Röportajlar

Ziyah Gafić – Kubbet-ül Sahra

Ziyah Gafić - Kubbet-ül Sahra
Kudüs’ün kutsal tepesini taçlandıran Kubbet-ül Sahra hem dua hem de protesto mekanıdır.
Kapsamlı restorasyon ve arkeolojik araştırmalar, tapınağın kökenine dair yeni ipuçları ortaya çıkarıyor.
(Fotoğraf: Ziyah Gafić)

Nat Geo fotoğrafçısı Ziyah Gafić, Kudüs’ün en kutsal ve en tartışmalı yerlerinden biri olan Kubbet-ül Sahra’nın benzeri görülmemiş fotoğraflarını çekmek için yakın zamanda Kudüs’e gitti.

Gafić, National Geographic fotoğrafçısı olmasının yanı sıra , küresel sahnede yeterince temsil edilmeyen bölgelerde yeni nesil gazetecilerin güçlendirilmesine yardımcı olmak için görsel eğitim kursları sağlamaya adanmış bir kuruluş olan VII Academy‘nin Direktörüdür .

Gelişim Yıllarında Yaşanan Çatışmalar Gafić’in Bakış Açısını Değiştirdi

Gafić, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da şehrin kuşatması sırasında büyüdü. Kısa bir süreliğine İtalya’da mülteci oldu ve eve dönmeden önce, şehrin direnişinin önemli bir figürü olan babasıyla buluşmak için Saraybosna havaalanının altındaki bir tünelden sürünerek geçti.

“Gelişme yıllarımda (ergenlik yıllarımda) çatışma deneyimi yaşamak kişinin ruhunda kalıcı izler bırakıyor. Bunların çoğu olumsuzdur; Keşke bu deneyimleri hiç yaşamasaydım. Ancak bu durum dünya görüşümü önemli ölçüde etkiledi ve çatışmalara olan ilgimi artırdı” dedi Gafić.

“Kuşatma altında büyümek, mülteci olmak insanı kuşatma zihniyetiyle, bitmek bilmeyen bir yerinden edilmişlik duygusuyla karşı karşıya bırakıyor. Sonuçta, savaşta olan birinin neler yaşadığını anlamamı biraz daha kolay hale getirdiğine ve kameranın önündeki kişiyle empati kurmayı kolaylaştırdığına inanıyorum ki bu muhtemelen zaten fotoğrafın yarısıdır. Bu deneyimi, savaş olsun ya da olmasın, Bağdat’a, Kabil’e, Grozni’ye, New York’a ya da Kudüs’e gittiğim her yere götürüyorum” diye devam ediyor.

Ödüllü bir foto muhabiri, yazar, konuşmacı ve National Geographic yazarı olan Gafić, son derece karmaşık ve zaman zaman şiddet içeren bir din kültürüne sahip bir şehirde büyümenin nasıl bir şey olduğunu ilk elden biliyor. Genellikle Avrupa’nın Kudüs’ü olarak adlandırılan Saraybosna, cami, Katolik kilisesi, Doğu Ortodoks kilisesi ve sinagogun tek bir mahallede bulunduğu birkaç büyük Avrupa kentinden biridir.

Saraybosna’nın dini çeşitliliği ve kültürel önemi, Kudüs ve Gafić’in güzel konusu olan Kubbet-üs-Sahra ile güzel bir şekilde örtüşmektedir. Nat Geo yazarı Andrew Lawler, kutsal binayı “hem dua hem de protesto yeri” olarak tanımlıyor.

Ziyah Gafić – Kubbet-ül Sahra

Kubbet-ül Sahra

“Bunu anlatmaya çalışan her izleyicinin dili kısalacaktır. Bu, tüm binaların en muhteşemlerinden biri, mimarisi en mükemmeli ve şekli en tuhaf olanı” diye haykırdı seyyah İbn Battuta, 1326’da Kudüs’e yaptığı bir ziyaret sırasında.

Kubbet-ül Sahra’nın dikkat çekici yaşı onun inanılmaz özelliklerinden sadece bir tanesidir. Kudüs’ün Eski Kenti’ndeki tartışmalı Mescid-i Aksa’nın merkezinde yer alan İslami türbe yüzyıllar boyunca pek çok tadilattan geçmiş olsa da, ilk inşaatının tarihi 600’lerin sonlarında İkinci Fitne dönemine kadar uzanıyor.

