İncelemeler

Apple Studio Display İncelemesi

Apple’ın Studio Display‘ini en iyi şekilde, herhangi bir konuda uzmanlaşmayan, ancak birçok alanda yüksek notlar almayı başaran harika görünümlü bir monitör olarak tanımlayabilirim. Oldukça parlak ve doğru, tutarlı renklere sahip. Ancak teşhir pazarı rekabetçi ve birçoğu değer teklifini sorgulayacak.

Apple, bilgisayarları söz konusu olduğunda “Apple Vergisi” damgasını atmakla çok iyi bir iş çıkardı, ancak bu, aksesuarlarına pek de yansımamış gibi görünüyor. Şirket, 160 dolarlık üç metrelik Thunderbolt 4 kablosu ve 19 dolarlık cila bezi için biraz gölge yakaladı ve 600 nit en yüksek parlaklığa sahip 27 inç LCD ekran için 1.600 dolarlık taban fiyatı aynı damarda görünüyor. Bu, Nano dokulu cam ve Studio Ekranını rahatsız edici 2.300 $’a çıkarabilen yüksekliği ayarlanabilir stand gibi isteğe bağlı özelliklere geçmeden önceydi.

Koridorun karşısına baktığınızda ve benzer renk doğruluğu, ancak 1000 nit en yüksek parlaklık artı daha iyi siyahlar ve bu nedenle tipik LCD panellerin üretebileceğinden daha iyi kontrast vaat eden 1.300 $ karşılığında Dell’den bir 4K QD-OLED ekran gördüğünüzde çok soruyorsunuz.

Ürünleri değerlendirirken genellikle görmezden gelmek için elimden gelenin en iyisini yaptığım bir şey olan bu ekranın fiyatının ötesine bakmak gerçekten çok zor. Ancak Mac Pro, değeri nedeniyle çok dikkat çekici bir ürün olduğundan, Studio Ekranına aynı noktadan bakmam gerektiğini hissediyorum. Bu monitörün özelliklerini değerlendirecek olursam, fiyatın hayranı olmasam da Studio Display hakkında sevilecek çok şey var. Mac Studio ile harika görünen çok çekici bir ekran, renkler doğru ve tutarlı ve iyi hoparlörler, bir web kamerası ve bu 5K monitörle birlikte gelen ekstra çözünürlük gibi birkaç ek avantaj var.

Tasarım ve Yapı Kalitesi

Her zamanki gibi, konu kalite oluşturmaya geldiğinde Apple onu parkın dışına çıkarıyor. Tipik bir ekranla karşılaştırıldığında, Studio Display’in uyumu ve bitişi birkaç çentik yukarıdadır. Çoğu bilgisayar monitörü plastikten yapılmıştır, ancak Studio Display tamamen metal ve camdan yapılmış bir dış cepheye sahiptir. Oldukça ince ama kırılgan hissettirecek kadar değil. Geleneksel bir güç düğmesine sahip değildir, bunun yerine yalnızca bir kaynak algıladığında etkinleşir ve o kaynak artık algılanmadığında otomatik olarak kapanır.

Ekranın üst ve alt kısmında, Studio Display’in kendini soğumasını sağlayan bir dizi delik bulunur ve bunlar makul ölçüde iyi çalışır, çünkü monitörün arkası ısınır, ancak asla ısınmaz.

Apple Studio Display İncelemesi

G/Ç için, ekranın arkasında bir Thunderbolt 4 bağlantı noktası ve üç adet 10 Gb/s USB-C bağlantı noktası vardır. Thunderbolt bağlantı noktası 96 watt güç sağlayabiliyor ve bir MacBook Pro’yu aktif olarak kullanırken boştan şarj etmenin yeterli olduğunu onaylayabilirim. Daha büyük bir MacBook Pro’yu hızlı şarj etmeyecek, ancak bunu yeni Apple Silicon bilgisayarların 14 inçlik bir modelinde yapacak. Bu USB-C bağlantı noktalarından birinin başka bir Thunderbolt 4 bağlantı noktası olmasını isterdim, çünkü formatın bir avantajı zincirleme bağlantıdır ve başka bir bağlantı noktası olmadan zincir bu ekranla biter.

