Hikayeler

Rafael Fuchs : Project X

Fotoğrafçı Rafael Fuchs, kulüp sahnesinin büyüsünü ve çılgınlığını yakalayan kült gece hayatı fanatiği için moda çekimi yapan ilk çalışmalarını yansıtıyor.

Rafael Fuchs : Project X
Ricardo ile deri ve Köpek, Et Pazarı | © Rafael Fuchs

1980’lerin sonunda, New York gece hayatı sahnesi, kulüp çocukları, drag kraliçeleri , banjee çocukları, modeller, ünlüler, esaret köleleri ve erkek çocuklar dans pistine karıştırdıkça yeni bir aşamaya giriyordu. Sırasıyla Chicago ve Detroit’in Black club sahnelerinde başlayan House ve techno müziği, doğuya doğru ilerledi ve diskonun zemin ritmindeki dördü büyük bir basla destekledi. Baby Boomers kendi çocuklarına sahip olmak için sahneden ayrılırken, X Kuşağı kendi sahnesini yaratmaya kararlı olarak yükselişine başladı.

AIDS, crack ve nükleer savaşın gölgesinde büyüyen X Kuşağı, “her neyse” kelimesini nihai alkışlama olarak değiştirdi. Ana akım medyanın ısrar edeceği gibi kayıtsız değillerdi; sosyal normların sahte ahlakına kapılmayı reddeden, otoriteye derin bir güvensizliği olan bağımsız, özgür düşünenlerdi. LGBTQ‘nun sağ tarafından kötülendiği bir zamanda, Gen X, cinsiyet ve cinsel akışkanlığı bu şekilde etiketlemeden kucakladı.

Rafael Fuchs : Project X
Sloan Morgan Büyüteç | © Rafael Fuchs

Etkileyiciler kurumsal bir fenomen haline gelmeden önce, gece hayatı kişiliklerinden oluşan bir yeraltı ekibi , kulüpleri müzik, moda ve sanat için yaratıcı bir laboratuvar olarak kullanarak hüküm sürüyordu . Sözü yaymak için, günün DIY tekniklerini benimsediler. Xerox makinesinin 1980’lerin mekanik üreme çağındaki sanata cevabı olmasıyla birlikte, New York gece hayatı ikonları Michael Alig ve Julie Jewels , Red Zone dahil olmak üzere kulüplerde ev sahipliği yaptıkları partileri tanıtmak için dağıttıkları Project X‘i Temmuz 1988’de başlattı. Tünel ve Dünya.

Paper ve Details gibi bağımsız dergilerin şehir merkezini kronikleştiren başarısıyla, içeridekilerin dünyalarını kronolojik olarak kaydetme zamanı gelmişti. “Benim teorim, herkesin ölmeden önce en az bir kez kendi dergisine sahip olması gerektiğidir,” diyor Julie Jewels 1. Sayıdaki “Editörden Mektup” a yazmıştı. ” X Projesini başlatmayı görevim olarak görüyorum . Bilgi arayan, dedikodulara aç, sorgulayan zihinlerinizi eğlendirmenin tek yolu bu. “

Rafael Fuchs Project X 003
West Side story Erkek modası © Rafael Fuchs

Müzik editörleri olarak ünlü DJ’ler Larry Tee , Keoki ve Andy Anderson’ı bir araya getiren James St. James – daha sonra her şeyi anlatan Parti Canavarı kitabının yazarı – eğlence editörü ve kulüp sahibi Rudolf yayıncı olarak, kendi deyimiyle “Vanity Unfair “Dergi şık gazetecilik sayfaları sundu. Zamanla Project X daha gösterişli hale geldi ve Betsey Johnson, Bowery Bar ve Canal Jean Co. gibi gerçek reklamcıların ilgisini çekti ve hızla kendi başına bir kült nesne haline geldi.

Güzel insanlar

İsrail’den selamlayan fotoğrafçı Rafael Fuchs , Eylül 1989’da “Ultra Fab Sonbahar Moda Sayısı” için “Looks to Look Look” sütununu çekmeye başladı. Fuchs, “ New York gece hayatı kraliçesi Kenny Kenny‘nin fotoğrafını çektim, bir kulüp çocuğu olarak başladı ve sonra kendi başına önlenemez derecede esprili kapıcı, organizatör ve fotoğrafçı oldu,” diyor Fuchs. “Bu fotoğraf seansı için, onun çift adını taklit ederek çift pozlama ile oynamak istedim. Onu ışıklarla ve ardından siluetle fotoğrafladım, ardından çift pozlama efekti oluşturmak için her bir görüntüyü iki ayrı negatiften bastırdım. “

