İncelemeler

Sony ZV-1 Mark II incelemesi

Sony ZV-1 Mark II, 20 MP Tip 1 (13,2 x 8,8 mm) Yığınlı CMOS sensör ve 18-50 mm eşdeğeri F1.8-4.0 lens etrafında oluşturulmuş, vlog odaklı kompakt bir fotoğraf makinesidir. Yeni odak uzaklığı aralığının yanı sıra, bu kameranın büyük bir kısmı, kendisi de cep boyutunda bir video kamera olan önceki modelle aynı kalıyor.

Anahtar özellikler:

 • 20 megapiksel Tip 1 (13,2 x 8,8 mm) Yığılmış CMOS sensör
 • Dahili ND filtreli 18-50 mm eşdeğeri F1.8-4.0 lens
 • 4K/30p, 1080/120p video
 • 800 JPEG’e kadar hem JPEG hem de Raw formatında 24 fps fotoğraflar
 • Tamamen eklemli, 921K noktalı, 3″ dokunmatik ekran
 • 8 bit Günlük ve ‘HLG’ video çekim modları
 • Rüzgar perdeli, yönlendirmeli 3 kapsüllü mikrofon
 • UHS-I SD kart desteği
 • Kamera açıkken ve akış için de kullanılabilen USB-C şarj bağlantı noktası
 • 3,5 mm stereo mikrofon soketi
 • Görüntü ve video aktarımı için Bluetooth ve Wi-Fi

ZV-1 Mark II’nin fiyatı 899,99 ABD dolarıdır (MSRP) ve iki renk seçeneğiyle sunulur: siyah veya beyaz. Fotoğraf makinesi, ek olarak 139,99 ABD doları karşılığında kompakt bir tripod işlevi de gören siyah veya beyaz Sony GP-VPT2BT Bluetooth çekim tutacağıyla eşleştirilebilir.Bir Bakışta…

Sony ZV-1 Mark II incelemesi

ZV-1 Mark II, öncelikle kullanıcıların kol mesafesinden, masa üstü veya tripod üzerinden kameraya konuşurken kendilerini filme almaları için tasarlanmış, giriş-orta seviye bir vlog kamerasıdır. Kameraya konuşan sesleri izole etmek için tasarlanmış üç mikrofonlu bir diziye, selfie dostu yakınlaştırma aralığına ve selfie video çekimi için arka ekran dışarı çevrilmiş halde kamerayı çalıştırmak için dokunmatik kontrollere sahiptir.

Kamera Raw ve JPEG formatında durağan görüntüler çekebilse de (daha ucuz olan ZV-1F Raw’ı çekemezdi), Sony’nin bunu esas olarak YouTuber’lar ve sosyal medya yaratıcıları için bir yürü ve konuş video kamerası olarak gördüğü çok açık; Onay için dokunmatik ekrandaki Sony logosuna bakmamız yeterli; bu logo, yalnızca selfie için ters çevrildiğinde sağ tarafta görünüyor.

Önceki modelle karşılaştırıldığında ZV-1 Mark II, daha geniş bir 18-50 mm eşdeğeri F1.8-4.0 lense yapılan çok dikkate değer bir geçiş (muhtemelen düzeltme) dışında çok az değişiklik içeren bir güncellemedir. Orijinal ZV-1‘in 24-70 mm’lik eşdeğer bir lensi vardı; bu da, özellikle dijital sabitlemeyi devreye sokarak kırptığınızda geniş açılı selfie’leri çerçevelemeyi zorlaştırıyordu. Lenste yapılan güncellemelerle 18mm eşdeğerinden başlayabiliriz. veya yaklaşık 24 mm eşdeğeri elde etmek için 1,33x kırpma uygulayan dijital görüntü sabitlemeyi (IS) kullanın. Görüş alanı. Değişiklik, Mark II’nin sabitlendiğinde 24-67 mm’lik bir eşdeğer aralık sunması ve hareket halindeyken selfie vlogging için daha kullanışlı olması anlamına geliyor.

Daha geniş lensin dışında geri kalanı ZV-1 kullanıcıları için oldukça tanıdık gelecektir. Aynı Tip 1 (13,2×8,8 mm) Yığılmış CMOS 20MP sensör geri döner ve bu da düşük panjurla hızlı otomatik odaklama, hızlı ve doğru insan ve hayvan takibi elde edilmesine yardımcı olur. Ayrıca selefiyle aynı form faktörüne sahip; aynı konfigürasyondaki aynı düğmeler, yakınlaştırma için aynı basmalı anahtar ve mikrofon dizisi üzerinde açma/kapama düğmesini biraz gizleyen aynı ayırt edici bulanık sıçan. yol. Ayrıca tamamen eklemli 3″ dokunmatik ekran, pil ve 3,5 mm stereo mikrofon soketi için bağlantı noktaları ve Mikro HDMI çıkışı da taşınıyor. Çoklu bağlantı noktası, USB-C bağlantı noktasıyla değiştirildi. Ses izleme için bir kulaklık girişi bir kez daha eksik .


