İncelemeler

Skylum Luminar Neo incelemesi: Şık, hızlı ve baştan sona özelliklerle dolu

iOS ve macOS yazılım geliştiricisi Macphun’un Windows pazarına ilk kez girmeye karar vermesinden bu yana neredeyse altı yıl geçti. Altı yıl sonra adını Skylum Software olarak değiştiren Ukraynalı şirketin amiral gemisi Luminar Neo paketi önemli ölçüde olgunlaştı ve sadık bir takipçi kazandı. Ancak şu ana kadar başvuruyu kendi başımıza hiç incelemedik. Bugün bu durum değişiyor.

Peki Luminar Neo nedir? Kısacası, iş akışınızda Adobe Lightroom ve Photoshop’un yerini almayı amaçlayan, ancak aynı zamanda eklenti olarak bu rakip uygulamalarla birlikte de çalışabilen, hem Windows hem de macOS için bağımsız bir uygulamadır. Luminar Neo, genellikle AI algoritmaları tarafından desteklenen kapsamlı düzenleme araçlarının ve çok cömert, kullanımı kolay ön ayarlı görünüm seçeneklerinin yanı sıra, bazı sınırlı organizasyon yetenekleri de içerir.

Skylum Luminar Neo Ana Özellikler

 • Fotoğraflarınıza ve videolarınıza hızla göz atın ve bunları seçin
 • Düzenlemenize başlamanızı sağlayacak düzinelerce yerleşik ön ayar ve çok daha fazlası satın alınabilir
 • Kapsamlı manuel kontroller
 • Gürültü azaltma, yükseltme ve arka planı kaldırma gibi yapay zeka destekli birçok araç
 • HDR, odak istifleme ve panoramalar gibi çoklu çekim tekniklerini destekler
 • Lightroom Classic 6+, Photoshop CS5+ veya macOS Photos için bağımsız olarak veya eklenti olarak çalışır
 • Hem Windows hem de macOS için kullanılabilir
 • Abonelik veya kalıcı lisanslamayla satın alınabilir

Şu anda mevcut olan Skylum Luminar Neo, Ağustos 2024 ortasına kadar piyasaya sürülen tüm yeni özelliklere/güncellemelere sürekli erişim ve aynı tarihe kadar üretken yapay zeka özelliklerine zaman sınırlı erişimi içeren bir lisans için yaklaşık 250 ABD Doları (aktif indirimlere bağlı olarak) fiyatla satılıyor. Bu, Luminar Neo’nun tüm uzantılarına sürekli erişimi içerir: Supersharp AI, Focus Stacking, Arka Plan Kaldırma AI, Lüks Yapay Zeka, Gürültüsüz Yapay Zeka, HDR Birleştirme, Magic Light Yapay Zeka ve Panorama Birleştirme.

Alternatif olarak, aylık 14,95 ABD Doları veya yıllık 8,25 ABD Doları/ay tutarında bir abonelik mevcuttur. Bu, kalıcı olarak lisanslanan sürümle aynı özelliklerin tümünü içerir, ancak sonraki ana sürümleri de içerecek olan yükseltmelerde herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. İki yıllık abonelik, maliyeti iki yılda bir faturalandırılan ayda 6,21 ABD dolarına düşürür. Abonelik lisanslamanın ek bir avantajı da, bir yerine iki cihazın kullanılmasına izin vermesi ve uygulama içi pazardaki tüm satın alımlarda %10 indirim sağlamasıdır.

Piyasadaki fiyatlar şu anda yeni ön ayar paketleri için 15-25 ABD Doları, gökyüzü değiştirme paketleri için 15-59 ABD Doları, arama tabloları için 14-49 ABD Doları ve kaplamalar için 9-49 ABD Doları arasında değişmektedir.

Skylum Luminar Neo İncelemesi
Luminar Neo’nun Katalog modu dört küçük resim boyutu, bir EXIF ​​görüntüleyici ve temel filtreleme sunar.

Görüntü yönetimi basittir ancak işi yapar

Açıkçası programın kapsamı göz önüne alındığında, bu incelemede her özelliği tek tek test etmeye çalışmayacağım. Bunun yerine, Luminar Neo’nun genel yetenekleri hakkında bir fikir verirken, daha yeni ve daha ilginç bazı işlevlere daha yakından bakmayı hedefleyeceğim. Daha ileri gitmeden önce, ilk etapta görsellerinizi nasıl yönettiğinize bir göz atalım.

