Röportajlar

Nikon röportajı: “En son teknolojinin ürünlerimize dahil edilmesi gerekiyor”

Yusuke Adachi Nikon
Yusuke Adachi

Bölüm Yöneticisi, UX Strateji Bölümü, UX Planlama Departmanı, Görüntüleme İş Birimi

“En son teknolojinin ürünlerimize dahil edilmesi gerekiyor çünkü müşterilerin beklediği şey bu.” Nikon’un Görüntüleme İş Birimi’nde Nikon’un Kullanıcı Deneyimi Stratejisi ve Planlaması Bölüm Yöneticisi Yusuke Adachi diyor.

Adachi, bu yılki CP+ Fuarı’ndan kısa bir süre sonra, Tokyo, Japonya’daki Nikon genel merkezinde bizimle konuşuyordu. Özel bir röportajda kamera pazarının mevcut durumu, yapay zekanın fotoğrafçılık üzerindeki etkisi ve videonun önemi gibi çeşitli konulara değindi.

Pazarın durumu

Adachi bize “Dijital kameralar için 2023 küresel pazarı pandemiden sonra toparlanma aşamasına geri döndü” dedi. “Bu, daha fazla insanın dışarı çıkıp fotoğraf çekmenin keyfini çıkarmasına olanak sağladı. Bu dönemde, daha fazla genç kullanıcı yaratıcı çalışmaları olarak Nikon’u seçti. Yani tüm bunlar ürünlerimizin sevkiyatında artışa katkıda bulundu ve neredeyse aynı seviyeye dönüyor. Kovid öncesi seviyede.”

Bu büyümeyi yönlendiren iki spesifik ürün alanına dikkat çekiyor. “Özellikle geçen yıl piyasaya sunduğumuz Z8’de başarı gördük. Üstelik Nikkor Z lensler çok iyi performans gösterdi. Lens serisine gelince, geniş çaplı lens yuvası ve Plena gibi lensler ve süper telefoto lensler çok iyi karşılandı.”

Geleceğe baktığımızda Adachi’ye önümüzdeki beş yıl içinde kamera pazarında ne tür müşterilerin en önemli etkiye sahip olmasını beklediğini soruyoruz.

Nikon Z8
Adachi, Z-mount lenslerin güçlü performansının yanı sıra Nikon’un yakın zamandaki başarısını artırmaya yardımcı olduğu için Z8’e teşekkür ediyor.

“İki tür müşteri olduğuna inanıyorum” diyor. “İlki, küçük gruplar veya bireysel içerik veya resim yaratıcılarıdır. Bu müşteriler genellikle kendilerinin veya küçük bir ekiple çalışır ve video çekerler. Daha küçük boyutlu, kompakt sistemlere veya kameralara sahip olmak isterler. Bu müşteriler, video akışı sayesinde çok seçici hale geldiler. Netflix veya Amazon Prime gibi güzel içerikler gördükleri ve bu yüksek beklentiyi karşılamak istedikleri platformlar. Bu tür müşteriler, yüksek kaliteli ve etkileyici görüntüler oluşturma konusunda daha iyi bir yeteneğe sahip olmak istiyor.”

“İkinci tip,” diye açıklıyor, “genç nesil. Bu insanlar sadece kaliteyi değil aynı zamanda tasarım yeteneğini de arıyorlar. Daha duygusal bir şekilde fotoğraf çekmek istiyorlar ve onlara olanak tanıyan bir kamera arıyorlar. Bunu yapın. Bizim için bunlar Zf ve Z fc gibi kameralar. Bu seri şirketin mirası olarak kabul ediliyor ve biz de mirasımızı benimseyen müşterilere sahip olmak istiyoruz.”

“Müşteriler, Netflix veya Amazon Prime gibi güzel içerikler gördükleri ve bu yüksek seviyeye ulaşmak istedikleri video yayın platformları sayesinde çok seçici hale geldi…”

Bugün sektörün yeterince hizmet alamadığı müşteriler var mı? Biz sorarız.

“Evet, elbette. Görüntüleme alanında ifade arayışında olan müşterilerimiz için yüksek özellikli kamera ve lens serimizi genişletiyoruz. Ancak belki de yetersiz hizmet alan gruplardan biri, ilk kez fotoğraf makinesi satın alanlar olabilir. Belki de bu hizmeti sunamadık. Onlara [doğru] seçenekleri sunamayız, ancak yeterli hizmet alamayan ancak önemli bir grup insan için çok önemli olduğunu düşündüğümüz faktörlerden biri bağlantıdır.”