Nasıl karşılaştırılır?

Son yıllarda Sony, Canon, Panasonic ve hatta Nikon’un çok sayıda vlog veya yaratıcı kamerasına tanık olduk; seçenek sıkıntısı yok. Yalnızca Sony, vlog odaklı ‘ZV’ serisinde, 500 ABD doları tutarındaki ZV-1F’den 2200 ABD doları değerindeki tam çerçeve değiştirilebilir lens ZV-E1’e kadar uzanan beş model üretti.

Vlog kamerası alanını ve hangi kameraların karşılaştırılacağını göz önüne aldığımızda, bunun Sony’nin ZV-1F ve ZV-E10 modellerini içermesinin uygun olacağını düşündük. Bu kameralar, ZV-1 Mark II ile benzer bir kullanıcı ihtiyacını hedeflemektedir, ancak daha düşük fiyat noktalarına yayılmışlardır, bu da özellik karşılaştırmasını faydalı hale getirir. Rakipler arasında boyut, ağırlık ve vlogger’lara yönelik özellikler açısından ihtiyaca uygun olan Canon PowerShot G7 X Mark III ve Nikon Z30 modellerini de inceledik ve karşılaştırmayı anlamlı hale getirdik.

Sony ZV-1 Mark IISony ZV-1FSony ZV-E10Canon PowerShot G7 X Mark IIINikon Z30
MSRP900$$500 dolar700 ABD Doları (yalnızca gövde), 800 ABD Doları (16-50 lensle birlikte)750$710 ABD Doları (gövde), 850 ABD Doları (16-50 mm lensle birlikte)
Sensör20MP Tip 1
(13,2 x 8,8 mm)
Yığılmış CMOS
20 MP Tip 1
(13,2 x 8,8 mm)
BSI CMOS
24 MP
(23,5 x 15,6 mm)
APS-C CMOS
20MP Tip 1
(13,2 x 8,8 mm)
Yığılmış CMOS
20,2 MP
(23,5 x 15,7 mm)
APS-C CMOS
StabilizasyonElektronik (Yalnızca video)Elektronik
(Yalnızca video)
Lens + elektronikLens + elektronikLens + elektronik
AF sistemiFaz algılamalıKontrast algılamaFaz algılamalıKontrast algılamaFaz algılamalı
VizörHAYIRHAYIRHAYIRHAYIRHAYIR
Lens/Yakınlaştırma aralığı18–50 eşdeğeri20 mm eşdeğeriDeğiştirilebilir lensler24-100mm eşdeğeriDeğiştirilebilir lensler
Arka ekranTamamen eklemli, 0,92M nokta, 3″ dokunmatik ekranTamamen eklemli, 0,92M nokta, 3″ dokunmatik ekranTamamen eklemli,
0,92M nokta,
3″ dokunmatik ekran
1,04M noktalı (180° yukarı, 45° aşağı) eğilebilir 3″ dokunmatik ekranTamamen eklemli, 1,04M noktalı, 3″ dokunmatik ekran
Video4K/30p’ye kadar4K/30p’ye kadar4K/30p’ye kadar4K/30p’ye kadar4K/30p’ye kadar
Mikrofon / kulaklık girişiEvet HayırEvet HayırEvet evetEvet HayırEvet Hayır
Aramalar1 arka kadran1 arka kadran2 arka kadran1 arka kadran1 ön kadran,
1 arka kadran
Kart yuvalarıUHS-1 SDUHS-1 SDUHS-1 SDUHS-1 SDUHS-1 SD
Pil ömrü derecelendirmesiHala: 290; Video: 4K’da 45 dakikaHala: 350; Video: 4K’da 60 dakikaHala: 440;
Video: 4K’da 80 dakika
Hala: 235; Video: 4K’da 55 dakikaHala: 330;
Video: 4K’da 75 dakika
Ağırlık292g256g343g304g405g
Boyutlar106x60x47mm106x60x47mm115x64x45mm105x61x41 mm128x74x60mm

Vlog oluşturma ve otomatik modun basitliği temel endişelerse, o zaman Sony ZV-1 Mark II uygun bir seçenektir. Minimal deklanşör için daha hızlı okuma sağlayan Yığılmış sensörden yararlanır ve videolar sırasında odak aramayı engellemeye yardımcı olmak için çok duyarlı faz algılamalı otomatik odaklamaya sahiptir.

