İncelemeler

OnePlus 10 Pro Akıllı Telefon İncelemesi

OnePlus 10 Pro nihayet Çin dışında piyasaya sürüldü ve kamera dizisi, elde edebileceğiniz en iyiler arasında olmayı ne kadar istediğini gösteren en önemli parça.

Geçen yılın amiral gemileri hem bir açıklama hem de bir deneydi. Bir yandan, mükemmel tasarım ve işlevsellik, Android telefonların üst kademesine ait olduklarını açıkça ortaya koydu. Öte yandan, kamera çıkışı için Hasselblad ile ortaklık yapmak, OnePlus’ın en iyilerle rekabet etme konusunda ciddi olduğunu fark etmekti.

10 Pro, bu iki unsuru alır ve onları daha algılanabilir hissettirecek şekilde ileriye doğru iterek, OnePlus ve Hasselblad‘ın nihayet birbirlerini nasıl tamamladıklarını anladıklarına dair daha güçlü bir durum oluşturur. Sonuçlar kesinlikle iyileşebilir, ancak olduğu gibi, şu anda burada olanlarla ilgili hoşunuza gidecek şeyler var.

Tasarım ve Yapı

Birkaç yıl öncesine dayanan tadı için OnePlus’a hayran kaldım ve 10 Pro ivmeyi sürdürüyor. Bu seferki fark, seramik kaplı arka kamera dizisinin ne kadar fazla gayrimenkul kapladığı. Muhtemelen diğer tüm telefonlardan daha büyük, ancak bu yıl başka nelerin geleceğini gördüğümüz için bu resmi olmayan taç kapmak için hazır olabilir.

İnceleme birimim, Zümrüt Ormanı diğeri (harika görünüyor) olan Volkanik Siyah varyantında geldi , bu nedenle OnePlus en azından bir renkli seçenek sunuyor. Siyah olanın daha nötr görünümüne rağmen, kamera çıkıntısı her fırsatta sahne hırsızı olsa bile yine de zarif görünüyor. İster yüzüstü, ister fotoğraf çekmek için desteklenmiş olsun, fark etmemek elde değil. Tümsek, arka kameralarla özçekimler yaparken derme çatma bir ayna olarak kullanışlı olabilecek parlak bir yüzeye bile sahip.

OnePlus 10 Pro Akıllı Telefon İncelemesi

Diğer tasarım ilkeleri , düğmelerin, bağlantı noktalarının, ön kameranın ve kablosuz şarj bobinlerinin bulunduğu yere kadar önceki 9 Pro’yu büyük ölçüde takip ediyor. Ekran aynı 6.7 inç AMOLED QHD + olsa da, OnePlus yenileme hızının 1Hz ile 120Hz arasında daha hızlı ayarlandığını ve sonuçta pil ömrü tarafında yardımcı olduğunu söylüyor. Ekran ayrıca 500 ve 100 nit’te iki parlaklık seviyesinde kalibre edildi ve bunun avantajı, hem yüksek hem de düşük parlaklıkta daha iyi renk doğruluğu elde edildi.

Cihaza içeriden güç sağlayan , Qualcomm’un 4nm mimarisi üzerine inşa edilmiş en yeni yonga seti olan yeni Snapdragon 8 Gen 1 işlemcidir. Ünitemde 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanı vardı; bu, daha sonra yeni varyantlar gelmedikçe, OnePlus’ın kullandığı standart yapılandırmadır.

OnePlus 10 Pro propped up

OnePlus ayrıca üç büyük Android sürüm güncellemesi ve dört yıllık güvenlik güncellemesi vaat ediyor.

Kamera Özellikleri

10 Pro, Sony’nin OnePlus için özel olarak üretilmiş IMX789 görüntü sensörünü kullanarak aynı 48 megapiksel ana kamerayı (23 mm eşdeğeri) korur. Aynı f/1.8 diyafram açıklığına sahip objektiften bakan aynı 1/1.43 inç boyutundadır.

