Röportajlar

Nikon Elçisi Michelle Valberg Yaban Hayatı Fotoğrafçılığında Hikaye Anlatımı

Michelle Valberg 001
© Michelle Valberg

Yaban hayatı fotoğrafçısı ve Nikon Elçisi Michelle Valberg, kurtlar, ayılar, geyikler, balinalar ve çok daha fazlası dahil olmak üzere Kanada’nın en inanılmaz ve ikonik hayvanlarının güzel fotoğraflarıyla tanınıyor.

Ottawa, Ontario, Kanada’daki Doğa Müzesi’nde Fotoğraflarını devam eden Kurtlar! Değişen Dünyada Şekil Değiştirenler sergisinde gördükten sonra Valberg ile iletişime geçti. Sergi yakın zamanda genişletildi ve önümüzdeki Eylül ayına kadar müzede sergilenmeyecek. Valberg’in fotoğraflarının düzinelerce büyük baskısı, Ottawa’nın en iyi sunumlarından biri olan müzeye yapılan ziyaretin en önemli anlarından biriydi.

Michelle Valberg Fotoğraf Böceği Tarafından Nasıl Isırıldı?

Bir fotoğrafçı ne kadar başarılı olursa olsun, herkes işe aynı şekilde başlar; ilk kez fotoğraf çekerken. Valberg için bu, gençliğinde gerçekleşti. Bir gezi için New York Lake Placid’e gitmeden önce babası ona kamerasını vermişti.

“Geri döndüm ve ‘Fotoğrafçı olmak istiyorum’ dedim. Ve her zaman babamın ‘Peki başka ne var?’ diye cevap vermesiyle şakalaşırım. Çünkü fotoğrafçılıkla geçimini sağlayamayacaksın” diyor.

Michelle Valberg photo by Sandy Sharkey
Michelle Valberg’in fotoğrafı: Sandy Sharkey

Fotoğrafçılığa olan tutkusunu fark eden Valberg, Ottawa, Ontario’da Algonquin Üniversitesi’nde teknik eğitim de dahil olmak üzere güzel sanatlar eğitimi aldı. Okulu bitirir bitirmez fotoğrafçılık işine başladı ve o noktada videografi dahil “her şeyi” yaptı.

Valberg, her zaman tutkusu olan yaban hayatı, doğa ve manzara fotoğrafçılığı için kutlanan bu günleri kutlarken, uzun süre geçimini sağlamak için etkinlikler, düğünler ve portreler yaptı. İletişim, pazarlama, insanlarla ilişkiler ve hızlı tempolu ortamlarda çalışma gibi o dönemde geliştirdiği becerilerin, bir yaban hayatı fotoğrafçısı olarak kendisine büyük fayda sağladığını söylüyor.

Michelle Valberg 002
© Michelle Valberg

Yetişmekte olan fotoğrafçı bir süreliğine “her şeye evet demek zorunda kaldı… eğer fotoğrafçılıkla geçimini sağlamak istiyorsanız veya bir iş kurmak istiyorsanız hiçbir işe hayır diyemezsiniz.” Ve bir iş kurmak tam olarak fotoğrafçının yaptığı şeydir. Bir noktada onun için çalışan 13 kişi vardı.

Valberg’in düğün fotoğrafçısı olarak geçirdiği dönem, bugünkü çalışmalarına “sanatsal, yaratıcı ve teknik açıdan” yön veriyor. “Yaklaşık 20 yıldır düğün yapmıyorum ama o zamana geri dönüyorum. Zaman yönetimi, kendi ayakları üzerinde durabilmek gerçekten önemli.”

Valberg şöyle itiraf ediyor: “Bu tür bir geçmişin bugün yaptığım işe dönüşeceğini hiç düşünmezdim, ancak önünüze çıkan tüm fırsatlar sizi daha iyi bir fotoğrafçıya dönüştürüyor.”