Bununla birlikte, daha fazla kontrol arıyorsanız ve değiştirilebilir lenslerin çok yönlülüğünü istiyorsanız ve ZV-1 Mark II’nin olağanüstü otomatik odaklama, döner deklanşör performansı ve cepte taşınabilirlik özelliklerini kaybetmenin bir sakıncası yoksa, Nikon Z30‘u öneriyoruz. Bu, daha büyük bir sensör ve daha iyi ergonomi kazandıran bir değiş tokuştur ve selfie videolarında odağı daha sık kaçırabilseniz de, olumlu yönlerin olumsuzluklardan daha ağır bastığını düşünüyoruz.


Gövde ve kullanım

sony zv 1 mk ii top

ZV-1 Mark II küçük, kompakt, hafiftir ve en uzun kenarı 292 g (10,3 oz) ve 106 mm (4,2″) ile nispeten cepte taşınabilir. Gövdesi çok kutuludur ve ön tarafta elle kavrama için hafif bir tümsek vardır ve arka tarafta bir başparmak dayanağı. Boyutu ve yapısı açısından, tümsek ve başparmak desteğinin birlikte kullanılması, selfie çekmediğiniz zamanlarda kamerayı sabitleme konusunda şaşırtıcı derecede verimli ve rahattır. Bilek kayışı halkası, kameranın sarsılmayacağı konusunda gönül rahatlığı sağlar. kullanım sırasında gevşek.

Selfie modunda tutulduğunda, kameranın sabit tutulması veya güzel bir şekilde tutulması zorlaşabilir. Sabit çalışma için tripod montajına vidalanacak harici bir tutamağa sahip olmanın gerekli olduğunu gördük. Sony, REC ve yakınlaştırma kontrollerine sahip isteğe bağlı bir Bluetooth çekim tutacağına (Sony GP-VPT2BT) sahiptir; bu, aynı zamanda ek bir 139,99 $ karşılığında kompakt bir tripod olarak da kullanılabilir, ancak biraz tasarruf etmek istiyorsanız herhangi bir tutuş işe yarayacaktır.

Kamera tuşlarda seyrek. Üst plaka ve arka kısım boyunca sınırlı sayıda düğme, yakınlaştırma için basmalı anahtar ve bir arka kadran bulunur. ZV-1 Mark II’de, selfie modunda video çekmiyorsanız parlak güneş ışığında kullanıldığında zorluk yaratabilecek bir vizör yoktur.

Sony Zv1m2 controls

Arkada, Fn menüleri için bir düğme ve kamera ayarlarında hızlı ayarlamalar yapmak için 4 yönlü kadran bulunur; ancak önkoşul olan deklanşör düğmesi, menü düğmesi ve bazı özelleştirilebilir ek işlev düğmelerinin yanı sıra ZV-1 Mark II çoğu işlemi delege eder dokunmatik ekrana.

Girişleri hızlı bir şekilde kaydetmek için dokunmatik ekranı bulduk. Selfie videosu için ekranın ters çevrilmesiyle dokunmatik ekran, deklanşör, diyafram açıklığı, ISO ve beyaz dengesi ayarlarında hızlı ayarlamalara olanak tanıyor, ancak daha fazlası için ek hızlı menüleri açmak için panelin kaydırılması gerekiyor. Örneğin, ND filtresini etkinleştirmek veya dokunmatik odaklamadan dokunmatik izlemeye geçiş yapmak istiyorsanız, Fn menüsünü açmak için dokunmatik ekranda yukarı kaydırmanız gerekir.

Kayıtları başlatmak ve durdurmak da dokunmatik ekran düğmesiyle yapılabilir, ancak üst plakadaki fiziksel kayıt düğmesini kullanmanın çok daha kolay olduğunu gördük. Kaydettiğinizin dokunsal bir onayına sahip olmak güzel, ancak aynı zamanda kayıt sırasında ekranın etrafında görünen bir uyarı sinyali ışığının ve kırmızı bir çerçevenin dahil edilmesini de takdir ediyoruz. Ancak temel ayarların ötesinde ayarlama yapmak, ana menülere erişmeyi gerektiriyor ve bu da selfie modunda çekim yaparken sorun haline geliyor.

ZV 1 mk 2 selfie menu 02
Ekran ters çevrildiğinde veya özçekimlerde, odaklama ve kayıt düğmesi de dahil olmak üzere tüm temel ayarlar bir dokunuş uzakta olduğundan, dokunmatik ekran kamerayı kontrol etmenin ana yolu haline gelir.