Varsayılan olarak, Luminar Neo‘nun Katalog görünümü, görüntüleri doğrudan kameranızdan veya flash kartınızdan içe aktarmaz; programı açmadan önce bunu zaten yapmış olmanızı bekler. Bu nedenle, Fotoğraf Ekle düğmesini tıklattığınızda varsayılan olarak yerel veya ağ klasörleri veya tek tek görüntüler eklemenize izin verir. Ayrıca, dizin yapınızda manuel olarak bir klasör oluşturup, dosyaları uygun şekilde kopyalayarak veya taşıyarak buraya sağ tıklayarak dosyaları içe aktarabilirsiniz.

İçe aktarıldıktan sonra, resimlerinize dört farklı küçük resim boyutundan biriyle göz atabilir veya tek bir çekimi çift tıklayarak onu diğer çekimlerinizin film şeridinin üzerinde daha büyük boyutta tek başına görebilirsiniz. Ek olarak, temel EXIF ​​meta verilerini inceleyebilir ve ayırma işlemine yardımcı olmak için görselleri favori veya reddedilen olarak işaretleyebilirsiniz.

lumar neo catalog filtering
Burada mevcut filtreleme seçeneklerini incelerken en büyük küçük resim boyutuna sahip kataloğu görüntülüyoruz.

Ayrıca görünümü bu etiketlere göre veya yalnızca Ham veya düzenlenmiş çekimleri görmek için filtreleyebilir, küçük resimleri altı farklı kritere göre sıralayabilirsiniz; Luminar Neo, koleksiyonları tarihe ve son eklemelere/düzenlemelere göre otomatik olarak oluşturacaktır.

Ancak görüntü yönetimi özellikleri bu kadar. Anahtar sözcükler, derecelendirmeler veya renk etiketleri ekleyemez, yüzleri veya konuları algılayamaz veya daha karmaşık filtreleme işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Ayrıca görsellerinizi yan yana karşılaştıramaz, haritada görüntüleyemez veya içe aktarma sırasında otomatik olarak ikincil bir konuma yedeklenmesini sağlayamazsınız.

Luminar Neo, kullanıcı müdahalesi olmadan uygulamada görünen yeni eklemeler için klasörleri izlemesine rağmen kameranızı bağlamak da mümkün değildir. Bu, görüntüleri çekildikçe sizin için ilgili klasöre bırakan harici bir bağlantı programıyla güzel bir şekilde çalışacağı anlamına gelir.

Görüntü tarama ve ayıklama performansı gerçekten çok iyi

Genel olarak, görüntü yönetimi yetenekleri temellere ulaşsa ve işi bitirmek için yeterli olsa da, Lightroom gibi daha tam özellikli uygulamalara göre kesinlikle çok daha az kapsamlıdırlar.

Ancak iyi haber şu ki, yeni açılan klasörlerin önizlemesi, bir klasör ilk kez açıldığında gerçekten çok hızlı bir şekilde görüntüleniyor ve görüntü yönetimi arayüzü genel olarak aynı derecede hızlı ve hızlı tepki veriyor.

Bu hızın nedeni, Luminar Neo’nun kendi önizlemesini oluşturmak yerine varsayılan olarak gömülü önizlemeleri göstermeyi tercih etmesidir. Ancak bu ne yazık ki küçük resimlerin programın kendi sahne sunumunu yansıtmadığı anlamına geliyor. Gerçekte oluşturulan sonuçlar varsayılan olarak daha sessiz olacak şekilde çok daha canlı görünme eğilimindedirler.

Benzer şekilde, bir görseli ilk açtığınızda, kısa bir süre sonra uygulamanın kendi görselinin yerini aldığını görmeden önce kısa bir gömülü önizleme gösterilir. İkisi arasındaki fark bazen biraz rahatsız edici olabilir, ancak performans artışı açısından değerlidir. Yine de Luminar Neo’nun kısmen veya çoğunlukla boşta olduğu zamanlarda arka planda daha doğru önizlemeler oluşturduğunu görmek isterim.

