Haberler

Reagan Suikastı Girişimini Yakalayan Fotoğrafçı 77 Yaşında Öldü

Pulitzer ödüllü fotoğrafçı Ron Edmonds 77 yaşında öldü

Pulitzer ödüllü fotoğrafçı Ron Edmonds 77 yaşında öldü. Edmonds, Associated Press’in (AP) kıdemli Beyaz Saray fotoğrafçısıydı ve 1981’de Ronald Reagan suikast girişimini fotoğraflamıştı.

Eşi Grace Feliciano Edmonds , 31 Mayıs’ta Falls Church, Virginia’da Washington Post’a yaptığı açıklamada, Edmonds’un zatürreden öldüğünü söyledi. Başkan Reagan’ın Washington’daki bir otelin önünde vurulduktan sonra limuzine bindirilip hayat kurtarıcı bir ameliyat için hastaneye kaldırılışını gösteren dikkat çekici fotoğrafları, hayatta bir kez karşınıza çıkacak türden.

Edmonds, o gün başka hiçbir fotoğrafçının sahip olmadığı bir görüş açısına sahipti: Başkanlık limuzininin diğer tarafında benzersiz bir konuma sahip olmak. Konumu, Reagan’ın aracın yan tarafından seken bir kurşunla vurulduktan sonra yüzünü buruşturmasını yakalamasına izin verdi. Koltukaltı bölgesine çarptı ve kaburga kemiğini kırdı, akciğerini deldi ve başkanın ciddi iç kanamasına neden oldu.

Reagan hastaneye giderken Edmonds, Gizli Servis tarafından kuşatılmış, silahları çekilmiş, suikastçı John Hinckley Jr.’ı yakalamak için arkasını döndü. Hinckley’in 22 kalibrelik tabanca basın sekreteri tarafından yaralanan diğer üç kişi: James Brady, Gizli Servis Ajanı Timothy McCarthy. ve DC polis köpek memuru Thomas Delahanty – Edmonds’un fotoğraflarında da görülebiliyor.

Tabii ki Edmonds film çekiyordu, bu yüzden film rulosu kameradan çıkana ve negatifler laboratuvara gelene kadar elinde ne olduğundan emin değildi. Bulanık olmaması için dua ediyordu.

Onlarca yıl sonra geriye dönük olarak AP’ye şunları söyledi : “Sahip olduğunuz yeteneklerle elinizden gelenin en iyisini yaptınız.” “Kamera üzerimdeydi ve yani her şeyi vizörden görüyordum.”

Edmonds, fotoğraf seti için spot haber fotoğrafçılığı dalında Pulitzer ödülünü kazandı.

“Her şey o kadar hızlı, bir saniyede oldu ki. Edmonds, “Eğer silah sesinin ne olduğunu, gürültünün ne olduğunu görmek için sağınıza baktığınızda ve geriye baktığınızda, başkan çoktan gitmişti” dedi. “Başkan, ilk patlama sesi duyulduğunda yüzünü buruşturdu ve ben de o anda deklanşörü indirdim.”

Ancak prestijli gazetecilik ödülünü kabul ettiğinde bunun çok kanlı bir şey olduğu için üzüntüsünü dile getirdi.

Edmonds 12 Nisan 1982’de “Keşke şiddet içermeyen, insanların incindiği bir fotoğraf olmasaydı” dedi.

Reagan suikast girişimi fotoğrafı, Edmonds’un AP’nin Beyaz Saray fotoğrafçısı olarak Reagan’ı takip ettiği ikinci günde ortaya çıktı. Görevinin “başkanı her zaman izlemek” olduğunu ve o gün işini iyi yaptığına inandığını söyledi.

1946 yılında Kaliforniya’da doğan Edmonds, 1968 yılında Sacramento’da fotoğrafçılık dersi aldıktan sonra bu şansını yakaladı. Üniversite profesörü onu savaş karşıtı bir gösterinin fotoğraflarını çekmeye teşvik etti ve o da bu görüntülerden birini 25 dolara United Press International’a sattı.

Her başkan gibi o da AP’de kaldı ve prestijli spor etkinliklerini takip ederek dünyayı dolaştı. AP’nin emekli görüntü yönetmeni J. David Ake, rekabetçi bir haber fotoğrafçısı olmasına rağmen meslektaşlarına da göz kulak olduğunu söyledi.

Ake, AP’ye şöyle konuştu : “Pilleriniz biterse ya da en büyük günahı işleyip filminiz biterse, Ron size kendisininkini verirdi.” “Fotoğraf çekimlerinde kapıdan giren ilk kişinin kendisi olması konusunda ısrar ederdi ama her zaman diğer herkesin de kapıdan geçmesini sağlardı.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.