Neyse ki, hareket halindeyken ZV-1 Mark II hızlı bir şekilde başlatılıyor ve çekime hazır hale geliyor. Kullanıcılar, üst plakadaki güç düğmesi aracılığıyla kamerayı açıp kapatabilirler. Ancak bu düğme, üç kapsüllü mikrofonun üzerinde bulunan tüylü fare aksesuarının altında gizlenir ve gömülür, ancak bir alternatif de vardır. Kamera, arka dokunmatik ekranı çevirerek açıp kapatarak açılıp kapanacak şekilde ayarlanabiliyor ve bu, kısa sürede kamerayı etkinleştirmenin tercih edilen yolu haline geldi.

Pil

sony zv 1 mark II battery 1

ZV-1 Mark II, şarj başına 290 sabit kare için CIPA derecesine sahip orijinal ZV-1’deki aynı 4,5Wh NP-BX1 pili koruyor (nominal değerin en az iki katına ulaşmak oldukça normal). Bu, küçük bir pilden sıkmak için makul bir dayanıklılık seviyesidir. “Gerçek” video kaydı için CIPA derecesi 45 dakikadır. Pratikte video için 30-35 dakikaya yaklaştık, bu da sıkıntılı bir noktaya geldi.

Bu sürümde yeni olan, pili yeniden şarj etmek için kullanılabilen bir USB-C bağlantı noktasıdır. Bu yöntemi kullanarak pili neredeyse boş durumdan tam dolu duruma yaklaşık 35 dakikada şarj edebildik. Kamerayı kullanım sırasında USB üzerinden de çalıştırabilirsiniz. Bu nedenle, harici bir güç bankası, tek bir pilin izin verdiğinden daha uzun çekimler için bir seçenek haline geliyor, ancak bu aynı zamanda küçük form faktörünün ve oldukça taşınabilir tasarımın amacını da boşa çıkarıyor.


Video

sony zv 1 mk ii video

ZV-1 Mark II, 4K/30p’ye kadar çekim yapabilir ancak ağır çekim kare hızlarını kullanmak istiyorsanız bu, 1080’e düşer. Önceki modelden farklı olarak bu versiyonda lens veya gövde içi stabilizasyon bulunmuyor. Sabitleme yalnızca videoda, çerçeveyi kırpan ve hareketi düzeltmek için kırpılan bölge içindeki hareketli bir çerçeveden videosunu alan dijital bir işlem olarak mevcuttur. 4K video çekerken oldukça iyi çalışıyor ve kırpma 18 mm eşdeğerini döndürüyor. yaklaşık 24 mm eşdeğerine. Bu ürün kasıtlı gibi geliyor; sabit 24 mm eşdeğeri ve dengesiz 18 mm eşdeğeri olacak şekilde tasarlanmış bir kamera sunmak. mercek gerekiyordu. (Merak ediyorsanız, orijinal ZV-1’in dijital IS’sinde 24 mm eşdeğerini yaklaşık 30 mm eşdeğerine dönüştüren bir kırpma vardı.)

Sony ZV 1 mk II crop test 1080 scaledSony ZV 1 mk II crop test 4K scaled
1080 video kırpma | 4K video kırpmaları

Sony, HDR ekranlarda izlemek için tasarlanan HLG modlarını ve sahneyle ilgili ek ton bilgilerini tutmayı amaçlayan S-Log2 ve S-Log3 modlarını içeriyor ve kullanıcılara düzenleme sırasında çekimlerinin renk derecelendirmesini nasıl yapacakları konusunda daha fazla kontrol sağlıyor. Ama tek bir sorun var. Kameranın yalnızca 8 bit renk derinliği vardır. Bu, HLG için alışılmadık bir durumdur ve Günlük görüntüleri için büyük bir dezavantaja sahiptir.

8 bitlik çekim, rengi çok fazla ayarlamaya çalışırsanız görüntünün dağılma riski taşır; bunun nedeni geniş bir dinamik aralığın çok az veri noktasıyla depolanmasıdır ve bunun sonucunda siz büyük ayarlamalar yapmaya çalıştığınızda görüntüler bozulmaya, bantlanmaya ve posterleşmeye başlayabilir. Oldukça geniş bir dinamik aralığı korumaya çalışan S-Log3 bu duruma özellikle duyarlıdır. Bu kamerada S-Log2’ye bağlı kalma eğilimindeyiz.

ZV-1’den gelen birkaç yaratıcı mod ve özel düğme de vlog kolaylığı sağlıyor. Odak dışı bırakma düğmesi, kameraya sığ alan derinliğine öncelik vermesini söyler ve ‘Ürün Vitrini’ modu yüz algılamayı kullanır ancak kameraya, kameraya yakın tuttuğunuz nesnelere otomatik olarak odaklama yapmasını söyler; bu, makyaj yapan herkese yardımcı olacaktır. eğitimler, yemek pişirme demoları, kutu açma videoları veya bir şeyi göstermeniz ve odağı yüzünüzden nesneye kaydırmanız gereken herhangi bir şey. 3 kapsüllü mikrofon dizisi ayrıca kameranın arkasında, önünde veya çevresinde konuşmacının sesini izole edecek şekilde otomatik olarak ayarlanır.