Michelle Valberg 003
© Michelle Valberg

Erkek Egemen Sektörde Çığır Açmak

Farklı alanlardaki birçok yetenekli kadın için, tek başına yetenek, insanların hak ettiği fırsatları elde etmek için her zaman yeterli olmamıştır. Valberg, kadın olmanın hiçbir zaman bir sınırlama olduğunu düşünmüyor ancak ona akıl hocalığı yapan ve başarısının büyük bölümünde ona yardımcı olan kadınlara güveniyor. Hayatındaki en etkili isimlerden bazılarının görsel sanatçılar değil, iş adamları olduğunu da vurguluyor.

Valberg onlarca yıl önce kariyerine başladığında eski kocasının soyadını almıştı ve birçok kişi işini onunla ilişkilendirmişti (o zamanlar profesyonel bir sporcuydu). “Beni delirtiyordu. Onun benim işimle hiçbir ilgisi yoktu. Sadece adını biliyordum.”

Onu ayağa kaldırmak için işletme kredisi almak bile bir zorluktu, kısmen kadın olmasından kaynaklanıyordu. Valberg, kocasının o dönemde bir geliri olmamasına rağmen bankanın onay vermesi için hazır bulunması gerektiğini açıklarken, “Yaklaşık 38 yıldan bahsediyoruz, o zamanlar durum çok farklıydı” diyor. fotoğrafçıya ödünç para.

Michelle Valberg 004
© Michelle Valberg

“Genelleme yapmak istemiyorum. Takıldığım ve bana çok destek veren harika, harika erkek arkadaşlarım ve erkek fotoğrafçılarım var,” diye açıklıyor Valberg, şöyle açıklıyor: “Fakat [kadınlar] belki de biraz daha fazla zorlanıyorlar, özellikle de genç kadınlar olarak ve sen şunu yapmak ya da bunu yapmak istiyorsun , ancak [müşteriler] her zaman size veya ne yaptığınızı bildiğinize güvenmezler.”

“ Deneyimlerimden dolayı Kanadalı kadınlar üzerine bir kitap hazırladım. Kanada’daki harika kadınları öne çıkarmak ve onların kim olduklarını ve ne yaptıklarını, bir şirketin başkanı mı, hayatta kalanlardan mı, anne mi olduklarını ya da ne yapıyorlarsa onu kutlamak istedim.” Valberg açıklıyor.

Valberg, fotoğrafçılıkta veya başka bir sektörde kendi yolunu çizmeye çalışan genç kadınlara tavsiye olarak “ileriye gitmeli ve kendinden emin olmalı” diyor. En önemli şey bu. Geri adım atmayın. Eğer önyargıyla karşılanırsanız bu insanların hayatınızda olmaması gerekiyor.”

“Kendime hiçbir zaman ‘Bunu yapamam’ ya da ‘Burada olmayı hak etmiyorum’ demedim. Herkes gibi siz de bu fırsatı hak ediyorsunuz” diyor fotoğrafçı.

Michelle Valberg 005
© Michelle Valberg

Kanada’nın Kökleri Michelle Valberg’e Dayanıyor

“Kanada fotoğrafçılığı benim için çok önemli. Onu kucaklıyorum. Her şeyden önce ülkemi seviyorum. İkincisi, ebeveynlerimiz bize Kanada’nın büyüdüğünü öğretti” diyor Valberg, ebeveynlerinin çocukken aileyi ülkenin her yerine götürdüğünü açıklıyor. “Kanada’yı deneyimlememizi istediler ve bunu yaptıkça ülkemi ne kadar sevdiğimi daha çok anladım.”

Kanada çok büyük ve çeşitliliğe sahip bir ülkedir ve Valberg’in fotoğrafları bu ülkenin çeşitli güzelliğini yansıtmaktadır. Valberg, “Satışlarımın büyük kısmı bu, Kanadalı’m” diyor ve ekliyor: “Amerika Birleşik Devletleri’nden ve dünyanın her yerinden Kanada yaban hayatına muazzam bir ilgi var.”

