İncelemeler

Nikon Z30 İlk İncelemesi

Nikon Z30, vlogger’lar ve içerik oluşturucular için tasarlanmış 20 MP APS-C aynasız fotoğraf makinesidir. Nikon’un mevcut ‘DX’ modellerinden tanıdık birçok öğe sunar, ancak biraz daha fazla kendi kendine çekilen fotoğraflara ve videoya odaklanır.

Anahtar Özellikler

  • 21 MP APS-C CMOS sensör
  • 30p’ye kadar 4K video
  • 120 fps’ye kadar 1080 video (yavaş çekim olarak)
  • USB gücüyle yaklaşık 2 saat video
  • Tamamen eklemli 3.0″, 1.04M noktalı dokunmatik ekran
  • tally lambası
  • Daha belirgin REC düğmesi ile yeniden düzenlenmiş düğmeler

Z30, yalnızca gövde için 709,95 ABD Doları veya katlanabilir 16-50 mm F3,5-6,3 VR lensi ile 849,95 ABD Doları karşılığında mevcuttur. 50-250mm F4.5-6.3 VR ekleyen iki lensli bir kit, fiyatı 1149,95 dolara çıkarıyor. Bir Røde Videomicro shotgun mikrofonu, ML-L7 bluetooth uzaktan kumanda ünitesi ve Smallrig mini tripod/selfie tutacağı içeren bir ‘Creators Aksesuar Kiti’ 149$’dır.


İçindekiler
Z30 nedir? | Gövde ve Kullanım | İlk İzlenimler | Özellikler


Z30 Nedir?

Nikon Z30
Nikon Z30, 150$’lık ‘yaratıcı’ kitinin bir parçası olarak gelen Røde Videomicro mikrofonla birlikte gösteriliyor.

Z30, Nikon’un şirketin Z montajını kullanan üçüncü APS-C aynasız kamerasıdır. Nikon tarafından ‘DX’ olarak adlandırılan bu daha küçük sensör modellerinin tümü genç içerik oluşturucuları hedefliyordu, ancak Z30 bu amaca en çok bağlılığı gösteriyor.

Kavramsal olarak, aynı kullanıcıları hedefleyen Sony’nin ZV-E10 modeline çok benzer. Her ikisi de APS-C sensörleri etrafında inşa edilmiştir ve operatörün çektikleri fotoğraf ve videolarda görünmesini sağlamak için eklemli ekranlara sahiptir. Her ikisinin de üst plakalarında ‘ölü kedi’ rüzgar perdelerini takma seçeneği bulunan stereo mikrofonlar bulunur (Nikon için 10 dolarlık bir aksesuar olan Sony ile birlikte verilir). Öne bakan çekimlere odaklanma, hiçbirinin elektronik vizöre sahip olmadığı ve her ikisinin de ön tarafında, ne zaman kayıt yaptıklarını belirtmek için kırmızı ‘tally lambaları’ olduğu anlamına gelir.

Nikon Z30 screen

Bununla birlikte, iki önemli şekilde farklılık gösterirler: Nikon, kırpmak zorunda kalmadan 30 fps’ye kadar 4K video çekebilirken, Sony, kırpmadan önce yalnızca 24 fps’ye kadar çekim yapabilir ve bu da geniş açı elde etmeyi zorlaştırır. vlog için ideal bir görünüm. Bununla birlikte, hiçbir kameranın görüntü sabitleyici bir sensörü yoktur, bu nedenle kameranın hareketi telafi etmek için görüntü alanının farklı bölümlerinden video seçebilmesi için görüntü kırpılarak herhangi bir sarsıntı azaltma gerçekleştirilir.

Sony, çekim sonrası düzenleme için çoklu Günlük profilleri dahil olmak üzere çok çeşitli video odaklı renk seçenekleri içerir. Nikon yalnızca daha basit bir ‘Düz’ profil içerir. Uygulamada, bu daha az karmaşık ancak çalışması daha kolay olan seçenek, birçok kullanıcı için yeterli olacaktır.

Diğer büyük fark, Z30’un kulaklık soketine sahip olmamasıdır, bu nedenle yakalanan sesi izlemenin bir yolu yoktur. Ekrandaki ses seviyesi göstergelerini kullanabilirsiniz, ancak bu, klibinizi mahvedecek herhangi bir rüzgar gürültüsü veya arka plan sesi alıp almadığınızı göstermez.