Bu sürümde yeni olan, kamerayı sinemada kullanılan 24p kare hızı ve daha yumuşak ‘film benzeri’ renk profili ile otomatik olarak geniş ekran 2,35:1 en boy oranına ayarlayan CineVlog modudur. Ayrıca büyük ekran sunumunu taklit etmek için renk filtreleri uygulamanıza ve odaklama hızını ayarlamanıza da olanak tanır.

CineVlog modunda, benzersiz bir renk filtreleri alt kümesi “Ruh Halleri” ve “Görünümler” olarak bölünmüştür. Genel olarak konuşursak, Ruh Halleri renk tepkisini ayarlar ve Görünümler ton tepkisini ve kontrastı ayarlar. Her ikisi de tercih edilen bir sunuma ulaşmak için birbirleriyle kombinasyon halinde kullanılabilir.

 • Temiz
 • Temiz
 • Mono
 • Orman
 • Altın
 • Okyanus

Dört Ruh Hali seçeneği (Otomatik, Altın, Okyanus ve Orman) ve beş Görünüm seçeneği (Klasik, Temiz, Şık, Taze ve Mono) mevcuttur. Otomatik odaklama geçiş hızı aynı zamanda Yüksek, Orta ve Düşük arasında da ayarlanabilir.

CineVlog’un arkasındaki fikir, doğrudan kameradan paylaşıma hazır videolar üretmektir. Ancak, bu modun yerleşik siyah çerçevelere sahip olduğunu ve 2.35:1’in YouTube ve diğer sosyal medya platformlarının kullandığı yerel format olmadığını belirtmek gerekir.

Dosya yönetimi ve Sony’nin Creator Uygulaması

Özel vlog kameralarının bir çekiciliği de gelişmiş dosya yönetimidir. Bir akıllı telefon, çekime devam etmek için dahili belleğin boşaltılmasını veya çalışmayı durduran muhtemelen yavaş ve yorucu bir indirme işlemini gerektirirken, SD hafıza kartına sahip bir kamera, çekim için kullanılan kameradan bağımsız olarak dosyaların hızlı bir şekilde değiştirilmesine ve indirilmesine olanak tanır.

Bellek kartlarına ve USB-C bağlantısına ek olarak ZV-1 Mark II, dosyaları Sony’nin Creator Uygulamasını (Android veya iOS) kullanarak mobil cihazlara aktarabilir. Uygulamayla dosyaların doğrudan kameradan telefona taşınması ve telefonun fotoğraf/video kitaplığında görünmesi amaçlanıyor. Uygulamada, uygulamanın iOS sürümünün, başarısız bağlantılar ve aktarım sırasında sık sık sinyal düşüşleri nedeniyle titiz olduğunu gördük. Android sürümünü test etmedik.

Görüntü sabitleme performansı

Sabitlemenin kalitesi, kameranın ne kadar hareket ettiğine ve hangi yönde olduğuna bağlı olarak değişecektir. Tahmin edebileceğiniz gibi hareket ne kadar yavaş ve istikrarlı olursa dijital stabilizasyon da o kadar iyi olur.

Normal bir tempoda yürürken (kamerayı sabitlemek için hızlı veya kasıtlı olarak yavaş değil), yürüyen kişinin kamerayla konuşmasıyla aynı yönde ileri ve geri hareket ederken stabilizasyonun daha iyi olduğunu gördük. Kameraya video çekmek sorunsuzdu ve ileri doğru yürürken kamerayı dışarı doğru yönlendirmek de iyi sonuçlar verdi.

Sokak köşelerinde yürüyüş dönüşleri ve yatay kaydırmayı kullanmaya başladığımızda kalitede gözle görülür bir düşüş oldu; stabilizasyon çerçeveyi yakalamaya çalışıyor ve düzeltebileceği sınırına ulaştığında serbest bırakarak sarsıntılı bir deneyim yaşattı. Bu, çok sık gündeme gelmeyen, çok dikkat çekici bir sorundur ancak ortaya çıktığında çalışmanızın amatör görünmesine neden olabilir.