Michelle Valberg 006
© Michelle Valberg

Doğa fotoğrafçılığı, Valberg’in çalışmalarıyla elde ettiği, gizli ve yeterince takdir edilmeyen yaşam alanlarını ve hayvanları vurgulamanın harika bir yoludur. Bu aynı zamanda her zaman önemli olan koruma çabalarını hızlı bir şekilde başlatmanın anlamlı bir yoludur.

Fotoğraf çekmek için dünya çapında seyahat etmiş olmasına ve bunu yazdığı sırada Güney Pasifik’teki adalara seyahatte olmasına rağmen, Valberg’in tüm zamanların en sevdiği fotoğraflardan biri memleketinden.

Michelle Valberg 007
Valberg’in ünlü fotoğrafı “Patron”. | Kredi bilgileri: © Michelle Valberg

“Asla unutamayacağım anlardan biriydi. Fotoğrafçılar olarak, her zaman bizimle konuşan veya kişisel deneyimlerimizi vurgulayan tek bir fotoğraf aradığımızı düşünüyorum. Sanırım benden sadece birkaç adım uzakta olan o hayvanla olan bağlantım ve yaşadığım deneyimdi [‘Patron’u bu kadar özel kılan şey]. Kendi alanında bana güvendi” diyor Valberg.

“Deredeki onca yer arasından tam önümde durdu, yüzünü bana çevirdi ve nehrin dibinde somon balığı avlarken başını suyun altına soktu. Daha önce bunu yaptığını hiç görmemiştim” diye açıklıyor. “Bunu ilk yaptığında doğru lense sahip değildim. Doğru ayarlara sahip değildim. Buna hazır değildim.”

Neyse ki Valberg birkaç fırsat daha yakaladı ve şutu yakaladı.

Michelle Valberg 008
© Michelle Valberg

Tüm Parçaları Bir Araya Getirmek

Pek çok başarılı fotoğrafçının ortak noktası, en iyi çekimlerinin biraz şans içermesi, ancak sıkı çalışma ve deneyimin sağladığı beceriler olmadan bu çekimlerin imkansız olacağıdır. Hayatta bir kez çekilen bir fotoğraf doğası gereği iyi bir şans gerektirse de, bir fotoğrafçının doğru yerde olmaktan daha fazlasını yapması gerekir.

“Doğru yerin” ne olduğunu bilmek başlı başına bir beceridir. Valberg, farklı yaban hayatı hakkında bilgi edinerek ve fotoğrafçılık becerilerini geliştirerek sahada inanılmaz miktarda zaman harcadı. Ancak kendisinin bir yaban hayatı biyoloğu ya da açık hava rehberi olmadığını itiraf ediyor. Kendini başarılı olmak için en iyi konuma getirmeye yardımcı olmak için büyük ölçüde başkalarının yeteneklerine güveniyor.

Michelle Valberg 009
© Michelle Valberg

Valberg, “Gerçekten iyi bir rehberiniz varsa, size yardımcı olacaklardır” diyor. “Rehberlerden çok şey öğreniyorum.”

Bir rehber kiralamak için birçok mükemmel neden var. “Kurtların veya ayıların fotoğrafını çekiyorsanız, güvenlik açısından sürekli olarak rehberleri dinliyorum ve onlara öncülük ediyorum. Hayvanı tehlikeye atmak istemiyorum. Tehlikede olmak istemiyorum” diyor. Her iki tarafa da zarar gelmemesi için her bakımdan tamamen saygılı olmalıyız.”

Valberg, bir yerde yalnızca bir öğleden sonra geçirecek olsa bile, daha önce gittiği bir yer olsa bile, düzenli olarak bir rehber tutuyor. “Kendi başıma dışarı çıkmaktansa, bana daha iyi şans sağlayacağını bildiğim yerlere beni götürmesi için birini tutmayı tercih ederim.”

