Hikayeler

River Claure – Bolivya’nın karmaşık kimliğine dair başka bir dünya vizyonu yaratmak

Bolivya’yı çevreleyen klişeler ve stereotiplerden bıkan fotoğrafçı River Claure, ülkesinin kimliğine dair alternatif, dünya dışı bir vizyon yaratmak için yola çıktı; modern dünyaya doğru evrimini hesaba katan bir yaklaşım.

Yazar Bruno Bayley’e, bazı Bolivyalıların çoğalan “lamalar, koka yaprakları, yerli halklar, folklorik festivallerin görüntüleri” ile ilgili olabileceğini, bunu yapmıyor ve bütün bir ulusun kimliğine dair bir konuşmanın asla bu kadar basit olamayacağını söylüyor.

River Claure – Warawar Wawa

River Claure’un projesi “Warawar Wawa” (Yıldızların Oğlu), Bolivya And Dağları’nın köklü görsel tasvirlerine bir alternatif sunuyor. “Bu, yan yana gelen, karma kültürlerin bir sonucu olan kolektif bir kimlikle ilgili” diyor. 

Lisede sahne sanatları okuyan Claure, “görüntünün – alegorik, şiirsel – potansiyelini, görüntülerin cevaptan çok soru olabileceğini anlamaya başladı.” 2017 yılında Madrid’de okumak üzere Cochabamba, Bolivya’dan ayrıldı; burada kendini Aymara kökenleri ve kendisini özdeşleştirdiği Bolivya kültürünün unsurlarının yanı sıra Avrupa’dan “sınırların” nasıl gözlemlendiği üzerine düşünürken buldu. ”

River Claure - Bolivya'nın karmaşık kimliğine dair başka bir dünya vizyonu yaratmak

“İnsanların kolektif kimlikleri basitleştirecek, onları tüketmeyi kolaylaştıracak hunilere ihtiyacı var ama gerçek daha karmaşık.”

“Nereye ait olduğumla ilgili soruların ortasında ilk dürtüm yeni bir dünya hayal etmekti” diye açıklıyor. “Warawar Wawa” bu yeni dünyanın bir vizyonudur. Proje, klişeleri ve stereotipleri Bolivya kimliğinin alternatif, çok yönlü ve karmaşık bir resmiyle değiştiriyor. Claure, bazı Bolivyalıların, en azından kısmen, hızla çoğalan “lamalar, koka yaprakları, yerli halklar, folklorik festivallerin görüntüleri” tarafından temsil edildiğini düşünse de, öyle hissetmediğini söylüyor. “Bu yüzden konuşmayı daha karmaşık hale getirmeye karar verdim. [İnsanların] kolektif kimlikleri basitleştirip tüketilmelerini kolaylaştıracak hunilere ihtiyacı var. Ancak gerçek bundan daha zordur. Kimlik inşa edilir, mutasyona uğrar, kendisiyle çelişir. Kimlik bir sorudur, cevap değil.”

Eser bir Bolivyalı’nın Bolivya’ya bakışını sunuyor. “And Dağları’nın kimliğini açıklayamam ama eski ile yeninin, geleneksel ile modernin, özel ile küreselin bir arada var olduğu bir dünyanın kapısını açabilirim. Bildiğiniz şeyler hakkında konuşmak daha güçlüdür; hissettiğiniz şeyler hakkında konuşmak daha güçlüdür. Bu nedenle konuya yakın kişilerin bunları geliştirip fotoğraflaması daha etkili oluyor.” 

Ekeko

riverclaure warawarwawa2

Seri üretim, Warawar Wawa’da antik olanın yanında yer alıyor ve karmaşık bir kimlik resmi yaratmak için iç içe geçiyor. Çalışmanın bu çok katmanlı yönünü tartışan Claure, kelimenin tam anlamıyla “alacalı” veya “benekli” olarak çevrilebilen İspanyolca “abigarrado” kelimesini kullanıyor. Claure, terimin felsefi anlamını daha dikkatli bir şekilde ortaya koyuyor ve onu nihai olarak olumlu bir sonuçla birleştirilebilecek çelişkili unsurların çokluğu olarak tanımlıyor.

Abigarrado’nun anlamını kendi bağlamında açıklamaya zorlandığında, kendisi ve arkadaşlarının domuz eti ve yerli patatesten oluşan geleneksel bir yemek yediği, Marlboro tüttürdüğü ve Meryem Ana resimlerinin ve gülümseyen bir adamın resimlerinin altında kripto hakkında sohbet ettiği Cochabamba’daki popüler bir restoran örneğini veriyor. ABBA müzik kutusunda çalarken Che Guevara. “Sahne bize birayı getirdikleri zaman sona eriyor ve kadeh kaldırmadan önce birkaç damla birayı toprağa, ‘Challa’ya döküyoruz ve toprak ananın kutsamasını almak için ilk yudumu veriyoruz. Günün sonunda abigarrado’yu işleri geliştiren bir dinamik olarak anlıyorum.”

