Röportajlar

Søren Solkær : Starling

BlackSun127 Houtwiel NL 1 1536x1024 2

Uluslararası üne sahip Danimarkalı fotoğrafçı Søren Solkær, dokuzuncu fotoğraf monografisi Starling‘i Noel’den hemen sonra yayınladı. Solkær’in en çok satan kitabı Black Sun‘nın devamı olan Starling, şaşırtıcı derecede güzel bir şekilde ürkütücü mırıltıları gösteriyor.

Solkær, Starling ile ömür boyu sürecek bir tutkuyu keşfetmeye devam ediyor. Danimarka’nın güneyinde büyüyen bu inanılmaz üfürüm olgusu, uzun zamandır fotoğrafçıların sıkça karşılaştığı bir manzaraydı.

BlackSun182 Denmark 1 1536x1024 1

Bu fotoğraf yolculuğu bir zamanlar Danimarka ile sınırlı olsa da, Solkær o zamandan beri İskandinavya dışındaki güzel kuşları takip ederek İrlanda, İngiltere, Hollanda ve İtalya da dahil olmak üzere tüm Avrupa’da mırıltıları fotoğrafladı.

BlackSun230 Sardinia Italy 1 1536x1024 1
Bu görüntü İtalya’nın Sardunya kentinde çekildi.

Solkær, Starling’le birlikte genellikle gökyüzünde uçan siyah bir kuş kümesi olarak uzaktan izlenirken, aynı zamanda sığırcıklara çok daha yakından bakıyor, hatta elektron kullanarak Kopenhag’daki Panum Enstitüsü’nde sığırcık tüylerinin mikroskobik görüntülerini yakalayacak kadar ileri gidiyor. mikroskoplar. Bir fotoğraf projesi çoğu zaman mikro ve makroskobik olanı bu şekilde kapsamaz. Starling, hücresel düzeydeki tek bir tüyden uçmakta olan yüzbinlerce kuşun geniş açılı görüntülerine kadar her şeyi yönetiyor.

Starling feather9 ×5000 1 1536x1319 1

Uzun Süreli Bir Fotoğraf Projesi Sırasında Geliştirme

“Sığırcıklarla çalıştığım altı yıl boyunca sanatsal yaklaşımım çok gelişti. Uzun yıllar tek bir konu üzerinde çalışmayı seviyorum. Solkær, “Daha fazla zaman ve enerji yatırıldıkça, proje karşılığını vermeye ve yeni ve çoğu zaman şaşırtıcı bakış açıları sunmaya başlıyor” diyor.

BlackSun145 Rome Italy 1 1140x1536 1
Roma, İtalya

Black Sun’dan sonra sığırcıklara olan ilgimi tüketmekten çok uzak olduğumu hissettim. Yeni kitabım Starling, mırıltı olgusunu daha bilimsel ve mitolojik bir açıdan inceliyor.”

Sığırcıklar Roma mitolojisinde önemlidir, bu nedenle Solkær bazı çalışmalarında Roma dini mimarisine yer vermiştir.

BlackSun149 Rome Italy 1 1536x1024 1
Roma, İtalya

“Yıllarca büyük oluşumları fotoğrafladıktan sonra sığırcıklara daha yakından bakmak ilgimi çekti. Mikroskop merceği aracılığıyla atomların düzenli diziler halinde birleştiği, moleküllerin karmaşık yapılar oluşturduğu bir alana girme cesaretini gösterdim,” diye devam ediyor fotoğrafçı.

“Bu, evreni yöneten aynı temel güçlerin aynı zamanda yaşamın en küçük yapı taşlarını da şekillendirdiğini hatırlatıyor.”

Starlingfeather13 ×1500 1 1536x1236 1
“Mikroskopla fotoğrafı çekilen bir tüy, en küçük ayrıntıların çarpıcı özelliklere dönüştüğü noktaya kadar büyütülmüş, girift güzellik ve karmaşıklık dünyasını ortaya çıkarıyor.
Mikroskobik düzeyde tüyün yüzeyi engebeli bir araziyi andırır.
Dikenler ve tüycükler minyatür dağ sıraları gibi birbirine kenetlenerek sırtlar, vadiler ve nehir deltalarından oluşan bir manzara oluşturarak doğal dünyanın düzenini ve dengesini yansıtır.
Solkær, “Engin ve küçük arasındaki paralellikler şüphe götürmez” diye açıklıyor.

Ömür Boyu Bir İlgi Ama Aynı Zamanda Mesleki Bir Ayrılık

Yıllarca sığırcık fotoğrafları üzerinde çalıştıktan sonra Solkær’in bir doğa veya yaban hayatı fotoğrafçısı olduğunu düşünmek kolay olurdu. Solkær’in fotoğrafları genellikle doğadan ilham alıyor veya doğayla iç içe olsa da, kendisi özellikle müzisyen portreleriyle tanınıyor. Solkær, diğerlerinin yanı sıra Björk, The White Stripes, Paul McCartney, Pharrell Williams, Adele, Patti Smith ve Amy Winehouse’un ikonik fotoğraflarını çekti. Fotoğrafçı ayrıca çalışmalarının çoğunda sinematik bir bakış açısına sahip ve David Lynch ve Wong Kar-Wai gibi film yapımcılarını film ilham kaynağı olarak gösteriyor.

Fotoğrafçı, film yapımcılarından ilham almanın yanı sıra sinema filmi çalışmaları da yapıyor.

“Hem film hem de fotoğraf çekiyorum ama çoğunlukla fotoğraf çekiyorum. Aslında filmlerin mırıltıları yakalamanın en bariz yolu olduğunu düşünüyorum.”