Diğer bir seçenek de Sony’nin “Catalyst Brown” yazılımını kullanmak için kamera içi sabitlemeyi atlamaktır. Kamera, hareket meta verilerini IS sensörlerinden kaydederek, kameranın sonuçları gerçek zamanlı olarak sunmasını beklemek yerine, dengesiz görüntülerin yazılıma alınmasını ve bir bilgisayarın daha yüksek işlem gücünden faydalanılmasını mümkün kılar. Bu yazılımla stabilizasyon sonuçlarımız iyi ile marjinal olarak daha iyi arasında değişiyordu. Bu rotayı izlemek için gereken ekstra adımlar zahmetlidir ve kameranın, işleri hızlı ve kolay hale getirmek için kullanıcıları otomatik ayarlara yönlendirmeye yönelik tasarım anlayışının sorgulanmasına neden olur.


Ses performansı

sony zv 1 mk ii sound

ZV-1 Mark II, önden, arkadan veya her yönden yönsel ses yakalamak için otomatik veya manuel olarak ayarlanabilen, yönlü 3 kapsüllü bir mikrofona sahiptir. Orijinal ZV-1’de kullanılan sistemin aynısıdır.

Mikrofonların istediğimiz ses (kameraya konuşan bir kişi) ile ortamdaki ortam gürültüsü arasında ne kadar ayrım ürettiğini değerlendirmek için birkaç basit test denedik. Sonuçlar karışıktı.

Otomatik modunda, kamera sessiz ve dış mekanlarda elinden gelenin en iyisini yapar ancak rüzgarlı plajlar veya trafiğin yoğun olduğu şehir sokakları gibi iç mekanlarda ve gürültülü ortamlarda zorluk çeker. Yankı, tüm ses kayıtlarında bir sorundur, ancak ZV-1 mark II’de bu durum özellikle iç mekanlarda kötüdür ve hoparlör ile kamera arasındaki mesafe arttıkça daha da kötüleşir. Otomatik ses modu, bu ortamlarda sesin nereden geldiğini ayırt etmekte zorlanır ve çok yönlü algılamayı kullanmaya mı karar vereceği, konuşmacının sesinin nereden geldiğini tanıyacağı mı yoksa odadaki yankı kaynağına mı takılıp kalacağı bir tahmin oyunudur. .

Ayrıca, kamerayı 180 derece döndürdüğümüzde, sürekli bir çekimde arkadan konuşan bir kişinin önünden önüne doğru giderken, otomatik mikrofon dizisinin mikrofon önceliğini arkadan öne geçirme konusunda tutarlı bir şekilde güvenilir olmadığını fark ettik. Sürekli çekimlerde bir diğer sorun da kameranın lens zoom motorunun sesini de almasıdır.

Sistem, bir ana hoparlörü tanımlayacak ve ortam gürültüsüne göre bunları iyi bir şekilde önceliklendirecek şekilde çalıştığında, sonuçlar hala arzu edilen düzeyde kalıyor. Kameranın dışındaki ses parçaları, aynı anda yakaladığımız harici sese kıyasla düz ve teneke gibi ve soluktur.

Mümkünse harici ses önerilir ancak Mark II’de sesi izlemek için bir kulaklık girişi yoktur. Görsel seviyeler var ama dinlemeden bu seviyelerin tam olarak neyi ölçtüğünü bilmenin yolu yok.


Otomatik odaklama performansı

sony zv 1 mk ii focus

Bu kameranın öne çıktığı alanlardan biri otomatik odaklamadır; çok hareketlidir, insanların yüzlerini ve gözlerini hızla tanır. Ve bir yüz kilitlendiğinde, daha sonra başkaları kareye girse bile kamera o kişinin üzerinde kalma konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Yığılmış CMOS sensör sayesinde okuma hızlıdır ve AF takibinin insanlara ve hayvanlara yapışmasına yardımcı olur. Kameranın odağını yalnızca kısa süreliğine arkadan aydınlatıldığımız ve odağın arka plana geçtiği durumlarda (örneğin, karanlık bir ara sokağa girdiğimizde ve kamera odağı arkamızdaki ağaçlara kaydırdığında) fark ettik. Bu durumlarda kullanıcılar tekrar yüzlerine odaklanmak için dokunabilir veya kameranın çerçevede bir yüz olduğunu algılayıp onu yeniden izlemeye başlamasını bekleyebilir.


Görüntü kalitesi

ZV-1 Mark II, RX100 modellerinde gördüğümüz Tip 1 (13,2 x 8,8 mm) sensörün aynısını kullanıyor ve görüntü performansı beklendiği gibi benzer. Yeni lens, köşelere yaklaştıkça bir miktar düşüşle birlikte merkezde en keskin olanıdır. Renkler ve cilt tonu yakalama oldukça doğru ve cilt tonlarının genellikle açık ten için fazla pembeye veya koyu ten için fazla kırmızıya döndüğünü fark etmedik. Yeşiller ve sarılar hoştur ancak standart profil kullanıldığında kısmen etkileyici değildir. Gün ışığında beyaz dengeli görüntülerin çok maviye dönmesiyle ilgili bir sorun var; bu, aksi takdirde yetenekli bir sistemde talihsiz bir yanılgıdır.