Virgen Cerro

riverclaure warawarwawa5

Warawar Wawa’daki görsellerin çoğu sembolizmle yüklü: modernitenin ıvır zıvırları dini ikonografiyle itişip kakışıyor. Claure’un çalışması özellikle Hıristiyan sembolleriyle oynuyor, kısmen Bolivya’nın sömürgeci fethinde Katolikliğin rolüne gönderme yapıyor, ancak daha sıklıkla ulusun kimliğindeki anlayış ve varoluşun çoklu katmanlarını vurguluyor. Claure ucuz, gündelik eşyalardan yararlanıyor ve yerel zanaatkârlarla birlikte çalışarak birçok anlam taşıyan heykel düzenlemeleri yapıyor. Bu yaklaşıma örnek olarak “Virgen Cerro” adlı şu görseli gösteriyor: Meryem Ana’yı yansıtan figür, aynı zamanda Aymara kültüründeki Toprak Ana figürü olan Pachamama’yı da yansıtıyor. “Bir kez daha abigarrado… Onun peşinden gitmeye devam ediyorum.”

Camión

riverclaure warawarwawa1

“Ch’ixi”, Aymara zanaatkarlarının iki veya daha fazla örgüyü birleştirdiğinde veya yan yana getirdiğinde ortaya çıkan gri ton için Aymara dilindeki kelimedir; belirsiz, tanımlanması zor bir tondur. Ch’ixi bir kavram olarak Claure’un çalışmalarında büyük bir rol oynuyor; Farklı yönleri işaret eden görüntü dizileri, Bolivya’nın tarihinin ve bugününün karmaşıklığının ön planda olduğu, “yan yana duran kültürlerin belirsiz meyvesi” olan hareli benzeri gri bir alan yaratıyor. Claure’e göre görüntü, modernlik yanılsamasını ve teknolojinin başarısız vaatlerini anlatıyor.

Bu kamyonun görüntüsü Claure’a Peru’nun Huancavelica kenti yakınlarındaki vadilerde mahsur kalan bir kamyonu kurtaran bir topluluğu gösteren videoyu hatırlattı. “Bana göre şiirsel olarak bu insanlar, modernitenin enkazını, hepimizi hayal kırıklığına uğratan bir çağın kayıp hayallerini çekiyorlardı. İlerleme idealleri, kapitalizm ve ekolojik sorun bu sanayi aracına, basit bir kamyona yüklendi.”

Villa Adela

riverclaure warawarwawa4

Claure şöyle açıklıyor: “‘chola’nın (yerel kökenli, etekli bir kadın) figürü çok karmaşıktır.” “Büyükannem ve büyük büyükannem koladır; Ana dilleri Aymara olan insanlar, hâlâ geleneksel giyim tarzlarını sürdürüyorlar. Ergenliğim boyunca bu durum çelişkilere ve bazen de utanmama neden oldu. Lisedeyken arkadaşlarımın güçlü yerli kökenlere sahip olduğumu bilmesinden hoşlanmazdım çünkü bu bugün bile beraberinde ayrımcılığı getirebilir.” Claure artık ergenlik çağındakilerin köklerini inkar etmesinden utandığını ve bunun gibi görüntüler yaratmanın ona bu mirasla uzlaşma olanağı sağladığını söylüyor. 

Oveja

riverclaure warawarwawa3

Bazı Aymara festivallerinde, seçilmiş hayvanlar boyalı işaretlerle ayırt edilerek, büyükbaş hayvanlar hediye olarak verilir. Claure, geleneksel jestin abartısı olarak bu kuzuya boya sürdü. Claure için fotoğraf yalnızca “performansın bir kaydı”. Görüntü bir kez daha Bolivya’nın geleneksel ve yerli yaşamı ile daha güncel Hıristiyan kimliği arasındaki gerilimler ve karşıtlıklar ile oynuyor. “Bu görüntü beni kimliğimizdeki ‘lekeler’ ve misafirperver olmayan bir bölgeyle ilgili gerginlik üzerine daha çok düşünmeye davet etti.” And Dağları’ndaki uzak topluluklarda yapılan atölye çalışmaları sırasında görüntüyü gösteren Claure, birçok gencin koyunların kurban edileceğini düşündüğünü keşfetti. “Projenin çoğunluğunun eğlenceli ve arkadaş canlısı olmasının aksine, görüntünün bazı olumsuz duygular içerdiğini düşünüyorum.”

Yatiri

riverclaure warawarwawa6

Geleneksel bir şifacı veya bilge adam olan Andean Yatiri, VR kulaklığıyla donatılmış, modernitenin ve teknolojinin izole edilmiş insanlar üzerinde süregelen tecavüzüne işaret ediyor. Claure, belki de yerli toplulukların “saf” olarak algılanmasıyla ve uzaktaki halkların doğası gereği ruhani, bilge, cep telefonlarının, wi-fi’nin etkisinin ötesinde olduğunu düşünme eğilimiyle çeliştiği için insanların bu görüntüyü genellikle şok edici bulduğunu söylüyor. VR. Claure için sarsıcı görüntü bir soruyu gündeme getiriyor: “Gerçekliği her zaman bir çift gözlükle, epistemolojiyle görüyoruz. Bu görüntü bana şunu düşündürüyor: And Dağları’ndaki bilge adamların gözlüklerini değiştirirsek ne olur?”

Kaynak
WePresent

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.