Çoklu çekim görüntüleme de katalogdan başlar

Diğer düzenleme özelliklerine geçmeden önce Luminar Neo’nun çoklu çekim görüntüleme özelliklerine hızlı bir göz atarak başlayacağız çünkü bunlar aynı Katalog modu görüntü tarayıcısından başlatılıyor. HDR Birleştirme, Odak Yığınlama ve Panorama Birleştirme araçlarının tümü, programın sağ çubuğunda EXIF ​​görüntüleyicinin altında ve tek çekim yükseltme aracıyla birlikte bulunur. Bunlardan herhangi birini kullanmak için ilgili görseli/resimleri katalogdan uygulamak istediğiniz araca sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

Özellikle panoramalar için, bunların video karelerinden ve sabit görüntülerden yapılmasını da sağlayabilirsiniz ki bu hoş bir dokunuş. Dikişten önce isteğe bağlı olarak distorsiyon, kenar ayrıntısı kaybı ve renk sapması düzeltmelerini etkinleştirebilirsiniz; ayrıca otomatik hizalama/gölgelenme azaltma araçları da sunulmaktadır. Panorama otomatik olarak birleştirildikten sonra, kırpma ve kaydetme işlemine yönlendirilmeden önce beş farklı projeksiyon türünden birini seçebilirsiniz.

luminar neo panorama stitching
Luminar Neo, HDR birleştirme, odak istifleme ve burada Düzlem projeksiyon kullanılarak gösterildiği gibi panoramik birleştirme gibi çoklu çekim tekniklerini destekler.

Birleştirme sonuçlarının oldukça iyi çalıştığını gördüm. Kaynak görüntülerde yapılan ayarlamalar birleştirme işlemi sırasında uygulanmadığından bunu iş akışınızdaki ilk adım yapmak isteyeceksiniz. Elbette aynı ayarlamaları, hazır olduğunda birleştirilmiş panoramada da yapabilirsiniz.

HDR birleştirme, otomatik hizalama, renk sapması azaltma ve gölgelenme azaltma seçenekleriyle benzer şekilde çalışır. İkincisi ayrıca gölgelenmeyi belirlerken kaynak karelerden hangisinin referans görüntü olması gerektiğini ve efektin gücünün ne olması gerektiğini seçmenize de olanak tanır. Sonuçlar daha fazla düzenleme için TIFF formatında kaydedilir. Aynı şey, gölgelenmeyi azaltma işlevini bırakması dışında HDR birleştirmeyle aynı seçeneklere sahip olan odak istifleme aracı için de geçerlidir.

Yükseltme iyi çalışıyor, ancak Yüz İyileştirici daha az

Ve son olarak, Lüks aracı var. Bu size uzun tarafta maksimum 32.000 piksel çıktı boyutuyla 2x, 4x veya 6x yükseltme seçeneği sunar. Yüz İyileştirici AI aracıyla birlikte Evrensel veya Deneysel olmak üzere iki büyütme algoritması sunar.

İki algoritmayı karşılaştırdığımda, sonuçlarının genellikle oldukça yakın olduğunu ancak deneysel algoritmanın çok ince ayrıntıları biraz daha iyi tutma eğiliminde olduğunu buldum. Aynı zamanda yapaylık göstermeye biraz daha az eğilimli görünüyordu, ancak sahneyi biraz daha gürültülü ve varsayılan Evrensel algoritma kadar net olmayan bir şekilde oluşturma eğilimindeydi.

Yüz İyileştirici işlevine gelince, şimdilik devre dışı bırakılmasının en iyisi olduğunu gördüm. Daha küçük arka plan yüzleri ile testlerimde hiç çalışmadı, daha büyük yüzlerle ise gözle görülür derecede doğal olmayan sonuçlar üretti.

Yüz ifadelerini değiştirme ve değiştirilmiş yüzleri çevreleyen alanda güçlü eserler ortaya çıkarma eğilimi vardı. Portrelerde de cilt detaylarını neredeyse tamamen pürüzsüzleştirir.

“Face Enhancer’ın yüz ifadelerini değiştirme eğilimi vardı…ve portrelerdeki tüm cilt ayrıntılarını neredeyse tamamen pürüzsüzleştiriyor.”