Birçok yönden, OnePlus – belki de Hasselblad ile koordineli olarak – üç arka kamerayı mümkün olduğunca uyumlu hale getirmeyi seçti. 50 megapiksel ultra geniş (14 mm eşdeğeri), kısmen görüş alanını 110 dereceden 150 dereceye kadar genişletmenin bir yolu olarak Samsung’un JN1 sensörüyle giderek farklı bir görünüm kazanıyor. Bağımsız 150 derece modu, bugüne kadar herhangi bir telefonda gördüğüm en geniş mod ve bana 360 derecelik kameraların çok uzun zaman önce nasıl olduğunu hatırlatan ayrı bir balık gözü ayarı içeriyor.

8 megapiksel telefoto (77 mm eşdeğeri) ayrıca 3,3x optik yakınlaştırma, optik görüntü sabitleme ve hibrit kullanarak 30x’e kadar netleştirmeye ve netleştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir süper çözünürlük algoritmasıyla geri döndü.

OnePlus 10 Pro hero

Arkadaki daha büyük çıkıntıya rağmen, OnePlus, muhtemelen en iyisi olan 9 Pro’ya getirdiği 2 megapiksel monokrom kamerayı bıraktı. Yazılım bileşeni, kamera uygulamasının arayüzünde bulunan filtrelerin içine gömüldüğü için fiziksel varlığı kayboldu. Zaten siyah beyaz çekmeye zahmet etseydin bunu bilirdin.

İlgili Makaleler

Bu arka lenslerin üçü de 10-bit’te çekim yapabilir – büyük olasılıkla Hasselblad’ın girişi sayesinde. Kameralar ayrıca, her iki markanın da diğer telefonlardaki sRGB’ye göre %25 daha fazla kapsama alanı sağladığını iddia ettiği DCI-P3 renk gamını kullanarak fotoğraf çekiyor. Tümüyle, 10 Pro’nun 8 bit renkte çekim yapan akıllı telefonlardan 64 kat daha fazla renk işlemesi gerekiyor.

OnePlus’ın netleştirmediği şey, 10-bit’in kamera uygulamasının ayarlarında seçmeli bir seçenek olduğu ve sadece Fotoğraf ve Gece modu ile çekim yapabileceğinizdir. Ayrıca, telefon görüntüleri HEIF biçiminde kaydeder ve bunları yalnızca 10 bit rengi destekleyen uyumlu cihazlarda veya uygulamalarda görüntüleyebilir.

OnePlus 10 Pro Low light

Ayrıca Hasselblad’ın buradaki katkısının, filtre simgesine dokunduğunuzda bulabileceğiniz üç yeni “Ana” filtreyi kapsadığını da belirtmeliyim. Her biri ile biraz farklı bir tonalite sunan parlaklık, güvenlik ve zümrüt olarak adlandırılırlar.

Bir Android arayüzü olarak OxygenOS’un ne kadar iyi olduğunun dışında, kamera uygulaması tanıdık düzenini koruyor. Ayarlar ve modlar olması gereken yerdedir ve mod tepsisini, eklemek veya yeniden düzenlemek için Diğer’e gidip kurşun kalem simgesine dokunarak istediğiniz zaman özelleştirebilirsiniz. Yukarıda bahsedilen 150° modu ve Uzun Pozlama, en yeni iki fotoğraf modudur ve OnePlus da iki yeni video modu ekledi.

Görüntü kalitesi

Ana kamera

OnePlus’ın renk söz konusu olduğunda bahsettiği kesin ölçümleri ölçmek zor, ancak gözlerim bana ortaya çıkan görüntülerin geçen yıl 9 Pro ile ortaya konan yolu izlediğini söyledi. Hatırlanması gereken bir şey, ana geniş kameranın piksel gruplaması nedeniyle varsayılan olarak 12 megapikselde çekim yapmasıdır. 48 megapiksel modu, arayüz içinde ayrı bir seçenektir.

Kamerayı test ederken AI Scene Enhancement’ı kapalı bıraktım çünkü gerekli olmadığında bazen rengi doygunlaştırıyor veya beyaz dengesini daha soğuk veya daha sıcak tonlara kaydırıyordu. Genelde çektiğim çekimler, her zaman mükemmel olmasa da ayrıntı düzeyi ve renk doğruluğu açısından beni etkiledi.

