AnselAdams
Haberler

Galeri Sahibi “Ansel Adams” Dolandırıcılığından FBI Tarafından Tutuklandı

FBI, ünlü manzara fotoğrafçısı Ansel Adams‘ın tahminen 1,6 milyon dolar değerindeki baskıları da dahil olmak üzere 100’den fazla nadir güzel sanat fotoğrafından müşterilerini dolandırmakla suçlanan bir galeri sahibinin evine baskın düzenledi.

Michigan, Birmingham’daki Wendy Halsted Galerisi’nin sahibi Wendy Halsted Beard, Cuma günü tutuklandı ve posta ve elektronik dolandırıcılık ile suçlandı ve konsinye ile aldığı fotoğrafları içeren bir plan düzenlemekle suçlandı.

Savcılar, kadının sahibinin bilgisi olmadan resim sattığını, parayı cebe indirdiğini veya satılmayan eserleri iade etmediğini iddia ediyor.

Detroit News , Beard’ın uzun süreli iki komada olduğunu iddia ederek ve Adams’ın fotoğrafçının hediyelik eşya dükkanından satın aldığı baskıların ucuz kopyalarını orijinal, imzalı fotoğraflar olarak vererek sahtekarlığı örtbas etmeye çalıştığını bildirdi.

Polis, Beard’ı tutukladı ve davayı açıklarken 24 sayfalık bir suç duyurusunda bulundu: “Birleşik tahmini değeri yaklaşık 1,6 milyon dolar olan 100’den fazla nadir güzel sanatlar fotoğrafının Beard’a gönderildiği ve iade edilmeden kurbanlara satılmadığı tespit edildi. teslim edilmiş. Beard’ın kurbanları tipik olarak yaşlı bireylerdir.”

Bir beyana göre, 82 yaşındaki bir kurban, 2018 yılında Beard’a konsinye satması için 900.000 dolar değerinde güzel sanatlar fotoğrafı verdi. Koleksiyonda Adams’ın Tetons ve Snake River’ın duvar resmi boyutunda bir fotoğrafı vardı.

Ansel Adams Fotoğrafları Sahtekarlığından FBI Tarafından Tutuklandı
Adams Tetons ve Yılan Nehri

Beard, fotoğrafı %5 komisyonla 685.000 dolara satmayı kabul etti. Müfettişler, onu 440.000 dolara sattığını, ancak kurbana sattığı konusunda hiçbir zaman bilgi verilmediğini ve parayı asla almadığını söylüyor.

İkinci bir kurban, Alzheimer hastalığından muzdarip 89 yaşındaki bir koleksiyoncu, Adams’ın yanı sıra fotoğrafçılar Ion Zupco, Arnold Newman ve Jerry Uelsmann‘nın baskıları da dahil olmak üzere fotoğraflar gönderdi .

Koleksiyon , 1948’de Kaliforniya’daki Yosemite Ulusal Parkı’nda Adams tarafından çekilen ve değeri 4.000 ila 5.500 dolar arasında değişen Tenaya Creek‘in imzalı bir baskısını içeriyordu .

Müfettişler, söz konusu müşterinin akrabalarının Adams fotoğraflarının kendilerine iade edilmesini istediklerinde, Beard’ın onlara orijinal, imzalı fotoğraflar yerine bir hediyelik eşya dükkanından ucuz kopyalar verdiğini söylüyor.

İddiaların, ünlü fotoğrafçının California Yosemite’deki Ansel Adams Galerisi‘ni yöneten torunu Matthew Adams’ı hayrete düşürdüğü bildirildi .

Adams, bir telefon görüşmesi sırasında Detroit News’e “Kutsal uskumru” diyor . “Vay, bu iyi değil.”

Beard’ın galerisi 1969’da babası Thomas Halsted tarafından kuruldu ve fotoğraf odaklı saygın bir galeriydi. 2018’de öldü ve ölüm ilanı, Adams da dahil olmak üzere büyük fotoğrafçılarla nasıl arkadaşlık kurduğunu not ediyor.

Cuma günü, FBI ajanları Beard’ın evini bastı ve onu tutukladı. Federal hapishanede 20 yıla kadar cezalandırılabilecek suçlamalarla Detroit’teki federal mahkemeye ilk kez çıktıktan sonra Cuma günü 10.000 dolarlık teminatsız kefaletle serbest bırakıldı.

Kefil dışındayken, Beard’ın kurbanlarla temas kurması yasaktır ve sevkıyat için yeni fotoğrafları kabul etmesine izin verilmez.


Resim kredisi: Fotoğraf Ansel Adams/Public Domain .

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.