Nikon Z30Sony ZV-E10Nikon Z50
Liste fiyatı$850
16-50mm F3.5-6.3
800 $
16-50mm F3.5-5.6 PZ
1000$
16-50mm F3.5-6.3
Piksel sayısı20,9 MP24MP20,9 MP
Sensör tipiCMOSCMOSCMOS
4K video seçenekleri30p’ye kadar
(tam genişlik)
24p (tam genişlik)
30p (1,23x kırpma)
30p’ye kadar
(tam genişlik)
1080 video120p’ye kadar60p 120p’ye kadar
(1,14x kırpma)
120p’ye kadar
Video özellikleritally lambası Stereo mikrofonlar mikrofon soketitally lambası Stereo mikrofonlar rüzgar kalkanı mikrofon soketi H/telefon soketi Günlük yakalamaMikrofon Soketi
LCD3.0″ tamamen eklemli3.0″ tamamen eklemli3,2″ devirme
VizörNumaraNumara2.36M nokta
0.68x mag
Pil derecesi330 resim440 resim320 resim
USB şarjıEvet / EvetEvet / EvetEvet / Hayır

Z50 ve Z fc’den farklı olarak, Z30’da video kaydında 30 dakika sınırı yoktur. Nikon, kameranın USB-C bağlantı noktası üzerinden güç sağlarsanız yaklaşık 125 dakikalık 1080 çekim kaydedeceğini söylüyor. 4K’nın 25°C’de (77°F) yaklaşık 35 dakika sonra durması muhtemeldir.

Dizine geri dön


Gövde ve Kullanım

Nikon Z30 top

Z30, mevcut Z50 modeline çok benzeyen bir gövdeye sahip, ancak vizör gözden kaçmış ve bunun yerine sağda bir tally lambası yer alıyor. Bununla birlikte, bundan biraz daha fazlası var: Tutma yeri biraz daha derin ve üst plaka düğmeleri, kamerayı dışarıda tutarken ve size doğru bakarken REC düğmesine daha kolay erişmenizi sağlamak için yeniden düzenlendi.

Arka ekran, Z fc’de olduğu gibi yana doğru eklemlenir ve varsayılan olarak, kol uzunluğunda çalıştırılmak üzere tasarlanmış basitleştirilmiş dokunmatik ekran kontrolleriyle bir otoportre moduna geçer. Bu, Z30 için yeni bir özellik değil, ancak bu kamera için çok anlamlı olan bir özellik. Yeni olan, otomatik moddayken poz telafisini (kameranın korumaya çalıştığı parlaklık seviyesi) ayarlama yeteneğidir. Bu, kameranın daha karmaşık modlarından birini kullanmak zorunda kalmadan çekiminizin çok parlak veya karanlık olmadığından emin olabileceğiniz anlamına gelir.

Nikon Z30 back

Daha önce bir Nikon kullandıysanız, kamera sağlam hissediyor ve menüler nispeten basit. ‘i’ menüsü, kameranın on iki temel ayarına erişmenizi sağlar ve daha sık erişmeniz gereken başka seçenekler varsa, bunu özelleştirebilirsiniz.

Pil

Z30, diğer iki APS-C Z serisi fotoğraf makinesiyle aynı EN-EL25 pili kullanır ve şarj başına 330 çekimlik bir CIPA derecesine güç sağlar. Bu derecelendirmeler oldukça muhafazakar olma eğilimindedir ve nasıl ateş ettiğinize bağlı olarak bu sayının iki katına çıkması nadir değildir.

330 harika bir puan değil ama Z30, USB-C soketi kullanılarak şarj edilebilir veya uygun şekilde güçlü bir PD güç kaynağınız varsa, ikinci bir harici pille çalıştırılabilir.

Dizine geri dön


İlk İzlenimler

Nikon Z30 selfie tripod
Z30, vlogger’ları ve diğer medya yaratıcılarını barındırmak için Nikon’un şimdiye kadar yaptığı en fazla çalışmayı gösterir.
Smallrig mini tripod/selfie tutacağı, Nikon’un ML-L7 bluetooth uzaktan kumandasının yerleştirebileceği bir girintiye sahiptir.