Studio Display İncelemesi

Apple, oldukça kalın çerçeveleri için yıllarca çalındı ​​ve burada, geçmiş yıllardaki iMac’lerine kıyasla küçülmüş olsalar da, ekran alanının her yerinde yaklaşık bir inç kadar süper ince değiller. İkinci ekranım bir Acer ve bu monitörün dört kenarından üçü çeyrek inç kalınlığından daha az. Studio Display’deki çerçeveler, Pro Display XDR’dekilerden çok daha büyük olduğundan, Apple isterse onları daha ince hale getirebilir.

Apple Studio Display Incelemesi 003

Çerçeveleri daha kalın tutmak için yapabileceğiniz bir argüman, ekranı ayarlamak için bir yerden kapmak istediğinizdir. Bunu görebiliyorum, ancak Studio Ekranının önündeki herhangi bir yerde parmak izi göstermeyi seviyor. Camdır ve kolayca temizlenir, ancak yardımcı olabilirsem monitörün önüne dokunmak istediğimi düşünmüyorum.

Bize sağlanan inceleme birimi standart standa ve standart cama sahip, bu yüzden Nano doku yükseltmesinin buna değip değmeyeceği konusunda konuşamam. Söyleyebileceğim şu ki, yükseklik ayarım vardı, çünkü masamda saklamaktan hoşlandığım eşyaları ekranın altına zar zor sığdırabilsem de, biraz daha yüksek olmasını isterdim.

Apple Studio Display Incelemesi 004

Unutmayın, satın alma sırasında hangi standı istediğinize karar vermek zorunda olsanız ve bunu kendi başınıza değiştirme olanağınız olmasa da, Apple bunu diğer iki seçenekten (VESA ve yükseklik ayarı, benim durumumda) servis için Apple Store’a getirirseniz. Bununla birlikte, donanımın maliyetine ek olarak ne kadar maliyeti olduğu bilinmiyor. Şahsen, profesyonel hizmetten geçmek yerine kendim değiştirmeyi tercih ederdim.

Gamut Kapsamı ve Tekdüzelik

Monitör üreten çoğu şirketin aksine Apple, Studio Display’in ekran bölümünün performansı hakkında aslında çok az iddiada bulunuyor. Şirket yalnızca inç başına 218 pikselde 14,7 milyon pikselden, 600 nit parlaklıktan, bir “P3 geniş renk gamından” (aslında bu gamın bir yüzdesini bile talep etmiyor) ve bir milyar renk desteğinden bahsediyor (ancak FRC ile gerçekten 10 bit mi yoksa 8 bit mi olduğunu söylemez). Şimdiye kadar gördüğüm, fotoğrafçılık veya oyun için monitör yapan tüm şirketler arasında, bu şimdiye kadar yayınlanan en az bilgi miktarı.

Sorun değil, ihtiyacımız olan şeylerin çoğunu kendimiz test ederek elde edebiliriz.

En yüksek parlaklığı değerlendirecek araçlara sahip olmasam da, masamda 400 nit parlaklık monitörüm olduğundan ve Studio Ekranı karşılaştırıldığında belirgin şekilde daha parlak göründüğünden, 600 nit talep ettiğinde Apple’ın sözünü almaya hazırım.

Apple Studio Display Incelemesi 005
Testlerde Apple Studio Display, Adobe RGB’nin (solda) %84,7’sini ve DCI-P3’ün (sağda) %97,6’sını kapsamayı başardı.

Apple, tarihsel olarak, oldukça doğru renklere sahip monitörler sağladı ve bu durum burada da devam ediyor. Pro Display XDR’nin yaptığı gibi DCI-P3 renk gamının %100 kapsamına tam olarak ulaşmasa da, oldukça yakın. Adobe RGB gamının kapsamı daha az etkileyici, ancak diğer ekranlardan gördüğümüz dengeye uygun. Örneğin. Dell U4021QW ultra geniş ekran , DCI-P3’ün %95’ini ve AdobeRGB’nin %88,5’ini kapsamayı başardı ve çok hassas BenQ SW271C , AdobeRGB’nin %99’unu ve DCI-P3’ün %90’ını kapsar. Bu iki gam arasında her zaman bir denge vardır ve Apple’ın buradaki performansı beklentilerle uyumludur.

Belki de daha etkileyici olan, Studio Display’in mükemmel 1.13 Delta E’sidir. 2’lik bir Delta E’den daha düşük herhangi bir şey, temel olarak renk açısından kritik bir çalışma için bir zorunluluktur ve Studio Display bunu sağlar.

