcı fotoğraf kitabı hem düşündürücü hem de hareketli.

Kapanış Düşünceleri

Bu kitapların hepsi farklı, bazıları teknik ayrıntılara dalıyor, bazıları ise sizi düşündürmek için yapılmış. Şimdi kişisel zevkinize ve kendiniz için ne istediğinize geliyor. Bu listeden sadece iki kitap alıyor olsaydım, muhtemelen Susan Sontag’ın denemelerini ve Big Magic’i seçerdim .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.