Fotoğrafçılıkta yapay zeka

Konuşmamız diğer pazar değişikliklerine doğru kayarken, Bay Adachi’nin geçen yıl görüntülemedeki en önemli trendin ne olduğunu düşündüğünü bilmek istedik.

“Anahtar kelime üretken yapay zeka olacaktır” diyor. “Üretken yapay zekanın hem kameralar hem de bir bütün olarak sektör üzerinde olumlu bir etki bırakabileceğine inanıyoruz, ancak aynı zamanda sahte görüntüler veya görüntülerin hileli kullanımı gibi sorunlara da neden oluyor ve bu da güvenilirlik ve güven sorununa yol açıyor Dolayısıyla, bu sorunlarla başa çıkmak için, yakalanan görüntülerin geçmişini kaydetme teknolojisi üzerinde çalışıyoruz ( yani İçerik Orijinalliği Girişimi ). Şu anda bu işlevlerin etkinliğini doğrulamak ve onaylamak için gösteri aşamasındayız. AFP (Agence France-Presse) ile birlikte konuşlandırmaya çalışıyoruz.”

Yapay zeka yoluna devam ederek, kamera geliştirmede yapay zeka ve makine öğreniminin önemini tartışıyoruz. Bay Adachi, müşterilerin bu teknolojilerin özellikle nesne tanıma ve izleme konusunda sağladığı ilerlemelerden memnun olduğuna inanıyor ancak bize ileride daha fazla fırsatın olduğunu söylüyor.

nikon z
Adachi, müşterilere daha fazla fayda sağlamak için yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerinden yararlanmanın bir örneği olarak Z9’daki (ve Z8’deki) Otomatik Yakalama özelliğini gösteriyor.

“Yapay zeka veya bilgisayarlı görü kullanarak iyileştirme veya evrim için daha fazla alan olduğuna inanıyorum. Önemli olan elbette en son teknolojinin ürünlerimize yerleştirilmesi gerektiğidir çünkü müşterilerin beklediği de budur. Bizim için bu Müşterilerimize ne gibi faydalar sağlayabileceğimizi ve bizden ne gibi beklentiler yüklediklerini düşünmek çok önemli.”

Z8 ve Z9’da bulunan ve mesafe, hareket ve konu algılama gibi bir veya daha fazla belirli kriter karşılandığında fotoğraf veya video çekebilen Otomatik Yakalama özelliğini, Nikon’un teknoloji aracılığıyla sağlayabileceği faydalara bir örnek olarak gösteriyor.

“Bu, eğer bir sahnede yalnız fotoğrafçıysanız, uzak, sabit bir kamerayı başka bir yere kurabileceğiniz anlamına geliyor. Yani, eğer yalnız bir fotoğrafçıysanız, bir sahneyi birden çok açıdan yakalayabilirsiniz; bu da yeni bir sahneye yol açabilir. Hedef kitlemiz için çeşitli görüntüleme deneyimleri sunmak, nesnelerin veya konuların otomatik olarak tanımlanmasını veya sahnelerin kendilerinin otomatik olarak tanımlanmasını mümkün kıldı.”

Akıllı telefonlar ve hesaplamalı fotoğrafçılık

Fotoğrafçılar sık ​​sık akıllı telefonlarda bulunanlar gibi hesaplamalı fotoğrafçılık özelliklerinin kameralara taşınması olasılığını soruyor. Bay Adachi’ye bunun doğru soru olup olmadığını veya bir fotoğrafçının yaratıcı sürecin tam kontrolünü istediği bir cihazda hesaplamalı fotoğrafçılığın rolünün farklı olup olmadığını soruyoruz.

“Bilgisayarlı fotoğrafçılık söz konusu olduğunda, akıllı telefonlar ve kameralar bu teknolojinin uygulamaları açısından farklıdır. Şu anda yaptığımız geliştirmenin ayrıntılarını paylaşamam ama belki de şunu söyleyebilirim ki, aktif olarak çalışıyoruz. Yalnızca müşterilerin hata yapmasını önlemek için değil, aynı zamanda Nikon Creates gibi en yeni görüntüleme teknolojilerinde ifade olanaklarını genişletmek için de teknoloji geliştirmeyle ilgileniyoruz .”

“Görüntülemedeki en son gelişmeler söz konusu olduğunda, kameranın oluşturabildiği şey, akıllı telefonların hesaplamalı fotoğrafçılık teknolojisini kullanarak oluşturduğu görüntüden çok farklı.”

“Görüntülemedeki en son gelişmeler söz konusu olduğunda, kameranın oluşturabildiği şey, akıllı telefonların hesaplamalı fotoğrafçılık teknolojisini kullanarak oluşturduğu görüntüden çok farklı.”