Rakip programlarda, sonuçlarında benzer sorunları gösteren benzer araçlar bulduğum için bu, kurs için hemen hemen eşit. (Her ne kadar Luminar Neo’nun aracından farklı olarak en azından tipik olarak daha küçük arka plan yüzleriyle çalışıyorlarsa da.)

Şık Ön Ayarlar hızlı ve hoş sonuçlar sunar

Elbette tüm bu çoklu çekim ve yükseltme araçları yalnızca belirli senaryolarda kullanmak isteyeceğiniz araçlardır. Genellikle Luminar Neo’da zamanınızın daha fazlasını, yaratımlarınızın genel görünümünü ve hissini ayarlamak için Ön Ayarlar ve Düzenleme kontrollerini kullanarak geçireceksiniz.

Ön Ayarlar modu daha çok hızlı sonuçlar isteyen fotoğrafçılara yöneliktir. Burada, sağ bölmeyi dolduran önceden ayarlanmış kategorilerin düzenli bir listesinin yanında tek bir fotoğraf gösterilir. Her biri için, içindeki ön ayarlar hakkında fikir vermeyi amaçlayan bir küçük resim vardır.

luminar neo presets ui
Luminar Neo’nun ön ayarları tek tıklamayla uygulanır ve güçleri tek bir kaydırıcıyla ayarlanır.

Ön ayarların karmaşıklıkları önemli ölçüde farklılık gösterir; bazıları yalnızca parlaklık, kontrast ve doygunluk gibi temel seçenekleri ayarlarken diğerleri gökyüzü değiştirme gibi daha karmaşık görevleri de gerçekleştirir.

Sağ bölmenin üst kısmında Luminar Neo, çekiminizin konusuyla özellikle alakalı olduğunu düşündüğü üç kategoriyi önerir. Örneğin, oğlumun portresi için uygulama portreye yönelik dört kategori önerdi: Essence, Monochrome ve Influencer. Bu kategorilerin her biri daha sonra beş veya altı ayrı ön ayar içerir.

Üst satış bazen biraz yüzünüzde olabilir

Uygulama aynı zamanda “Bu Fotoğraf İçin” bölümüne halihazırda sahip olmadığınız dördüncü bir seçeneği ekleyerek size daha fazla ön ayarlı paket satmaya çalışacaktır. Bu son seçeneğe tıklamak, mevcut ön ayarları görmenize veya satın almadan önce bunların sonuçlarını önizlemenize izin vermez, bunun yerine size ön ayar paketinin mağaza sayfasını gösterir.

Bunun altında, uygulama aracılığıyla satın aldığınız tüm ön ayar paketleri ve ardından sekiz gruba ayrılmış tüm mevcut ön ayar kategorilerinin bir listesi gösterilecektir: Temel Öğeler, Manzara, Doğa Ana, Portre, Makro, Sinematik, Yaşam Tarzı ve Hava.

luminar neo marketplace upsell
Luminar Neo, ek satın alımlarda size daha yüksek satış yapmak için oldukça çabalıyor.
Burada, Fabulous Faces adlı bir ön ayar paketi önerilir ve üretici tarafından sağlanan fotoğraflarla da olsa, ön ayarların efektlerinin bölünmüş ekran örneklerini sunar.

Gösterilen kategorilerden herhangi birine tıkladığınızda Luminar Neo, o anda seçili görüntünüzün önizlemelerini o kategorinin her bir ön ayarıyla birlikte oluşturmaya hemen başlayacaktır. Farenizi bireysel ön ayarların üzerine getirdiğinizde görüntü önizlemesi, söz konusu ön ayarın sonuçlarını gösterecek şekilde güncellenir.

Mevcut seçeneklerinize göz atarken önizlemenin belirli bir bölümünü yakınlaştırmak isterseniz bunu yapabilirsiniz ve önceden ayarlanmış kategoriler veya program modları arasında geçiş yapsanız bile oluşturulan önizlemeler hatırlanır; böylece yalnızca her birinin oluşturulmasını beklemeniz gerekir. tek bir sefer. Önizlemelerin yalnızca ayrı bir görüntüye geçip tekrar geri dönmeniz durumunda yeniden oluşturulması gerekir.

luminar neo marketplace
Luminar Neo Marketplace’te Skylum’un kendi program uzantıları ve X Üyelik aboneliği olan müşteriler için aylık ücretsiz hediyelerin yanı sıra ön ayarlar, gökyüzü, LUT’lar ve katmanlar sunan bölümler de bulunuyor.