Apple Studio Display Incelemesi 006
Apple Studio Display Incelemesi 007

Bunun ötesinde, Stüdyo Ekranı son derece tutarlıdır. Tekdüzelik testimizde, genel olarak “önerilen tolerans” veya “nominal tolerans” ile puan aldı.

Apple Studio Display Incelemesi 008
DisplayCAL Tekdüzelik kontrolü.
Maksimum 3,68 Delta E.

Studio Display’in yerel karartma, değişken yenileme hızı desteği ve HDR600’ü destekleyecek parlaklığa sahip olmasına rağmen HDR desteği olmadığını belirtmekte fayda var. Bu, benzer bir fiyata diğer birçok ekranın masaya getirdiği öğelerin büyük bir listesi.

Çoğu fotoğrafçı ve film yapımcısı için Stüdyo Ekranı, bir ekran için “meraklısı” olarak değerlendirdiğim seviyenin hemen üzerinde veya üzerinde yer alır. Fiyatı göz önüne alındığında, bunun gerçek bir 10 bitlik panel olmadığından oldukça eminim, ancak bunlar zaten 2.000 doların altında nispeten nadirdir. Studio Display, satın alabileceğiniz en doğru renk doğruluğuna sahip monitör değil, en azı da değil, ancak üst düzey renk uzmanları muhtemelen Dell UP2720Q gibi bir şey seçmek isteyecek veya Sharp NEC MultiSync PA311D ile çıldıracak .

Web kamerası ve Hoparlörler

Apple, web kamerasının düşük performansı nedeniyle bu kategoride en fazla eleştiriyi alıyor. Özellikle Verge’den Nilay Patel onu saptırdı ve başlıktaki web kamerası özelliğini çok kötü “neredeyse kullanılamaz” olarak nitelendirdi. Bence bu biraz abartı. harika mı Hayır değil. İyi bile değil ama kullanılmaz denecek kadar yakın değil.

Apple Studio Display Incelemesi 009

İyi aydınlatmada bile, solgun, bulanık ve aşırı gürültülü göründüğüm için kameranın doğru çalışmadığını doğrulayabilirim. Ancak Apple aynı fikirde görünüyor ve bu sorunları gidermek için bir güncelleme yayınlamayı planlıyor . Bunun ne zaman geleceği kimsenin tahmini değil, ama o noktada ne kadar gelişeceğini göreceğiz. Muhtemelen en az 24 inç iMac’teki kamera kadar iyi olmasını bekleyebiliriz, bahse girerim.

Apple’ın web kamerası için sürüklendiğini düşünüyorum çünkü pazarlama materyallerinde buna çok fazla önem veriyor, ancak diğer ürünlerdeki web kamerası performansı ve ekranın fiyatı kesinlikle yardımcı olmuyor. Sizi bilmem ama yeni bir monitöre bakarken bir web kamerasının performansı soru listemde yüksek değil. Bir tane beklemiyorum ve muhtemelen bir tane bile istemiyorum. Buraya dahil edilmesi bana en fazla “olması güzel” bir şey gibi geldi.

Aynı şey, Apple’ın Studio Display’e dahil ettiği ve onları web kamerası kadar heyecanlandırdığı hoparlörler için de söylenebilir. Ses ekipmanını seviyorum ve diğer çıkışlar için bir sürü kulaklık ve hoparlörü inceledim, bu nedenle bir masaüstü deneyimi için beklentilerim oldukça yüksek.

Apple Studio Display’in hoparlörlerinin, bir monitörde bulacağınız tipik hoparlörlerden yüzlerce mil daha iyi olduğunu söyleyebilirim, ancak yine de gerçek kitaplık hoparlörlerinin veya hatta bir soundbar’ın sunacağı deneyimden oldukça az. Masanızı hoparlörlerle karıştırmaktan hoşlanmıyorsanız ve ayrıca kulaklık kullanmıyorsanız, muhtemelen Studio Display’in ses deneyiminden tamamen memnun kalacaksınız. Müzik, monitörün küçücük ve ince kasasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde çok yönlü olarak geliyor ve size bir gümbürtü vermeyecek, ancak sesin çok keskin veya “kalaylı” çıkmasını önleyen hoş bir düşük kaliteli bas bile algılayabiliyorum. ”

Bununla birlikte, Apple’ın pazarlamasında vaat ettiği 3D ses deneyiminin bana geldiğini hissettiğimi söyleyemem. “Odayı dolduran” bir ses üretebilir, ancak bir tür surround deneyimi sağlamak kadar ileri gittiğini söylemek zor.