Elbette hemen hemen her kamera kullanıcısı aynı zamanda bir akıllı telefon kullanıcısıdır ve tüketiciler iki cihaz arasında entegrasyon beklemeye başlamışlardır. Bu cihazlar arasında daha iyi entegrasyon sağlamak için ele alınması gereken iş akışı zorluklarının neler olduğunu merak ediyoruz?

Adachi, “Aslında birkaç faktör var” diye açıklıyor. “Müşteriler için sıkıntılı noktalardan biri, kamerayla çektikleri bir fotoğrafı paylaşma ve bunu sosyal medya hesaplarına yükleme iş akışıdır. Müşterinin atması gereken birden fazla adım vardır: fotoğraf çekmek, akıllı telefona göndermek. ve ardından bunu bir sosyal medya hesabına devretmek onlar için çok fazla adım.”

“Bu, gerçekten iyileştirme yapabileceğimiz ve iyileştirme yapmamız gereken alandır. Ve bu, müşterilerin sahip olduğu sıkıntılı noktalardan sadece bir örnek. Bu tür kullanım senaryolarına dayanarak müşteri deneyimini nasıl geliştirebileceğimizi gerçekten düşünmeli ve tespit etmeliyiz. ne ihtiyaçları var.”

Videonun önemi

2023’te Nikon yöneticileriyle röportaj yaptığımızda bize videonun şirketin geleceği için hayati önem taşıdığını söylediler, biz de Bay Adachi’ye bunun aynasız fotoğraf makinelerinin devam eden gelişimini nasıl etkileyebileceğini sorduk.

“2023’te Nikon yöneticileriyle röportaj yaptığımızda bize videonun şirketin geleceği için hayati önem taşıdığını söylediler.”

“Video hakkında konuştuğumuzda, pek çok farklı müşteri türü var; vlog ve genel müşteriler için Z30, ancak Z9 yayın istasyonları tarafından bile çok iyi karşılandı. Dolayısıyla müşteri tabanımız gerçekten geniş ve biz de öyle olmalıyız. Bu daha geniş müşteri yelpazesinin ihtiyaçlarını karşılamak için ürün tarafında gerekli gelişimi dahil ederken, geniş bir müşteri yelpazesine hitap edebiliyoruz.”

“Videonun kamera üzerinde ne tür bir etkisi olacak? Bu konuda yorum yapmak zor ancak videonun, yüksek hızlı yakalama ve yüksek kare hızları gibi hareketsiz görüntü işlevleri üzerinde önemli bir etkisi oldu; dolayısıyla, görüntüleme çözümleri için video işlevlerinden yararlanılabilir. “

Kendisinin de belirttiği gibi, geniş bir video kullanıcısı yelpazesi var ve bunların bir kısmı günümüzde video için büyük ölçüde akıllı telefonlara güveniyor. Aynasız kamera üreticilerinin daha fazla insanı kameralarını video için kullanmaya teşvik etmek için yapabilecekleri bir gelişmeyi tanımlıyor.

V RAPTOR XL Selects Camera w Family Bckgrnd
Röportajımızdan sadece birkaç gün sonra Nikon, RED Digital Cinema’yı satın aldığını duyurdu ve bu da videonun şirketin geleceği açısından önemini pekiştirdi.*

“Müşterilerimizden sıklıkla, videonun düzenlenmesinin resimlere kıyasla daha fazla zaman aldığını söyleyen geri bildirimler alıyoruz. Bu nedenle, tüm video düzenleme prosedürünü onlar için çok daha kolay ve daha gündelik bir şey haline getirmeliyiz. Aksi takdirde, insanlar kendi bilgisayarlarını kullanmayacaktır. video için kameralar.”

Ayrıca, sınırlamalara rağmen akıllı telefonların video açısından değerli bir rol oynadığını da kabul ediyor. “Akıllı telefon videosunu kullanmanın en önemli nedenlerinden biri günlük yaşamı kaydetmektir” diyor. “Fakat insanların video çekmesinin başka bir nedeni daha var; o da filme alarak yaratıcı bir şeyler ortaya koymaktır. Eğer bunu yapmak istiyorlarsa akıllı telefonun sınırlamaları vardır. Yani kamerayla daha ileri gidebileceğimiz yer burasıdır. Ne yapacağız? Yapabileceğimiz şey, müşteri tabanımızı açıp genişletmek ve insanların aynasız bir çözümle benzersiz ve etkileyici bir şey sunabilmesi için görüntüleme ifadesinin peşinde koşma arzusu olan müşterilere odaklanmaktır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.