Genel olarak, mevcut ön ayarların sonuçlarını önizlemeyi hızlı ve kolay hale getiren oldukça hoş bir kurulum. Tek gerçek dezavantajı, yeni ön ayarlı paketlerin sonuçlarını satın almadan önce görememeniz ve gösterilen küçük resimlerin hiçbirinin kendi resimlerinize dayanmaması. Bu, seçtiğiniz görüntüyü nasıl etkileyeceğine dair bir fikir edinmek için gerçekten her bir ön ayarın üzerine gelmeniz gerektiği anlamına gelir.

Kapsamlı maskeleme ve katman desteği de

Elbette, düzenleme sürecinde elinizin tutulmasını istemiyorsanız, Skylum Luminar Neo ayrıca düzenleme sekmesinde tüm geleneksel düzenleme araçlarını (ve bazılarını daha az yaygın olan) sağlar. Katman tabanlı düzenleme desteklenir ve mevcut tüm araçlar yine seçtiğiniz görselin sağındaki tek bir sütunda sunulur.

Katmanlar için opaklık ve 14 farklı karışım türü üzerinde kontrol sizdedir. Ayrıca fırça, doğrusal ve radyal degrade maskeleme araçlarının yanı sıra otomatik portre arka planı, arka plan kaldırma yapay zekası ve maske yapay zeka yöntemleri de sunulur. Çoğu kendi kendini açıklamaktadır, ancak iki AI yöntemi biraz daha sıra dışıdır; insan, bitki örtüsü, mimari, ulaşım, dağlar, gökyüzü, su ve daha fazlası gibi farklı konu alanlarını seçmeniz veya seçiminizi kaldırmanız için otomatik olarak tanımlar.

luminar neo masking ui 1
Luminar Neo, konularınızı manuel olarak tespit etmeye çalışan iki yapay zeka destekli maskeleme yöntemi de dahil olmak üzere altı farklı maskeleme yöntemi sunar.

Bu AI maskelerinin doğruluğu, kaynak görüntünüze bağlı olarak biraz isabetli veya eksik olabilir, ancak işe yaradıklarında oldukça etkileyicidirler ve oldukça karmaşık maskeleme seçimlerini basitleştirirler. (Ve elbette manuel maskeleme ile birleştirilebilirler.) Hızlıca keşfettiğim bir aksaklık şu: Bir maske seçiliyken Ön Ayarlar moduna geçerseniz, siz bir ön ayar seçene kadar etkin kalacak, ancak daha sonra otomatik olarak aktif kalacaktır. göz ardı edilir ve ön ayar maskelenen alan yerine görüntünün tamamına uygulanır.

Ayrıca hem otomatik ufuk hizalaması hem de sizin için kırpma öneren yapay zeka destekli kompozisyon aracı sunan bir kırpma aracı da bulunmaktadır. Ayrıca manuel olarak veya çok çeşitli en boy oranlarına sahip bir kırpma seçebilirsiniz ve 90 derece döndürme ve yatay/dikey çevirme için de araçlar vardır.

Yapay zeka destekli maskeleme aracı bu görüntüyü otomatik olarak beş bölgeye ayırdı. Gökyüzü, Bitki Örtüsü ve Mimari çoğunlukla oldukça iyi bir şekilde tespit edildi ancak yapay zeka bu çekimde arabayı yerden ayırmakta zorlandı.

Çok sayıda manuel ve yapay zeka destekli düzenleme aracı

İsterseniz maskeleme ve kırpma ayarlarınızı yaptıktan sonra, çeşitli düzenleme araçlarının tümünü sağ bölmenin aşağısında bulacaksınız. Altı farklı kategoride gruplandırılmışlardır: Sık Kullanılanlar, Uzantılar, Temeller, Yaratıcı, Portre ve Profesyonel ve bunların altında daha fazla alt kategorilendirme vardır. (Örneğin, Essentials grubunun Geliştir, Sil, Yapı, Renkli, Siyah Beyaz, Ayrıntılar, Gürültü Giderme, Manzara ve Vinyet adlı alt kategorileri vardır.)

