Foto GaleriHaberler

Lord K2 – Sumo

Lord K2, Japonya’ya özel sıkı sıkıya bağlı ve saygı duyulan bir spor olan sumo güreşinin kapalı dünyasına girmek için yorulmadan çalıştı.

Gerçek adı David Sharabani olan Lord K2, yeni kitabı için sadece sumo güreşi eyleminin değil, antik sporu çevreleyen kültürün 100 büyüleyici fotoğrafını bir araya getirdi .

İngiliz fotoğrafçı, “Sporu her zaman sevmişimdir ve stadyum kameraları kapalıyken perde arkasında neler olup bittiğini merak etmişimdir,” diye açıklıyor.

“Sumo dünyasının büyüleyici bir gizem havası var ve güreşçiler için hayatın nasıl bir şey olduğunu merak ediyordum. Hayatlarını nasıl sürdürdüler, onları neyin motive ettiğini ve bunun diğer sporcuların hayat tarzlarıyla nasıl kıyaslandığını.”

Sumo’nun gelenek ve ritüel saplantısı vardır, güreşçilerin maçlar sırasında duygularını ifade etmeleri yasaktır. Ayrıca Sharabani’ye, metroya binen ve saçları topuz yapılmış kimono giymiş dev adamların Mcdonald’s restoranlarına girdiğini gösteren modern kıyafetler giymeleri de yasaklandı.

Proje için Sharabani, Tokyo’nun sporcuların uyuduğu, yemek yediği ve antrenman yaptığı bir eğitim ahırları topluluğu olan “beya”sına girdi.

“En çok ilgilendiğim şey, perde arkasındaki güreşçilerin hayatlarını araştırmaktı” diyor.

“Daha önce hiç kimse sumoyu belgelememişti ve nedenini merak ettim. Kısa süre sonra izin almanın son derece zor olduğunu keşfettim. Ancak sabrım ve azmim sonunda meyvesini verdi ve artık deneyimlerimi paylaşabiliyorum.”

CNN’e verdiği bir röportajda Sharabani, zamanının %90’ının erişim sağlamaya çalıştığını ve yalnızca %10’unun fotoğraf çekmekle geçtiğini söylüyor.

“Eğitimlerini çok ama çok ciddiye alıyorlar” diyor. “Yani, ortaya çıktığımda, genellikle reddedildim. Ama bazen girmeme izin verdiler. Bunu yaptıklarında bana yerde bir yer tahsis edildi ve o pozisyondan hareket etmemem ve çok ama çok sessiz olmam söylendi.”

Reddetmek

Sözde Japonya’nın ulusal sporu olmasına rağmen, sumo güreşinin popülaritesi son zamanlarda azaldı. Bir araştırmaya göre , her beş Japondan biri sumo güreşini en sevdikleri spor olarak tanımlıyor ve beyzbol ve futbola ilgi artıyor.

Sharabani, “Bu kitap, çoğu kişinin hakkında çok az şey bildiği bir dünyanın görsel bir keşfi ve bu, Japon kültürünün ulusal sporu aracılığıyla nadiren görülen bir yönüne nadir bir fotoğraf dalışı” diye ekliyor Sharabani.

Şablon grafiti konusunda da uzman olan Sharabani’nin daha fazla çalışması web sitesinde ve Instagram‘da görüntülenebilir .

Sumo adlı kitabı buradan satın alınabilir.


Görsel kredileri: Tüm fotoğraflar Lord K2’ye aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.