Bina, bölgedeki hem Müslüman nüfusta hem de Kudüs’ü çevreleyen tüm bölgede pek çok kargaşa, savaş ve ayaklanma sırasında ayakta kaldı. 20. yüzyılın başındaki şiddetli deprem de dahil olmak üzere hasar gördü, ancak bugün altın kubbe, tarihi Eski Kent’in arka planında gururla duruyor.

NationalGeographic 2806601
“Kubbet-ül Sahra’nın kalbinde, Muhammed’in cennete yaptığı mistik yolculukta yükseldiği yer olarak Müslümanlar tarafından saygı duyulan kireçtaşı bir çıkıntı var. Dünyanın en büyük İslami mozaik koleksiyonlarından biri, türbenin yaklaşık 13.000 metrekarelik iç kısmını kapsıyor.” | Kredi: Metin Andrew Lawler’a ait, fotoğraf Ziyah Gafić’e ait” | Kubbet-ül Sahra’nın kalbinde, Müslümanlar tarafından Muhammed’in cennete yaptığı mistik yolculukta yükseldiği yer olarak saygı duyulan kireçtaşı çıkıntısı bulunmaktadır. Dünyanın en büyük İslami mozaik koleksiyonlarından biri, türbenin yaklaşık 13.000 metrekarelik iç alanını kapsıyor.

“Kubbet-ül Sahra, yağmacılara, depremlere, dinsel çekişmelere, kanlı istilalara ve drenaj borularını tıkayan, yağmur suyunun duvarlara damlamasına neden olan güvercin pisliği gibi sıradan tehditlere mucizevi bir şekilde hayatta kalmayı başardı. Çarpıcı görüntüsü kahve fincanlarını, kurulama havlularını ve ekran koruyucuları süslüyor ve kubbesinin çerçeveli resimleri dünyanın her yerindeki camilerde, oturma odalarında ve kamu binalarında asılı duruyor,” diye açıklıyor Lawler.

36 dönümlük dini kompleksin müdürü Şeyh Ömer Kiswani, “Neredeyse iki milyar insan bu yere bağlı” diye açıklıyor ve kutsal yerde dua etmenin “başka yerlerde 500 duaya” bedel olduğunu ekliyor.

Güvenlik, İzinler ve Tahmin Edilemezlik Projeyi Zorlu Hale Getirdi

Kubbet-ül Sahra’nın önemi, Müslümanların ona duyduğu saygı ve bulunduğu yerin endişe verici konumu, hepsi Gafić için benzersiz zorluklar yarattı.

Yıllarca süren müzakereler gerektiren güvenlik izni zorunluluğunun yanı sıra, kutsal alanlara girme konusunda da günlük zorluklar yaşanıyordu.

“Müslümanların deyimiyle Kutsal Mekan veya Hıristiyanların ve Yahudilerin deyimiyle Tapınak Tepesi ve kompleksin ayrılmaz bir parçası olan Kubbetüs-Sahra, Kudüs İslam Vakfı’nın (vakıf) kontrolü altındadır – yetkili Ürdün Haşimi Krallığı tarafından. Ancak kompleksin girişleri İsrail güvenlik güçleri tarafından kontrol ediliyor. Öncelikle DC’deki Ürdün Büyükelçiliği’ndeki bağlantılarımız ve Vakıf ofisindeki sahadaki bağlantılarımız sayesinde siteye erişim konusunu ele aldık ve bu konuda anlaştık. 1967’deki statükoya göre Vakıf, Kutsal Mekan’ın koruyucusudur. Ancak bu aynı zamanda siteye her ziyaretimizde İsrail güvenlik kontrol noktalarından geçmemiz gerektiği anlamına da geliyordu (aynı anlaşmaya göre İsrail, sitenin güvenliğinden sorumludur),” diyor Gafić.

NationalGeographic 2806603
Yahudi erkekler, MS 70 yılında Roma kuvvetleri tarafından yerle bir edilen Yahudi Tapınağı kompleksinin bir kalıntısı olan Ağlama Duvarı’nın bir bölümüne bakıyorlar. Arkasında, birçok Yahudi ve Hıristiyanın, antik Yahudi Tapınağının bulunduğu yere inşa edildiğine inandığı kubbe yükseliyor.
(Fotoğraf: Ziyah Gafić)

2002’den beri Orta Doğu’da çalışıyor ve sıkı güvenlik ve kontrol noktalarına yabancı değil. Ancak deneyimi, Gafić’in, vardığında fotoğrafını çekmek istediği alanlara girmesine izin verilip verilmeyeceği konusunda şüpheleri olduğu anlamına da geliyordu.

“Daha önce yapılan hiçbir anlaşmanın, sahadaki gerçeklikle ilk temasta hayatta kalamayacağını biliyordum. Ancak bağlantılarımızın yüksek rütbeli yetkililer olduğunu ve National Geographic bayrağı altında olduğunu bildiğimden, insanların genellikle göremeyeceği şeyleri göreceğimize ikna oldum. En önemli yerlere ulaşma fırsatı bulacağımızı umuyordum ve bunlar olmadan hikaye olmazdı” diye açıklıyor.

Sahadaki sürekli bir mücadele kaynağı, Gafić’in tripoduna el konulmasıydı. Yavaş, metodik bir fotoğrafçı olduğunu ve öncelikle orta format ekipmanlarla çekim yaptığını, bunun da onun için “duvardaki sinek” olmanın zorlayıcı olduğu anlamına geldiğini söylüyor.

İsrail Hükümeti Basın Bürosu ona, işini daha kolay yönetilebilir hale getirdiğini söylediği bir basın kartı verdi. Bununla birlikte, Soylu Tapınağın özel bir statüsü vardır, bu nedenle alanın dışında uçan her şeyin buralarda bulunmasına izin verilmeyebilir. Önceden kendisine ne garanti edilmiş olursa olsun, sahadaki memurların isteğine bağlıydı.

“Tamircim, güvenlik güçleriyle her gün yapılan uzun ve öngörülemeyen müzakerelerden kaçınmak için teçhizatı getirdi ve biz de teçhizatı sığınakta tuttuk. Aynı zamanda, hafıza kartlarını boşaltmak için, pilleri de şarj etmek için çıkarırdım. Bir defasında, Kutsal Tapınağın kapılarından birinin fotoğrafını çekerken, polis devriyesi yanımıza geldi, götürüldü ve hiçbir açıklama yapılmadan bırakılmamız için saatlerce bekledik. Bunun sadece güvenlik geçmişi kontrolü için olduğuna inanmak istiyorum. Başka bir olayda, başka bir polis devriyesi kibarca tripoduma el koydu ve daha sonra Vakfın müdahalesi üzerine iade edilmek üzere. Açıkçası, kameraların hoş karşılanmadığı yerlerde bu benim ilk çalışmam değil; bu yüzden sabır çok işe yarar,” diyor Gafić.

Fotoğraf Düzenleyicinin Önemi

Gafić oradayken 20.000’den fazla fotoğraf çekti. SanalSergi, National Geographic’teki fotoğraf editörünün rolünü ve görüntülerin sınıflandırılmasına ve herhangi bir hikayeyi anlatmak için mükemmel çekimlerin seçilmesine nasıl yardımcı olduklarını sordu.

“National Geographic dergisinin editörü James Wellford ile çalışma şansına sahip oldum. Jamie’nin Newsweek’teki ve daha sonra The Smithsonian’daki zamanından beri birlikte çalışıyoruz. Beni 23 yaşında, hevesli bir foto muhabiri olduğumdan beri tanıyor. Yani bir editör olarak bana, ne yapıp ne yapamayacağımı bilen, bir fotoğrafçı olarak beni hikayeye hazırlayan üstü kapalı bir güven vardı. Düzenlemenin cerrahi açıdan kusursuz olacağına hiç şüphe yoktu. Nihai revizyon Dergiye sunulmadan önce sayısız görüşme ve düzenleme seansı yaptık. Aynı zamanda bütün bir ekip hikayeyi çeşitli platformlar için bir araya getirmeye çalışıyordu. Bu alanda, Kudüs hakkındaki derin bilgisi ve konuya sakin ama kendinden emin yaklaşımı beni günde iki kez utandıran kıdemli yazar Andrew Lawler ile birlikte çalıştım” diyor Gafić.

Kudüs’teki Maceralar

Gafić’in daha maceracı fotoğraflarından bazıları sakinlik duygusu gerektiriyordu. Kamerası ve kaya tırmanışı tecrübesiyle donanmış olarak ikonik altın kubbeye tırmandı.