Instagram Çağında Dikkat Çekmek

The Boss için şüphesiz doğru olsa da Valberg’in portföyü olağanüstü, göz alıcı ve dikkat çekici yaban hayatı ve doğa fotoğraflarıyla dolu. Fotoğraflarının izleyici çekmesi (ve tutması) için gereken anında etkiyi yaratmasını nasıl sağlıyor?

“Duygusal bir etki arıyorum, bu yüzden izleyicinin ilgisini çekebileceğimi veya en azından bir sonraki görüntüye geçmelerini önleyecek kadar onları meşgul edebileceğimi biliyorum. Instagram sayesinde muhteşemliklerle dolup taşıyoruz. Ve eğer yaban hayatı fotoğrafçılığını takip ediyorsanız, bunlar birbiri ardına gelir. Peki hikayenizi anlatabilmek için o kişiyi nasıl durdurursunuz?

Michelle Valberg 010
© Michelle Valberg

“Sanırım duyguyla başlamalısın. Teknik becerilerinizin de iyi olması ve doğru fırsata sahip olmanız gerekiyor. Bu fırsatı yaratmalı ve sonra doğru şansa sahip olmalısınız.

Her fotoğraf türünde olduğu gibi yaban hayatı görüntüleri için de ışık kritik öneme sahiptir. “Işığa sahip olmalısın. Deneyime ihtiyacın var. Daha sonra sıra imaj seçimine geliyor.”

Valberg bazen kendisinin bile yanlış kararlar verdiğini itiraf ediyor. “İstediğim mesajı göndermek için her zaman doğru görseli o anda seçemeyebilirim. Sanırım yıllar sonra bunu anladım. Sanırım nasıl duygusal bir etki yaratmak istediğimi anladım.”

Buradan sonra fotoğrafçılar doğru kamera ayarlarını seçmeli ve görüntünün teknik yönlerini belirlemelidir. Ve elbette ilgi çekici bir kompozisyon şarttır.

Michelle Valberg 011
© Michelle Valberg

Sık sık yarışma jürisi olarak Valberg, birbiri ardına çok sayıda harika görüntü görmenin nasıl bir şey olduğunu ilk elden biliyor. “Bu aciliyettir, ilk tepkidir. İçgüdüsel olmalı.” Çoğu zaman, bir yarışmayı kazanmakla kaybetmek arasındaki fark, hakemin bir görüntü nedeniyle durdurulup durdurulmadığına bağlıdır. Başarılı bir fotoğraf deneyimli bir veterinerin “Bunu seviyorum. Böyle bir fotoğraf çekmek istiyorum. Nedir? Nerede? Oraya gitmem gerekiyor.”

“’Ne, nerede, ne zaman, kim ve neden?’ sorularına ihtiyacım var”

Değişen Teknoloji Yaban Hayatı Fotoğrafçılığını Nasıl Geliştirdi?

Film çağından beri sektörde şu ya da bu şekilde yer alan Valberg, bunların hepsini yaşadı. Kendisi, dijitale tam geçiş yapan ilk düğün fotoğrafçılarından biriydi ve bunun bazı büyüme sancıları da içerdiğini kabul ediyor. Ancak bu aynı zamanda ona rekabetçi bir pazarda her zaman önemli olan “benzersiz satış noktası”nı da sağladı.

Geçtiğimiz birkaç on yıldaki vahşi yaşam fotoğrafçılığında, kamera teknolojisindeki gelişme ciddi bir şekilde hissedildi. Daha iyi lensler de çok önemliydi. Örneğin aynasız teknolojinin gelişiyle telefoto lensler daha hafif hale geldi.

Bugünlerde Valberg’in favori lensleri arasında son derece kompakt ve hafif olan Nikon 800mm f/6.3 VR S yer alıyor.

