Fotoğraf Projeleri

Fotoğrafçı Muay Thai'nin Acımasız Sporunu Yakalamak İçin 10 Yıl Harcadı

Bir fotoğrafçı, Muay Thai sporunu 10 yıl boyunca belgeledi ve sporun Tayland’daki ana vatanına giderek, kelimenin tam anlamıyla daha iyi bir yaşam için mücadele eden yoksul gençleri fotoğrafladı.

Lord K2’nin siyah beyaz fotoğrafları, bazen Tay boksu olarak da bilinen Muay Thai’yi çevreleyen saf enerjinin yanı sıra, sporda hayatta kalmak için gereken cesareti, acı eşiğini ve kararlılığı da gösteriyor.

İngiliz fotoğrafçı, “Kültür ve geleneklere hayran kaldığım Tayland’da Muay Thai eğitimi aldım” diyor.

“Sporu belgelemek zorunda hissettim çünkü daha önce kimse bunu yapmamıştı. Büyüleyici ve kültürel açıdan zengin doğasına rağmen fotoğrafçıların bu sporu gözden kaçırmalarına gerçekten şaşırdım.”

Tayland'daki Muay Thai fotoğrafları
Tayland'daki Muay Thai fotoğrafları
Tayland'daki Muay Thai fotoğrafları
Tayland'daki Muay Thai fotoğrafları

Yeni kitabında, Umut İçin SavaşmakLord K2, Muay Thai dünyasını derinlemesine inceliyor ve daha iyi bir yaşam için spora yönelen genç Thai’leri tanıtıyor.

“Sınırlı fırsatlar, kusurlu bir eğitim sistemi veya çetelere katılmak ya da madde bağımlılığı gibi yıkıcı davranışlara düşmek nedeniyle potansiyel yoksullukla karşı karşıya kalmak yerine, isteklerini dezavantajlı kökenden gelen birçok çocuk için yukarıya doğru bir hareketlilik aracı olarak hizmet eden Muay Thai’ye kanalize ediyorlar. ” diyor.

Dövüşçülerin çoğunluğu şöhret ya da servet elde edemeyecek ancak yine de bu spordan kariyer yapabilirler (antrenör, hakem ya da spor salonu sahibi olabilir), ayrıca topluluk desteği, fiziksel uygunluk ve amaç duygusu gibi değerli beceriler de kazanabilirler.

Fotoğrafçı şunu ekliyor: “Kitap ayrıca, eğitim ve yarışmanın fiziksel yükünün yanı sıra hayallerini gerçekleştirmenin zihinsel ve duygusal zorlukları da dahil olmak üzere, bu dövüşçülerin yolculukları boyunca karşılaştıkları zorlukları ve fedakarlıkları da ele alıyor.”

Tayland'daki Muay Thai fotoğrafları
Tayland'daki Muay Thai fotoğrafları
Tayland'daki Muay Thai fotoğrafları
Tayland'daki Muay Thai fotoğrafları

Lord K2, The Land of Smiles’daki farklı Muay Thai uygulama kültürlerini görmek için Tayland’ın dört bölgesini de gezdi.

“Bu projeden aldığım en büyük çıkarım, sabırlı olmanın ve konumu ilk elden tam olarak deneyimlemek ve sindirmek için yeterli zamanım olana kadar yargılarımı saklı tutmanın önemidir” diyor.

Dövüş Sporları Fotoğrafçısı

Lord K2 daha önce de ortaya çıkmıştı SanalSergi Japonya’daki sumo güreşinin kapalı dünyasını belgeleyen çalışması için.

İki disiplin hakkında “Temel fark erişimde yatıyor” diyor. “Bangkok’un büyük stadyumlarındaki ring kenarı noktaları, soyunma odaları, basın ofisleri ve doktor klinikleri de dahil olmak üzere Muay Thai endüstrisinin tüm alanlarına serbestçe erişmem iki yılımı aldı.

“Sumoya erişim çok daha zorluydu. Tüm doğru bağlantıları kurmam ve iyi şansa güvenmem, ardından da sumo derneğinden faks yoluyla her fotoğrafı kullanmak için izin almam gerekiyordu.”

Tayland'daki Muay Thai fotoğrafları
Tayland'daki Muay Thai fotoğrafları
Tayland'daki Muay Thai fotoğrafları
Umut için Savaşmak kitap kapağı.

Umut İçin Savaşmak: Muay Thai Dünyasına Bir Bakış 89books tarafından yayınlandı ve Burada mevcut.

Lord K2‘nin daha fazla çalışması kendi İnternet sitesinde ve instagram‘da bulunabilir.


Resim kredisi: Lord K2’nin fotoğrafları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.