İncelemeler

GoPro Hero11 Black İncelemesi

GoPro’nun yeni Hero11 kamerası , biraz tahmin edilebilir bir yıllık yayın takvimi haline gelen şeyde , formülden çok fazla sapmaz. Zaten bir GoPro hayranıysanız, muhtemelen burada sunulanları seveceksiniz.

Tasarım

GoPro Hero11 Black’in dışı, geçen yılki Hero10 Black ile temelde aynıdır . Yakından dikkat etmediyseniz, GoPro’nun daha büyük bir pil ve öne bakan bir ekran eklemesinin üzerinden yıllar geçti. GoPro’nun, bir süredir değişmediği için tasarımın genel boyutu, şekli ve düzeninden memnun olduğu açık. Fiyat da geçen yılkiyle aynı: 500$ .

Kişisel zevkime göre, bu konuda pek şikayetim yok. Bir güç düğmesi, kayıt için bir düğme ve pili ve mikro SD hafıza kartı yuvalarını ortaya çıkarmak için açılacak su geçirmez bir menteşe var. Fiziksel kurulumda gezinmek çok basittir.

GoPro Hero11 Black İncelemesi
gopro hero11 black action camera review 4

Elbette bu, yazılım menülerine ve dokunmatik düğmelere güçlü bir güven olduğu anlamına gelir. Zaman geçtikçe GoPro, menülerde daha fazla kaydırma ve dokunma gerektiren daha fazla özellik eklemeye devam ediyor. Biraz fazla olmaya başladı ve bir noktada GoPro‘nun işleri ele almak için ek bir fiziksel kontrol eklemekten fayda sağlayabileceğini düşünüyorum.

GoPro Hero11 Black’in alt kısmında, önceki birçok GoPro montaj aksesuarının yeni kamerayla uyumlu olmasını sağlayan, katlanabilir, iki uçlu bir montaj parçası bulunur.

gopro hero11 black action camera review 2

Görüntü kalitesi

GoPro Hero11 Black ile görüntü kalitesi ve sensörün kendisi büyük hikayeler. Bu kamera şimdi 8:7 en boy oranına sahip bir Tip 1/1.9 sensöre sahip. Yeni bir video modunda, aslında bu kareye yakın sensörden faydalanabilir ve 8:7 videoları 5.3K’da kaydedebiliriz. Bu, paylaşılacağı ortama bağlı olarak sahneleri dikey veya yatay olarak kırpabilmek için gönderide çok fazla esneklik sağlar.

Aynı zamanda ufuk kilidiyle çekim yeteneğini de genişletiyor ve şimdi mod etkinleştirildiğinde, kamera ufukta hiçbir sapma olmadan 360 derece dönebiliyor. Geçen yılki modelde sınır 45 dereceydi.

Aynasız değiştirilebilir lensli kameraların bunun gibi sensörleri birleştirmeye başlaması sadece bir zaman meselesi ve GoPro bunu yapmak için herkesten daha önce olduklarını söyleyebilmek için oldukça iyi bir konumda. Bununla birlikte, GoPro ayrıca doğrudan kameradan normal çerçeveleme boyutları da sunuyor. 8:7 modunda 30p’de 5.7K’ya veya 60p’de 4K’ya kadar kayıt yapabilir. 16:9’da 5.7K 60p, 4K 120p veya 2.7K 240p’ye kadar çıkabiliyor.

Bir başka büyük çekişme – belki de daha ciddi atıcılar için en büyüğü – yükseltilmiş 10 bit video. Daha fazla renk derinliğine sahip olmak, çekim işlendikten ve renkler düzenleme sırasında çekildikten sonra daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Aksiyon kameraları genellikle bir kez kurulduğundan ve çekim boyunca izlenmeden bırakıldığından, temiz kurguya yönelik bu ek esnekliğe sahip olmak çok iyi bir şeydir.

Hero11 Black’i sadece bu renk kalitesi iyileştirmesi nedeniyle alacak olan bazı kameramanlar olacak.

gopro hero11 black action camera sample 1
gopro hero11 black action camera sample 2
gopro hero11 black action camera sample 3

Fotoğraf modunda, fotoğraf çözünürlüğü geçen yıl Hero10 Black’de görülen 23 megapikselden kademeli bir artışla 27 megapikseldir. Fotoğraf kalitesi de oldukça iyi, ancak önceki modelde söylediğim gibi, görüntüler hala bir aksiyon kamerası veya akıllı telefon ile çekilmiş gibi görünüyor. Bu muhtemelen çoğu zaman insanlar için yeterince iyidir.

Her Zamanki Kadar Yetkin, Ama Formülde Sarsıntı Yok

Bu noktada GoPro, nesiller boyu geliştirdiği bir Hero formülüyle yoluna devam ediyor. Şirket için çalışıyor gibi görünüyor, aksi takdirde, kameralar etrafta olduğu sürece GoPro’nun üzerinde olan kalabalığı daha iyi cezbedecek daha cesur değişiklikler beklerdim. 8:7 oranlı sensör şaşırtıcı bir değişiklikti ve yıldan yıla Kahraman değişikliklerinin çoğu artımlı ve sadece bir basamak taşı olsa da, GoPro’nun hala biraz hayal gücünü esnetebileceğini gösteriyor.

gopro hero11 black action camera sample 4
gopro hero11 black action camera sample 5
gopro hero11 black action camera sample 6

Alternatifler Var mı?

Şirket, GoPro Hero11 Black‘in yanı sıra bir Hero11 Black Mini de piyasaya sürüyor . Standart boyut çok büyükse veya birçok şeyi kontrol etmek için yerleşik bir pil ve bir akıllı telefon uygulamasıyla daha basit bir kamera deneyimi istiyorsanız, Mini’yi incelemeye değer.

GoPro her yıl yeni bir Kahraman yayınlar, bu nedenle farkların ne olduğunu görmek için geçen yılın modeline veya ondan önceki modele bakmak yeterince basittir. Bence yeni Hero11 Black harika bir kamera, ancak bir yıl öncesine göre çok daha iyi değil. Bununla birlikte, Hero9’un yaşlanan işlemcisi, Hero11’e yükseltmeyi oldukça dikkat çekici hale getirecektir ve bir tür yangın satışı olmadıkça şimdi bir Hero9 satın almanızı önermiyorum.

Zevk aldığım bir diğer alternatif ise Insta360 One RS . Bu aksiyon kamerası, kutunun dışında GoPro’dan biraz daha fazlasını düşünüyor ve değiştirilebilir modüller kullanıyor. Bu, sadece modülü değiştirerek 360 kamera ile çekim yapmaktan normal hareketli geniş açılı kamera ile çekime geçmemi sağlıyor. Görüntü kalitesi GoPro’nun sunduğu kadar iyi değil, ancak çeşitlilik sağlama konusunda daha esnek.

gopro hero11 black action camera sample 8

Satın Almalı mıyım?

Evet. GoPro herhangi bir kusur getirmedi veya herhangi bir büyük tasarım değişikliği yapmadı, bu sadece bir kez daha satın almanızı tavsiye edeceğim anlamına gelebilir. Ancak, bir GoPro hiçbir zaman sizin için bir şey olmadıysa, bu yeni model bu fikri değiştirmeyecek.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu