Haberler

Selfie Çekenler COVID-19’u Gorillere Yayıyor Olabilir

Bir dahaki sefere bir gorille selfie çekmek isterken iki kez düşünmek isteyebilirsiniz: yeni bir araştırma çalışması, vahşi dağ gorilleriyle fotoğraf çekmeye çalışan turistlerin hayvanları COVID-19 ve diğer hastalıklar kapma tehlikesiyle karşı karşıya bırakabileceğini buldu.

People and Nature dergisinde yayınlanan bir makalede, İngiltere’deki Oxford Brookes Üniversitesi’nden bilim adamları, Doğu Afrika’daki gorilleri ziyaret eden turistlerin yüzlerce Instagram fotoğrafında baktıklarını ve resimlerdeki insanların çoğunun vahşi hayvanlara güvensiz bir mesafede olduğunu keşfettiklerini paylaşıyorlar.

Araştırmacılar, 2013 ile 2019 arasında Instagram’da yayınlanan #gorillatrekking ve #gorillatracking adlı iki hashtag’in arama sonuçlarına odaklandı. Toplanan 18.000 fotoğrafın 858’i gorilleri olan insanları içeriyordu.

Selfie Çekenler COVID-19'u Gorillere Yayıyor Olabilir
#gorillatrekking için Instagram’da arama sonuçları.

Bu 858 fotoğrafı daha yakından analiz eden bilim adamları, görüntülerin %86’sının gorillerin 4 metre yakınında bulunan insanları gösterdiğini buldu. Fotoğrafların 25’inde turistler gorillere bile dokunuyordu. Turistlerin yalnızca %3’ü, 7 metrelik güvenli bir mesafeden özçekim yaptı.

Özçekim yapan kadınların gorillere erkeklerden daha yakın durdukları ve incelenen 6 yıllık sürede insanlar ile goriller arasındaki ortalama mesafenin 1 metre kısaldığı görüldü.

Oxford Brookes Üniversitesi öğretim görevlisi Magdalena Svensson, Courthouse News’e “Sosyal medyanın, insanların tutum ve davranışları üzerinde büyük bir etkisi olduğu biliniyor” dedi. “Başkalarının vahşi yaşamla olan harika özçekimlerini görmek, diğerlerini de mükemmel çekimi elde etmek için vahşi hayata yaklaşmaya teşvik ediyor ve vahşi hayvanlara anormal derecede yakın mesafeleri normalleştiriyor.

Vahşi doğada sadece 1.000 civarında dağ gorili kaldı.

Araştırma lideri Gaspard Van Hamme, “Ziyaretçiler ve goriller arasında hastalık bulaşma riski çok endişe verici, Goril trekking uygulamalarının zaten tehlikede olan bu büyük maymunları daha fazla tehdit etmemesini sağlamak için tur düzenlemelerini güçlendirmemiz ve uygulamamız hayati önem taşıyor.” diyor.

Artık gorillerin COVID-19 geliştirebileceği biliniyor – bir San Diego hayvanat bahçesinde Ocak 2021’de pozitif test edilen sekiz goril – ve bilim adamları gorilleri ziyaret ederken her zaman yüz maskeleri takılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Svensson yaptığı açıklamada, “Analiz ettiğimiz fotoğraflarda, gorilleri ziyaret eden turistler tarafından yüz maskelerinin nadiren takıldığını ve bunun da insanlar ve ziyaret ettikleri goriller arasında hastalık bulaşma potansiyeli taşıdığını gördük” dedi. “Dünyanın her yerinden insanlar yüz maskeleri takmaya daha çok alıştıkça, gelecekte yüz maskesi takmanın goril yürüyüşlerinde yaygın bir uygulama haline geleceğini umuyoruz.”

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.