OnePlus 10 Pro Portrait mode low light
Düşük ışıkta Portre Modunda çekildi.

Temel bir özellik olduğu için HDR şimdi aynı ilgiyi görmüyor, ancak kompozisyonu dengelemek için böyle bir kamerada varlığı önemlidir. Büyük ölçüde arkasında olan OnePlus veya Hasselblad olsun, HDR, parlak gün ışığında veya daha karanlık gecelerde renk çıkışını iyi şekillerde tamamlar. Her zaman olduğu gibi, poz kaydırıcısı, kamera uygulamasının genellikle pozlamayı her seferinde biraz daha parlak hale getirdiği basit gerçeğin nedenine yardımcı olmak için hayati derecede önemlidir. Sadece biraz aşağı kaydırmak genellikle daha iyi bir atış sağladı. Bana öyle geliyor ki, 10 Pro daha iyi dinamik aralık sergiliyor, ancak OnePlus bu cihazla ilgili olarak bundan hiç bahsetmiyor.

Bu, geçen yılla aynı sensörü kullandığından, yazılım çıktıyı her şeyden daha fazla etkiler. Snapdragon 8 Gen 1 yongası, görüntüleri daha hızlı işler ve oluşturur, bu da tüm kamera dizisine iyi hizmet eder.

Ultra Geniş

Bu kamera için öncekiyle aynı boyutta olan farklı bir sensörle gitmek, burada çıktıda en azından bir miktar fark olabileceğini ve bir dereceye kadar var olabileceğini öne sürdü. Düşük ışık performansı artar, yalnızca OnePlus 150 derece modunu daha büyük hikaye olarak pazarlar. Elbette, herkesten daha geniş, ama aynı zamanda kenarlarda püsküllerle dolu, bu yüzden tam bir kazanç değil.

OnePlus 10 Pro ultra wide

Şirketin mühendisleri ve geliştiricileri, 9 Pro’daki Serbest Biçimli Lens ile bunu ele aldı ve bu, standart 110 derecede çekim yaparken hala geçerlidir, bu nedenle yine de bu şekilde çok yetenekli bir ultra geniş açı elde edersiniz. 150 derece modu kendi başına havalı olsa da henüz oyunun kurallarını değiştirmiyor ve bu kadar geniş bir görüş alanıyla çekim yapmak her zaman pratik olmuyor.

OnePlus 10 Pro XPan mode
Hasselblad XPan Modunda Yakalandı

Kendi başına “ultra geniş” olmasa da, Hasselblad’ın XPan modu da geri döndü ve 30 mm ve 45 mm geniş odak uzunluklarıyla 65:21 en boy oranında çekim yaptı. Oynamak güzel, ancak sonuçta OnePlus’ın 9 Pro’ya getirdiği zamankiyle aynı şekilde çalışıyor.

Telefoto ve Hibrit Yakınlaştırma

OnePlus’ın topu biraz düşürdüğü yer burası gibi hissediyorum. Kağıt üzerinde ve pratikte telefoto lens, 9 Pro’dan gelenle aynı görünüyor ve hissediyor. Arka kamera dizisine her baktığımda, altında neden 3,3x’ten daha ileri gidebilen bir periskop lens için yer olmadığını merak ediyorum. Hibrit zum çekimlerini daha iyi hale getirmek için yazılımın geliştirilmesine daha fazla odaklanıldığını anlıyorum, ancak bence cam, yakınlaştırma için her zaman yazılımdan daha üstün olacaktır, bu nedenle buradaki herhangi bir görsel iyileştirmeye rağmen, kaçırılmış bir fırsat gibi geliyor.

OnePlus 10 Pro Telephoto

Ve “iyileştirme” ile geçen yıl 30x hibrit zoom ile ayarlanmış oldukça düşük bir çubuktan bahsediyorum. Sonuçlar o zaman korkunçtu ve şimdi sadece biraz daha iyi. 10x’te çekim yaparken çok daha iyi çıktı buldum; bunun, kullanılabilir bir görüntü için optik ve dijital yakınlaştırmaları bir araya getirmenin en iyi noktası olduğunu söyleyebilirim.

Profesyonel Mod

Pro modu, bu kamera düzenindeki mücevherlerden biridir ve büyük ekleme, üç lensin tümü ile çekim yapabilme yeteneğidir. Önceki bir yazılım güncellemesi aynı erişimi 9 Pro’ya getirdi, bu nedenle burada bir ayrıcalık yok, ancak hem erişim hem de iyileştirilmiş çıktı elde etmek yine de güzel. Yine de 12 bit RAW’da çekim yapabilirsiniz – OnePlus için başka bir artı. Pro’da 150 derece veya balık gözü ile çekim yapamazsınız.

OnePlus 10 Pro Photo mode
Pro Fotoğraf Modunda çekildi

Ayrıca, görüntüyü büyütmek için hesaplama yazılımını getiren 12 bitlik bir RAW görüntü yakalayan daha yeni bir mod olan RAW+ da var. Bir dereceye kadar, yalnızca RAW çıktılı otomatik Fotoğraf modudur ve görüntüyü daha sonra tercih ettiğiniz düzenleme aracında kendiniz işlemenize izin verir. Pro’da nasıl çekim yaptığınız üzerinde daha fazla kontrol eklemek için histogramı açabilir ve odaklamayı etkinleştirebilir, aksi takdirde elde ettiğiniz standart kontrollere (deklanşör, ISO, EV, odak ve beyaz dengesi) uyum sağlayabilirsiniz.

OnePlus 10 Pro RAW Lightroom
RAW’da çekildi, Lightroom’da düzenlendi

OnePlus ve Hasselblad yalnızca renk üzerinde değil, aynı zamanda gürültü azaltma üzerinde de çalıştı ve RAW fotoğrafların genellikle en iyi sonuçları gösterdiği yer burası. Bu sadece dramatik bir fark değil. Çok istekliyseniz, farklı pozlamalarda çekim yaparak oynayabilir ve bunları Photoshop’ta bir araya getirebilirsiniz, ancak yakaladığınız konuyu gerçekten önemsemediğiniz sürece bu her zaman pratik değildir.

OnePlus 10 Pro Photo mode color balance
Pro Fotoğraf Modunda çekildi
OnePlus 10 Pro Photo mode low
Pro Fotoğraf Modunda çekildi

Yine de, iki marka arasındaki bu işbirliği, 9 Pro ile gördüklerimden yola çıkarak, 10 Pro ile aşırı derecede keskinleştirme veya işleme daha az belirgin olduğundan, biraz meyve veriyor gibi görünüyor. Umarım, gelecekteki yazılım güncellemeleri bunu geliştirmeye devam eder.

Gece

Bu modda fazla derine inmeyeceğim çünkü bu büyük ölçüde kademeli bir yükseltme. 9 Pro’dan daha mı iyi? Elbette, bir amiral gemisinden daha azını beklemezdim. Bu marjinal gelişme, bir yıl önceki aynı markayla karşılaştırıldığında gayet iyi, ancak gece çekimlerinde OnePlus’ın gece çekim yaparken rakiplerini geride bıraktığını düşündürecek kadar gece çıkışı görmedim.

Sorunun bir kısmı, en azından benim için, olması gerektiğinde dinamik aralığın ince olmamasıdır. Bir binanın aydınlatılması, en parlak noktalarının süper parlak olması gerektiği anlamına gelmez. Bir görüntüdeki aşırı pozlanmış pikselleri kurtarmanın neredeyse imkansız olduğu basit gerçeği için, bu tür çekimlerin nasıl ortaya çıktığı konusunda bir denge olması gerekir. Özellikle bir telefondan alınan.

OnePlus 10 Pro Night mode

Daha önce söyledim ve tekrar söyleyeceğim: OnePlus’ın kontrolün bir kısmını kullanıcıların eline verdiğini görmek isterim. Tüm düşük ışık ve gece senaryoları eşit olmadığından, pozlamayı herhangi bir noktada durduralım veya en azından basit bir pozlama kaydırıcısının ötesinde bir tür ayarlama sunalım.