Nikon, APS-C sensörlü Z montajlı bir fotoğraf makinesini her piyasaya sunduğunda, bunun içerik oluşturucuları, kendilerini fotoğrafçı olarak görmeyen genç kullanıcıları ve vlogger’ları hedeflediği söylendi. Z50 bu iddiayı desteklemek için çok az şey yaparken, Z fc çekici bir estetik ve tam eklemli bir ekran ekledi. Z30 daha da ileri gidiyor ve sonunda vlogger’ları gerçekten barındırmaya yönelik girişimlerin (bu stereo mikrofonlar ve tally lambası şeklinde) açık işaretlerini gösteriyor.

Ve bu konuda oldukça başarılı. Bizim endişemiz, vlog’u daha kolay hale getirmek için atılan her adım için kamerayı daha da iyi hale getirecek bariz fazladan bir adım olması. Örneğin: stereo mikrofonlar faydalı bir eklentidir, ancak bu, sesinizi kontrol etmek için bir kulaklık soketi eklemedeki başarısızlığı vurgular. Benzer şekilde, basitleştirilmiş bir otoportre moduna geçme fikri iyi bir fikirdir, ancak bunun video ve fotoğraflar için kullanılmasını bekliyorsanız, ses seviyesi izlemeyi (veya en azından ekleme seçeneği). Şu anda seviyelerinizi kontrol etmek için kendi portre modunu kapatmanız gerekiyor.

Nikon Z30 rode videomicro
Ön ve arka omuz kontrol kadranlarının kullanımı, Sony’nin karşılaştırılabilir ZV-E10 modelindeki arka omuz ve arka plaka kadranlarından çok daha hoş.

Bu yüzden ilk izlenimim, Nikon’un hala bir vlog kamerasının nasıl kullanılacağını tam olarak düşünmediği ve özünde bu konuya sahip bir ürün geliştirdiği yönünde. Örneğin, kameraya daha yakın bir nesne olmadığı sürece (yani, görüntülenene göstermek için tutulan bir ürün veya nesne) yüz/göz algılama modunu kullanan Sony’nin ‘Ürün Vitrini’ otomatik odak modunu düşünün. Birisinin kameranın nasıl kullanılabileceği hakkında gerçekten düşündüğünü gösteren akıllıca bir fikir. Buna karşılık Nikon, kameraya bir şey tutmak istiyorsanız yüz algılamayı kapatmanızı önerir.

Ancak, kameranın her detayı tamamen yaratıcılar için optimize edilmiş gibi görünmese de, Z30 hakkında iyi bir izlenim bırakan pek çok şey var. 21MP sensörün iyi performans gösterdiğini biliyoruz ve kırpmadan 4K/30p çekime izin veriyor. Nikon’un 16-50 mm daraltılabilir yakınlaştırması, kullanışlı bir geniş görüş açısı ve Sony’nin 16-50 mm güç örneklerinden daha iyi kalite sunan iyi bir küçük lens. karşılaştığımız yakınlaştırma. Tally lambası ve kameranın otomatik modunda poz telafisini ayarlama yeteneği gibi küçük ayrıntılar, gerçekten faydalı eklemelerdir.

DSC 0051
Z30, iyi bir sensör etrafında inşa edilmiştir, bu da onu hem fotoğraf hem de video için güçlü kılar.
Nikkor 16-50mm F3.5-6.3 VR @ 18mm | ISO 100 | 1/250 sn | F5.6
Fotoğraf: Richard Butler

Aynı zamanda Z50 ile ilgili beğendiğimiz pek çok özelliği de barındırıyor: güzel ve rahat bir tutuş ve iyi yerleştirilmiş işlev düğmelerine sahip iyi düşünülmüş çift kadranlı kontrol arayüzü. Uygun lens kıtlığı konusundaki endişelerimiz devam ediyor (40mm F2 full frame prime’ı DX Z modellerinde 60mm eşdeğeri olarak kullanmak için büyük bir heves uyandırmakta zorlanıyorum), ancak geniş açılı zoom ve 24 ve 26 mm asal sayılar bu konuda işleri iyileştirir.

Z30, Sony’nin ZV-E10’unun akıllı telefonlarının onlara verdiğinden daha fazla yaratıcı kontrol isteyen vlogger’lar ve sosyal medya fotoğrafçıları için varsayılan seçenek olarak kalmadığı anlamına geliyor. Daha tam olarak test etmeyi dört gözle bekliyoruz.

Dizine geri dön

1 2Sonraki sayfa
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu