Hikayeler

NASA’nın En İkonik Görüntülerinden Biri Olan ‘Earthrise’ Arkasındaki Hikaye

Ay’a ilk mürettebatlı görev olan Apollo 8, 24 Aralık 1968 Noel arifesinde ay yörüngesine girdi. Apollo 8 mürettebat üyeleri Frank Borman, James Lovell ve William (Bill) Anders uzay aracında ayın yörüngesinde dönerken, Anders şimdiye kadar yapılmış en ikonik uzay fotoğraflarından biri olan Earthrise‘ı yakaladı.

Anders, Hasselblad 500 EL kamera ve 250 mm lens kullanarak birkaç fotoğraf çekti. İlk görüntü, özel 70 mm Kodak Ektachrome siyah beyaz film kullanılarak çekildi. Sonraki bir fotoğraf renkli film kullanılarak çekildi.

Borman, Lovell ve Anders, o uğursuz Noel arifesinde ayın yörüngesine giren ve muhteşem “Dünyanın Doğuşu”na ilk tanık olan insanlar oldular.

NASA’nın Baş Bilim İnsanı ve Kıdemli İklim Danışmanı Dr. Katherine Calvin, şu anda 89 yaşında olan Bill Anders ile yakın zamanda, tarihi renkli Earthrise fotoğrafını tartışmak için bir araya geldi.

AS8 13 2329
Anders, aşağıda görülen ünlü renkli fotoğrafı çekmeden önce bu siyah beyaz görüntüyü çekmiş.

“Uzaydayken, gezegeni bir bütün olarak, bu güzel mavi gezegeni görme fırsatınız oldu. Bu nasıldı?” Calvin’e sorar.

Anders, “Ay’a varmadan önce Dünya’ya bakabildim” diye yanıtlıyor. “Kol mesafesinde, yaklaşık olarak yumruğum büyüklüğündeydi ve gerçekten hiçbir detayı göremiyordunuz. Kıtaları bile göremezdiniz.

“Noel zamanıydı ve [Dünyanın] kırılgan bir Noel ağacı süsü gibi olduğunu düşündüm. Kendi kendime ‘Ona daha çok bir Noel ağacı süsü gibi davranmamamız çok kötü’ diye düşündüm. Ve sonra, Dünya Günü’nü ve bu tür şeyleri başlatan ikonik Dünya’nın Doğuşu fotoğrafını çekecek kadar şanslı olduğumda, evimiz dediğimiz bu küçük yerde birbirimize füzeler ve roketler atıyor olmamız gerçekten çok kötü. evrendeki ev bizim için, insanlar için.

“Ona biraz daha iyi davranmamamız çok kötü.”

Anders, Earthrise fotoğrafının Dünya’daki insanları nasıl etkilediğini ve bunun uzun süreli etkisini düşünmeye devam ediyor. Fotoğraf, insanların Dünya’nın kırılgan ve narin olduğunu anlamalarına yardımcı oldu. Dünya’nın çok küçük göründüğü ve insanların yaşadığı çatışmaların daha da küçük göründüğü uzaydan bakıldığında onu güçlü, kalıcı ve belki de sonsuz bir yuva olarak görmek zor.

Anders, “Açıkça görülüyor ki, insanlık gezegene karşı nazik davranmadı” diyor.

Anders, Apollo 8 ile uzaya gitmeden önce “biraz fotoğrafçılık eğitimi” ve bir kamera aldığını açıklıyor. “Birkaç fotoğraf çekti” ama ışık ölçeri bile yoktu.

“Ay yörüngesindeydik, baş aşağı ve geriye doğru gidiyorduk. İlk birkaç devirde Dünya’yı görmedik ve bunun hakkında gerçekten düşünmedik. Sonra kendimizi doğrulttuk, başları kaldırdık ve uzay aracını ileri gidecek şekilde döndürdük. Frank Borman bunu yaparken, birdenbire gözümün ucuyla bu rengi gördüm – şok ediciydi,” diye açıklıyor Anders, Earthrise fotoğraflarını çekmeyi.

bill anders earthrise color apollo 8
Bill Anders, ikonik ‘Earthrise’ fotoğrafını 24 Aralık 1968’de Apollo 8 görevinin bir parçası olarak çekmişti.

Arşiv NASA görüntülerinde, izleyiciler Bill Anders’ın “Aman Tanrım, şuradaki resme bak!” Dünya’nın yukarı çıktığını gördüğünde.

Anders çekim yaparken Jim Lovell, Anders’in mümkün olan en iyi resmi elde etmesini sağlamak için çeşitli ayarlarla daha fazla çekim yapması için yalvarır.

“Işık ölçer olmadan, gerçekten neyi ayarlayacağımı bilmiyordum, bu yüzden sadece f-durağı yaptım ve bir çekim yaptım, hareket ettirdim, bir çekim yaptım, hareket ettirdim ve bunun hakkında pek fazla düşünmedim. Anders, Dr. Calvin’e diyor.

Anders, “Sanırım Earthrise fotoğrafını çekmeseydim, ‘Bill kim?’ olurdu” diyor.

Dr. Calvin’in ofisinde Anders’in Earthrise fotoğrafının bir kopyası var. “Bunu bilim için, ilham için, yenilik için, evimiz için neden yaptığımızı her gün hatırlatıyoruz.”

“Evet, insanları düşündürüyor. Üzerinde yaşadığımız bu kırılgan küçük top,” diyor Anders.

Apollo 8, aya yapılan bir dönüm noktası görevi olsa da, ortaya çıkan Dünya’nın Doğuşu görüntüsü, insanların Dünya’yı nasıl gördüklerini derinden etkiledi. NASA, Dünya’ya adanmış kapsamlı çalışmalar ve bilim yapmaya ve insanlığın gezegen, sağlığı ve ona nasıl daha iyi bakılacağı hakkında daha fazla şey öğrenmesine yardımcı olmaya devam ediyor.

Anders, anlamlı bir şekilde, “Ayı keşfetmek için yola çıktık ve bunun yerine Dünya’yı keşfettik” diyor.

Apollo 8 yörünge aracından alınan ses kayıtları, fotoğraf mozaikleri ve yükseklik verileri sayesinde NASA, Anders’in ikonik fotoğrafının gerçek zamanlı olarak nasıl çekildiğini görsel olarak yeniden oluşturabildi.

Anders’in orijinal fotoğrafları, NASA’nın görselleştirmesi ve Dr. Katherine Calvin ile Anders arasındaki yeni röportaj arasında, şimdiye kadar çekilmiş en ikonik ve kalıcı görüntülerden biri olan Earthrise fotoğrafı hakkında her şeyi öğrenmek mümkün.


Görüntü kredisi: Bill Anders / NASA

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.