OnePlus 10 Pro Long Exposure
Uzun pozlama

Uzun Pozlama modu tamamen farklıdır, ancak Vivo X70 Pro+ ve Xiaomi 12 Pro gibi diğer cihazlarda yapılanların çoğunu takip eder . OnePlus, hareketli araçlar, su ve bulutlar ve ışıkla boyamayı set seçenekleri olarak sunar ve ayrıca pozlama süresini 0,5 ile 12 saniye arasında ayarlama özelliği de vardır. Denemek eğlencelidir ve çıktıyı ölçmek için bunları farklı şekillerde kullanmayı denedim.

Video Özellikleri

OnePlus 10 Pro, saniyede 24 kare (fps) hızında 8K’da video kaydedebilirken, 4K video 30, 60 veya 120 fps’de gidebilir, ancak hepsi 9 Pro’da mevcut olanı yansıtır. İşlerin değiştiği yer, esasen video için Pro modu olan Film gibi yeni modlardır. Dual View Video, arka ve ön kameraları birlikte kullanır; bu muhtemelen gezginlerin, vlogger’ların ve TikToker’ların etraflarındaki manzarayı çekerken tepkileri yakalamak için yararlı bulabileceği bir şeydir.

OnePlus, arayüzle birkaç şeyi temizledi. Artık normal Video modunun bir parçası olduğu için Gece modunda video çekemezsiniz. Video içinde, çekim için bokeh’i kontrol etmenizi sağlayan bir seçenek olan Portre Bulanıklığı ile aynı. Bunları tüm lenslerle yapabilirsiniz, örneğin ultra geniş ile bulanıklaştırmanın çalışmaması gibi bazı istisnalar dışında.

Doğru Yönde Bir Adım

OnePlus 10 Pro, neyin yapıştığını görmek için duvara yeni şeyler atmak yerine doğru şeylere odaklanır. Sonuçların hala üzerinde çalışılması gerekiyor, ancak kaynaklar uygun alanlara gittiğinde bunu takdir etmek daha kolay ve bu cihaz, onunla çekim yaparken büyük ölçüde böyle hissediyor. Daha akıllı işleme, endüstri genelinde daha fazlasını göreceğimizden şüphelendiğim bir şey ve belki de bu durumda Hasselblad’ın etkisi nihayet kendini göstermeye başlıyor.

OnePlus’ın sonraki yazılım güncellemeleriyle kamerayı geliştirmeye veya yeni özellikler eklemeye devam ettiğini varsayarsak, burada gerçek bir potansiyel var. Şirket tüm rakiplerini geride bırakmayacak, ancak bu kamera zorlu bir rekabet ve onu kullanan herkes için iyiye işaret.

OnePlus 10 Pro table

Alternatifler Var mı?

OnePlus 9 Pro , bu cihaza çok benzer hissettirecek daha ucuz bir alternatif olarak hala etrafta. Kamera dizisinin çoğu aynı ve OnePlus bunu desteklemeye devam edecek, bu nedenle OnePlus deneyimini istiyorsanız bu şekilde gitmek kötü bir hareket değil.

Google Pixel 6 Pro , özellik setinde o kadar derin değil, ancak hesaplama yazılımı olağanüstü ve en iyileri arasında olmasının büyük bir nedeni. Magic Eraser gibi diğer özellikler yalnızca buna eklenir. Samsung Galaxy S22 Ultra da artan yoldan gitti, ancak S Pen’in kamerası için bir miktar faydası olduğu için daha pahalı. Vivo ve Xiaomi’den zaten bahsetmiştim, ancak sağlam atıcılar olduklarını kanıtlayan iPhone 13 ve 13 Pro‘yu da dışarıda bırakamam .

Satın Almalı mıyım?

Evet, çünkü OnePlus bu sefer daha iyi bir çaba sarf etti. Hasselblad ile olan işbirliği, 10 Pro ile daha fazlasını sağlıyor ve daha fazlasının geleceğini gösteriyor. Kameralar harika fotoğraflar çekebilir ve bundan en iyi şekilde yararlanmak için mevcut tüm özellikleri öğrenmeye değer. Ayrıca, sorunsuz çalışan güzel görünümlü bir telefon, bu yüzden yanlış olamaz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.