Sonuç

Artıları

 • İnsanlar ve hayvanlar için yüz ve göz takibi ile hızlı ve güvenilir otomatik odaklama
 • Kamera dışı 4K videoyu temizleyin
 • Selfie modu videosu için dokunmatik kontroller
 • Hızlı önyükleme süresi
 • Çok iyi panjur
 • Video kaydını onaylamak için dokunmatik ekranda uyarı ışığı ve kırmızı kenarlık
 • Dahili ND filtreleri
 • Teknolojiyi görünmez kılan otomatik modlar
 • Selfie videoları için geniş lens

Eksileri

 • Fotoğraflar için IS eksikliği, video için yalnızca dijital
 • Yoğun şekilde paketlenmiş menülerde gezinmek zor olabilir
 • Kulaklık girişi yok
 • Yavaş ve hızlı çekim 1080’e düşer
 • Elektronik deklanşör alt ucu 1/4 saniyeyle sınırlar
 • Otomatik olmayan modlarda fotoğraf çekmek zor
 • Sınırlı gövde düğmeleri
 • 8 bitlik S-Log3’ün esnekliği sınırlıdır

ZV-1 Mark II’nin birçok güzel video özelliği var; başlatılması hızlıdır, otomatik modlar hızlı çekim yapmanızı sağlar, otomatik odaklama ve döner deklanşör performansı çok iyidir ve video için dijital görüntü sabitleme vardır (ancak fotoğraflar için IS yoktur). Kompakt bir vlog kamerası veya orijinal ZV-1’e yükseltme yapmayı düşünen kullanıcılar, bu kamerada sevecekleri çok şey bulabilirler, ancak akıllı telefon kullanıcılarının ve daha ileri düzey kullanıcıların sinir bozucu bulabileceği tökezleyen noktalar ve sınırlar vardır. Ve, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, öncelikle fotoğraflarla ilgileniyorsanız ve manuel kontrol istiyorsanız, bu kamera size göre değildir.

ZV-1 Mark II’nin tasarım felsefesi, doğrudan solo video yaratıcılarını hedefleyen, otomatik ayarlara dayalıdır. Diyaframın ne olduğunu, merceğin ne yaptığını, kardiyoit ve çok yönlü mikrofonlar arasındaki farkı ya da Hollywood’un neden 24 fps kullandığını bilmenize gerek yok; ortaya çıkan görünüm burada anahtardır ve Sony bunu basitleştirmeye çalışmıştır.

Tüm bu vaatlere rağmen ZV-1 Mark II, hedef kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamasını engelleyen birkaç göze çarpan sorun nedeniyle geride kalıyor. Kamera dışı ses, diğer kameraların çoğundan daha iyidir ancak tamamen güvenilecek kadar iyi değildir: Başka seçenekleriniz varsa bunu kullanmanızı önermiyoruz. Ayrıca, köşeleri dönmekte zorlanan, çerçeveyi yakalayıp serbest bırakan sarsıntılı IS ile ilgili bir sorun var. Bazı dış mekan gün ışığı sahnelerinde rengin çok maviye dönmesi ve video için düşük pil ömrü ile birleştiğinde, cepte taşınabilen video merkezli bir kamera arayan kullanıcılara kamerayı önermek zorlaşıyor.

Herhangi bir vlog kamerasıyla ilgili sorulacak en büyük soru, özel cihazın halihazırda günlük olarak taşıdığımız akıllı telefondan daha iyi olup olmadığıdır. Bu bakımdan ZV-1 Mark II’nin bu göreve uygun olduğunu düşünmüyoruz.

Kameranın mükemmel otomatik odaklaması, nesne takibi ve kayan deklanşör performansı çoğu akıllı telefonun çok ilerisindedir. Dosya aktarımını kolaylaştıran diyafram kontrolü ve hafıza kartlarının eklenmesi de çekici, ancak otomatik modlara aşırı bağlı olması, ses sorunları, korkunç pil (bunu yeterince abartamam) ve fiyat noktası, onu bizim için önerdiğimiz bir ürün haline getiriyor Zaten ihtiyaçlarını iyi bir akıllı telefonla karşılayan kullanıcılara tavsiye etmem.

