İncelemeler

Insta360 Ace Pro İncelemesi: Ek Yapay Zeka ile Etkileyici Bir Aksiyon Kamerası

Adından da anlaşılacağı gibi Insta360, en çok 360 derecelik kameralarıyla tanınır. Ace Pro’nun son duyurusu, şirketin GoPro’nun öncülüğünü yaptığı daha geleneksel form faktörüne doğru genişlemesidir ve üst düzey işlemci ve büyük sensör de dahil olmak üzere endüstrinin en son teknolojilerinden bazılarını entegre eder. Peki bu kamerayı kalabalık aksiyon kamerası pazarında öne çıkarmak yeterli mi?

Insta360’ın Aksiyon Kamerası Rakibi

Insta360, aksiyon kamerası alanında tamamen yeni olmasa da, GO 3 ve ONE RS gibi daha önceki teklifler, bir aksiyon kamerası formatında kurulma yöntemine sahip olduğundan, Ace Pro’nun, Insta360’ın bu pazarı hedeflemeye yönelik en kasıtlı girişimi olduğu açıktır. Arka ekranı, sağlam gövdesi, sabit geniş açılı lensi ve kompakt boyutuyla bu aksiyon kamerası stili, birçok kullanıcının işine yarar.

GoPro, çeşitli özel modelleri nasıl saydığınıza bağlı olarak on ikinci veya daha fazla yinelemesindeyken DJI, Osmo Action serisiyle karışıma dahil oldu. Tüm bu kameralar benzer form faktörü ve fiyatta birleşerek alıcılara hem çeşitli seçenekler hem de bazı önemli seçimler sunuyor.

Insta360 bu seride iki kamera piyasaya sürdü: Bu incelemenin odak noktası olan Ace Pro ve Ace. Pro modeli, USB-C PD Hızlı şarjın yanı sıra önemli ölçüde daha büyük bir sensör ve 8K video desteğiyle farklılaşıyor. Sensör ve lens kameranın performansı açısından çok önemli olduğundan, yazılımın ve fiziksel tasarım eleştirisinin yalnızca bazı yönleri Pro olmayan modele uygulanabilir.

Kamera Tasarımı

ONE RS’in aksine, Lego tarzı değiştirilebilirliğiyle Ace Pro, klasik bir aksiyon kamerası olarak anında tanınıyor. 71,9 mm x 52,2 mm x 38,5 mm (2,8 x 2 x 1,5 inç) ve 180 g (6,3 ons) boyutlarıyla, kendinize veya ekipmanınıza monte etmek çok hantal olmadan sağlam bir his verir.

Insta360 Ace Pro Incelemesi 001
Birlikte verilen montaj parçası manyetiktir ve daha standart GoPro tarzı brakete uyum sağlayabilir.

Arka kısım tamamen çevrilebilir dokunmatik ekran tarafından kaplanırken, kenarlar güç düğmesi, deklanşör düğmesi ve pil, USB-C ve MicroSD bölmeleri için kapaklara ev sahipliği yapıyor. Ön tarafta pil ömrü, kalan çekimler ve aktif mod hakkında bilgi sağlayabilen daha küçük bir monokrom durum ekranı bulunuyor. Ayrıca, kayıt durumunu gösteren ve etkin bir şekilde uyarı sinyali ışığı olarak işlev gören bir durum LED’i de bulunmaktadır.

Insta360 Ace Pro Incelemesi 002

Hemen hemen tüm işlevler arka ekrandaki kaydırma işlemleriyle kontrol edilir. Çok zor olmasa da, bu kullanıcı arayüzü kullanıcı için biraz anlaşılmazdır ve bunu bir arkadaşınıza verip onun çalıştırmasını sağlamak kesinlikle daha zor olacaktır. En üste özel, yeniden eşlenebilir bir düğme eklemek, kullanıcı arayüzüne yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir.