Michelle Valberg 012
© Michelle Valberg

“600mm f/4 ile çekim yapardım ama bu bir tripod anlamına geliyordu. Bu ekstra bir çanta anlamına geliyordu. Ve karanlık bir sabahta ya da sağanak yağmurda hareket eden bir teknede bunu tutmamın hiçbir yolu yoktu.”

Kamera özelliklerine gelince, Nikon Z9 gibi aynasız fotoğraf makinelerine geçiş, daha hafif lenslerden çok daha fazlasını ifade ediyor. Bu aynı zamanda daha yüksek sürekli çekim hızları ve çok daha iyi otomatik odaklama anlamına da geliyordu. Aslında Valberg, DSLR çağında hızlı hareket eden nesneleri çekerken bile sıklıkla manuel odaklamayı kullandığını söylüyor.

Michelle Valberg 013
© Michelle Valberg

İronik bir şekilde, aynasız kameralar ve vizörden çekim yaparken en yüksek noktaya odaklanma ve yakınlaştırma yetenekleriyle manuel olarak odaklanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yine de Valberg, Z sisteminin yapay zeka destekli otomatik odaklama ve güçlü nesne algılama özelliklerinin sahada çığır açıcı olduğunu öne sürüyor.

“Bu olağanüstü. Uzaktan bir hayvanın gözünü yakaladığında mı? Bu saçmalık.”

Michelle Valberg 014
© Michelle Valberg

Valberg, aynasız kamera teknolojisinin sahneye çıkmasından çok önce, uzun süredir harika görüntüler yakalamasına rağmen, çok uzun zaman öncesine kadar imkansız olan çekimleri artık yapabildiğini söylüyor.

Dijital Çağda Koruma

Valberg, kendisini bir “koruma fotoğrafçısı” olarak görmese de, “koruma”nın “büyük bir kelime” olması nedeniyle, kendisinin daha çok bir kâhya ve görsel bir hikaye anlatıcıya benzediğini düşünüyor. Dahası fotoğrafçı hepimizin kahya olduğumuzu savunuyor.

Michelle Valberg 015
© Michelle Valberg

“DSLR’niz, aynasız fotoğraf makineniz ya da akıllı telefonunuz olması fark etmez; nerede olduğunuzu ve neye baktığınızı dünyayla paylaşma fırsatınız var. Çevreyi, korumayı veya tehdit altındaki hayvanları içeren bir hikayeniz varsa veya doğru olmayan bir şey veya kötü davranış ya da her ne olursa olsun görürseniz, resimleriniz güçlü bir araçtır. Ve bu sadece fotoğraflar değil, aynı zamanda videolar da.”

Valberg, herkesin fotoğrafçılık aracılığıyla bir fark yaratabileceğine ve görüntülerin kalıcı, anlamlı bir değişim yaratmanın son derece güçlü yolları olduğuna tutkuyla inanıyor.

Michelle Valberg’dan Daha Fazla

Michelle Valberg, Nikon Elçisi ve ünlü yaban hayatı fotoğrafçısıdır. Övgüleri burada listelenemeyecek kadar uzun, ancak tamamı web sitesinde okunabilir.

Michelle Valberg 016
© Michelle Valberg

Güzel kurt resimleri Eylül 2024’e kadar Ottawa, Ontario’daki Doğa Müzesi‘nde sergilenecek .

Valberg aynı zamanda Journal of Wildlife Photography’nin değerli bir üyesidir ve bu ayın sonlarında 24 Kasım’da yeni bir video kursu yayınlanacaktır. Journal of Wildlife Photography’ye üyelikler hakkında ek bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

1 Aralık’ta bu yarışma sayfası, Journal of Wildlife Photography’nin yıllık yıl sonu fotoğraf yarışmasını yansıtacak şekilde güncellenecektir. Ödül olarak 6.000$ verilecek ve aboneler yarışmaya ücretsiz olarak katılabilecek.


Görsel katkıları: Tüm görseller © Michelle Valberg. Daha fazla fotoğrafı web sitesinde ve Instagram’da mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.