Röportajlar

Röportaj: Stasia Schmidt

Mart ayı başlarında Leica, olağanüstü yetenekli dört kadın fotoğrafçıyı kutlayan beşinci yıllık Leica Kadın Foto Projesi Ödülü‘nün sahiplerini duyurdu. SanalSergi, Kanadalı fotoğrafçı Stasia Schmidt başta olmak üzere her ödül alan kişiyle sohbet ediyor.

Stasia Schmidt’in Sanatsal Kökenleri

Leica Kadın Foto Projesi Ödülünü kazanan dört kişiden biri olmasına rağmen Schmidt, fotoğrafçılıkta nispeten yenidir. Ancak makyaj sanatı konusunda bir geçmişi var, dolayısıyla estetik konusunda kesinlikle eğitimli bir göze sahip.

“Sanat okuluna, fotoğrafçılık okuluna ya da buna benzer bir okula gitmedim. Küçükken uzun süre makyaj sanatçısıydım. Daha sonra on yılımı küçük çocukları yetiştirmekle geçirdim,” diye açıklıyor Schmidt, Zoom üzerinden “Sonra kırklı yaşlarımın başında fotoğrafçılıkta şansımı denemek istediğime karar verdim.”

SelfPortrait StasiaSchmidt 1
Stasia Schmidt’in otoportresi

Bu sadece birkaç yıl önce, 2020’deydi. Schmidt, fotoğrafçılık böceği tarafından anında ısırıldı ve ilk önce daldı, başkalarından öğrenebildiği kadar çok şey öğrenip tarzını geliştirdi.

Schmidt’in uzak, engebeli Kuzey Kanada’da yetiştirilmiş olması – kendisini “çalı çocuğu” olarak tanımlıyor – ve makyaj sanatının birleşimi, fotoğraflarında açıkça görülüyor. Çalışmaları, yumuşak kadınsı görüntüleri, haksız yere erkeksi maceralara atfedilen bir oyun alanı olan güçlü dış mekan temalarıyla birleştiriyor.

Runoff StasiaSchmidt 1 1160x774 jpg
‘İkinci tur’

Schmidt kırsal bir toplulukta nispeten izole bir şekilde büyüdü ve heyecan ve macera için sıklıkla açık havaya yöneldi. Ayrıca kitaplardan, özellikle de bilim kurgu ve fantastik kitaplardan değerli bir kaçış olarak bahsediyor. Fotoğraflarında net fantastik temalar var; özellikle de Schmidt’in Leica Kadın Foto Projesi Ödülü’nü kazanmasına yardımcı olan Ephemerality serisi.

Stasia by PaulZizka 1
Schmidt sahada | Fotoğraf: Paul Zizka

Zorlu Ortamları Kadınsı Enerjiyle Harmanlamak

Schmidt, Ephemerality’deki hedeflerinden birinin zorlu, macera dolu ortamları geleneksel kadınsı görsellerle yan yana getirmek olduğunu açıklıyor.

Dizinin konusu, onu anonim kılan bir kumaşa bürünmüş Schmidt’in kendisidir.

Floe StasiaSchmidt
‘Floe’

“Ve çıktığım bu grup insan çoğunlukla erkeklerden oluşuyor. Dışarı çıkabilecek çok fazla kadın yok. Bu ortamlarda çok sayıda erkek resmi görüyorsunuz, ancak bunu gerçekten kendime ait kılmak istedim, ancak bu ortamlarda resmedilen gösterişli bir proje gibi değil. İsimsiz olmasını istiyorum ki herhangi bir kadın ya da herhangi biri bu ortamlarda bir kadınsı varlığı görebilsin.”

Bu ortamlardan bazılarında fotoğraf çekmek, kameranın arkasında ve önünde olmasa bile yeterince zorlu olsa da Schmidt, kompozisyonlarını planlamak ve konumları keşfetmek için yoğun çaba harcıyor.

Schmidt, “Oldukça inatçıyım” diyor ve fikirlerini ve konseptlerini hayata geçirmek için büyük çaba harcayacağını açıklıyor.

Basalt StasiaSchmidt
‘Bazalt’ | Grönland’da çekilen bu görüntü Schmidt’in kişisel favorilerinden bir diğeri.

“Bu uçurum okyanustan belki 60 metre yüksekteydi. Ve bu parmaktı ve inanılmaz derecede yayılan bazalt kayaları vardı. Kıyı şeridinde yürüyüş yaparken bunu görmüştüm ve arkadaşıma şöyle dedim: ‘Dönüşte bunu gerçekten hayaletle çekmek istiyorum.’ Yani bütün gün bunun üzerinde düşünüyordum ve aslında okyanusa uzanan parmaklar gibiydiler. Bu yüzden kameramı tek parmağıma yerleştirdim. Kameramın uçurumdan okyanusa düşmediğinden emin olmak için ondan orada kalmasını istedim. Sonra geri dönüp uçurumun üzerine indim ve her şeyi yaptım. Ve bu tek seanstan sanırım 200’e yakın görselim oldu ve sadece uygun olduğunu düşündüğümü seçtim. İşe yarayacağını söylediğim bir şey görürsem ona sadık kalırım,” diye açıklıyor fotoğrafçı.