Arka dokunmatik ekran çapraz olarak 60 mm veya 2,3 inç boyutundadır. Büyük çerçeveler ve uyumsuz en boy oranının birleşimi beklenenden daha küçük bir görüntülenebilir alana yol açsa da çok keskindir. Ekrandaki kullanıcı arayüzü nispeten minimal düzeydedir ve yalnızca bir dokunuşla gizlenebilir, böylece mevcut alan iyi bir şekilde kullanılır. Kullanıcı arayüzü dikey çekim yaparken dönebilir ve bu davranış değiştirilebilir.

Insta360 Ace Pro Incelemesi 003

Ekran iki düğmeyle arkaya kilitlenmiştir, ancak yukarıdan aşağıya bir görünüm sağlamak için serbest bırakılabilir ve döndürülebilir veya hatta “selfie” modu için 180 derece döndürülebilir. Selfie modunda, DJI ve GoPro modellerindeki daha küçük ön ekranlara kıyasla çerçeveyi ve pozlamayı görmek çok daha kolaydır.

Insta360 Ace Pro Incelemesi 004

Ön tarafta lens, kullanıcı tarafından değiştirilemeyen bir ön elemanla korunur. Insta360 “ücretsiz.. soru sorulmadan” Lens Guard onarımı” reklamı yapıyor, ancak bunun satın alma tarihinden itibaren yalnızca bir yıl boyunca geçerli olduğunu ve kullanıcının nakliye ücretini ödemesini gerektirdiğini unutmayın. Bazı rakipler, Action 4’te olduğu gibi, kullanıcı tarafından değiştirilebilen bir cam seviyesi sunuyor, bu nedenle Insta360’ın gelecekteki modellerde benzer bir şey sunduğunu görmek isterim.

Fotoğraf kalitesi

Aksiyon kameraları genellikle video odaklıdır, ancak ben aksiyon kameralarını çok zorlu ortamlarda fotoğrafçılık veya amatör su altı fotoğrafçılığı için kullanmayı sevdim. 48 megapiksel Tip 1/1,3 sensör, DNG RAW desteği ve ön tarafında Leica markalı 16mm f/2,6 eşdeğer lens ile Ace Pro, iyi kalitede fotoğraflar sunabilmelidir.

Insta360 Ace Pro Incelemesi 005

Pratikte fotoğraflar bir aksiyon kamerası için oldukça iyi görünüyor. Renkler çarpıcı ama ten tonları doğru kalıyor. Gün ışığı fotoğrafları, konu en azından kısa bir mesafede olduğu sürece mükemmel ayrıntılara sahiptir (bu konuya daha sonra değineceğim). Gece fotoğrafları mükemmel değildir ancak daha büyük bir sensör ve son teknoloji 5nm çipin sağladığı güçlü işleme kombinasyonu sayesinde bir aksiyon veya taşınabilir kameranın en iyileri arasındadır.

Insta360 Ace Pro Incelemesi 006
Gün ışığında merkez 1:1 kırpma, doğal renkler ve iyi çözünürlükle mükemmel performans ortaya koyuyor

Kamera, dörtlü Bayer sensör tasarımının fotoğrafçılık konusunda beni hiçbir zaman gerçekten etkilemeyen bir özelliği olan hem 12 hem de 48 megapiksel yakalamayı destekliyor. Tıpkı bu sensöre sahip önceki kameralarda olduğu gibi, 12 megapikselden 48 megapiksele olan artış neredeyse fark edilemiyor, ancak daha yavaş çekim veya daha büyük dosya boyutları açık bir olumsuzluk. Yalnızca çekim hızı için, kameranın form faktörü için iyi kalitede sonuçlar sunduğu 12MP’ye bağlı kalmaya değer.