Altı ana grup, daha hızlı erişim için eşzamanlı olarak görünür hale getirilebilir veya kaydırma sırasında tasarruf sağlamak için gizlenebilir, ancak aynı anda yalnızca bir alt kategori genişletilebilir, bu nedenle örneğin Essentials’daki bir araca ilişkin kaydırıcıları göremezsiniz. ve Portre grupları aynı anda.

luminar neo sky ai ui
Sky AI, oldukça ikna edici bir şekilde gökyüzünüzü kolaylıkla başka bir gökyüzüyle değiştirebilir.
Burada sıkıcı bulutlu gökyüzünün yerini daha ilginç bir şey aldı.
Ayrıca ekranın sağındaki Düzenlemeler görünümüne de dikkat edin.

Doğru kontrolü bulmak olması gerekenden daha zor olabilir

Ancak bu kontrollerin genel düzeni bazen biraz dağınık gelebilir. Ve ne yazık ki kontrolleri ada göre aramanın bir yolu yok. Bunun yerine, aradığınız kontrolleri ararken alt kategorileri birer birer açarak listede gezinmeniz gerekir. Ancak en azından önceden ayarlanmış kontrolleri yalnızca Düzenlemeler görünümünde inceleyebilirsiniz.

Kafa karıştırıcı bir örnek vermek gerekirse, gürültü azaltma üç farklı yerde görünüyor. Essentials grubunun Geliştirme alt kategorisinde standart gürültü azaltma için parlaklık, renk ve artırma kaydırıcıları vardır, ancak aynı grupta kendi ayrı parlaklık giderme, renk gürültüsünü giderme ve artırma kaydırıcılarına sahip bir Gürültü Giderme alt kategorisi de vardır.

Ve sanki bu yeterli değilmiş gibi, Uzantılar grubu altında düşük, orta veya yüksek güç modları sunan ve ardından parlaklık gürültüsünü gidermek, ayrıntılar ve keskinlik için üç kaydırıcı daha sağlayan ayrı bir Gürültüsüz Yapay Zeka aracı da var.

Tüm temel bilgiler ve daha birçok şey

Bazıları düzinelerce ayrı araç ve kaydırıcıyı bir araya toplayan 35 farklı alt kategoriyle hepsini uzaktan listeleyemiyorum. Ancak sunulan daha ilginç seçeneklerden bazılarına bir göz atalım.

Elbette Lightroom gibi rakip uygulamalara ait temel bilgilerin çoğunu burada, ağırlıklı olarak Geliştirme alt kategorisi altında bulacaksınız. Bunlar arasında kamera profili oluşturma, pozlama kontrolleri (parlak alanlar, gölgeler, siyahlar ve beyazlar için kaydırıcılar dahil), eğri kontrolleri ve daha fazlası yer alır.

Kamera profil oluşturma aracının varsayılan seçenekleri, özel DCP profilleriyle desteklenebilir ve bunlar ayrıca DNG dosyalarından da içe aktarılabilir. Optik düzeltmeler de sunulmaktadır ancak otomatik distorsiyon veya renk sapması düzeltmelerine erişmek istiyorsanız kaynak görüntünüzün Raw formatında olması gerekir.

Ayrıca klonlama, kaçma ve yakma gibi bazı önemli yerel ayarlama araçlarını da Profesyonel grup altında bulabilirsiniz.

luminar neo magic light ai
Magic Light AI aracı, nokta ışık kaynaklarına özelleştirilebilir yıldız patlamaları ekler.
Buraya oldukça net 11 köşeli yıldızlar ekledim.
Bunları sahne dışımızda da dilediğiniz gibi boyayabilirsiniz.

Gökyüzünü, aydınlatmayı, bokeh’i ve hatta portre konularınızı değiştirin

Bu temel seçeneklerin ötesinde, Luminar Neo’da çoğu yapay zeka destekli çok daha sıra dışı araçlar bulacaksınız. Öne çıkanlar arasında Sky AI, Magic Light AI, Relight AI ve Portrait Bokeh AI araçları yer alıyor.