“1300 yıldan daha eski ve sıkı gözetim altında olan bir yapıya tırmanmanız çok etkileyici, dolayısıyla her yerde kaşları kaldıracaktı. Asil Kaya’yı veya Temel Taşı’nı yakalamak için, dış ve iç kubbe arasındaki bu dar çıkıntıya (yaklaşık 50 santimetre genişliğinde) kendimi herhangi bir çit olmadan sıkıştırmam ve mümkün olduğunca uzanmam ve yapının ortasında bir kaya olması gerekiyordu. çerçeve. Bir buçuk metre boyunda biri için dar alanlar bana pek uymuyor” diyor.

NationalGeographic 2806594
Kudüs’ün Eski Şehri’nin karşısındaki bir sırt olan Zeytin Dağı’ndaki Yahudi mezarlığı, parıldayan altın kubbenin panoramik manzarasını sunuyor.
Bazı aşırılık yanlıları, İslami türbeyi, restore edilmiş bir tapınağa yer açmak için yıkılması gereken küfür niteliğinde bir anıt olarak görüyor.
(Fotoğraf: Ziyah Gafić)

Kubbet-ül Sahra’nın İnanılmaz Tarihi, Belirsiz Kökenleri ve Endişeli Geleceği

Kubbet-ül Sahra, büyük çalkantıların ortasında 1.300 yıldan fazla bir süredir ayakta kalsa da geleceği tartışmalı olmaya devam ediyor.

“İsrail ve Filistin’deki çatışma ilk uluslararası görevlerimden biriydi (2002’de), dolayısıyla ne bekleyeceğimi biliyordum. Çok fazla güvenlik, havaalanında sorular, bitmek bilmeyen müzakereler ve dikkatli navigasyon. Devam eden bu çatışmadaki kritik noktalardan biri de Kubbet-üs-Sahra’nın geleceği; bu da her şeyi katlanarak daha karmaşık hale getiriyor. Bu nispeten düşük yoğunluklu çatışmanın doğası göz önüne alındığında, operasyon yapmanın benim için gerçekçi olarak güvenli olacağını biliyordum” diyor Gafić.

Lawler, Kubbet-ül Sahra’nın “dünyanın en çetin jeopolitik anlaşmazlıklarından birinin merkezinde durduğunu ve altın tonozun, ibadet eden Filistinliler ile İsrail polisi arasındaki şiddetli çatışmaların sıklıkla arka planını oluşturduğunu” anlatıyor.

“Kutsal Topraklardaki her kilise veya sinagog barışın yeridir. Sadece burası bir savaş bölgesi” diye açıklıyor Şeyh Kiswani.

nat geo dome of the rock cover september 2023
“Görevden önce yıldız editörüm James Wellford’la yaptığım birçok konuşmadan birinde, 18.-19. yüzyıl Japon sanatçısı Hokusai’nin ünlü ‘
Fuji Dağı’nın Otuz Altı Görünümü ‘ adlı resim serisini tartıştık . Dizi, Fuji Dağı’nın farklı mevsimlerde, farklı açılardan ve diğer bağlamlarda çeşitli perspektiflerini ve manzaralarını sunuyor. Kesinlikle görsel olarak konuşursak, Kubbet-ül Sahra da benzer bir his uyandırıyor. Kubbe, Kudüs’ün manzarasına hakimdir ve temel olarak, Kudüs’e nereden bakarsanız bakın, altın kaplama kubbesiyle kaçınılmaz olarak tam karşınızdadır” diyor Gafić. | İmaj kredisi: Ziyah Gafić

Müslümanlar türbeyi çok önemli bir dini mekan olarak saygıyla karşılarken ve özellikle Filistinliler burayı uluslarının hayati bir simgesi olarak görürken, pek çok dindar Yahudi yapının yıkılmasını ve yerine bir Yahudi tapınağının yapılmasını istiyor. Bazı Evanjelik Hıristiyanlar bu alanın İsa’nın dönüşünü başlatacak bir tapınak için ideal olabileceğini düşünüyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu hararetli dini inanç karışımı, zaman zaman ölümcül şekillerde kaynayan, uzun ve güçlü bir gizli gerilim akıntısının olduğu bir bölgede barut fıçısıdır.

Kubbet-ül Sahra’nın yaşı dikkate alındığında belirsiz kökenleri anlaşılabilir. 1.300 yıl çok uzun bir süre ve bilgilerin tamamı nesilden nesile aktarılmıyor. Tarihçiler, Kubbet-üs-Sahra’nın “neden” ve “nasıl” olduğu hakkında daha fazla şey öğrenmek için hâlâ yoğun bir şekilde çalışıyorlar.