Insta360 Ace Pro Incelemesi 007

Fotoğrafçılığa yaklaşımınıza bağlı olarak tercih edebileceğiniz RAW çekimler için de benzer bir ödünleşim hikayesi var. RAW dosyalarında çok fazla esneklik yoktur ve JPEG’ler kameradan çıktığı anda harika görünür; bu da çoğu senaryo için muhtemelen en iyisinin JPEG veya PureShot fotoğraflarına bağlı kalmak olduğu anlamına gelir. Yalnızca beyaz dengesi ayarının RAW’ı seçmemde fark yaratabileceği zor aydınlatma koşulları altında.

Insta360 Ace Pro Incelemesi 008
1:1’deki kenarlar bunun bir aksiyon kamerasındaki ultra geniş lens olduğunu ortaya koyuyor. Yine de oldukça iyiler.

Bu kameranın kullanım amacı açısından, güçlü JPEG performansının bir artı olduğunu düşünüyorum; kameranızdan her şeyi çıkarmak için ilk önce düzenleme yapmanıza gerek kalmadan kolayca çekim yapabilir ve yükleyebilirsiniz.

Esasen akıllı HDR, basamaklama ve gürültü azaltmanın bir kombinasyonu olan PureShot’un da olması güzel. PureShot ile düşük ışıkta çekim yapmak, manuel olarak gürültü azaltma veya pozlama karışımı ihtiyacını ortadan kaldırabilir ve bu, kompakt bir fotoğraf makinesi için büyük bir artıdır.

Insta360 Ace Pro Incelemesi 009

Genel olarak fotoğraflar oldukça iyi, ancak yine de daha küçük bir sensöre ve çok geniş açılı bir merceğe özgü aksiyon kamerası “görünümüne” sahip olacaklar. Geniş sabit lens ve odaklamanın neredeyse hiperfokal bir mesafeye sabitlenmesi, hem çekimi kaçırma riskini hem de özellikle yaratıcı olma fırsatını sınırlar. Kamerada bazı hafif kırpmalar mevcut ancak genel olarak benzer bir sonuç elde ediyorsunuz.

Video kalitesi

Fotoğraf kalitesine benzer şekilde video deneyimi de bir aksiyon kamerası için en iyiler arasındadır. Sensör ve güçlü işlemci, düşük ışıkta daha güçlü sonuçlar sunmak için gerçekten bir araya geliyor. Gün ışığında çekim harika, ancak pek çok kamera iyi koşullarda güçlü sonuçlar verebileceği için buna çok fazla itibar edemem.

Bununla birlikte, 8K çekim yapma ve gerçekten iyi görünmesini sağlama yeteneği etkileyici bir başarıdır. Rakip kameralardaki 4K ile karşılaştırıldığında 8K klipler gerçekten daha fazla ayrıntı sunar. Biraz gürültü var ve 8K çekim yaparken saniyede 24 kare ile sınırlı olmak bazı uygulamalar için anlaşmayı bozabilir. Ancak ucuz bir aksiyon kamerasıyla 4K’nın ötesinde çekim yapmak bile teknolojinin ne kadar ilerlediğini gösteriyor.

4K’ya düşürmek, kare hızı seçeneklerini bir aksiyon kamerasının olmazsa olmazı olan 120 fps’ye açar. 120 fps’de çekim yapabilmek ve harika bir ağır çekim elde edebilmek, görüntüleri diğer kameralarla karıştırmak için 30 ve 60 fps desteğine sahip olmak da önemlidir. 4K’da, çekimler harika ayrıntılara sahiptir ve bazı rakip aksiyon kameralarıyla karşılaştırıldığında daha az aşırı keskinleştirilmiştir – belki de bu, 48mp sensörden alt örneklemenin bir faydasıdır veya Insta360’ın daha muhafazakar bir işleme seçeneğidir.

Insta360 Ace Pro Incelemesi 010

Dinamik aralık mükemmeldir ve vurgular doğal olarak korunur. Stabilizasyon da çok iyi yapılmış. Güçlü stabilizasyon performansı aynı zamanda düşük ışık performansına da yardımcı olur; çünkü büyük sensör, iyi stabilizasyon ve etkili gürültü azaltma kombinasyonu, düşük ışıkta çok hoş bir izleme deneyimine yol açar.