Sky AI, görüntünüzün gökyüzü bölümlerini otomatik olarak seçip değiştirecektir ve aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce farklı gökyüzü ve satın alabileceğiniz daha fazlası vardır. Değiştirilen gökyüzünün konumunu kontrol edebilirsiniz ancak yönünü veya eğriliğini kontrol edemezsiniz. Ayrıca ön plan sahnesinin yeni gökyüzü hissine uyacak şekilde yeniden aydınlatılmasını kontrol edebilir, ayrıca odaklanma, gren, pus ve yansımalar gibi şeyleri ayarlayabilirsiniz.

luminar neo relight ai
Relight AI aracı, manuel maskelemeye gerek kalmadan ön plan ve arka plan aydınlatmasını ayrı ayrı hızlı bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olur.
Burada, ön plandaki oğlumu güçlü bir şekilde aydınlattım ve hafifçe soğuttum, arka plandaki binalar ise biraz karartıldı ve ısıtıldı.

Bu arada Magic Light AI, görüntünüzdeki nokta ışık kaynaklarını tespit eder ve ardından her birindeki ışınların sayısı ve genişliğinin yanı sıra bunların yönü, parlaması ve daha fazlasını kontrol ederek yıldız patlamaları eklemenizi sağlar. Ayrıca, yıldız patlaması konumlarını istediğiniz zaman görüntünün içine veya dışına manuel olarak fırçalayabilirsiniz. Bu arada Relight AI, görüntünüzü ön plan ve arka plan bölgelerine böler ve ardından iki bölgenin parlaklığını ve sıcaklığını birbirinden bağımsız olarak ayarlamanıza olanak tanır.

Portre Bokeh AI ile Luminar Neo, yalnızca portre nesnenizi izole eder ve ardından arka plan alanının odak dışı kalmasına olanak tanır. Nesne maskeleme ve kenar düzeltme işlemlerini gerektiği gibi ayarlayabilir ve odak dışılaştırma efektinin gücü, görüntünün derinliği, ayrıca arka planın sıcaklığı, parlaklığı ve vurgu parlaklığı üzerinde kontrole sahip olabilirsiniz.

Ayrıca kullanışlı olabilecek ancak biraz daha tartışmalı olabilecek başka yapay zeka tabanlı araçlar da var. Yüz, Cilt ve Vücut AI, elbette portre kullanımına yöneliktir ve cilt kusurları veya parlaklık giderme gibi daha ince ayarlamaların yanı sıra yüzleri, vücutları ve karın bölgelerini zayıflatma, gözleri büyütme, dişleri beyazlatma ve daha fazlası gibi daha önemli ayarlamalar yapmanıza olanak tanır.

Sonuç

Adobe Lightroom ve Photoshop’a alternatif olarak Skylum Luminar Neo , özellikle fotoğrafçılar için tasarlanmış şık ve çekici bir pakette oldukça geniş bir düzenleme kapsamı sunuyor. Çoğunlukla oldukça hızlıdır ve karmaşık görevleri çok daha kolay hale getirmeyi amaçlayan birçok yapay zeka tabanlı araç içerir.

Ayrıca hızlı ve kolay bir şekilde sonuç almanıza yardımcı olacak geniş bir hazır ön ayar seçeneği de sunar. Ancak bunlar çoğu uygulamada olduğu gibi sadece temel işlemleri gerçekleştirmekle sınırlı değil; potansiyellerini farklı bir düzeye taşıyarak gökyüzünün değiştirilmesi gibi daha karmaşık görevleri de gerçekleştirebilirler.

Bu, hiçbir şekilde programın mükemmel olduğu anlamına gelmez. Görsel olarak çekici olmasına rağmen arayüzü bazen biraz kafa karıştırıcı olabilir ve araç bulma görevini olması gerekenden daha zor hale getirebilir. Ayrıca görsel parlaklığın bir kısmı da daha kullanışlı hale getirilebilir.

luminar neo portrait bokeh ai
Portre Bokeh AI aracı bazen konunuzun etrafında haleler oluşturabilir, ancak bunun dışında daha yumuşak, daha çekici arka planlar ve daha iyi konu ayrımı sağlama konusunda iyi bir iş çıkarır.