Doğru ve Tutarlı, Yine de Pahalı ve Eski

Apple Studio Display hemen hemen herkesin Apple’dan yıllardır yapmasını istediği şey: ekranı 27 inç iMac’ten çıkarıp bağımsız bir ürün olarak satmanız yeterli . Apple, web kamerasını ve hoparlörleri de dahil etmeyi seçerek belki de bunu biraz fazla aldı, ancak 27 inç iMac’in üretimi durdurulduğundan , muhtemelen kullanıcılarının hala özelliklere erişebildiğinden emin olmaktan başka seçeneği yokmuş gibi hissetti. bu ürünle birlikte gelir ve Mac Studio‘da sunulmaz. Kullanıcılarının bağımsız bir web kamerası ve hoparlörleri olduğunu varsaymak, sanırım Apple’ın yapmak istemediği bir şeydi.

Studio Display’in fiyatı farklı olsaydı, herkesin Apple’da çok daha hoşgörülü olacağını düşünüyorum. Aldığınız şey için çok pahalı, belki de web kamerası, hoparlörler ve onları kontrol etmesi gereken A13 Bionic Chip’in dahil edilmesinden kaynaklanıyor. Apple bu eklentilerden kaçınmayı seçerse ve sadece yaklaşık 1000 $’a bir ekran gönderirse, bunun piyasaya daha uygun olacağını düşünüyorum. Heck, Apple Nano dokulu camın ek maliyetini ve bu şekilde fiyatlandırılsaydı pahalı yükseklik ayar standını bile tutabilirdi.

Apple Studio Display Incelemesi 010

Ne yazık ki, Studio Display’deki görüntüleme teknolojisi yeni değil (aslında oldukça eski) ve mini LED ekranlı iPad Pro gibi diğer ürünlerde yaptıklarının yanına bile yaklaşamıyor . Bu teknolojiyi kullanan 27 inçlik bir ekranın ne kadar harika görüneceğini düşünmeden edemiyorum . Apple’ın diğer ürün gruplarında neler yapabileceğini görmek ve karşılaştırmalı olarak Studio Display’e bakmak, kaçırılmış bir fırsat gibi geliyor.

Yine de Studio Display hayranları olmadan olmayacak. Sadece renk doğruluğu ile değil, aynı zamanda çekici (biraz kalın çerçevelere rağmen) ve daha güzel malzemelerden yapılmış olmasıyla da piyasadan ayrılıyor. Ayrıca yıllardır iMac kullananlar için temiz bir geçiş (ben böyle bir insanım) ve deneyim kusursuz hissettiriyor. Studio Display’i satın almak için kesinlikle nedenler var, ancak alternatifler aramak için pek çok nedene karşı güçlendiriliyorlar .

Alternatifler Var mı?

Yukarıda Studio Display ile ilgilenmeyenler için birkaç seçenekten bahsetmiştim ve bunlar 1.600$’lık Dell UP2720Q ve 1.600$’lık BenQ SW271C’yi içeriyor . Fazladan harcama hissediyorsanız, 3.000 $’lık Sharp NEC MultiSync PA311D veya 5.000 $’lık mini LED destekli Dell HDR monitör alabilirsiniz .

Apple, renk doğruluğu, 600 nit parlaklık ve 5K çözünürlük karışımıyla kendisini hepsinden ayırmayı başardı. Bu özellik kombinasyonu, şu anda Apple dışında 2022 için güncellenmiş bir monitörde oldukça nadirdir ve Studio Display, piyasadaki gerçekten tek kaliteli 5K ekran olarak tek başına duruyor.

Satın Almalısınız?

Belki. Stüdyo Ekranını almak veya bir alternatif seçmek , bir alıcı olarak sizin için neyin önemli olduğuna inecektir. Studio Display, rakiplerin daha ucuz bir fiyata sunacağı birçok alanda eksiktir, ancak içinde başka hiçbir yerde bulamayacağınız özellikler bulunur.


Not: Yayınlandıktan sonra, kalibrasyon sonuçlarının retina ekranlar için tasarlanan yerine Beyaz LED kullanılarak oluşturulduğunu fark ettik. Retina profiline geçiş, DCI-P3 renk uzayının yaklaşık %99’unda daha da iyi renk doğruluğu ile sonuçlanmalıdır. Bu okumaları mümkün olan en kısa sürede güncelleyeceğiz, ancak bu, ekranla ilgili değerlendirmemizi değiştirmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.