Koşullar elbette sürekli değişiyor ve o da uyum sağlıyor ancak Schmidt, fikirlerini hayata geçirmek ve çekimin işe yaraması için mümkün olan her şeyi yapacağını söylüyor. Bazen her şeyin yolunda gitmesi için yüzlerce çekim yapılması gerekse de, genellikle bunun işe yaradığını belirtiyor.

Lumen StasiaSchmidt jpg
‘Lümen’

Kancayı Bulmak: Harika Bir Manzara Her Zaman Yeterli Değildir

Schmidt’in görsellerinin her biri bir manzara fotoğrafı olarak tek başına durabilirken, kendisini de çerçeveye dahil eden kompozisyonun tamamı, işleri başka bir düzeye taşıyor ve tamamen farklı bir his ve hikaye anlatıyor. Ancak sonucun ötesinde sürecin kendisi büyük önem taşıyor.

Icefall StasiaSchmidt
‘Buz Çağlayanı’ | Schmidt, bu görüntünün serideki favorilerinden biri olduğunu açıklayarak, “Bu çok unutulmaz bir gündü ve içindeki renklere bayıldım” diyor.

“Her yer güzel manzaralarla çevrili ama yaratıcı beynimi yakalayacak bir şey olmalı. Yoksa benden çok daha iyi manzara fotoğrafları çeken birçok fotoğrafçı var. Bu nedenle, manzaradaki bir görüntü konusunda beni heyecanlandıran ve beni içine çeken bir şey olmalı,” diye açıklıyor.

Missing StasiaSchmidt
‘Eksik’

Çizgiler ve biçim Schmidt’i kendine çekiyor ama aynı zamanda tehlike unsurunu da seviyor. Bir sahne çok güvenli veya sakin görünemez. Schmidt, bir görüntünün konseptten uygulamaya kadar tüm süreci hakkında güçlü bir şey hissetmiyorsa, ortaya çıkan görüntü hakkında hiçbir zaman o kadar da harika hissetmediğini söylüyor. Fotoğrafçının daha az aşık olduğu bu fotoğraflardan bazıları Instagram’da yer alsa da asla portföyünde yer almayacak.

DuneDrift StasiaSchmidt
‘Kumul Kayması’

Kişisel Gerçekliğe Bağlılık ve Dış Gürültüyü Önemsememek

Her ne kadar Schmidt fotoğrafçılıkta nispeten yeni olsa da, kişisel başarıya olan sarsılmaz bağlılığı birçok deneyimli fotoğrafçı arasında ortak bir noktadır.

“Buradayım. Hiçbir yere gitmiyorum. Yapmayı sevdiğim şeyi yapmaya devam edeceğim ve eğer [başkaları] bundan keyif alırsa ya da bundan ilham alırsa bu harika” diyor Schmidt. “Ve eğer değilse, bu da sorun değil. Ben sadece yaratmak için buradayım.”

“Bir sanat bölümü mezunu olmanıza gerek yok, inanılmaz bir donanım bilgisine sahip olmanıza gerek yok, sadece dışarı çıkıp, sahip olduğunuz her şeyle ve içinizdeki ilhamla yaratabilirsiniz. Herkesin size ne söylediği veya Instagram’ın size ne söylediği önemli değil. Ne istiyorsanız onu yapın,” diye açıklıyor Schmidt, insanların kendilerini mutlu eden ve tatmin eden şeyleri çekmesinin önemini vurguluyor.

Remnant StasiaSchmidt
‘Kalan’
Spectre StasiaSchmidt
‘Hayalet’

Stasia Schmidt’in Sırada Nesi Var?

Schmidt’in ödüllü Ephemerality projesi tamamlandı ve Schmidt, yeleğe oldukça yakın oynadığı bir sonraki projesine geçti. Çok fazla detaya girmeden sürrealist bir proje olacağını söylüyor.

Leica Kadın Foto Ödülü kapsamında Leica, Schmidt’e yeni Leica SL3 fotoğraf makinesi ve bir miktar cam taktı. Schmidt bir redüktör olmasa da son projesi için Leica ekipmanlarını kullanmayı sabırsızlıkla bekliyor.

AbrahamLake StasiaSchmidt 1 1160x652 jpg
‘İbrahim Gölü’ | Schmidt, ‘ Verdigris ‘ serisi kapsamında bu iki fotoğrafı drone kullanarak yakaladı.
AbrahamLake StasiaSchmidt 2 1160x652 jpg
‘İbrahim Gölü’

Yeni projesinin önümüzdeki Şubat ayında Calgary, Alberta’daki bir sergide yer almasını umuyor. Schmidt, Exposure Photography’nin 2024 Yılının Yükselen Sanatçısı seçildi ve sergi onun ilk kişisel sergisi olacak.

2024 Leica Kadın Foto Projesi Ödülü sahibi Stasia Schmidt ile ilgili güncel bilgilere sahip olmak için web sitesini ziyaret edin ve onu Instagram’da takip edin.


Tüm görseller © Stasia Schmidt

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.