Bir akıllı telefonun sağlayamayacağı manuel kontrolleri bulmayı ümit eden akıllı telefon kullanıcıları için, korkarım ki burada da ZV-1 Mark II bu amaca uymuyor. Manuel kontrolleri var, ancak bunları kullanmak, dokunmatik ekrandaki menülerde ve sanal düğmelerde gezinmek zorunda olduğunuz için cezalandırıcıdır ve bir ayarı yanlış yerleştirilmiş bir parmakla yanlışlıkla ayarlamak çok kolaydır. Manuel odaklama burada olduğu gibi başlangıç ​​noktası değildir: mevcuttur, ancak onu kullanmayı denemenizi asla tavsiye etmiyoruz.

Puanlama

sony zv 1 m2 puanlama

Benzerleriyle karşılaştırıldığında

Sony’nin vlog merkezli ZV serisi kameraları arasında ZV-1 Mark II’ye en yakın rakipler Sony ZV-1F ve Sony ZV-E10‘dur.

ZV-1F, ZV-1 Mark II’nin en düşük fiyatlı alternatifidir ve bunu özellikleri keserek başarır. En dikkate değer ‘kesik’, kameranın yalnızca kontrast algılamalı otomatik odaklamaya sahip olmasıdır. Bu, fotoğraflar için bir sorun değil ancak videoların, özellikle de selfie videolarının, odak noktasının kaçırıldığı ve odak arayışının olduğu düzenli çekimler yapma egzersizi haline gelmesini sağlayacak. Kamera ayrıca önemli ölçüde panjur sorunu yaşıyor ve bu da onu video için daha da uygunsuz hale getiriyor. ZV-1 Mark II yerine bunu önermiyoruz. 400 $ (MSRP) tasarruf etmek çekici görünebilir, ancak bunu yapmayın.

Kağıt üzerinde Sony’nin ZV-E10’u daha iyi bir satın alma gibi görünüyor, ancak aynı zamanda ZV-1 Mark II’nin yanında sönük kalıyor. ZV-E10 daha büyük bir APS-C sensöre, çift kadrana ve değiştirilebilir lenslerin esnekliğine sahip olsa da ZV-1 Mark II’nin daha hızlı okuması, daha kompakt bir paketten daha akıcı video sağlar. Ana kullanım alanınız hareket halindeyken selfie videoları olacaksa ZV-1 Mark II’yi tercih ediyoruz.

Canon’un en yakın rakibi PowerShot G7 X Mark III‘tür ancak burada vurgulanan kameralar arasında en kötü vlog seçeneğidir. Video kalitesi, ZV-1 Mark II ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde eksiktir ve kontrast algılamalı otomatik odaklama, kayda değer odak arama nöbetleri sunar. Kendinizi hiç video çekmeyi düşünmüyorsanız, Canon’un manuel kullanım kolaylığı, onu fotoğraflar için çekici bir seçenek haline getiriyor.

Nikon’un Z30 modeli güzel videolar çeker ve daha büyük sensörü sayesinde ZV-1 Mark II’ye göre düşük ışıkta avantaj sağlar. Dönen deklanşör performansı ZV-1 Mark II ve onun yığılmış sensörü kadar iyi değil, ama aynı zamanda berbat da değil. Otomatik odaklama da daha az güvenilirdir.

Daha az cepte taşınabilen bir seçeneği kabul edebilecek vlogger’lar için ZV-1 Mark II yerine Nikon’un Z30’unu öneriyoruz. 12-28mm F3.5’a sahip bir kit , ZV-1 Mark II’den daha ucuza satın alınabilir. Bu kamerayı gerçekten geride tutan tek şey sınırlı lens seçimidir (şu anda 5 adet kendi markalı lens ve birkaç adet üçüncü taraf lens bulunmaktadır).


Yazar Hakkında: Shaminder Dulai, aptal olmama konusunda uzmanlaşmış bir hikaye anlatıcısı. Kendisi uluslararası yayın yapan, 13 kez Emmy adayı, ödüllü bir fotoğraf/video gazetecisi, yazar, editör, eğitimci, küratör ve öykü üretme konusunda 20 yıldan fazla deneyime sahip yaratıcı teknoloji uzmanıdır. Kişisel projeleri arasında Stateless Voices ve Reclaim Photo’nun ortak kuruculuğu, PhotoWalkCities’in kurulması yer alıyor ve fotoğraf ve video projeleri HBO’nun Last Week Tonight, NBC, Newsweek, Global Post, Columbia Law School, PBS, Daily Beast, Vibe ve programlarında yer aldı. Daha öncesinde, NBC Left Field’ın genel editörü, Newsweek’te Global Fotoğraf ve Video Direktörü, PBS Seattle’da Orijinal Programlama Başkanı, The New York Times’ta ana sayfa/son dakika haber fotoğraf editörü ve diğer görevlerde bulundu.

Yoluyla
Shaminder Dulai
Kaynak
DP Review

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.