Haberler

İkonik 'Earthrise' Fotoğrafını Çeken Astronot Bill Anders Uçak Kazasında Öldü

Bill Anders Obit
Bill Anders’in Earthrise fotoğrafı ve Anders’in 1964’teki fotoğrafı.

Ay’ın yörüngesinde bir uzay aracıyla dönerken ikonik Dünya’nın Doğuşu fotoğrafını çeken Apollo 8 astronotu Bill Anders, bir uçak kazasında trajik bir şekilde öldü.

Yerel Şerif Ofisi’ne göre, 90 yaşındaki Anders, Washington Eyaleti’ndeki San Juan Adaları üzerinde “eski model” bir uçak uçururken eski T-34 uçağı suya düştü .

Oğlu Gregory Anders, CNN’e şunları söyledi : “Babam, San Juan Adaları’ndaki bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Aile perişan durumda ve büyük bir pilotu kaybetmenin acısını yaşıyor.”

Amerika Birleşik Devletleri Sahil Güvenlik, kazaya ilişkin ilk olarak saat 11.40 civarında bir rapor aldı ve Anders’in cesedi, birden fazla kurumun dahil olduğu dört saatlik bir aramanın ardından çıkarıldı.

william anders original

Usta pilota övgüler yağdırıldı.

Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin, X’te (eski adıyla Twitter) “Arkadaşım USAF Tümgenerali Bill Anders’in vefatından dolayı çok üzüldüm” diye yazıyor.

“Bill, her zaman bir ilham kaynağı olacaksın ve özleneceksin. Bu zor dönemde Bill’in ailesine en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

Dünya’nın Doğuşu Fotoğrafı

Anders, şu anda NASA’nın en tanınabilir görüntülerinden biri olan Earthrise’ı 1968 Noel Arifesinde yakaladı. O ve Apollo 8 mürettebatı arkadaşları Frank Borman ve James Lovell, Dünya’nın doğuşuna tanık olan ilk insanlardı.

Anders, uzay aracından Ay’a iniş yapılması muhtemel yerlerin fotoğraflarını çekerken, bu “muhteşem kürenin” yaklaştığını gördüğünü anlatıyor. Ses kaydında, “Aman Tanrım, şuradaki resme bak” dediği duyuluyor.

earthrise

Anders, Hasselblad 500 EL kamera ve 250 mm lens kullanarak birkaç fotoğraf çekti. İlk fotoğraf özel 70 mm Kodak Ektachrome siyah beyaz film kullanılarak çekildi. Daha sonra renkli film kullanılarak bir fotoğraf çekildi.

Apollo 8 misyonu bittikten sonra Anders’in ünlü sözü şuydu: “Buraya kadar Ay’ı keşfetmek için geldik ve en önemli şey Dünya’yı keşfetmiş olmamız.”

Anders şunu ekledi: “Bu bana Dünya’nın küçük, narin olduğunu ve Evrenin merkezi olmadığını anlamamı sağladı.”

Geçen yıl bir röportajda Anders, Dünya’nın Doğuşu fotoğrafını çekmemiş olsaydı “‘Bill kim olurdu?” diye itiraf etmişti.

NASA yöneticisi Bill Nelson, X’te (eski adıyla Twitter) “Bill Anders insanlığa bir astronotun verebileceği en derin hediyelerden birini sundu” dedi . “Ay’ın eşiğine gitti ve hepimizin başka bir şeyi görmesine yardımcı oldu: kendimizi.”

NASA, Anders’e saygı duruşunda bulunarak şöyle dedi: “O sadece yeni şeyler görmekle kalmadı, aynı zamanda nesilden nesile yeni olasılıkları ve yeni hayalleri görmeleri için – Dünya’da, uzayda ve gökyüzünde yolculuk yapmaları için ilham verdi. Amerika, Artemis kampanyası kapsamında astronotlarını Ay’a geri getirdiğinde ve sonunda Mars’a doğru yola çıktığında, Bill’in anısını ve mirasını kendimizde taşıyacağız.”

AS8 13 2329
Ünlü renkli fotoğrafı çekmeden önce Anders bu siyah beyaz fotoğrafı çekti.

Anders ve eşi Valerie’nin iki kızı ve dört oğlu vardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.