Başkalarının teğetsel olarak ilişkili fotoğrafları yerine, uygulama genelindeki küçük resimler, kendi çalışmalarınızı baz alarak önizlemeleri kontrol etmenizi kurtarsa ​​güzel olurdu. Program kataloğundaki önizlemelerin Luminar Neo’nun kendi görsellerini daha doğru yansıtması da tercih edilebilir.

Ancak bu saçmalıklar bir yana, Luminar Neo’nun fotoğraflarınız için sahip olduğunuz vizyonu yakalamanıza yardımcı olabileceği inkar edilemez; bu, ister ince ayarlamalar ister orijinal çekimin çok daha kapsamlı yeniden tasavvur edilmesini içersin. Ve program , son 3-4 ayda en az altı yeni program güncellemesi ve düzinelerce yeni veya iyileştirilmiş özellik ile son derece hızlı bir şekilde geliştirilmeye devam ediyor.

Luminar Neo’nun Ukraynalı kökenleri göz önüne alındığında bu iki kat etkileyici. Bu program tam anlamıyla aktif bir savaş bölgesinin kalbinden geliştiriliyor, ancak geliştiricileri bir şekilde hala güncellemeleri yaymaya devam ediyor!

Her ne kadar incelememin başka bir yerinde bu konudan bilinçli olarak kaçınmış olsam da, Luminar Neo’yu satın alırken veya abone olurken, hem şu anda biraz yardıma ihtiyaç duyabilecek bir ülkeyi hem de iflas etmiş bir şirketi desteklediğinizi belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum. çabada üzerine düşeni yapmanın yolu.

“Luminar Neo etkileyici bir hızla olgunlaştı ve şık ve çekici bir pakette geniş bir düzenleme alanı sunuyor”

Ana rakibinin yalnızca üçte biri yaşında olan bir program için Luminar Neo etkileyici bir hızla olgunlaştı. Artık ilk, uzun süredir gecikmiş incelememizi yaptığımıza göre, onu gelecekte kesinlikle daha yakından izleyeceğim. Gelecek aylarda ve yıllarda yapılmasını görmek istediğim iyileştirmeler var mı? Kesinlikle, ancak Skylum Software’in istek listemin en azından bazı öğelerini gerçeğe dönüştürmek için yoğun bir şekilde çalıştığından şüphem yok.

Şu anki haliyle bile, programın ücretsiz deneme sürümünü indirirken size değecek kadar fazlasını burada görüyorum . Önce kredi kartı bilgilerinizi vermenize gerek kalmadan özelliklerini test etmeniz için size tam bir hafta verecek ve bahse girerim ki daha önce hiç denememiş olan birkaç kişi, satın almaya değer olduğuna karar verecektir!

Beğendiklerimiz

 • Kapsamlı görüntü düzenleme özellikleri
 • Temiz ve modern kullanıcı arayüzü
 • İyi görüntü kalitesi
 • Cömert ön ayar seçimi
 • AI araçlarından çok sayıda el tutma
 • Yerel ayarlamaları, karmaşık maskelemeyi ve katman tabanlı düzenlemeyi destekler
 • HDR, odak istifleme ve panoramalar gibi çoklu çekim görüntülemeye de olanak tanır
 • Performans çoğunlukla iyidir
 • Windows veya macOS ile bağımsız veya eklenti olarak çalışır
 • İsteğe bağlı abonelik veya kalıcı lisans

Beğenmediklerimiz

 • Kullanıcı arayüzü bazen düzensiz geliyor ve öğrenme eğrisi oldukça dik oluyor
 • Gömülü önizlemeler ile programın kendi oluşturmaları arasındaki kopukluk
 • Araçları aramanın veya filtrelemenin yolu yok
 • Görüntü yönetimi seçenekleri biraz sınırlıdır
 • İçe aktarma yetenekleri gizli
 • Yüz İyileştirici daha küçük yüzlerde çalışmaz ve daha büyük yüzlerde ikna edici olmayan sonuçlar verir
 • Üretken yapay zeka özellikleri, kalıcı olarak lisanslanan sürümler için zaman sınırlıdır
 • Yazılım size henüz sahip olmadığınız paketler üzerinden satış yapmaya çalışıyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.