Rafael Fuchs Project X 004
Maria, 12 Aralık-Ocak 1989-1990 tarihli proje X sayısı için © Rafael Fuchs
Rafael Fuchs Project X 005
Kenny Kenny Kulüp Çocuğu | © Rafael Fuchs

Hem Fuchs hem de Kenny Kenny kısa süre önce New York’a gelmişler ve rönesansın şafağında kulüp sahnesine girmişlerdi. Fuchs fotoğrafçılığa ilk olarak 20’li yaşlarının başında Sina Çölü’nde yürüyüş turlarına liderlik ederken girdi. “Bir toz girdabı gördüm – bir deve kervanıydı. Yaklaştıklarında, Beduin sahibinin beyaz bir Mercedes Benz kullandığını gördüm. Gördüklerimi yanıtlamak ve kaydetmek için içgüdüsel olarak fotoğraf çekmeye başladım ”diye hatırlıyor Fuchs.

Bu fotoğraflar, İsrail’in Kudüs’teki ulusal tasarım ve sanat koleji Bezalel Sanat Akademisi’ne yaptığı başvurunun temeli oldu. Mezun olduktan sonra, Fuchs kendisini Paris, Londra ve nihayet New York’a götüren bir “kültür gezisine” çıktı. 1 Mayıs 1985’te şehre geldi, East Village’a taşınmadan önce Brooklyn Heights’ta bir kuzeniyle birkaç ay geçirdi. Şehrin 41 yıllık bir koşunun ardından kapılarını kapatan efsanevi Piramit Kulübü’nden sadece birkaç blok ötede yaşıyordu ve sık sık club hop, Save the Robots, Limelight, Nell’s, Giant Step, Sound Factory, Palladium ve Aziz. Kulüplerde Patricia Field, Kanae & Onyx ve Allan & Suzi gibi fotoğraf çekimlerinde birlikte çalışacağı bir grup moda tasarımcısı ve butik sahibi ile tanıştı.

Rafael Fuchs Project X 006
Intrepid’de yürüyen model | © Rafael Fuchs

Fuchs ayrıca yapımcı Michael Alig ve gece ikonu Julie Jewels ile kulüplerde tanıştı ve sürekli gelişen bir dizi moda çekimi için mükemmel bir yer buldu. Modellerden ilham alan Fuchs, aydınlatma, kontrast ve sahne dekorları için çeşitli planlar ve en iyi yerleri belirlemek için dergi ile birlikte çalıştı. Bazen kulüplerde, bazen de Hudson Nehri üzerindeki ünlü Intrepid Sea, Air & Space Museum gibi daha yenilikçi yerlerde fotoğraf çekerlerdi. Ya da Meatpacking District’in hâlâ mezbahalara ve paketleme fabrikalarına, ayrıca Mars gibi gece kulüplerine, Vault gibi seks kulüplerine ve Stroll’e ev sahipliği yaptığı sokaklarda – transseksüel seks işçilerinin ticaretini yaptıkları sokaklar.

Bir Devrin Sonu

Rafael Fuchs Project X 007
Intrepid’de bir model © Rafael Fuchs

Gece hayatı sahnesi gibi, Project X de 1995’te paslanmadan önce yayınlanan 37 sayı ile muhteşem bir performans sergiledi , tüm sahne Belediye Başkanı Rudy Giuliani’nin gece kulübü sahnesine sert baskıları ve Angel Melendez’in korkunç cinayetinin ağırlığı altında devrilmeden hemen önce. 2020 Noelinde aşırı dozda eroinden ölen Michael Alig’in elinde .

Gece hayatı sahnesi ilerlese de, çağ geçmişti ve geriye kalan tek şey hikayeler ve fotoğraflar. 90’ların o on yılın çocukları olarak geri dönüşlerini gerçekleştirmesiyle birlikte artık yetişkin hale geliyorlar, Project X’in etkisi ve kulüp sahnesi, dönemin etkisini ve önemini onaylayarak gelişmeye devam ediyor.

Proje X Sorunlar, ücretsiz olarak buradan indirilebilir.

Rafael Fuchs Project X 008
Kenny Kenny Kulüp Çocuğu | © Rafael Fuchs
Rafael Fuchs Project X 009
Susanne Bartsch ve bir arkadaşı | © Rafael Fuchs
Rafael Fuchs Project X 010
Sloan Morgan ve kalp şekli gömlek | © Rafael Fuchs
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.