Kompakt çerçeve içindeki yüksek performanslı çip göz önüne alındığında, başlangıçta uzun klipler kaydederken kameranın ısı toleransı konusunda endişeliydim. Neyse ki, uzun klipler veya yüksek çözünürlükte çekim yaparken bile hiçbir zaman aşırı ısınma sorunuyla karşılaşmadım.

Hem vlog hem de fotoğrafçılıkta olası sorunlardan biri kameranın minimum odak mesafesidir. Sabit bir lensle, kameranın ne kadar yakına odaklanabileceği konusunda her zaman bir uzlaşma vardır; Ace Pro’nun nominal yakın odak mesafesi 0,4 metre veya yaklaşık 16 inçtir. Nasıl vlog çekmek istediğinize bağlı olarak bu sınıra çarpıyor olabilirsiniz. Diyoptri kullanmak bazı kullanıcıların bu sorunu çözmesine yardımcı oldu, ancak şu anda iyi bir birinci taraf çözümü yok.

Yapay Zeka Özellikleri

Insta360’ın ana AI özelliği olan AI Warp (o zamandan beri Insta360 serisindeki diğer kameralar için başlatılmıştır ) uygulama açısından ilgi çekicidir. Ön ayarlar veya özel anahtar kelimelerle çekimleriniz bir yapay zeka efektiyle sonradan işlenir ve yakaladığınız sahne siberpunk bir şehir manzarasına, ay sahnesine veya başka bir ortama dönüştürülür. Bu benim çekim tarzım olmasa da, özellikle sosyal medyadaki arkadaşları için hayranlık uyandıran bir faktör arayan kullanıcılar için, görüntüleri “filtrelemeye” yönelik kesinlikle yenilikçi bir yaklaşım. Ancak bu, kamerada işlenmez ve kullanıcının Insta360 uygulaması aracılığıyla görüntüleri gidiş-dönüş yapmasına dayanır. Yukarıdaki zaman damgalı lansman videosunda kısa bir örnek görülebilir.

Alternatifler

Hem GoPro hem de DJI aynı alanda rekabet eden modeller üretiyor; DJI’ın Action 4’ü açıkça en yakın rakip.

Action 4 ile karşılaştırıldığında Ace Pro, daha iyi görüntü kalitesi, döner ekran ve uygulama aracılığıyla vurgu seçimi ve hatta yapay zeka son işleme için bazı ek özellikler sunar. Bana göre Action 4’ün en büyük özelliği kullanıcı tarafından değiştirilebilen ön cam elemanı ve daha düşük efektif fiyatıdır.

Satın Almalı Mısınız?

Kaliteli çekimler sunan çok yönlü bir aksiyon kamerası arıyorsanız Ace Pro harika bir seçenektir. Vlog oluşturma, düşük ışık, 8K çekim ve ağır düzenlemeye gerek kalmadan içerik oluşturma, bunların hepsi bu kamera için harika uygulamalardır.

Bununla birlikte, kamerayı gerçekten fiziksel olarak zorlayacak kullanıcılar Action 4’ü düşünmek isteyebilirler çünkü değiştirilebilir ön eleman ve çevrilemeyen ekran, kameranın aşınma ve yıpranmaya daha iyi direnç göstermesine yardımcı olabilir. Ayrıca, biraz daha düşük fiyat, nihai toplam kayıp olayının biraz daha az acı çekmesine neden olabilir.

Genel olarak Insta360’ın pazara girişinden etkilendim. Ace Pro, aksiyon kamerasını yeniden icat etmese de, bunun yerine tüm özellikleri en üst düzeylerde yürütür. Ace Pro, Adorama‘da mevcuttur.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.