BlackSun140 Rome Italy 1 1536x1024 1

Video genellikle mırıldanan sığırcıkların sürekli akan hareketini daha iyi gösterebilir. Solkær, fotoğraflardaki dinamizmi yansıtmak için bazen uzun pozlamalı fotoğrafçılık tekniklerini kullanıyor.

“Fotoğrafların yaratılması daha zorlu ve gerçekleştiğinde daha ödüllendirici” diye açıklıyor.

“Mırıltılar sırasında çok sayıda şekil ve şekil ortaya çıkıyor ve bunlar o kadar hızlı değişiyor ki beyin onları zorlukla tanıyabiliyor. Fotoğrafların güzelliği ve zorluğu budur. Dünya tarihinde yalnızca bir kez gerçekleşen bu şekilleri ve takımyıldızları yakalayıp dondurmak.”

“Bu projeye kadar olan çalışmalarımda hep yönetmen, yaratıcı olarak çalıştım. Resimlerimde konseptler, fikirler ve ruh halleri yaratmaktan sorumluyum. Black Sun ile doğayla bağlantı kurmaya ve doğadan almaya açıldım.”

BlackSun205 Rome 1 1536x1024 1

Solkær şöyle devam ediyor: “Daha sonra, görüntüler için görsel bir ifade bulma, görüntülerin basılacağı kağıdı seçme vb. gibi düzenleme sürecinde önceden kazandığım becerilerimi kullandım. Sonuçta, bunları bırakmak çok alçakgönüllü bir deneyim oldu. bir projenin tam kontrolü ve yönetimi.

Danimarka Kırsalında Baskı ve Genel Sanat Süreci

Matbaacılıkla ilgili olarak Solkær, Danimarka kırsalındaki manevi bir aşramda baskı yapıyor. Rahiplerimi ve rahibelerimi yöneten Narayana Press (https://www.narayana.dk/), sanat ve fotoğraf kitapları alanında Avrupa’nın önde gelen matbaası olarak kabul ediliyor.

starling book spread 11 1 1536x604 1

Solkær, “Onlarla hazırladığım kitapların ayrıntılarına büyük önem veriyorum” diyor. “Grafik tasarımcım Rasmus Koch ile farklı kağıt stokları araştırıyorum. Kitabı incelemeyi dokunsal bir deneyim haline getiren makaleler bulmaya çalışıyoruz.

Solkaer Starling 1 1536x1306 1

“Belirli kağıt destesi, ağırlık ve yüzey, belirli görüntü türleri için daha uygundur. Farklı nitelikler arasında ileri geri geçiş yapmak daha ilginç bir okuma hissi yaratıyor.”

starling book spread 01 1 1536x610 1

Planlama, fotoğraflama, düzenleme ve baskıya kadar tüm süreç boyunca hiçbir ayrıntı gözden kaçmaz.

Bir de Starling vakasında yaklaşık 60.000 görselle başlayan ayıklama süreci var. Fotoğrafçı daha sonra bu rakamı 800’e indirdiğini söylüyor. Buradan her fotoğrafın küçük çıktılarını alıp bunları görsel kategorilere ayırmaya başladı.

starling book spread 10 1 1536x616 1

“Buradan onları stüdyomun zeminine yerleştirmeye başlıyorum ve görüntü çiftleri, bölümler, akış, ritim ve görsel anlatılar oluşturmaya çalışıyorum. Bu süreç genellikle aylar sürer. Yavaş yavaş bulmaca yerine oturmaya başlıyor. Bu, meditatif dikkat gerektiren çok sezgisel bir süreçtir” diyor.

Bu “meditatif dikkat” aynı zamanda fotoğrafların çekilmesine de yansıyor. Solkær, sığırcık fotoğraflarının hiçbirinde tek bir kuşu bile hareket ettirmedi veya klonlamadı. Doğru anı sabırla beklemeli ve eğer gerçekleşirse onu yakalamaya hazır olmalıdır.

Ayrıca insanların rastgele veya kaotik şekilleri kalıplara ve bu kalıpları hikayelere nasıl dönüştürebildikleri konusunda büyüleyici bir şey var; buna “pareidolia” adı veriliyor.

Black Sun225 IJsselstein NL 1 1536x1024 1

“Bu tür ruhani vizyonlar, kuş ve gökyüzünün etkileşiminden, zihnin bir çağrışımından ve onun tanıdık formlara duyduğu özlemden ortaya çıkıyor. Solkær, insanın hayal gücünün gücünü ve bu kuşların yarattığı büyüleyici desenlerde güzellik ve anlam bulma kapasitemizi vurguluyor” diye açıklıyor.

starling book spread 05 1 1536x605 1

Søren Solkær’dan Daha Fazla

Søren Solkær’in yeni monografisi Starling , artık Solkær’in çevrimiçi mağazasında mevcut. Ayrıca isteyenler Black Sun’ı ve bireysel baskıları poster olarak da buradan satın alabilirler.

Solkær şu anda üç yeni proje üzerinde çalıştığını, bunlardan ikisinin Yemen ve Butan’a seyahat etmeyi içerdiğini söyledi. Üçüncüsü ise manevi insanları çevreleyen bir portre projesidir. Yeni çalışmalarını Instagram hesabı üzerinden takip edebilirsiniz.

starling book spread 13 1 1536x609 1

“Ancak sığırcıkların fotoğraflarını çekmeyi henüz bitirmediğim çok açık” diye ekliyor. “Kış yaklaştığında onları aramaya başlıyorum. Üçüncü bir sığırcık kitabının çıkacağından şüpheliyim ama yolda yeni sergilerim var.”

Solkær’in çalışması şu anda 10 Mart’a kadar Seattle’daki Ulusal İskandinav Müzesi’nde sergileniyor. Bu yılın sonuna doğru da sığırcık resimleri Japonya’daki bir müzede sergilenecek.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.