Pek çok Müslüman dua etmek ve kendini Tanrı’ya daha yakın hissetmek için her gün bu alana girse de, insanlar arka planda yoğun bir şekilde çalışıyor ve binanın köklerine ulaşmaya çalışıyor.

1990’ların başında bu metaforik kökler, yenileme çalışmaları sırasında fiziksel köklere dönüştü. Ürdün Kralı Hüseyin, 1960’larda Mısırlı bir ekibin gerçekleştirdiği yetersiz tadilatı telafi etmek amacıyla kubbeyi yenilemek için gereken parayı toplamak amacıyla Londra’daki evini sattı. Kubbenin dış cephesini yaldızlamak için 176 poundluk 24 ayar altın kaplamaya 8 milyon dolardan fazla para harcadı. İşçiler ayrıca alüminyum ve beton bileşenleri maun ve kurşun gibi daha geleneksel malzemelerle değiştirdiler. Ürdün’ün şu anki kralı Kral II. Abdullah kutsal mekanın koruyucusu olmayı sürdürürken İsrail güvenliği kontrol ediyor.

İlerleme yavaş olmasına rağmen Kral II. Abdullah devam eden restorasyonları yönetiyor. Ürdünlü ve El Aksa yetkilileri, onarımların yavaş ilerlemesinden İsrail polisini sorumlu tutuyor.

Bazı yenileme çalışmaları dengede kalsa bile, Kubbet-ül Sahra ve çevresindeki yerleşke hatırı sayılır bir ihtişam ve güzellik sunuyor.

“Hikayenin görsel kısmı yapının ustalığına ve alanın tarihi ve kültürel önemine odaklanıyor. Yerel dilden alıntı yapmak gerekirse, Kubbet-ül Sahra’yı yaşayan bir anıt olarak görüyorum. Bugünkü haliyle 1300 yılı aşkın süredir var olan ve ibadet edenlerin günlük olarak kullandığı bir yapıdır. Bu ayarlanan parametreler dahilinde görsel olarak gezinmek nispeten açıktı. Bu alan görsel alanda çok fazla olmasa da dini inançlar ve politikalarda tartışmalıdır” diye açıklıyor Gafić.

VII Akademisi

Ziyah Gafić’in foto muhabiri olarak olağanüstü çalışmalarının yanı sıra, VII. Akademi‘nin Direktörü olarak da önemli katkıları olmuştur .

“VII, cesur ve etkili gazetecilikle eş anlamlıdır ve kurucu üyelerin tümü, ben çocukken savaş sırasında Bosna’da tanışmıştı. VII, yıllar sonra 2001’de kuruldu ve 11 Eylül’ün ardından, Afganistan’daki savaş, Irak’ın işgali ve sonrasında öne çıktı. Balkanlar’daki tarihi, kariyerime başladığım dönemdeki önemi, insan haklarına odaklanması ve çocukken ilk elden şahit olduğum deneyimler göz önüne alındığında, her zaman bana yakın olan bir organizasyon oldu,” diye açıklıyor Gafić.

Şöyle devam ediyor: “Fotoğrafçıların VII’yi oluşturmasını sağlayan dijital devrim, aynı zamanda medya müşterileri için yadsınamaz bir gelir kaybına da yol açtı. Bu değişimi öngören Gary Knight ve Ron Haviv, büyük görsel projeleri desteklemenin yeni yollarını keşfetmek için VII Vakfı’nı kurdu.”

“Zeka ve cesaret birdenbire gelmez; onların beslenmesi ve akıl hocalığı yapılması gerekir. Mezunlarımızdan bazıları en savunmasız topluluklardan geliyor ve Myanmar, Ukrayna, Meksika, Kongo vb. gibi en düşmanca ortamlarda çalışıyor ve yaşıyorlar. Fırsatların azalması, iş modellerinin değişmesi ve genel olarak eğitim ve mentorluk fırsatlarının eksikliği nedeniyle, Yapabildiğimiz iş hiç bu kadar önemli olmamıştı,” diye ekliyor Gafić.

“VII Akademi’nin yöneticisi olarak fotoğraf camiasına bir foto muhabiri olarak yapabileceğimden çok daha fazla katkıda bulunabileceğime inanıyorum” diyor.


Görsel katkıları: Tüm görseller © Ziyah Gafić, National Geographic . Lawler’ın ” Kudüs’ün en kutsal – ve en tartışmalı – simge yapılarından birine benzeri görülmemiş bir bakış ” başlıklı öyküsü National Geographic’in Eylül sayısında artık mevcut .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.